Ako donútiť dieťa k umývaniu zúbkov?

michalag
13. mar 2008

Ahojte 🙂 ,

My si umyvame zuby spolu s malym, ale v poslednom case si ich nechce umyvat vobec ani pri jednom z nas a dokonca si neda ani kefku do pusy a tiez si zubky neda umyt ani nam. Uz sa mu zacal robit povlak ☹ .

Dnes ked som mu ich umyvala, tak to bolo s placom a proti jeho srsti (mne to tiez nebolo prijemne ale ked si vam nechce umyvat zubky, tak...), tak mu ten povlak zisiel, ale aj tak sa chcem spytat ci mate s tymto nejake skusenosti? Ak ano ako ste svoje dietatko donutili znova umyvat si zubky .

Prosim poradte 🙂

maca793
30. apr 2008

a ešte jedna vecčo som zabudla, zúbky sme si začali umývať od 6 mesiacov, ako vyšli prvé zúbky, a od tej doby si ich umývame každý deň.
len dúfam, že bude mať v dospelosti zdravé zúbky, lebo je celá po otcovi a ten zuby nemá nejak 100x v poriadku. neviem, či je aj dedičná kazivosť zubov. myslím to tak, že ak ja mám zuby bez kazu, či ich môžu mať aj moje deti. 😉

andulkaavetrelec
3. máj 2008

kazivost prý na sto procent dědičná není...

maca793
3. máj 2008

tak to je fajn, už som sa zľakla 🤐

tonicka
5. máj 2008

andulkaavetrelec, to som si myslela aj ja... ale vyzera to tak ze asi uverim, ze predsa len je 😒 ja mam zvysenu kazivost zubov a moja dcerka, vyzera ze tiez.. pretoze sladke doteraz viacmenej neje, umyvame si zubky od prveho, pije len cistu vodu, banany tiez takmer neje(len na navsteve)...tak neviem z coho ma uz kaz na 2 zubku😔

liliandax
5. máj 2008

tonicka - z bananov sa kazia zuby?? 😕

tonicka
5. máj 2008

to mi povedali 2 zubari...neviem co je na tom pravda...ja uz nic neviem...tak som davala pozor aby bola bez kazov...a aj tak

bibinka
6. máj 2008

ahojte- synovi umývam zúbky ako mu vyšiel hneď prvý-kým nemal všetky, tak len čistou kefkou. výber kefky je veľmi dôležitý. detské kefky sa mi vôbec nepáčia a ani malému. ja som začala používať hneď kefku pre dospelých curaprox ultra soft 5460-.stojí asi 60,- a malý je s ňou prespokojný. pastu máme elmex.
zatiaľ si malý umýva zúbky veľmi rád, pastou kefku iba straším, nedávam veľa. našťastie nemá anijeden kaz, zuby má krásne biele. sladké nejedáva, nepojedá behom celého dňa ,len klasicky 5x denne, zúbky umývame 2x denne.

tonicka- kazivosť zubov je daná tým, či sú zuby dostatočne mineralizované , niekedy sú na nich pigmentové škvrny, tomu nezabrániš. sladké robí kazivosť, to je jasné. bohužiaľ,aké sú prvé zuby, také budú aj trvalé, takže treba na to pamätať.

ilijanka
6. máj 2008

ahojte- kazivosť zubov nie je dedičná, ale je nákazlivá- to mi povedal môj zubár- zubný kaz aj choroby ďasien spôsobujú baktérie, ktoré máme v ústach- najmä ak tam je nejaký neošetrený kaz alebo zápal ďasien, preto treba dávať veľký pozor, aby sme dieťa nenakazili- čiže žiadne bozkávanie na ústa, oblizovanie cumlíka, lyžičiek atď.- myslím si že to má niečo do seba, ja môjmu synovi umývam zuby odkedy sa mu prerezali, používame zubnú kefku Curaprox pre deti, existuje aj také hryzátko s kefkou Curababy, to sa tiež odporúča, dieťa ho hryzie a tým si samo čistí zúbky.

bibinka
6. máj 2008

zle som sa vyjadrila- kazivosť spôsobujú baktérie v ústnej dutine,a keď nie je neutrálne ph hlavne po jedle a zvlášť po sladkom, tak úočia a robia kazy.potom záleží na pevnosti zubnej skloviny, koľko vydrží a ak je málo mineralizovaná, tak sa ľahšie kazy tvoria.

aj my sme mali chvíľu curaprox pre deti, ale zdala sa mi taká neohrabaná a stála až 120 sk a taká istá len s dlhou rúčkou pre dospelých stojí 60,- 😒
a máš pravdu, malý častokrát kefku len tak hryzká- to je tiež dobre( síce ju rozhryzie), ale takto sa mu čistia hlavne zubné krčky.( to mám od svojej dentálnej hygieničky)

smisela
29. júl 2008

Ahojte,môže vzniknúť zubný kaz,ak som malej pár dní neumyla zúbky?Totiž u nás je to boj s umývaním zúbkov,ak tak len na silu 😒 doteraz to bolo v pohode ale ako jej idú stoličky,nedá si za nič,vymenila som kefku,dávam aj zubnú pastu,aj jej ukazujem,ako si čistím zuby a nič 😒 a navyše sme mali aftu v puse a odvtedy nechce umývať ani za svet,mám jej ich umývať na silu?A čo ak potom nebude chcieť vôbec... 😒

titkovamiriam
29. júl 2008

smisela urcite nie,by si sa cudovala kolko deti spozna kefku az v skolke a neboj nauci sa ich umyvat a su aj ustne vody ak ma problem s dasienkami

marorlinko
29. júl 2008

my sme zacali okolo 8mesiaca cistit zubky, maly bol nadseny a chcel cistit stale,ale on sam, mna nenechal, spolu si cistime vzdy,ale prislo obdobie,ked sa mu to uz zunovalo a uz ho to az tak nebavi, zje pastu a je to, neviem jak ho k tomu zase donutit, vzdy je primne ,ked si cistim zubky ja a dam aj jemu kefku co ma svoju,ale skusim tu kefku, co tuna niekto uz pisal, co svieti, aj ked si myslim,ze maly skor bude pozerat na kefku jak svieti a do ust ju neda. ale skusime. on si pyta kefku,ale nema ju dlho v ustach,potom ju zahodi.

