Ako je to s prácou popri rodičovskej?

sheila72
6. jún 2014

Ahojte maminky. Chcem sa opýtať, ako je to s prácou popri RD, aby som mohla naďalej poberať RP. Môžem pracovať len brigádne, prípadne na skrátený úväzok, alebo môžem aj TPP ale môžem napr.zarobiť len do určitej sumy? Je to malý plat a muž prišiel o prácu, zároveň poberá podporu, takže RP nemôže poberať. Ešte by som sa rada informovala o tom, ako sa nahlásiť na soc.poisťovňu ohľadom dôchodku. Ospravedlňujem sa, ak sa tu už takáto téma nachádza, lenže nemám moc času to prezerať, preto by som vám bola vďačná za akúkoľvek info. Ďakujem.

darina1952
6. jún 2014

Ahoj, pracovať popri RD môžeš riadne na plný úväzok a naďalej budeš poberať rodičovský príspevok do veku 3rokov dieťaťa. O nahlásení na soc.poisťovňu sa radšej informuj priamo na soc.poisťovni. Mňa napríklad nahlásil môj zamestnávateľ, ale mne pracovný pomer počas MD a RD trval a len som opäť nastúpila do práce. V prípade, že by si chcela dať dieťa do zariadenia, tak je možnosť poberať namiesto rodičovského príspevku inú dávku a to príspevok na starostlivosť o dieťa. Ten sa vybavuje na odbore soc.vecí a rodina na tvojom príslušnom ÚPSVaR. Príspevok sa vypláca podľa mesačných nákladov na jasle do výšky 230€ a musíš ho každý mesiac zdokladovať - platba musí byť cez poštu alebo cez pokladňu zariadenia. Internetové platby nie sú uznávané, nakoľko je potrebné doložiť výpis z banky a ten máš mesiac dozadu a náklady za daný mesiac musíš zdokladovať v tom mesiaci kedy ti nastali...