Ako donútiť dieťa k umývaniu zúbkov?

michalag
13. mar 2008

Ahojte 🙂 ,

My si umyvame zuby spolu s malym, ale v poslednom case si ich nechce umyvat vobec ani pri jednom z nas a dokonca si neda ani kefku do pusy a tiez si zubky neda umyt ani nam. Uz sa mu zacal robit povlak ☹ .

Dnes ked som mu ich umyvala, tak to bolo s placom a proti jeho srsti (mne to tiez nebolo prijemne ale ked si vam nechce umyvat zubky, tak...), tak mu ten povlak zisiel, ale aj tak sa chcem spytat ci mate s tymto nejake skusenosti? Ak ano ako ste svoje dietatko donutili znova umyvat si zubky .

Prosim poradte 🙂

somjezibaba
6. jún 2012

@kaselka 🙂) tych 100e bol len zart.cena soladey-eco je 20e a novinka J3X 45e a myslim ze ceny su cca rovnake v celej europe,.pekny den

kaselka
6. jún 2012

@somjezibaba 😀 😀 😀 aj keby nie, určite by sa našlo zopár (a možno aj viac...) ľudí, čo by si to kúpili aj za tých 100 éčiek. No hold pri výške rodičovského príspevku má resp. musí mať viacero rodín iné priority 😉

slavicita
7. jún 2012

Tak my sme si začali umývať zúbky predvčerom aj keď má malý viac ako dva roky. Skúšala som to aj pred pol rokom ale reval ako tur a nechcel si dať do úsť nič okrem prstov. Keď som mu pozrela do pusy, tak som videla aké má červené ďasná a lezú mu nové zúbky. Zrejme ho to veľmi bolelo, tak som ho potom nenútila. Nechcela som mu spôsobiť nejakú traumu z umývania zúbok a ustúpila som. Predvčerom pred spaním som sa ho opýtala, či si nechce umyť zúbky a na moje veľké prekvapenie ma schytil za ruku a odtiahol do kúpeľne, kde ukázal na zubné kefky so slovkom daj. Tak som mu najprv len navlhčila kefku a dala mu ju do ruky. Dal si ju do pusy a šúchal si ňou po zúbkoch. Potom som mu na ňu dala zubnú pastu Elmex pre deti a už to išlo. Odvtedy si bez problémov nechá vyčistiť najprv mnou a potom ho nechám nech si ich ešte čistí sám. Ale páči sa mu hlavne manželova veľká kefka, tak rozmýšľam, že mu kúpim ešte jednu veľkú. Nech si ich strieda. A na záver sa postaví pred zrkadlo a vycerí zúbky, kde mu ich pochválim, že ich má krásne ako perličky.
Myslím si, že nemá význam deti nútiť. Samé si povedia kedy sa chcú učiť niečo nové a vtedy sa to naučia rýchlejšie akoby ste ich mali s plačom a s nechuťou nútiť do niečoho, čo ešte nechcú robiť.

ingulka1
7. jún 2012

Bohuzial, ja nemozem uplne suhlasit s tym, ze do umyvania zubkov netreba deti nutit. pri mojej malej, by som a to asi cakala do dnes, a to ma styri roky. ono je to samozrejme individualne, zalezi od dietata - tym ale nemyslim, ze ked si dieta nebude chciet umyvat zuby este v troch rokoch, tak to necham tak. podla mojho nazoru, ked nastane cas na umyvanie zubkov, jednoducho to musime nejako zvladnut, tiez som to s malou nemala lahke - robila strasny cirkus, ale nakoniec sme to zvladli. ja som nechcela malu ucit na detske zubne pasty, pretoze su sladene, a o to tazsie by som ju to odnaucala, a koniec koncov tie detske pasty na umyvanie zubov ani nie su idelane. zubarka sa vyjadrila, ze su iba na to, aby si dieta zvyklo na umyvanie zubkov, takze ak ju naucim hned na normalnu chut zubnej pasty, bude to ovela zdravsie aj lepsie. takze, aj ked to bol boj, zvykla som malu hned od zaciatku na mentolovu pastu a nema s tym najmensi problem. je to to iste, ako s ucenim na serblik, nebudem cakat, az si mala povie, ze ona uz nechce plienku a vycika sa do serblika 🙂 pretoze by sa mohlo stat, ze dieta bude mat plienku este v skolke .

