Ako donútiť dieťa k umývaniu zúbkov?

michalag
13. mar 2008

Ahojte 🙂 ,

My si umyvame zuby spolu s malym, ale v poslednom case si ich nechce umyvat vobec ani pri jednom z nas a dokonca si neda ani kefku do pusy a tiez si zubky neda umyt ani nam. Uz sa mu zacal robit povlak ☹ .

Dnes ked som mu ich umyvala, tak to bolo s placom a proti jeho srsti (mne to tiez nebolo prijemne ale ked si vam nechce umyvat zubky, tak...), tak mu ten povlak zisiel, ale aj tak sa chcem spytat ci mate s tymto nejake skusenosti? Ak ano ako ste svoje dietatko donutili znova umyvat si zubky .

Prosim poradte 🙂

akejka
29. sep 2009

my umývame zúbky cca od 1 roka každé ráno. Dávame aj pastu - elmex. Malá si sama pýta kefku, hlavne keď vidí nás, ako si čistíme zuby, alebo keď v telke fičí reklama na Signal White now 😀

jasterka
6. okt 2009

Ahojte, je to trosku od temy,ale tyka sa zubkou...chcem sa spytat ,mate niekto skusenost,ze prve zubky vyrastli na krivo? 😕 mojej dcerke sa predral prvy dolny zubok a je sikmo a druhy spodny sa tlaci opacne takze jej to robi na dasieku ako V len opacne...
som stoho nestastna a dufam,ze jej to tak neostane,doteraz som sa stretla len s detickami co mali zubky krasne vodorovne na dasienku....dakuejm za odpovede.

evi3
6. okt 2009

jasterka, dcéra má spodné jedničky trošku do "v" (hrot smerom do pusy, asi 1 mm), ostatných 14 je OK, neriešim to, ak majú narásť nakrivo dospelé zuby, narastú a potom to budem riešiť.
Čistenie zubov je veda 😝 , prešli sme fázou nadšenia a potom niekoĺkými fázami odporu ... Momentálne čistím zuby pri večerníčku, malá sedí, pozerá, ja jej to tam vyčistím ako najlepšie sa dá, po večerníčku ideme vypláchnuť a potom si ešte šmidlí "sama". Jeden čas sme ju s mužom "přeprali"...

terkajesterka
16. okt 2009

u nás se osvědčilo, když mu napustím do umyvadla trochu vody a Jirka se v tom cáká, já mu mezitím vyčistím zuby. Dřív to byl trochu boj, teď je to už lepší. Podle mě jde o zvyk, musí si na to zvyknout a to prostě chvilku trvá. 😉

sakura77
16. okt 2009

nam sa oscedcili na umyvanie zubkov makove jedla,ked som mu umyla a prikazala vyplut a zbadal tie maky na umyvadle,tak i myslel ze su to "bacily" co mu urobia dieru do zubkov,tak cisti jak divy 😀

kisska
16. okt 2009

sakura to je dobra finta 😀 akurat sa musime este naucit vyopluvat. Adam najprv prehltne a az potom skusa plut.
u nas je najvacsia zabava, ked si cistim spolu s nim a on mi kontroluje, ci mam uz ciste zuby... a potom pocuva, ked v puse kloktam vodu pri vyplachovani. Akurat tiez, ked je na rade on, tak najvacsi problem je presvedcit ho, aby nehryzol do kefky a necucal pastu... a najlepsie je, ked si ich moze "docistit" sam. Ked ma fazu odporu, tak to nechame 1-2 dni tak a potom ideme znovu...

mikulka
16. okt 2009

Holky, malýá má jeden zub. POradíte, zda ajak čistit? Gázou?

kisska
16. okt 2009

mikulka - hoci len jeden, uz by som ho riesila kefkou a ked uz mate rok aj pastou. Gaza staci len na dasienka na zubky uz nie. Zozen kefku vyslovene na prve zubky (do 6 rokov) a zacnite s cistenim - cim skor si na to zvykne, tym skor ho to aj zacne bavit 😉

bereninka
16. okt 2009

kissa:já myslela, že pasta až od tří let! A co je kefka? To je ten návlek na prst, nebo kartáček? 😕

bereninka
16. okt 2009

My máme dva zuby, napůl vyrostlé.