masinka
29. júl 2008

my sme zacali vazne cistit okolo 10 mesiacov ked mala prve 4 zuby - dovtedy som to obcas skusula prstacikom alebo si sama hryzkala taku gumenu kefku z DM. najprv sme umyvali bez pasty, sama pytala kefku ked si niekto umyval, takze niekedy si umyla zubky aj 6x za den. najprv kefku sama trochu ozuzlala a potom som jej ja docistila. Od roka pouzivame Elmex pre deti - ku kefke sme dostali vzorku, pouzivame take minimalne mnozstvo ze este stale je tam pol tej minituby. Ked mala 18 mesiacov, tak sa sprajcla a tyzden si zubky nedalaa umyt vobec. Najprv sme tri dni bojovali a potom som no nechala par dni tak, lebo chytala hisaky len co videla kefku. POtom sa trochu umudrila a aspon vecer si da zubky umzt, aj ked niekedz protestuje a nahanam ju pri tom po celom byte.

Posledny tyzden sme umyvali poleziacky v posteli. A konecne je ochotna nechat si umyt aj rezaky zvonku. Kym pastu prehlta, tak je to jedno kde umyvame, ale ked mi ju zacne v posteli vypluvat....

A ten Elmex detsky ma vraj znizene mnozstvo fluoru aby ho mohli deti prehltat.

daasik
29. júl 2008

me doktorka napsala fluoridove tablety, at je malemu davam, ale zubarka mi rekla, at je nedavam, ale zacnu cistit kartackem a pastou, ze dite pastu stejne spolyka a tim do sebe dostane ten fluorid taky a jeste si zvykne na cisteni. Dneska jsme to zkusili poprve, pastu hned snedl, cistit si nechtel nechat, akorat kartacek okusoval 😖

sakura77
29. júl 2008

nas problem-tiez-maly si aj 10krat za den chce "umyvat"zubky-ale len sam-cize len ju ohryza,zje pastu a potomju chvilu pozuzle,ked mu chcem umyt ja,ani nahodou mi nechce ani len usta otvorit,alebo tak asi 10 sekund vydrzi,inak nie,tiez uz neviem,ako na to 😒

lenerka
30. júl 2008

ahoj

no my stále bojujeme se zoubkama
už nechce ani sama si je čistit
formou hry jsem to zkoušela,manžel se taky pokoušel čistit
a výslede křik a pláč
a pusu neotevře a když otevře tak na chvilku a to se nedá stihnout jí zoubky pořádně vyčistit!
máme zubů 12 a už spodní má křivý
zubařka nás chce vidět až ve 2letech
ale když čistí dědeček tak to má pusu otevřenou klído i 15min a ještě se u toho směje
fakt nechápu jak už na ní má vyzrát!!!!

xxmargaretka
30. júl 2008

ahoj..ono to asi pride casom samo,ze si deturence zubky umyt nechaju teda aspon u nas to tak je..dlho aj ona len sama chcela umyvat a islo jej len o to aby pastu zjedla a cca mes ked poviem tak rozcapi usta ako vrata ja umyjem a este aj vyplachne..Klop klop nech to neprekrycim 😵

marorlinko
31. júl 2008

ja si myslim,ze dieta musi najprv vyrast,aby viac pochopilo,naco je to dobre, my skusame,bez pasty,ked mu dam kefku,tak ju hodi na zem, dnes takmer do toaletnej misy, stihla som zachytit,takze pastu ked dam, tak ju len zje. keby mi aspon dal,nech ja vycistim, nehrozi, mozno sa umudri a pochopi,ze treba cistit ich,kedy to neviem.

j.a.n.u.s.
4. aug 2008

Elisabeth nemela problem...prvni zoubek - 3,5 mesice...chybi nam 4 dokonce...koupila jsem ji prvni 3 kartacky(v sade) drogerie DM ...je to z gumy a vyborne se na tom naucila jak drzet kartacek...jak uz mela prorezanou vetsinu zoubku, tak se koupil kartacek se zelvickou a normalnima stetinkama a ted si ji posadim v koupelne na nohu , lehce namocim kartacek do pasty(detske Elmex) a "sjedu" ji vsechny zoubky, pak uz se neda a rve mi ho z ruky a krici MAMA MAMA a ja musim vzit svuj a vycistit si je taky...takze se moje dcera stara i o mou dentalni hygienu...plivat ji naucim pozdeji! 😎

zuzkafuny
5. aug 2008

Môj má obdobie, keď si nechce dať čistiť zúbky už dva týždne... umývam mu ich, ale dosť nasilu... 😖 Hádam ho to prejde...

spokojenamamka
14. aug 2008

Tak naše děti čištění zoubků baví,nejstarší občas trucuje ale musí a ta mladší se po ní opiči

tamia
14. aug 2008

od kedy dávate zubnú pastu? ako ju deti vyplujú ked to ešte nevedia?

marorlinko
24. aug 2008

konecne vcera sa nam podarilo vycistit zubky, dala som ho sadnut, ,maly otvoril usta,ked zbadal kefku s pastov, lebo to pozna, zacala som mu speivat o zubkov ako ich cistime, smial sa, trocha pauza, potom zase a celkom sa mu to pacilo, ked mama mu speiva vtipnu piesen a zubkoch, velmi som ho pochvalila a som rada,ze som nasla sposob ako mu ich cistit.
pastu na zubky mi pouzivame od kedy sme i ch zacali cistit, cize hned od prvich zubkoch, iba troska pasty, citala som,ze trocha pasty je dobre davat obsahuj eflor, netreba vymyvat vodou,ale ten flor posobil.
vcera som si kupila knizku kde je vsetko o detoch od roka, dost zaujimave citanie, tam som tiez nasla vela o cisteni zubkoch, prekvapilo ma,ze sa smie dat aj na noc po cisteni zubkoch dzus,ale bez cukru, tak maly sa tesi.

