Ako donútiť dieťa k umývaniu zúbkov?

michalag
13. mar 2008

Ahojte 🙂 ,

My si umyvame zuby spolu s malym, ale v poslednom case si ich nechce umyvat vobec ani pri jednom z nas a dokonca si neda ani kefku do pusy a tiez si zubky neda umyt ani nam. Uz sa mu zacal robit povlak ☹ .

Dnes ked som mu ich umyvala, tak to bolo s placom a proti jeho srsti (mne to tiez nebolo prijemne ale ked si vam nechce umyvat zubky, tak...), tak mu ten povlak zisiel, ale aj tak sa chcem spytat ci mate s tymto nejake skusenosti? Ak ano ako ste svoje dietatko donutili znova umyvat si zubky .

Prosim poradte 🙂

dusanab
16. jan 2010

Ahojte babulky, citam ze davate drobcom uz aj zubnu pastu....ja som nad tym zatial neuvazovala prave kvoli tomu ze este nevie vypluvat ale asi skusim. U nas je totizto problem s umyvanim zubkov, ked mal 11 mesiacov cistil si krasne zubky sam, presne tak ako som mu dovtedy ja 😉 potom prisiel na to ze aj ja si umyvam zuby a vtedy sa to pokazilo. Zuby si uz umyvat nechce. Ani sam, ani ja nemozem. Zriedkakedy spolupracuje. Velmi zriedka. Takze skusim pastu, aspon trolilinku kvoli voni a chuti a mozno sa mu to zapaci. Pamatam si ako som si ja rada umyvala zuby kvoli tomu ze sme mali s bratom Perlicku a chutila nam 🙂 😀 😀 tak to snad neublizi ani mojmu drobcovi. Umyvame (snazim sa) rano a vecer, rano sice obcas zabudnem ked neskoro vstava a nechcem mu umyt hned po ranajkach alebo tesne pred desiatou ale vecer vzdy. no som sa rozpisala.....papa

maria11
16. jan 2010

Ahojte, my sme zatial vybojovali vecerne umyvanie zubov. Zacinali sme dost neskoro, lebo stale kojime. Zo zaciatku to bolo s revom, ako o zivot, ale teraz sa s kefkou uz skamaratila... Pastu som sice kupila aj Elmexku aj Perlicku, ale ked sme ju vecer pouzili, krutila sa pri kojeni... Tak rozmyslam, ze by sme ich zase mohli vytiahnut, kedze sa jej vyhrazam s odstavenim... 😀 😀 😀

usounek25
17. jan 2010

Ahoj, tak my taky začli čistit zoubky prvně s kartáčkem a zubní pastou Elemex včera. Jinak jsme používali prsťáček. Zatím se malej nějak moc nebrání, prvně si vyčistím zuby já, tak se kouká a líbí se mu to, pak si ho posadím na pračku a jdeme na to. No asi 100% to nebude, protože ještě asi moc nechápe co s ním vlastně dělám, o nějakým vyplachování pusy a vyplivnutí pasty nemůže být řeč, ale jsem ráda, že drží a trochu si ty zubany nechá přeleštit. Na závěr se většinou začne sápat po kartáčku, takže mu ho nechám, on si s ním trochu prošmejdí v puse a hotovo. Jo a potom ještě koukáme do zrcadla, jak je kráásnej, když si vyčistil zubáky. Uvidíme až bude starší, jak nám to půjde.

dusanab
17. jan 2010

Ahojte, tak som skusila dnes vecer umyvat s pastou, sice nebol nejak nadseny ani tak ale islo to trosku lepsie. Tak si hadam casom zvykne na pastu. Tak mu pekne vonaju maliny z pusinky..... 😉 🙂 Tiez ho posadim na pracku ale najnovsie sa tam hneva, neviem preco. Tazky boj o umytie zubkov. papa

bobaska
20. mar 2010

Ahojte, máme 7 mesiacov a dva zúbky, pomaly tretí 🙂 už mám malému tieto zúbky čistiť kefkou a pastou? Ktorá pasta je najlepšia pre takýchto drobcov? a čo s pastou v puse, ked si ešte nevie vypláchnuť pusu? Dakujem za infoo

zuzkaku
20. mar 2010

dobrá téma.... 😉
mňa by to tiež teda zaujímalo ako na to... 😕
máme rovnaký počet zúbkov ako bobaska...

