Ako donútiť dieťa k umývaniu zúbkov?

michalag
13. mar 2008

Ahojte 🙂 ,

My si umyvame zuby spolu s malym, ale v poslednom case si ich nechce umyvat vobec ani pri jednom z nas a dokonca si neda ani kefku do pusy a tiez si zubky neda umyt ani nam. Uz sa mu zacal robit povlak ☹ .

Dnes ked som mu ich umyvala, tak to bolo s placom a proti jeho srsti (mne to tiez nebolo prijemne ale ked si vam nechce umyvat zubky, tak...), tak mu ten povlak zisiel, ale aj tak sa chcem spytat ci mate s tymto nejake skusenosti? Ak ano ako ste svoje dietatko donutili znova umyvat si zubky .

Prosim poradte 🙂

jankaxxx
28. aug 2011

a ja mojmu umyvam 3 krat denne ked nechce tak aj nasilu lenze ma 2 roky a este stale v noci pije mlieko aj po cisteni zubkov inak by mi nezaspal...tak to mu tiez asi kazi zuby nie?

mima75
29. aug 2011

@tinika povedz mu že ho može zapnúť len ked si bude umývať...inak kefku dáš inému chlapcovi čo si bude umývať zúbky aby si svietil on...
a že ked poslúchne kúpiš mu inú vec ktorá má tiež nejaké prekvapko....
alebo mu ukáž nejakú fotku z webu škaredých zubov....čo musia trhať či chce tak dopadnúť - možno drastické...ale možno s azlakne tak že sa toho chytí...a vstúpi si do seba....

tinika
29. aug 2011

@mima75 a tvoj ma kolko rokov? bo moj somarik sa tvari ze nerozumie ked mu to vyhovuje 🙂 ale betar on velmi dobre vie 🙂)

sssimi
29. aug 2011

@jankaxxx 3x denne je podľa mňa príliš-derieš mu sklovinu. Optimum je 1x denne- ideál večer či už niečo ešte papa alebo nie. A hlavne pozor na fluoridové pasty-sú dosť nebezpečné ak sa dávkujú vo väčšom množstve. A bohužial ja som ešte detskú pastu bez fluoridu u nás neobjavila ☹

Ja mám od môjho zubára odporúčenu zubnú pastu Elmex gel-používa sa len raz za týždeň a dieťa musí mať minimálne 2 roky. Vraj by to malo pomôcť aj keď už začína zubný kaz.

mima75
29. aug 2011

@tinika no moja dcéra už má 11 rokov... ale viem ako som to riešila keď bola malá....
no ale ja som jej jednducho povedala že zuby sa musia umývať a hotovo, lebo inak budú z toho problémy a na zuboch ostanú bacile a tie zúbky rozožerú...a vtedy nám dala aj zubárka takú knižku rozprávok o zúbkoch....niekde som ju aj na webe videla.....
moja známa zas kúpila synovi tú točiacu deckú....možno aj to by sa mu lúbilo že sa mu to točí a on si s tým len behá po zúbkoch....

lubinka9
29. aug 2011

@sssimi ak hladas pastu bez F tak v DM alebo lekarnach kupis Weleda-zubny gel.

sssimi
29. aug 2011

@lubinka9 jej diky. Tá je pre deti? Lebo ja hladám aj pre dieťa a aj pre nás.

lubinka9
29. aug 2011

@sssimi weleda ma zvlast detsky zubny gel, kupis ale aj pasty pre dospelakov. Kukni sortiment tu:
http://www.weleda.sk/sortiment-objednavky.php#s2
ten detsky zubny gel mavaju v DM v pohode, to ostatne zozenies urcite v lekarnach

sssimi
29. aug 2011

@lubinka9 Diky moc

tinika
29. aug 2011

tak dnes si vybral sam kefku tak som zvedava či ju aj pouzije, večer sme nestihli tak rano snad

zuzana581
29. aug 2011

My si čistíme zuby s deťmi už od prvého zúbka a nikdy mi neprotestovali. Myslím, že ak sa začne hneď od malinkata, tak to tie detičky budú brať automaticky a nenapadne ich, že by sa to nerobilo a že oni to robiť nebudú. Ak by aj bol nejaký protest, podla mňa netreba dieťa prehovárať, že "ale umy si zúbky, lebo..." Proste si musíš umyť zúbky a nediskutujeme. A nepovoliť.

tinika
11. sep 2011

@zuzana581 ja si tiez s malym zubky umyvam od prveho zubka a aj tak to teraz odmieta, takze nemas pravdu :(

dana3262
11. sep 2011

Nas od prvniho zoubku chtel. Mel to moc rad. Ted zacina odmitat. Tak cistime chvili ja, chvili sam (pak uz mi kartacek ale nevrati, takze to az nakonec). Nebo zkousime, ze on cisti me a ja jemu, ale to zas jak se soustredi na me, tak neudrzi pusu otevrenou, no zkousime vselicos..

tinika
11. sep 2011

@dana3262 u nas zatial ziadna finta nezabrala .(

dana3262
11. sep 2011

@tinika dneska si je nechal krasne vypucovat..uvidime, co vecer. Je to taky jednou tak, jednou tak. A Patrik vubec nechce otevrit? Nebo protestuje uz kdyz to vidi? Nebo nevydrzi dost dlouho? Co mu presne vadi? Nevis?