simone
24. aug 2008

Tak my s cistestim problem nemame a ani jsme nemeli kdyz byla mala,Veru to ma dokonce rada. Zubni pastu na radu zubare davam jen vecer,protoze flor pak oslabuje druhe zuby v dasnu,tak se nesmi pry moc pasty pouzivat,jen malilicko a jednou denne,jinak staci pry cistou vodou. To jsem cetla i na poradne detske zubarky na netu nekde a ted mi to rekla i nase tady v Uk,pred ti jsem cistila pastou rano a vecer.
JInak vecer po cisteni my uz davame jen vodu na piti.

marorlinko
26. aug 2008

trosicka pasty sa moze, ja malemu davam iba velmi malinko 2x denne, jasne ,ze po cisteni uz nic neje, iba pije vodu,ak chce. asi kazda dr je ina, mne nebolo nic take povedane,ze staci len voda a ze pastu netreba iba 1x denne, nic mi zamietnute nebolo, cistime pastou, aj tak by bez nej maly mi by ani usta neotvoril,, niekedy dam tak malo,ze ju ani nevidno a ked vidi maly toto,tak vezme pastu a kaze nech dam este, ja nedam,iba akoze davam, potom je kludny a cistime dalej.

liliandax
26. aug 2008

my sme mali problem s klasickou zubnou kefkou pre deti, maly mi ju furt bral a chcel sam .. samozrejme ju len obhryzal a "cucal", tak som kupila toto : http://www.mojalekaren.sk/infadent-prstikova-zu...
a je po probleme 🙂