slavicita
8. jún 2012

Samozrejme, že som ani ja nechcela čakať do troch rokov, kým sa malému neuráči začať čistiť zuby ale ako som už spomenula mal veľmi citlivé ďasná a nechcela som mu ísť na ne zubnou kefkou. Veď ako bolí dospelého človeka keď sa mu derú zuby múdrosti...Tiež som mala pred očami katastrofické scenáre ako mu zuby žltnú, černejú a následne mu vyrastie trvalý chrup s nejakou vadou...ani som si nemyslela, že si takto sám povie, že si ide umývať zúbky. Dieťa treba k tomu motivovať, ukazovať mu ako si umývajú zuby rodičia, ponúkať ho, kúpiť s ním zubnú kefku a podobne...Čo sa týka tej zubnej pasty, dala mi ju zubná doktorka, takže si nemyslím, že by to bolo nejako škodlivé. Veď ich vyrábajú pre deti. A práve tie dospelácke by som sa bála dávať synovi keďže tie pasty sú vyrobené pre trvalý chrup a deti majú ešte len mliečne zúbky, ktoré sú zrejme iné ako u dospelých a teda si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. To je akoby si detskú jemnú pokožku ošetrovala dennodenne dospeláckym krémom...Samozrejme je to tvoja voľba a keď ti to poradila tvoja dr. tak to možno je správne. Ale vidíš, čo doktor, to iný názor...hlavne, že sme spokojné my aj detičky 🙂

blandik
8. jún 2012

já myslím, že dobré je začít s "čištěním" zoubků jakmile se prořeže první zub, což je ještě před obdobím vzdoru, dělát to ráno a večer a taky brát dítě sebou, aby vidělo, že i rodiče si čistí zuby, že se myjí..a i když tomu dítě moc nemůže rozumět, tak říkat - večer si je čistíme proto a proto...a pak pokud dítě v obodobí vzdoru nechce si jednoho večera zuby čistit, tak ho nenutit silou, nevyštiti mu je silou, ale jen říct - když se zoubky nečistí ráno a večer, může se postupně udělat zubní kaz.. a nechat ho s tou informací..nebo mu dát kartáček s pastou poblíž, aby si jej samo mohlo vzít...
@ingulka1 - myslím, že s nucením je to začarovaný kruh - nutím, když nemám důvěru v dítě, že si bude chtít zuby čistit nebo že zvládne se vyčůrat do záchodu, tedy příliš věřím v to, že jako rodič musím dítě "přimět", aby něco dělalo..a nemám důvěru, že dítě to bude chtít dělat samo (na základě kopírování dospělých kolem) a tím se točí bludný kruh, protože nucení vede k tomu ,že dítě se bouří, a ani tak moc neřeší to, proti čemu se bouří, ale že se bouří proti tomu nucení...

kryska5
8. jún 2012

@michalag malá bude mať za chvíľu 2 roky a zuby si moc čistiť nechcela a zväčša utekala preč, dostali sme od tety také dvdčko z DM o doktorovi Králičkovi a doktorke Čistikrásnej a odkedy ho pozerala tak si zuby sama pekne šúcha a škerí sa pri tom a hlavne teda krásne drží keď jej zúbky čistím ja ... je to pekná rozprávka o zubnom povlaku a kazoch a aké zlé je papať veľa sladkostí pre zúbky 😀 😀 😀

modrofuzik11
8. jún 2012

aj my si cistime zuby vsetci spolu. dokonca aj s nasim 11 mesacnym kubkom 😉

michalag
autor
8. jún 2012

@kryska5 toto je uz 4 roky stara tema 😅 😀

kryska5
8. jún 2012

@michalag jeeej, to som si nevsimla, ale asi trosku zije este, ked bola na zaciatku fora :D

nastasja25
9. jún 2012

malý má 8 mesiacov,umývame zhruba mesiac,náramne sa mu to páči,držím ho na rukách,pozerá sa pri tom do zrkadla ...