luciebx
11. sep 2011

ahojky.. tak my taky bojujeme s kartackem.. kdyz nam vyrostli prvni dva zoubky dole.. tak sem mu zacala davat kartacek do ruky pri prebalovani aby si zvykl co to je.. stetinek se ale nejak dotykat nechtel a kdyz sem mu zkusila dat kartacek do pusy tak zavrel jeste nez sem to stihla.. no ale vcera.. byl ve vane.. a ja dala pastu na prst a zkusila.. no jen se sklebil.. tak sem rychle skocila pro karrtacek a zkusila.. no nic moc vysledek.. ale trosku sme to tam proskrabli.. pak koukam na pastu mame jemne mentolovou .. no nevim jak sem to koupila .. ale zkusim jahodovou nebo neco co mu bude jako by chutnat.. i kdyz zkousim ze si jako by cistim zoubky ja tak se na me smeje a v te rychlosti musim strcit jeho kartacek do pusy a rychlo blesku prejet nahore 4 a dole 2 zoubky.. ale proste je to boj.. ach jo

tinika
11. sep 2011

@dana3262 No niekedy mu vadi ked mu uz kefku davam a kyve ze nechce, niekedy si zoberie, pobavi sa ale nedovoli mne čistit a on si ich v podsatte posucha len vpredu troska

janka_pn
11. sep 2011

@michalag ja moju plasim, ze ma na spinavychzuboch pavukov a ze ich musime kefkou vyhnat, inak jej ich zjedia a ona nebude moct jest 😀 😀 😀 a zabera to 😎

dana3262
11. sep 2011

@tinika u myho bratrance a sestrenice pomohlo kdyz jsem jim to naoko zakazovala. Jako 'necisti si zuby! No ty neposlucho, co si to dovolujes si cistit zuby' atd. Smali se a cistili, jak sileni. Ale tem bylo 4 a 6 let, to je neco jineho :-/

tinika
11. sep 2011

@dana3262 no to ze určite je ine sa bavit s 2r. a so 4a6 ročnym 🙂 ale aj to je dobry napd 🙂

bibi1711
11. sep 2011

curaprox ma akciu-k detskej kefke dostanete nalepky male.polka s mesiacikmi, polka so slnieckami.k tomu karticku s tyzdnami a dnami.za kazde umytie zubkov si mozu k danemu dnu nalepit nalepku-za rano slniecko, za vecer mesiacik...u nas funguje🙂

michalag
autor
11. sep 2011

@janka_pn nas maly presiel sice blbym obdobim ale aj ked sa mu sem tan nechce uz si pekne umyva sa a ja docistim, ale ved necudo ked ma uz 5,5 roka 🙂 a mala si rada umyva lebo co robi jej velky brat musi aj ona

janka_pn
11. sep 2011

@michalag ja som si az neskor vsimla z akeho datumu je ten prispevok 🙂 😅

michamicha
14. sep 2011

@luciebx u nás to při čištění zoubků probíhá podobně 😀 já si vždycky hodím jednu nohu na vanu, posadím si na ní malýho a říkám mu, aby udělal "áááá" a v nestřeženym okamžiku mu do pusy strčím kartáček a šmrdlám dokud ho jazykem nevytlačí ven 😀 😀 spodní zoubky si občas nechá vyčistit, horší to je s horníma, ty nechce vůbec 😠 příští týden jdeme k zubařce na preventivku, bude tam poprvé v životě, tak jsem zvědavá jak bude spolupracovat 😎

luciebx
15. sep 2011

@michamicha 😀 😀 😀 jj ja taky smudlam kde se da.. dokud nas nevytlaci jazykem haha.. no je to sranda.. koupila sem i jinou pastu a stejne zadna zmena haha.. no je to legrace.. jak rikas spodni tak nevadi jako ty horni no

michamicha
15. sep 2011

@luciebx já si myslím, že ty horní nechce, protože se mu tam už delší dobu klube zoubek a teď má tu dáseň zase pár dnů oteklou 😖

luciebx
15. sep 2011

@michamicha u nas asi neco podobnyho ja rano nasla prorizlou dasnicku dole takze nam taky leze zub..

andrema
1. okt 2011

Ahojte, no ja som malej zacala cistit zubky tak od roka, dovtedy si tou malinkou kefkou sparala v ustach sama a aj ako jej isli zubky. No je zubata od 4teho mesiaca. Ma rok a pol a skoro vsetky zuby. Znepokojujem ma,ze si zrazu z nicoho nic tie zubky nechce cistit. Nie je to z vreskom,ale strasne sa pri tom jasi a ked vobec otvori pusu,tak sa zacne pri tom vselijako trepat,ze skor sa bojim,ze jej ublizim ako jej nieco vycistim. Berie to ako nejaku hru a nechce ani pusu otvorit. Strasne sa pri tom rozjasi. Zvykal si docistiti si sama zubky este pri vecernom obliekani do pyzama, ale uz ani to nechce. A ako sa rozjasi,tak mame problem ju aj dvaja udrzat a dat jej plienku, nie to este zuby cistit. ☹ Som nestastna, hlavne ked viem,ze tych zubkov ma vela. Skusala som jej aj plienkou davat dolu povlak,ale ani zasvet nechcela otvorit pusu,ked zistila,ze co jej robim. Rozpravat jej,ze aj ine deti si cistia zuby a aj jej babike vycistime velmi nema zmysel.
Co mam robit? 😒

zvedavamt
5. okt 2011

...ako umývate,keď sa zúbky kývajú / príp je už vypadnutý/ a dieťa /6r/ reve , že ho to bolííí ?

PS: maminky pozor na pastičky ! ak ju dieťatko popapá, lebo fluor je jedovatý.

petra1303
5. okt 2011

@zvedavamt ja som milion krat zjedla pastu ako dieta...a zijem...som zdrava...pochybujem, ze to je zdraviu skodlive...pasty obsahuju take mnozstvo aby neublizili cloveku