Ako donútiť dieťa k umývaniu zúbkov?

michalag
13. mar 2008

Ahojte 🙂 ,

My si umyvame zuby spolu s malym, ale v poslednom case si ich nechce umyvat vobec ani pri jednom z nas a dokonca si neda ani kefku do pusy a tiez si zubky neda umyt ani nam. Uz sa mu zacal robit povlak ☹ .

Dnes ked som mu ich umyvala, tak to bolo s placom a proti jeho srsti (mne to tiez nebolo prijemne ale ked si vam nechce umyvat zubky, tak...), tak mu ten povlak zisiel, ale aj tak sa chcem spytat ci mate s tymto nejake skusenosti? Ak ano ako ste svoje dietatko donutili znova umyvat si zubky .

Prosim poradte 🙂

tomasek06
18. dec 2008

My pužíváme zubní pastu od Elmex,je od 0 let a bez příchutě. I zubař mi ji doporučil. Chodíme s malým už od jednoho roku. Ze začátku ho čištění zubů bavilo a pak se taky nechtěl nechat. Čistili jsme s kraválem. Teď je vše zase OK. Zoubky čistíme od 6 měsíců.

luciauk
19. dec 2008

ja som deťom kúpila kefku a trochu šúchala odkedy vyšiel zúbok, teda od 7m. najmladší zuby nemá, tak má zatial kefku len ako hračku na hryzenie.
k zubárovi chodíme od 1 roka.

dôležité je pri tak malých deťoch ani nie tak samotné umývanie, ale získanie hygienického návyku. aby bralo kefku ako súčasť dňa. mne sa to osvečilo. niekde som čítala, že dieťa získava hyg. návyky do 4 rokov. berie to ako samozrejmosť. neskoršie už všetko berie ako záťaž a odmieta to.

ked chodila dcéra do škôlky, tak sa mi nepáčilo, že za obedom si neumývajú zuby a idú spať. tak som od rodičov vyzbierala peniaze a zariadila v kúpelni všetko na umývanie zúbkov. po pár dňoch mi chodili ďakovať rodičia 3-4-ročných detí, že im doma nechcú zuby umývať, ale odkedy som to zaviedla v škôlke, tak už áno. no bodaj by sa nevzpierali, keď im prvú kefku kúpili v 3-och rokoch 😒

danu
19. dec 2008

my zubnu pastu nepouzivame ale zubky si cistime kefkou kazdy den 2x a Ella je doslova rada ked si moze cistit zubky tak dufam ze jej to vydrzi co najdlhsie 😅

eliska7
19. dec 2008

luciauk suhlasim s tebou,aj ja ma taky nazor 🙂

luciauk
19. dec 2008

eliska, ja som si len osvojila názor z nejakej múdrej knihy 😉

skoré návštevy zubára sú dobré aj preto, že dieťa sa ho potom nebojí. moje kočky ma dokonca na prechádzke ťahali k zubárke 😀

eliska7
19. dec 2008

tak porad,aj my chodime k zubarke,ma kazy na všetkých stoličkach,ale ked jej fukne na zuby ten vzduch tak začne hrozne vrieskať a dr.skončila,minulí týžden jej nestihla ani tu bielu kašičku natlačiť do zubka a teraz ju to bolka,ked tam pride strava.doma sa hravame na zubarku,doktorku,všetko ok,povie že ideme k zubarke,pozreť si da a potom nič 😖

margot80
20. dec 2008

ahoj eliska to se uz tak malym detem zpravuji zoubky?