eb1069
15. okt 2008

Prísne tajná diagnóza.
Celý život som pátrala po príčine, prečo sa mi kazia zuby a celé moje zmýšľanie sa sústredilo iba na to, že ja nebudem spokojná, kým túto príčinu nenájdem. Nikdy som nemala cukrovku, ani potravinové alergie, ani choroby súvisiace so štítnou žľazou, ani tehotenstvo. Moja imunita je taká silná, že za celý svoj život som bola iba 4x chorá. Vždy to bola iba obyčajná chrípka, prípadne zápal priedušiek alebo niečo, z čoho som sa vystrábila behom jedného týždňa. Chodím darovať krv a vždy mám všetky vyšetrenia v poriadku. Nikdy v živote som nedržala žiadnu diétu, nikdy som nemala anorexiu ani bulímiu. Obmedzujem iba sladkosti a sladké nápoje, aby som neublížila svojim zubom. Konzumujem mlieko a syry, aby som mala v strave dostatok vápnika, aby som svojim zubom pomohla. Vyrástla som v čase, keď sa ešte do škôl nosila mliečna desiata na rozdiel od dnešných detí, ktoré vyrastajú na sladkostiach zo školských bufetov a na cole, ktorá odbúrava z organizmu vápnik. Celý život sa vyhýbam cigaretám, alkoholu a drogám. Rozmýšľala som, v čom robím chybu. A zistila som, že v ničom. A keď je pravda, že ja mám čisté svedomie, tak potom chyba musí byť niekde inde. A aj je. Logicky: kým nebol strojček, neboli kazy, prišiel strojček, prišli problémy, s vysadením strojčeka sa problémy zmiernili, ale stále pretrvávajú. Bol to snímateľný ortodontický aparát (nočný strojček), o ktorom som nikdy nevedela, že tlačí. Moje zuby sa k sebe približujú stále viac a viac aj keď pravda je taká, že ja som ten strojček prestala nosiť už pred deviatimi rokmi. Po 4 rokoch nosenia som ho raz ráno pri vstávaní z postele nechtiac pristúpila a škoda, že sa to nestalo skôr... Na strojček bola čakacia doba 3 roky . 4 mesiace pred 15-tymi narodeninami som bola predvolaná na čeľustnú ortopédiu. V dolnej čeľusti sa do jedného radu nezmestili dve dvojky, ktoré boli uložené celkom vzadu. V hornej čeľusti som mala zuby pôvodne krásne rovno postavené úplne bez medzier. Keď mi potom začali rásť očné zuby – trojky, tak mi narástli veľmi vysoko nad hornou perou. Mala som ich uložené až tak vysoko, že pri rozprávaní ani pri smiechu nikto nepostrehol, že tam tie zuby mám. Vyzerala som ako najväčší a najstrašnejší upír na svete a dala by som neviem čo za to, keby som mohla vyzerať tak ako vtedy a nie tak ako teraz, ale ten čas sa už vrátiť nedá. Čeľustná ortopedička povedala, že také veľké silné zdravé zuby s takou hrubou sklovinou bez jediného kazu a bez jedinej plomby – takéto zuby ona ešte nevidela - aj tie trojky, aj tie štvorky aj tie horné aj tie dolné a škoda by bola niektoré z nich vytrhnúť, radšej rozšírime čeľusť a ponecháme všetky zuby v plnom počte. Veď rozširovať čeľusť v tomto veku je ideálne, 15-ročná veľká slečna, skoro dospelá žena, hygiena sa tu dodržiava, to sa dá vidieť, tu sa bude aj strojček pravidelne nosiť a zuby sa rýchlo vyrovnajú.
Horný strojček mal vytvoriť doslova z ničoho miesto pre 4 zuby – dve veľké trojky a dve ešte nevyrastené osmičky. Dolný strojček mal vytvoriť z ničoho miesto pre 4 zuby – dve dvojky a dve ešte nevyrastené osmičky. Nehovoriac o tom, že horné sedmičky som mala vtedy prerezané len do polovice.
Nechápala som, ako sa vôbec môže niečo v mojom prípade vyriešiť bez trhania zubov, ale pani doktorka povedala, že však práve týmito našimi strojčekmi na noc sa toto všetko dá krásne dosiahnuť aj bez trhania zubov. Veľmi som chcela strojček fixný, ale ona ma od toho odhovorila s tým, že nech nerobím sebe aj svojim rodičom také starosti, aby sme chodili každý mesiac do Bratislavy na kontrolu so strojčekom, lebo až tak zle to s mojimi zubami nevyzerá. Vraj mne na tieto moje zuby netreba strojček fixný, mne na tieto moje zuby celkom postačí aj strojček „riadny“. A mne ten strojček takzvaný riadny tie moje zuby tak doriadil, že keby som sa mala ešte raz rozhodnúť, tak ja by som si ten strojček už nikdy v živote nedala.
V čase nosenia strojčeka mi vzniklo asi 10 nových kazov. Všetky moje kazy vyzerali úplne rovnako. Z niektorého zuba sa odlúpila časť skloviny a odkryla pod sebou dieru. Boli to hlboké diery v medzizubných priestoroch kruhovitého alebo valcovitého tvaru, ktoré pôsobili dojmom, ako keby sa predtým do nich niečo vrývalo a logicky tam zapadal iba výbežok predchádzajúceho zuba. Bezmocne som sa pozerala, ako sa mi pred očami odlamujú kusy zubov, vypadávajú liečivé vložky, vypadávajú plomby, kvôli každému jednému zubu som bola u v zubárskom kresle minimálne 3-krát. Najskôr sa objavil kaz a dala sa vložka, potom vypadla vložka a dala sa druhá, a nakoniec sa dala plomba. Z dvoch susediacich zubov bol poškodený vždy iba jeden. Raz ráno som sa zobudila na to, že niečo mi pichlo do líca. Bol to drôtik zo strojčeka, ktorý ležal na vankúši a vedľa neho som našla niečo malé tvrdé biele. Rozplakala som sa ako malé decko, lebo som vedela, že toto je kúsok odlomeného zuba.
Jeden krásny silný zdravý zub mal všetko, čo by jeden krásny silný zdravý zub mohol mať a jediné, čo mu chýbalo, bol kúsok miesta, kde by sa mohol udomácniť aby mohol normálne fungovať. Ale tá ničivá drvivá sila strojčeka ho vtláčala iba do jedného jediného smeru. A v tom smere nebolo nič iné ako vedľa stojaci zub. Tak tento krásny silný zdravý zub sa z dôvodu nedostatku miesta začal do vedľa stojaceho zuba vrývať, vyryl doňho dieru a do tej diery sa sám uložil, lebo jedine za takúto cenu dokázal nájsť pre seba aspoň kúsok miesta. Potom prišla pri oprave skrutka, ktorá ho odtiaľ vystrčila a plomba, ktorá vypadla...