vodnarky
20. mar 2010

aj my umyvame zubky..zacali sme asi tak pred pol-rokom..ale vypluvat pastu este nevieme..zacali sme tak troska plut do umyvadla,ale az po tom ked uz mame pastu spapanu.. 😉 ..takze teraz jej uz len vysvetlit,aby zacala "plut" skor.. 😉.. 😉.. 😉

vendulka
21. mar 2010

Ahojky, tak my zatim spise myjeme zoubky nez cistime, normalne detskym kartackem a vodou, amla do toho kartacku s radosti kouse,ale aspon trosku je tim ocistime ty zoubky, .31.3 jdeme poprve k zubarce, tak uvidime, co nam k tomu rekne, jestli uz i nejakou pastu...mame uz 8 zoubku

zuzkaku
21. mar 2010

tak sa idem podeliť s radou od dentálnej hygieničky... 😉
pýtala som sa jej na čistenie zúbkov u tak malých detí...vravela, že sú na to špeciálne detské zubné kefky, alebo taký gumený návlek na prst na ktorom sú jemné štetinky...tým sa môžu trošku pošúchať zúbky (samozrejme bez pasty) a tiež povytierať aj ďasienka od mlieka, alebo stravy, ktorú papká...
zubná pasta sa dáva deťom, ktoré už vedia vypľúvať... 😉

lichtakova
21. mar 2010

ahoj holky, dovolím se vám vetřít do tématu
jak psala zuzka, mělo by se aspoň otírat dásničky a zoubky i v noci po kojení, kartáček soft nebo ultra soft (ten by ostatně měli používat všichni) můžete nechat kousat, pasta není vůbec potřeba, stačí eventuálně trochu potřísnit štětinky, dokud děti neumí vyplachovat a vyplivovat, tak pastu bez fluoru
na tom návleku ani štětinky nejsou, je celý gumový s gumovýma "štětinkama"

lichtakova
21. mar 2010

pokud chcete být důsledné neměly byste děti líbat na pusinku. ani jim olizovat lžičku a dudlík, aby se neinfikovaly vašimi bakteriemi, pokud to zvládnete tak do dvou let, než se uzavře "infekční okno", nebudou se jim pak zoubky tolik kazit, protože jejich ústní dutina nebude osídlena bakteriemi způsobující zubní kaz 🙂

zuzkaku
21. mar 2010

lichtakova...áno už som počula o tom oblizovaní cumlíka alebo lyžičky....je to tak ako píšeš, nemalo by sa to robiť, aby sa tie bacily nepreniesli do ústnej dutiny dieťatka... 😉
škoda, len, že veľa mamičiek robí presný opak....priznám sa, že aj mne sa to občas podarí... 😖

lichtakova
21. mar 2010

já bych to taky neviděla až tak tragicky, třeba ve Švédsku už jsou takoví extremisti, že má maminka svůj talířek a mimčo svůj, aby poznala, jak je to teplý a ani mu tam svoji lžičku nenamáčela...to mi přijde takový už celkem ujetý
spíš když některý mamče říkám, že by neměla zapomínat očišťovat i po nočním kojení, tak na mě koukají udiveně 😉

nadulici
25. mar 2010

ako casto umyvate detickam zubky v roku a pol?...