luciauk
20. dec 2008

eliska, vy už máte kazíky? ☹ ☹ ☹ no, neviem ti poradiť viac, ako pomaly na ňu. nám doktorka nanajvýš vyčistila sklovinu...chodievali sme tam len tak, pozdraviť ju a deti samé chceli ísť na kreslo a na začiatku sme sa s doktorkou tvárili, že to ja ich vyšetrujem.... neviem, či ti to pomôže. my sme kazy nemali,nás chválila za krásne perličkové zúbky 🙂 prvú sladkosť dostala najstaršia dcéra, keď mala 2,5 roka /musli tyčinku/ 😉

eliska7
22. dec 2008

moja dostala prvu sladkosť ako ročná,no poje minumum,ked to porovnam s kamaratkinymi detmi,som dosť prisna,koli dietke čo ma od malinka,dr.vravela,že je to aj z liekov 😖 kamoškin syn chrume cukriky od roka a má zuby uplne zdrave 😖

luciauk
28. dec 2008

to je aj genetika. no a lieky tomu mohli tiež napomôcť ☹ tak sa držkajte a už žiadne nové kazy 😉

kika25
13. jan 2009

Ahojte, chcela som sa opytat ci nahodou nepoznate nejaku dobru detsku zubarku v Bratislave...vdaka

katka76
14. jan 2009

ahojte, my tiez umyvame zubky od vykuknutia prveho, mala vsak mala kefku uz aj predtym - ona totiz vsetko opakuje za jakubkom, takze cisti zuby s kazdym, kto je v kupelke. prevenciou clovek nic nepokazi a ist k zubarovi, az ked je neskoro a zubky bolia, je pre deti stresujuce.

martina46
19. jan 2009

prosim o pomoc, malej zacali akoby sednut zubky, mame ich zatial 7. vsimla som si to vcera, v piatok sme zacali brat antibiotika a sucasne pit caj, moze to byt z caju, prejavit sa to takto skoro, alebo to moze byt aj z antibiotik? bere zinnat.
vycistit to nejde ☹
dakujem.

edurko
27. jan 2009

Dcera pri umyvani zubkov place,nezabera nic,dasna nad ocnymi zubkami ma zdurne,nemam predstavu ktoreho zubara vybrat,ktory to s detmi vie.Maju podmienku,ze pri nich musim byt aj ja ako pacient,aby mi dieta zobrali do evidencie
🙄

renda71
28. jan 2009

my si zoubky čistíme taky od chvíle kdy na nás vykoukl první,to nám bylo 5měsíců jenže to bylo způsobem spíš okusování a nahánění v pusince 🙂 tedˇjich má 16,ale moc ji to nebaví,jenže musí 😀

zuzkafuny
28. jan 2009

Ja som Mišiačikovi začala čistiť okolo roka a čistí si ich rááád. Ráno už uteká do kúpelky a kričí da!da!da! 😀 😀 😀

kazdovci
28. jan 2009

ahoj my sa tiez pokusame cistit zubky odkedy vysoi prvych 6. zo zaciatku to bola radost ale teraz je to uz mala osobnost a chce si suchat zubky sam a to ma od cistenia velmi daleko 😀 viem ze teraz je dolezite vytvorit navyk, ale nam zacali zubky cerniet (taky sedy povlak) po vybrati zeleza Aktiferin ☹ a nie a nie sa toho zbavit.

aponchie
28. jan 2009

tento tyden kontrola u zubare k 4letum..opet zadnej strach useda do kresla zubi se predvadi jak si cisti zuby pani doktorka ukazuje v zrcatku co ma delat pac uz je velka holka a ma si cistit predni zuby malinkatyma krouzkama a ne zlevadoprava a zadnej kaz 😉 proste denne cistime ve skolce cisti po obede a pouzivame stale pastu Elmex myslim,ze hodne hodne pomaha pac jime sladkosti skoro denne a uz by neco bylo,ale tuk tuk zatim nic,ted budu ucit na ustni vodu detskou..ale dbejte na to opravdu denne je dulezite jim to do tech 3let cistit sami ..mam znamou co vali decku od narozeni vsecko na zubni hygienu nedbaji asi vubec pac neni mozne aby mela holka ve 2apul letech 5kazu zavrtanych hnede zuby a ted ve 4letech uz predni zhnity zub venku dalsi zahnedle a dalsi kaz to je hruza ja kdyz to vidim bych fackovala ty rodice hlava nehlava pac je to jen a jen jejich chyba.sakra penez to stoji a boli to jak hrom a kdyz ty prvni zuby se podchyti a jsou zdrave tak je vysoka pravdepodobnost ,ze i ty druhe budou stejne! 😎

suzamen
28. jan 2009

Ahojky malá si čistí zoubky moc ráda vždycky huláká čiti čiti, musím si čistit zuby s ní jinak nepřestane hulákát 😀 Začali jsme v roce.