drzubok
9. jún 2012

@somjezibaba
@kaselka ak si pacient nezvladne umyvanie bežnou kefkou,tak tamu určite nepomože, naopak čaka nejaký zázrak a ešte podcení techniku čistenia

lolelole
9. jún 2012

@kryska5 nevíš kde bych to dvd sehnala ? To se prodáva v DM nebo to bylo z nejaké promoakce ? díky

kaselka
9. jún 2012

@kryska5 to by aj mňa zaujímalo kde by som to DVD zohnala. Už mi zlyhávajú vš. motivačné prostriedky. Malá si už síce šúcha zúbky sama, predtým si nechcela ani len kefku dať do úst, no nechce aby sme jej ich dočistili. Vydrží tak max. po stoličky no a pri predných a spodných už musíme použiť aj trocha násilia ☹ z čoho sa teda veľmi neteším. Ja som našla na nete len 1 video, kde čistí resp. ukazuje metódu čistenia zubárka asi na 6 r. dievčatku a to až tak nezaberá. Predsa len je ešte malá. Dík vopred za info. 😉

kryska5
9. jún 2012

@lolelole @kaselka tak som zistila že to bola nejaká promo akcia, a bohužiaľ nikde som nenašla to DVD na stiahnutie aj keď napr. texty k pesničkám na stihanutie tam sú 😒 http://www.veselezubky.sk/download.htm
skúsim zajtra to DVD nejako prekonvertovať do avi a šupnem potom odkaz na to sem aby ste si to mohli stiahnuť 😉

kaselka
9. jún 2012

@kryska5 Super, si zlatá 🙂 . Dík za ochotu.

hrubos
9. jún 2012

S Kubkom citime zubky zatial rano ale aj vecer pred spanim-ked lezi v postielke.pri tom mu spievam somariny,aj ked sa to nerymuje-cistime si zubky,aby boli zdrave,budeme mat zdrave zubky,az budeme velky...vymyslam,co mi pride na jazyk,aj melodiu.pritom mu poviem-otvorit velku pusu-a ked mam doumyvane,pride komentar:ESTE...myslim,ze nie kvoli zubkom 🙂 A to ma Jakubko 2r,2mes.a funguje nam to skvele.Monika

lolelole
9. jún 2012

@kryska5 to bys byla moc hodná - díkes 🙂

ivik513
9. jún 2012

@nastasja25 vies mi poradit aku kefku,alebo co je najvhodnejsie pouzivat pri takom malom dietati...a este mam jednu otazku,ze kedy je najvhodnejsie ist prvy krat k zubarovi...ja mam 10mesacneho syna a uz mame 7zubkov... 😀

nastasja25
10. jún 2012

@ivik513 juj,kedy treba k zubárovi,to neviem,náš má len tie 2 zúbky spodné...kefku má Curaproxku a zubnú pastu Elmex .Spýtaj sa v lekárni,určite ti poradia 😉

ingulka1
10. jún 2012

@slavicita nevravim, ze ta pasta je skodliva, akurat, ze obsahuje cukor, co nie je idealne. ale ako vravim, vsetko je to individualne, je to o konkretnom dietati, moja je velmi tvrdohlava, a nie vzdy plati na dieta motivacia, to bolo samozrejme prve, co som skusala, ale na moju malu to nejako nefunguje, takze asi tak 🙂

drzubok
10. jún 2012

@ingulka1 pasty cukor neobsahuju

kaselka
10. jún 2012

@ingulka1 No ja na Tvojom mieste by som bola s používaním "dospeláckej" pasty u 4 r. dieťaťa opatrná. Ide o to, že väčšina zubných pást obsahuje aj fluorid v množstve okolo 1000 ppm, detské majú obsah znížený na množstvo 250 až 400 ppm. Fluorid je vlastne neurotoxín, ktorý pôsobí veľmi negatívne na vývin mozgu atď....., čo potvrdil aj nositeľ nobelovej ceny a zástanca zrušenia fluoridácie pitnej vody vo Švédsku Arvid Carlson!!! Prvá viditeľná indikácia o hromadení fluoridu v organizme je tzv. zubná fluróza (škvrny na zuboch). Niektorí zahraniční stomatológovia používanie fluoridov a akejkoľvek podobe do 3 r., resp. až do prerezania trvalého chrupu ani nedoporučujú! A to, že Ti to "odobrila" zubná lekárka je teda smutné 😠 Ešte, že naša voda je bez tejto úpravy, pretože ľudia v Číne, Indii a iných krajinách takéto šťastie nemajú.... Lenže podobné informácie sa človek nedozvie len tak....