rimmel
25. mar 2010

dvakrat denne by sa mali, rano a vecer 🙂

ivika18
25. mar 2010

a před poledním spaním 😉

rimmel
25. mar 2010

3krat denne? ja co viem tak dvakrat uplne staci, moj spi 3krat denne hadam mu nebudem umyvat 5krat denne 😀 😀

nadulici
25. mar 2010

rimmel... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

nadulici
25. mar 2010

ja umyvam pred obednym spanim a vecer....myslim, ze je to o.k.....diky

jankapiknova
25. mar 2010

tak po pravde maly mal dudel do roka ale nikdy som ho nemala v ustach, ale umyvanie zubkov nam moc nejde veru,maly vydrži tak 5sekund a dost ale snažime sa každy den 😒

ivika18
25. mar 2010

rimmel, 5x denně fakt nee 😀, to by měl asi brzo obnažený krčky chudák. My chodíme od roku už jenom po obědě spát, tak čistíme před tím a pak večer, ráno se pokaždý nepodaří 😒 . Ale u nás ve školce čistí zuby před spaním, tak jsem to taky zavedla, ať se pak malý nediví. Ale jinak se říkávalo, že ideální je čistit po každém jídle, pokud vím. No, to já bych si asi čistila celý den.

A ještě dodám, nám při čištění pomohlo změnit kartáček, koupili jsme v lékárně měkkoučký CuraKids a je to úplně něco jiného.

ivika18
25. mar 2010

oprava CuraKid

rimmel
25. mar 2010

coo po kazdom jedle? no to je aka hovadina 😀 maly papa 5krat denne no to by sme zase boli spat u cistenia 5krat denne 😀 😀 😀

inak dik za tip na kartacek, moj si rad cisti dole, ale hore nie... 😕 😕

ivika18
25. mar 2010

rimmel, no horní přední právě taky nechtěl, ale s tímto kartáčkem fakt mnohem lepší. No jako nevím o nikom, kdo by si čistil po každým jídle, jedině kdo má rovnátka, ale slyšela jsem to. A po ovoci se prý zas nemá čistit hned, že tam jsou ty ovocný kyseliny a bylo by to ještě horší.

mimka79
25. mar 2010

ahojte...moj maly ma rok a zacali sme ked mal asi 7mes.a 4zuby....Uplne bezproblemovo,len som mu ukazala ako,prilozila mu kefku k zubkom a okamzite zareagoval....drhne tolko ze mi ju nechce ani dat.. 🙂 No a mame najcerstvejsiu prihodu od vcera...Bola som u kamaratky s drobcom...a ona ma tiez 15mes.drobca...Sla mi ukazat spalnu a jej maly mal kefku na nocnom stoliku a moj maly necakal rozbehol sa ku kefke,schmatol a uz siel umyvat 😀 ...som mu to rychlo vzala polozila naspat a on zas ku kefke...a plakaaal...takze moj to asi az prehana....No som zvedava ci bude taky aj ked bude mat neakych 5rokov.... 😉
A tiez si myslim ze po kazdom jedle umyvat zubky...tak to asi nie....rano a vecer staci...Ja poznam maminky ktoere necistia vobec a divia sa ze to fakt umyvat zubky oz babatka od prveho zubka???Nam to tiez mamy nerobili a zubky boli ok.... 🙂

ivika18
25. mar 2010

rimmel, tak to není úplná blbost, ale mají pravdu, radši 2x pořádně než 10x blbě: http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/o-ci...

rimmel
26. mar 2010

no ten kartacek dufam ze zozeniem 😔 moj si ale sam nevie este cistit, musim mu ja 😅

rimmel
26. mar 2010

no ten kartacek dufam ze zozeniem 😔 moj si ale sam nevie este cistit, musim mu ja 😅

inak super clanok!

ivika18
26. mar 2010

náš prcek si zase chce čistit sám, ale drhne si víc jazyk než zuby, až potom mi přenechá kartáček - je to na silný nervy, ale naučit se to musí, že 😉

nadulici
27. mar 2010

rimmel....nezufaj, ved docistovanie zubkov nasich deticiek sa doporucuje az do nejakych 8-10 rokov, to sa este nacistime, ajaj 😀 😝 ...dufam len, ze neskor to uz nebudu take boje.....u nas zabera cistenie pri reklame....vtedy kludne hacame a drzime... 😵