zuzana17
18. feb 2009

Ahojte, odkedy sa môže používať zubná pasta na čistenie zúbkov? A ako čistíte zúbky detičkám? Môj malý má čierne zúbky od kvapiek - Aktiferin, chela by som mu umývať zúbky pastou, ale nevie ešte vypľúvať a na pastách píše, aby ju dieťa neprehltlo 😒

andosa
19. feb 2009

Zuzana17 - ja som malému kúpila v lekárni pastu Lacalut 0-4 roky. Nevadí, ak z nej spapá. 😉
Pri tejto paste sa s tým počíta.

dankadina
19. feb 2009

ja som začala čistit malej od prvych zubkov cca V 6 mesiacoch. Kupili sme v auparku v tom obchode so zubnymi pastami dojčenskú zubnú pastu gelikovu na baze materskeho mliecka, nevyplachuje sa môže ju spapať. Najprv sme čistili prstovou kefkou teraz už normalnou takou maličkou. Už si na to tak zvykla že ked sa jej kefkou bližim k pusinke sama otvori pusu. čistime drano a večer. Podľa mna čim skôr sa začne tym si babo na to skor zvykne

zuzana17
19. feb 2009

Ďakujem Vám za radu, skúsim to s pastou a uvidíme ako to dopadne, či sa mu to bude páčiť 😀 .
A ešte sa chcem opýtať, kedy treba ísť s dieťaťom k zubárovi prvý krát? Ak bude mať vonku všetky zúbky? 😉

anatanka
19. feb 2009

Miriam kartacek zatim bavi, ale jen tam s nim smrdla po jazyku a nevycisti nic. Ode me si zoubky vycistit nenecha, ale tak cistime spolecne a to funguje 🙂
Ona drzi muj kartacek a "cisti zuby mne a ja je cistim ji jejim kartackem. Soustredi se na to, co dela v my puse, chechta se a ani nevi, ze jsem ji zatim vykartackovala celou pusinku...

amadora
9. sep 2009

Ahojte, my sme umývali zúbky pravidelne od prvých prerezaných zúbkov a malému sa to páčilo, ale asi posledné dva tri týždne si ich nechce dať ani za nič umyť, je to doslova boj 😒 Skúšala som mu dať kefku nech si umýva sám, pár dní ho to bavilo, teraz nefunguje už ani to a kefku má už len na hranie. Čo s tým mám robiť? Umývať na silu? Alebo ako dosiahnuť aby si nechal zúbky umyť dobrovoľne? ☹

len.petra
9. sep 2009

ahojky,, nasa si tiez zo zaciatku nechala umyvat zubky s radostou, ale pred asi dvoma tyzdnami ju to prestalo na tyzden bavit, asi to bolo tym, ze jej rastu trojky aj horne aj dolne a bolelo ju to.. teraz uz si zase necha.. ale asi by som umyvala radsej nasilu ako vobec, potom sa ti bude este tazsie zacinat 😖 .. drzim palce

amadora
9. sep 2009

Ja tiež hovorím že radšej nasilu ako potom chodiť k zubárovi a nasilu ho držať a vŕtať alebo trhať 😝 Ale je to boj s ním a neviem či to vôbec stojí za to či mu to dosť umyjem pri tom ako sa krúti a zatvára mi ústa 😒 A zubov už máme 16, chýbajú nám len zadné stoličky, tak neviem či je to tým...

saska.t
10. sep 2009

kocky no ja mam zvlastne dieta, miluje si umyvat zubky ale len elektrickou kefkou inou sa jej do pusy nedostanes 😅 tak sme kupili nadstavec sensitive a moje dieta caka kazdy den pred kupelnou aby sme konecne umyli zubky 😀

amadora
10. sep 2009

Saska vidíš, možno ak iné nepomôže skúsim toto 😅

ingulka
11. sep 2009

od kedy ste zacali dietatku umyvat zubky? a ake kefky a pasty pouzivate?