cessy
16. okt 2009

ahojte aj mi umyvame od prveho zubka. pastu mame na prve zubky a kefku sme kupili v drogerii vhodnu na prve zubky

navlek na prst som pouzivala len na masaz dasienok, ked sa mu este len prerezavali....potom mi do toho zacal hryzt a uz sa to nedalo pouzivat. 😉 cely prst som mala dohryzeny 😉

conkulinka
16. okt 2009

dcerke sa zacali prerezavat zubky ked mala 8 mesiacov, hned som jej davala do rucky zubnu kefku ale s tou sa len pohrala a nic viac, ale cistila som jej ich takym silikonovym naprstkom so stetinkami. kupila som to v lekarni, je to super vec, nastokla som si to na ukazovak a vycistila jej zubky. nevadilo jej to a potom to hryzla tak jej to pomohlo pri prerezavani zubkov. teraz ma 1,5 roka pouziva zubnu kefku curaprox a detsku zubnu pasticku elmex - ta je od prvych mliecnych zubkov do 6 rokov. odkedy ma tu pastu, tak ju to viac laka cistit si zubky. a este jej hovorim ze ma na zubkoch take chrobaciky ktore jej nicia zubky, a ked si ich nebude umyvat tak jej zubky spapaju a nebude mat cim papat cukriky, proste ju stale nejako osalim, dohovorim jej.

cessy
16. okt 2009

bereninka moj maly ked sa kupa, tak mu 🙂 dam kefku a sam si tak s nou v pusinke vrta, sice si nic neumyje,ale nech si zvyka. potom mu ja umyjem aj s trosickou pasty

mikulka
16. okt 2009

Hm, tak já myslela, že když je jen jeden zub, stačí čistit gázou... A není ten návlek se štětinkami lepší?
Možná zkusím obojí, i kartáček...

cessy
16. okt 2009

mikulka bol dobry,pokedy mi nezacal hryzt do prsta 😕

kisska
16. okt 2009

my sme kupili v DMku taku tu kefku s dlhou ruckou, ktoru si moze drzat sam, ale aj tak s nou mozem manipulovat ja. U nas bolo nebezpecne pchat malemu prsty do pusy hned ako sa mu zacali prerezavat zubky - bol ako pyrana 😕
Takze treba len vyskusat, co komu lepsie vyhovuje 😉

mikulka
17. okt 2009

Ještě jsem o tom přemýšlela myslím, že pastu u ročního dítěte je lepší ještě nepoužívat. VždyŤ ji neumí vyplivnput, ne?

shaula
17. okt 2009

Mikulka - pastu nebude umět vyplivnoout ještě několik let 😀 Je důležité vybrat kvalitní pastu a dávat jí jen maličko, spíš na "postrašení" kartáčku 😉

mikulka
17. okt 2009

shaula: a myslíš, že má fakt začít rovnou kartáčkem a pastou, i když má jen jeden zub? 😕

nadhera
17. okt 2009

moje male sviste by si najradsej umyvali zubky kazdu chvilu 😀 shaula - aj ja postrasim kefku pastou a ze mnam,pucuju zubky,chichocu sa pritom , myslim,ze stale lepsie, nez by kefka mala byt ich nepriatel. a verte, pastu nevypluvaju,ale tvaria sa, ze hej. vid foto v albume. 😀

shaula
17. okt 2009

V roce jen jeden zub? 😕 Můžeš klidně čistit jen kouskem čisté gázy a čistou vodou, nebo použít silikonový prstový kartáček. Nebo klidně i ten normální + pasta, ale to je asi zatím zbytečné...

mikulka
17. okt 2009

shaula: tak tak, jeden zub. 😕 😅 Prábě jsem si říkala, zda hned dávat kartáček, abych nepoškodila dáseň, radši tedy použiju jen gázu.

rimmel
25. nov 2009

baby a ako casto cistite ja iba raz staci to?

kisska
25. nov 2009

rimmel - my sa snazime 2x, najprv ja rano po ranajkach a potom vecer tatino pri kupani, ked uz je po jedle... zalezi od toho, ci ho to bavi, mozes skusit castejsie, ale ak sa mate bit 2x denne, tak to silit zatial netreba... Myslim, ze vy zatial aj tak jedavate aj v noci, ze?