ingulka1
11. jún 2012

@kaselka vidis, sto lekarov, sto nazorov. samozrejme, ze jej nedavam silne fluorizovanu pastu, kupujem jej tie najjemnejsie, a bez urazky, ale keby sme sa mali riadit vsetkym, co sa popise, tak okrem zubnych past by sme uz ani pomaly nemohli nic jedavat, takze to treba brat trosku s rezervou. to mas prikladlekari dnes radia, aby matky nedavali dojciacim detom pit, lebo im staci materske mlieko. teraz je to velmi rozsirene. a nikomu, koho poznam sa to neosvedcilo, takze vsetky taketo veci treba brat intuitivne. ja sa neriadim tabulkami. ja som mala lekarku pred dochodkom a som tomu velmi rada, pretoze podla mojho subjektivneho nazoru, ako sa vravi, rady starych mam sa mi vzdy najviac osvedcili, a to sa tyka vsetkeho. moje dieta je krasne, zdrave, aktivne a vobec nic jej nechyba, takze nejake vyskumy, inak mimochodom, ktorych vysledky sa neustale menia, ma vobec nezaujimaju. neber to v zlom, ale nemyslim si, ze vzdy to co vycitas niekde z knih, alebo casopisov pre deti je to najspravnejsie. mojej kamosky dieta sa kvoli vyskumom a radam lekarov, aby malej nedavali pit dostala az do nemocnice, pretoze jej odisli ladviny - a podotykam, ze to boli presne ti dokonaly rodicia, ktori sa riadili knihami a tabulkami. ver, ze pri druhom dietati sa nimi uz neriadili, takze asi tak, iba moje postrehy z realneho zivota.

piacere
11. jún 2012

My používame iba bezfluórovú zubnú pasu Weledu. Zuby sme malému umývali od prvého zúbka, teda od štvrtého mesiaca 😉 najskôr len s čistou vodou, neskôr s detskou pastou Elmex... tesne po prvých narodeninách sa malému začali robiť na vrchných jednotkách biele škvrny... okamžite som vyhodila Elmex do koša a zháňala bezfluórovú náhradu... a našla... odkedy používame Weledu, zúbky má ako perličky, bez jedinej škvrny.

A s názorom, že zuby neumývame, lebo má citlivé ďasienka nemôžem súhlasiť. Stačí si zájsť do DMky a kúpiť kefku Curaprox... jemnejšie štetinky som snáď ešte ani nevidela... 😉

drzubok
11. jún 2012

@kaselka netreba vytahovat veci z kontextu a robit problém z niečoho čo vôbec nieje. veci sa potom zle pochopia a zle interpretuju ako aj tu
@piacere biele škvrny boli v dôsledku demineralizacie, so škvrnami z nadbytku fluoru sa u nás nikto nestretne.
fluor je esencialny prvok - teda nevyhnutný pre vývoj kostí zubov. koľko je nadbytok tak o tom sa da bavit dlhšie.
a spomínat tu fluoridovanu vodu ... to je uplna neznalost problematiky

piacere
11. jún 2012

@drzubok 😕 kde spomínam fluoridovanú vodu? Prosím, adresuj svoje výroky tomu, komu patria, "pán MUDr." 🙂

drzubok
11. jún 2012

@piacere prečitaj to ešte raz a z kontextu pochopiš žetáto čast nebola adresované tebe.

drzubok
11. jún 2012

@piacere nevadí ti krmit dieta oxidmi hlinníka?, hlinník tiež nie je košér... hlinník je tiež neurotoxický

piacere
11. jún 2012

@drzubok 😕 🙄