Keď som bola v treťom a vo štvrtom ročníku na strednej, tak pomaly už ani nebol taký týždeň, čo by som najmenej jeden deň nestrávila u našej školskej zubárky a ona sa tvárila, že nevie prísť na to, čo mi je. Za takýto herecký výkon by si zaslúžila Oscara. Vždy mi hovorila, že mám zuby veľmi tesne pritlačené k sebe a to až tak veľmi, že takéto zuby ona ešte nevidela. Vedela ona veľmi dobre, že ja mám strojček, veď videla moje pečiatky v slovníčku od čeľustného ortopéda a zopár krát som sa o tom zmienila aj ja sama a spočítať zuby vedela tiež, tak jej muselo byť jasné, že strojček na takmer plnom počte (chýbali osmičky) takých veľkých zubov je katastrofa!!! Tak prečo nikdy nenavrhla tie zuby preriediť a potom nasadiť fixný strojček? Jedine preto, aby mohla inkasovať peniaze za biele plomby! Po každý krát, keď som k nej prišla, mi plombou spojila dva zuby a potom už nebola šanca dostať medzi ne dentálnu niť.
Keď vychádzame z toho, že môj trvalý chrup sa vyvinul dosť skoro, tak potom aj základ pre zuby múdrosti bol pravdepodobne založený dosť skoro. Pravdepodobne už v 17-tom roku života. Najskôr sa mi na samom konci čeľuste, až na hranici, začalo tvoriť niečo malé tvrdé biele, čo s pribúdajúcimi mesiacmi a rokmi rástlo, mohutnelo, až sa z toho vytvoril krásny silný zdravý zub – zub múdrosti – pripravený preraziť si cestu na povrch.
Tento zub stál na úplnej hranici, za ktorou už neexistuje nič iné ako kĺby, kosti a našťastie aj malý kúsok hmoty, z ktorej pozostáva ďasno, ale jedna vec sa tam nenachádza určite a to je miesto pre zuby!!!
Tento zub robil iba to, čo robí každý iný zub. Rástol. A nevyvíjal žiaden tlak, lebo zub predsa nemôže vyvíjať tlak. Ale korene zubov vystlané vrstvou cementu sa snažia odtiahnuť od všetkého, čo sa k nim približuje. To sa iba korene sedmičky snažili odtiahnuť od novo rastúceho zuba a zobrať so sebou aj svoj vlastný zub. Korene šestky sa snažili odtiahnuť od koreňov sedmičky a zobrať so sebou aj svoj vlastný zub. Korene päťky ... a tak ďalej a výsledkom malo byť pokrivenie predných zubov, ktoré majú tenké korene. Lenže pokrivenie predných zubov sa realizovať nemohlo, lebo tlak strojčeka, ktorý bol silnejší, nedovolil predným zubom pokriviť sa a odsúval zadné zuby smerom dozadu. Cez deň pracovali korene a v noci sa stretávali dva oproti sebe idúce silné tlaky zamerané na posun zubov. Jeden prirodzený a celkom normálny zo strany koreňov zubov a druhý umelý omnoho silnejší zo strany strojčeka. Ja viem, že zubná sklovina je najtvrdší diel ľudského tela a znesie akokoľvek silný jednosmerný tlak zameraný na posun zubov, pokiaľ majú zuby miesto a moje zuby veru miesto nemali.
Ale dva silné tlaky zamerané na posun zubov idúce oproti sebe zubná sklovina neznesie, tým som si istá, veď vidím ako vyzerajú moje zuby. Lebo je tu ešte niečo silnejšie ako zubná sklovina. A to sú korene zubov, ktoré si nikdy navzájom neublížia, nanajvýš v takom krajnom prípade, ako je ten môj.
Radšej sa v dôsledku obojsmerného tlaku zameraného na posun zubov povrývajú zuby navzájom do seba, ako by sa mali korene zubov čo i len dotknúť. Lebo keby sa korene všetkých zubov navzájom dotkli, tak človek by pocítil tak neznesiteľnú bolesť, že by sa behom dvoch sekúnd roztriasol na celom tele, z očí by mu prúdom tiekli slzy, cítil by, že od bolesti prestáva dýchať a že na tú bolesť zomiera. A keby takáto bolesť prišla vo fáze najhlbšieho spánku, kedy neexistuje šanca sa ani na takúto bolesť zobudiť, vo fáze najhlbšieho spánku, kedy neprichádzajú žiadne sny, tak by určite prišiel krátky dvojsekundový sen... A v tom sne som sa zrazu ocitla v zubárskom kresle a pani doktorka povedala, že mi tie zuby opraví, ale najskôr si musím vybrať ten strojček.
A ja som si každý večer vložila strojček do úst a ráno som ho hľadala po celej izbe. Nachádzala som ho na zvláštnych miestach. Napríklad pod posteľou, vedľa postele, na sestrinej posteli, pod matracom, pod vankúšom, medzi návliečkou a perinou, vo vrecku na pyžame. Keď bol v pyžamovom vrecku strojček horný, tak tam bol aj strojček dolný.
Ja som nikdy necítila, že strojček tlačí. Nikdy som ho nemala na zuboch cez deň, vždy iba v noci. Za prvý polrok mi zuby posunul do takej podoby v akej ich mám teraz a potom za 3 a pol roka už vôbec. Ja som sa svojím vzhľadom nezaoberala až natoľko, aby som aspoň niekedy vycerila zuby do zrkadla a pozrela sa, či sa aspoň trochu vyrovnávajú. Nasadiť si strojček bol pre mňa taký istý zvyk ako obliecť si pyžamo. Vo fáze zaspávania som nikdy necítila, že strojček tlačí.
Keby som ten strojček aspoň raz v živote dala do úst cez deň, určite by som po nejakom čase pocítila, že strojček tlačí, nikdy by som ten tlak nenechala vystupňovať až na bolesť, na ktorú sa zomiera a určite by som ten strojček nikdy viac do úst nevložila, lebo by som pochopila, že mi ničí zuby.
Tieto strojčeky sú zákerné a svoj tlak stupňujú. Najväčšia bolesť prichádza vo fáze najhlbšieho spánku, kedy neexistuje šanca zobudiť sa ani na začínajúci sa záchvat bolesti.
Keď som bola pred osemnástkou, vyskytol sa u mňa problém s jednou dolnou osmičkou. Tento zub rástol presne pod sedmičkou a moja školská zubárka sa rozhodla, že opraví na sedmičke povrchový kaz a osmičku nariadila chirurgicky odstrániť. Podľa nej osmička bola na vine, že rástla pod sedmičkou. Ja hovorím, že v mojom prípade strojček bol na vine, že vtlačil sedmičku na miesto, na ktorom mala byť osmička! Takže teoreticky sa v tom čase mohla vytiahnuť aj pokazená sedmička spolu s viac krát plombovanou šestkou, aby malá zdravá osmička mohla pekne narásť. Čo by som bola dala za to, keby som mala aspoň jednu zdravú stoličku bez kazu a bez plomby? A aspoň by sa vytvorilo miesto, do ktorého by strojček potom vsunul ďalšie zuby.