saska.t
25. nov 2009

tak tu v de odporucaju medzi 1a2 rokom 1x denne vecer od 2 rok. 2 x denne, u nas je to ako sa podari teraz ked sa jej tlacia snad vsetky stolicky naraz je to len vecer a aj to trosku boj asi ju to dost boli ale ked je v pohode sama si vypyta kefku...
rimmel vo vasom veku staci raz 😉

rimmel
25. nov 2009

diki 🙂

vercak.
25. nov 2009

my čistíme jednou, rostou nám stoličky, tak je to boj. Jen se nedaří čistit večer po jídle, dostává totiž mlíčko do postýlky a jak ho vypije, tak okamžitě usíná. Kdybych ho vytáhla na čištění zoubků, tak by se akorát rozdováděl 😖

anka11
25. nov 2009

no u nás je umývanie zúbkov zábava - Annamária ( má 2 roky a 3 mesiace) si sama ráno keď vstane a ideme sa poumývať tak hneď si pýta kefku a pastu - tak umývame spolu ... potom hocikedy keď sama chodí piškať cez deň na nočníček tak si poprosí kefku a pastu a umýva .. a večer je to po kúpaní ale potom vypije mliečko a ide hajať tak to už neumývame lebo by už nezaspinkala ... 🙂 používame kefku aj pastu elmex ... 🙂

davdan
26. nov 2009

Ahoj, dnes jsme byli u zubarky, rikala ze do dvou let staci cistit zuby jen vodou, 2x denne. Pokousime se cistit 2x denne, ale nekdy taky bojujeme, cistime pastou elmex. Nedokazu si predstavit, ze bych mu to smudlala jen vodou, ted kdyz uz je vetsi. Mne by se to taky nelibilo 😅

danu
16. jan 2010

weblucy • 1d • Dnes o 10:14
Prosim, poradite mi, ako mam postupovat pri umyvani zubkov u mojho 13 mesacneho syna. Ked mu chcem umyt, tak zahryzne do kefky a nechce ju pustit, proste take male dieta este nespolupracuje a vobec. A potom uz neviem, ako mu mam vyplachnut zubnu pastu z ust, aj ked sa vraj moze prehltnut ta ktora je urcena od 0, pretoze ma velmi nizky obsah fluoru, no aj tak sa mi to prehltanie moc nepozdava. Ak mate nejaku skusenost, velmi ocenim, ked sa podelite. 🙂

matova • 1d • Dnes o 11:20
ahoj, nas maly sa kefke nebranil vobec, videl nas ako si cistime zuby, tak sa nacahoval po nasej kefke. kupili sme mu vlastnu so zvieratkami, najprv ju mal par dni len ako hracku, nechali sme tomu volny priebeh, teraz si cistime zuby spolu, sam to chce a pozerame si to aj v obrazkovej knizke- ako si zvieratka cistia zubky 😉 . A zub. pastu pouzivame len teraz par dni (lebo chcel uz tu moju), kupili sme Elmex (od 0 r.), ma ju rad- je na nej myska 😉 . Vypluvat ju nevie, ale chce ju zapit vodou 😀 tiez sa mi to velmi nepozdava, ale davam mu len trosicku. Ozaj, ked ho prave bolia dasna koli prerezavaniu, vtedy kefku nechce, alebo len hryzt druhy koniec 😀

jankapiknova • 1d • Dnes o 11:29
my tiez sme umyvali len cistou vodou az teraz som zacala davat pastu ale len minimum,lebo deti to nevedia vyplachnut. A tiez niekedy si necha umyt a niekedy nechce,teda sam si chce a to sa moc nepodoba na umyvanie 😀 ked nechce moc ho nenutim aby sa mu to nesprotivilo,ale snazim sa aby som mu umyla vzdy. Tak asi to chce len trochu casu 😵 hadam si zvyknu tie nase deturence 😉

zuza.m • 1d • Dnes o 15:22
naš patko si zubky umyva rad aj si necha aby som mu umyla.aj ked nie dlho ale trocha poškrapkat si ic necha.pastu davam uplne minimum ani nie tolko ako za hrašok .iba aby to trocha vonalo.a nai nevyplachujeme len mu utriem čo mu vyšlo z pusinky von.pastu použivame z oriflenu tie detske ovocne so zniženym obsahom floru.dufam že tak mu neškodim.

lyongirl • 2d • Dnes o 16:54
my používame Elmex pastu a starší syn ju vačšinou aj tak zje...ako spolupracoval v takom veku si už napamatám, ale tento týždeň som začala umývať zuby už aj mladšiemu, lebo mu konečne vyšli a hneď 3 naraz a ten spolupracovať moc nechce, ale tak aspoň trochu mu ich vyčistím s trolilinkou pasty, nech ich má pekné a voňavé...

bublinkajasminka • 1d • Dnes o 19:19
a umyvate koľkokrát denne?? ja zatiaľ raz...