Lebo keby čeľusť pokračovala ďalej, tak by zub múdrosti rástol určite tam, pretože korene vedľa stojaceho zuba by ho tam odsunuli, aby nemusel pichať do koreňa nad ním stojaceho zuba. Zubná lekárka to považovala za anomáliu rastu.
Ja hovorím, že anomália rastu nastala v jej hlave, keď jej rástol rozum a ten rast sa zastavil ešte skôr, ako sa stihlo vyvinúť centrum pre logické myslenie.
Podľa mojej školskej zubárky to bol abnormálny jav. Ja v takomto zriedkavo sa vyskytujúcom prípade ako bol ten môj za abnormálne považujem zmýšľanie všetkých zubárov, ktorí navrhujú zachrániť pokazený zub a drastickým chirurgickým zákrokom na kusy rozrezať a vybrať krásny silný zdravý novo vytvorený zúbok rastúci presne na svojom mieste, ktorému nikdy nebude dopriate zahryznúť sa do potravy.
Opravila mi kaz na sedmičke a poslala ma na stomatochirurgiu, aby mi osmičku vybrali. Páni chirurgovia sa rozhodli, že ten zub nevyberú, lebo lepšie bude radšej vyrezať celkom vzadu za sedmičkou takú dieru, aby pobláznený zub, ktorý už naozaj nevie, kde má rásť, nabral konečne ten správny smer, nech sa ten zub dostane ďalej, že mi ho neskôr vyberú, keby som mala veľké bolesti. A kde ten kúsok ďasna odrezali? No predsa za hranicou, za ktorou už v žiadnom prípade neexistuje miesto pre zuby!!! Ten zub sa veľmi rýchlo pretlačil na to miesto, celý sa nakrivo otočil a zostal tak uložený. Namiesto toho, aby zostal rovno stáť a aby sa zapichol do kosti, ktorú mali jeho korene presne pod sebou, sa nakrivo otočil. Nedávno mi na tom mieste niečo prasklo, ako keby ten zub prerazil nejakú kostičku. V tej sekunde som pocítila veľmi nepríjemnú bolesť. Odvtedy mi to neprestajne tŕpne a ťažko sa mi otvárajú ústa. Na snímku sa dá vidieť, že medzi sedmičkou a osmičkou je tenká kostička, z ktorej kúsok chýba, pravdepodobne sa odlomil, keď sa ho stočené korene na sekundu dotkli. Aj na mieste za kostičkou, kde sa nachádza osmička, je síce ešte kúsok hmoty, ktorá je zložená z takého materiálu ako ďasno a ktorá ako jediná sa môže dotýkať zubných koreňov, ale tej vrstvy je tam už veľmi málo a za ňou nasleduje kĺb. Korene osmičky sú ohnuté, akoby sa snažili pred tým kĺbom uhnúť a zostať vo svojej hmote, ale chcú posunúť svoj vlastný zub ďalej, aby sa mohli vyrovnať. Na sedmičke je hlboký kontaktný kaz, nakoľko osmička na sedmičku tlačí. Ale boli časy, keď z jednej strany tlačil strojček a z druhej osmička. A toto bola ďalšia chyba našich zubárov. Keď už bola nariadená extrakcia, tak sa mala vykonať!!! Lebo veľká stolička so 4 koreňmi, to bolo to posledné, čo som potrebovala do počtu k tejto mojej utrápenej rozdrvenej zničenej zostave. A keď som sa na čeľustnej ortopédii posťažovala, že strojček sa mi už nedá ďalej otáčať, tak mi bolo povedané, že ho už otáčať nemusím, ale mám ho aj naďalej nosiť. S týmto zubom chcem ísť v blízkej budúcnosti na chirurgickú extrakciu. Na žiadnom inom zube mi našťastie nebola robená dekapsulácia, ale pôjdem aj s druhým zubom, ktorý je tiež tak nakrivo uložený. Keď mi nedávno odišla veľká šestka na druhej strane, tak druhá osmička, na ktorej takýto zákrok robený nebol, ako keby sa nanovo rozbehla a správa sa, ako keby sa snažila vtlačiť sedmičku na miesto po vytrhnutej šestke. Ale to sa v skutočnosti iba korene tej osmičky snažia o to, aby sa dostali na svoje miesto, aby prestali byť stočené a aby sa vyrovnali. Keď som v 18. roku života nadobudla podozrenie, že mi pravdepodobne všetky 4 osmičky rastú pod sedmičkami, tak som bola vyhodená z ambulancie s tým, že keď sa budem chcieť nabudúce uliať zo školy, tak nech si vymyslím niečo iné – dôveryhodnejšie. Všetky moje zuby múdrosti zostali zakrpatené, nikdy poriadne nevyrástli, z horných sa čiastočne prerezal iba jeden keď som mala 23 rokov a to zapríčinilo, že mi na tej strane odpadli kusy zubov a vypadli niektoré štvorročné plomby. Presne vtedy sa mi prerezal aj jeden dolný, takže aj na tej strane mi vypadli štvorročné plomby. A prečo? No predsa preto, lebo v čase nosenia strojčeka vznikli na všetkých zuboch praskliny, tak už vtedy sa každý susedný zub do niektorej praskliny vložil a tým sa naštartoval proces vzájomného vrývania sa zubov do seba. A nielen to. Ale moja sklovina je hrubá, takže som nič necítila. Druhý horný zub múdrosti sa prerezal iba do polovice, necítim síce žiadnu bolesť, ale mám podozrenie, že mi tlačí na celý rad zubov, na celú moju utrápenú rozdrvenú zničenú zostavu, ktorá sa tým ničí ešte viac. Všetky zadné zuby mám citlivé na studené a na horúce. Citlivosť je na miestach, kde sa zuby dotýkajú a na vrchných plochách zubov. Na dotykovej ploche je citlivý je vždy iba jeden z dvoch susediacich zubov. Ale môj zubár povedal, že je všetko v poriadku, že tam nič nemám, lebo sa snaží predo mnou moju diagnózu zatajiť. A vie veľmi dobre aj to, že korene mojich zubov sa tiež poškodili, poprepletali, povtláčali, prederavili a povrývali do seba. Ako náhle odíde jeden zub z radu, ďalší vedľa neho stojaci zub začne odumierať. Od 15-tich rokov si umývam zuby vlažnou vodou a pre mňa neexistuje napríklad zmrzlina, lebo mi spôsobuje neznesiteľnú bolesť. V súvislosti s osmičkami som nikdy žiadne bolesti nemala, iba občas som pocítila na pár dní mierny tlak, ako keby sa tie zuby snažili odsunúť celý rad zubov, ale moje zuby sa po vysadení strojčeka nikdy neskrivili a zostali presne také ako predtým. A veľmi sa čudujem, prečo mi ešte nikto nenavrhol vybrať všetky 4 osmičky.
Čo sa týka mojej hygieny, tak na základnej škole bola zubná pasta a kefka ráno a večer, od strednej školy si umývam zuby takmer po každom jedle a používam dentálnu niť.
Tá príležitosť po každom jedle nebola vždy, ale moja snaha áno. Minimálne 2x denne si zuby vyčistím. Praktizujem správnu techniku čistenia zubov. Starám sa o svoje zuby ako choromyseľný šialenec. Pastu, kefku a dentálnu niť nosím so sebou všade, kde hrozí riziko, že sa bude niečo jesť. Keď ma medzičasom omrzelo chodiť na prehliadky, tak to iba preto, lebo na žiadnej prehliadke mi na najcitlivejších zuboch nebolo nikdy nič nájdené a u školskej zubárky som sa naučila, že sťažovať sa na citlivé zuby nemá zmysel. Vždy ma vyhodila z ambulancie s tým, že keď mi ide len o to, aby som sa uliala zo školy, tak ona mi tú pečiatku dá, lebo skoro každý deň jej volá naša triedna profesorka a vraj som podozrivá z falšovania pečiatok. Uvažovala som o tom, že zmením zubného lekára, ale nakoniec som pochopila, že to aj tak nemá zmysel, pretože triedna profesorka by volala aj jemu. Na každej prehliadke sa našlo iba to, čo som videla aj ja sama v zrkadle a niekedy dokonca ani to a keď už v tom zrkadle niečo vidím, tak prídem aj sama. Ale pravda je taká, že lepšie bude, keď sa budem aj naďalej vyhýbať studeným a horúcim jedlám, dôkladne si čistiť zuby a keď s tými citlivými zubami ešte nejakých pár rokov vydržím, lebo túto utrápenú skladačku treba za každú cenu udržať po kope. Keby som si napríklad jednu citlivú stoličku dala opraviť, musel by sa odstrániť nerv a zub by odumrel.
Keď mi bola robená dekapsulácia na dolnej osmičke, tak pani doktorka na čeľustnej ortopédii sa iba usmiala a čudovala sa, že už mám zub múdrosti. Ešte som jej aj povedala, že mi rástol nakrivo pod sedmičkou a že keď budem mať bolesti alebo keď sa ten zub pokazí, tak mi ho budú musieť vybrať, ale ona na to nereagovala a vôbec sa nepozastavila ani nad tým, že mám skoro všetky zuby od vrchu až o samý koreň vyplnené výraznými bielymi uvoľňujúcimi sa vložkami!
Zuby sa môžu navzájom vrývať do seba a tým sa poškodzovať buď s baktériou zubného kazu alebo bez nej. Na predných zuboch je to u mňa bez baktérie zubného kazu a na zadných určite už s baktériou, veď aj dentálna niť vyčistí iba 40 až 60% medzizubných priestorov a pri takých tesných zuboch možno ani toľko. Moje problémy so zubami boli vždy akútne a po vysadení strojčeka sa každá ďalšia návšteva zubára žiada iba raz za 4 roky, ale potom je už toho veľa naraz, lebo približne to je doba, za ktorú zub múdrosti zapríčiní taký posun, že odpadnú kusy zubov alebo vypadnú štvorročné plomby.
Najskôr sa k sebe priblížia korene, potom zuby vystúpia smerom k povrchu ďasna a odhalia sa krčky, ale aj korene zubov si navzájom ublížia. A hlavne korene predných zubov. A na tie krčky sa baktérie zubného kazu logicky dostať musia, keď sa mi dentálna niť medzi zubami pretrhne na dva kusy a ani tá najtenšia medzizubná kefka sa mi tam nezmestí. Ale najtenšia dentálna niť ešte áno, aj keď pravda je, že stále ťažšie a ťažšie, lebo mi hore rastie ďalšia osmička. Ona nepotrebuje chirurgický zákrok. Ona nepotrebuje miesto zvrchu, ona potrebuje miesto zboku, ktoré nemá, tak ten zub treba vytrhnúť. Keď sa mi prerezala dolná sedmička, tak sa mi pokrivila dolná dvojka. Jednej spolužiačke, ktorá mala v tom čase strojček na zuby, často vypadávali liečivé vložky a plomby. Keď sa v dôsledku novo rastúcej stoličky, ktorá medzi ostatnými zubami nemá miesto, pokrivia predné zuby, tak to sa v skutočnosti celé zuboradie odsúva zvnútra smerom von(zozadu dopredu), iba niektoré predné zuby s tenkými koreňmi zostanú vzadu, iné predné zuby vystúpia dopredu a takto sa predné zuby postavia do zákrytu. Preto s osmičkami majú ľudia problémy, či už strojček nosia alebo nie. Stačí, keď majú zuboradie odsunuté smerom von (nosili strojček v detstve alebo ho nenosili nikdy, ale majú už dosť pokrivené predné zuby). Osmička má preto 4 korene, lebo je to posledný zub v rade a zub so 4 koreňmi je dosť silný aby rýchlo rástol, pokiaľ má miesto. A ak miesto nemá, tak v lepšom prípade, keď ešte zuboradie nie je odsunuté smerom von, pokriví predné zuby a v horšom prípade ako bol ten môj povrýva všetky zuby do seba. A preto sa potom niektorým ľuďom prerezávajú osmičky tak veľmi dlho a veľmi ťažko. Nočné strojčeky nerozširujú čeľusť, iba tlačia na korene zubov, čím odsúvajú zuboradie smerom von. Niektorým ľuďom zuby múdrosti vôbec nenarastú. U iných sú veľmi silné, zdravé a nikdy neprestanú bojovať o svoje miesto. Ešte aj dnes je veľa ľudí, ktorým strojček ničí zuby. Hlavne vtedy, ak ho nosia ľudia medzi 15-tym a 19-tym rokom života a nemajú miesto pre zub múdrosti. Napríklad schopnejší čeľustný ortopéd pracujúci mimo tejto republiky zvykne pred nasadením fixného strojčeka nechať osmičky chirurgicky odstrániť, čo je správne riešenie, aby potom neurobili neplechu. A ak nie, tak človek spozoruje, že strojček tlačí a na čeľustnej ortopédii to povie. Lenže u nás na Slovensku aj fixné strojčeky ničia ľuďom zuby. Napríklad preto, lebo keď sa 17 alebo 18 ročnému človekovi neodstránia extrakciou všetky 4 osmičky, tak v čase nosenia strojčeka robia neplechu. Alebo preto, lebo naša čeľustná ortopédia je na tak zaostalej a nízkej úrovni, že vo väčšine prípadov sa ani pred nasadením fixného strojčeka žiadne zuby nevytrhnú, iba sa nasadí podnebný oblúk, ktorý odsúva zuboradie smerom von z kosti. Alebo preto, lebo naši neschopní dementní zubári s obľubou dávajú strojčeky 14-ročným ľuďom, ktorí ešte nemajú celkom prerezané horné sedmičky, nútia ich nosiť strojček 2 roky a potom v 16-tich dostane decko vyberateľný aparát, ktorý musí nosiť až do 20. roku života vraj aby sa zuby neskrivili naspäť. A toto robia tiež len za účelom finančného zisku. Za normálnych okolností by mali buď extrakciou vybrať všetky 4 osmičky, alebo vytrhnúť 4 sedmičky, aby osmičky mali miesto, do ktorého narastú. Lebo keď tam raz ten zub múdrosti miesto nemá, tak sa tie zuby logicky musia pokriviť znovu. Tak teda buď sa pokrivia, alebo sa začnú vrývať do seba. Iná možnosť nie je!!! Ale neschopnosť, debilita a nekonečná chamtivosť našich zubárov nemá hraníc. A keď potom príde 18 ročný človek, ktorý pred 2 rokmi vysadil fixný strojček, že sa mu zuby znovu krivia, tak mu nikto nepovie, že už má hlboko vo vnútri schované zuby múdrosti. Radšej sa čeľustný ortopéd pred takýmto človekom tvári ako idiot, že on nevie, prečo sa mu zuby znovu krivia. Ale nevytrhne sedmičky ani nenechá chirurgicky vybrať osmičky. Radšej pohotovo nasadí pacientovi nový strojček, kým ešte tie osmičky poriadne nevyrástli a ten nešťastný chudák ani nevie, že si platí za to, že mu strojček zničí zuby.
A keď na toto dokáže prísť obyčajný človek bez akademického titulu z oblasti stomatológie, tak o tom veľmi dobre vedia aj zubári, ale nepovedia nám to. Napríklad keď niekomu, kto pred desiatimi rokmi vysadil takýto strojček, praskne niektorý zub, tak radšej viac krát opravia tento zub, ako by mali nechať chirurgicky odstrániť neprerezanú osmičku, o ktorej pacient možno ani nevie, že ju tam má a ktorá zapríčinila, že sa zuby k sebe približujú. A naležato uložené dolné osmičky sa tiež neodstraňujú. Najskôr sa čaká, kým bude mať pacient bolesti a až potom sa navrhne extrakcia. A keď si človek hľadá cez internet odborníka, ktorý by mu takýto zákrok vykonal, tak nenájde nikoho. Pretože u nás na Slovensku je stomatochirurgia až tak vychytený dobrý biznis, že nikto nie je ochotný vykonať takú špinavú, podradnú a lacnú robotu, ako je extrakcia posledných zadných zubov. Naši stomatochirurgovia sa radšej venujú vsádzaniu implantátov. To je predsa pre nich po finančnej stránke omnoho výhodnejšie. A ideálne je, keď sa k nim objednajú zahraniční pacienti, pretože tam sú mostíky uchytené na implantátoch ešte drahšie ako u nás. Je veľmi smutné, že nám naši slovenskí zubári zámerne ubližujú za účelom svojho finančného zisku. Najskôr nám strojčekmi zničia zuby a potom nás s otvorenou náručou vítajú vo svojich ambulanciách, keď žiadame mostíky uchytené na implantátoch. Klamú nás, že pokazené zuby sú dôsledkom zanedbanej hygieny a zámerne v nás vyvolávajú výčitky svedomia. Ale my si zaslúžime vedieť pravdu o našich zuboch, nech už je akokoľvek krutá. U nás na Slovensku je zubné lekárstvo a predovšetkým čeľustná ortopédia na veľmi nízkej úrovni. Ľudí s krivými zubami je približne 60%. Vo vyspelých krajinách sveta má každé druhé 12ročné decko fixný aparát. U nás na Slovensku musí každé druhé 12ročné decko na strojček čakať 3-4roky. Keď sa 16-ročná slečna po 4 rokoch čakania nezačne v ambulancii z trucu hádzať o zem, že chce fixný strojček, tak ho nedostane. Medzi nami je veľa 40-50 ročných ľudí, ktorým strojčeky zničili zuby. Lebo v tom čase ešte u nás na Slovensku neboli fixné aparáty, čiže problém so zubami sa riešil po starom. Lenže keď som ja mala 12 rokov a krivé zuby, tak vtedy sa už u nás fixné aparáty dávali. Fixný aparát slúži výlučne na posun zubov a dáva sa vtedy, ak zuby nemajú miesto. Najskôr sa vytiahnu niektoré zuby a potom sa do dier po vytrhnutých zuboch posunú ďalšie zuby. Takže mojim zubom ublížilo slovenské zdravotníctvo zámerne!!! A nielen mojim. Ja nedopustím, aby na mojich umelých zubných náhradách zarábalo slovenské zdravotníctvo. Slovenské zdravotníctvo ublížilo mojim zubom tak veľmi, že stratilo moju dôveru raz a navždy a nikdy viac ju už nezíska. Tieto náhrady možno už čoskoro potrebovať budem, ale radšej si ich dám urobiť niekde inde. Ešte je tu Česká republika, ešte je tu Maďarsko...
Keď som sa ako 18 ročná pýtala školskej zubárky, prečo rastie zub múdrosti pod sedmičkou, tak mi povedala, že preto, lebo nemá dosť sily aby vyvinul tlak. Ale zub predsa nemôže vyvíjať tlak. Takýto nehorázny blud môžu vysloviť iba zubári v tejto republike. A každý zubár, ktorý zastáva názor, že zub vyvíja tlak, je podľa môjho názoru obyčajný neschopný dement, ktorý si nezaslúži titul MUDr., ktorý má v hlave nasraté a ktorý patrí do ústavu pre choromyseľných. A vinou týchto neschopných chamtivých debilov, imbecilov a idiotov prichádzame o zuby.

sirinka
15. okt 2008

ahojte...tak my sme zubky dlho zanedbavali, klarka proste hryzla ☹ ked sme mali tu kefku na prst, tak rovno do prsta a pri normalnej sa tiez do nej zahryzla a nedalo sa vyvinut nejaky suvislejsi pohyb.
teraz pred mesiacom sama ukazala zaujem a odvtedy pekne rano aj vecer, najprv jej zubky vysucham ja a potom este ona sama. pastu mame tu z lekarne, co netreba vyplachovat...

bubba
19. okt 2008

to je aka pasta z lekarne co netreba vyplachovat?my pouzivame len elmex ale nikdy v zivote sa nedostala na zuby,lebo najskor sa zlize pasta a potom sa skriabu zuby 😀 😀

marika80
20. okt 2008

My sme to vyriesili tak, ze som kupila 2 kefky jednu ma mala a druhu ja. Najskor sa ona trocha povrta (vycuce pastu), a potom idem na rad ja. Teraz ju celkom bavi ked jej hovorim, ze aha tam je ryza, tam jogurt a hentam v zubku spenatik. Tak si da vycistit a este sama doda,ze a tuto je kuriatko 😀 a kaze mi umyt.