Ako napísať výpoveď?

kukona1
6. aug 2009

Vedeli by ste mi niekto poradit ako napísat výpoved ked..som momentálne na PN do 31.8.2009 a našla som si nové zamestnanie od 1.9.2009...??? dakujééééém 😉

andzi
6. aug 2009

Výpovedná doba je však 2 mesiace a plynie od 1. dňa nasledujúceho mesiaca, čiže ak ju dáš napríklad dnes, začne plynúť až 1.9. a skončí sa 31.10.2009. Preto by si do nového zamestnania nemohla nastúpiť. Odporúčam ti ukončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 31.8.2009, aby si mala plynulý prechod, čo sa týka odvodov.

kukona1
autor
6. aug 2009

našla som na internete tlačivo také jednoduché...ukončenie pracovného pomeru dohodou ku dnu.....
len neviem či to bude stačit????? 😒

kukona1
autor
6. aug 2009

Už som našla 🙂 ...som šikulka 😀

kukona1
autor
6. aug 2009

Už som našla 🙂 na internete ...som šikulka 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mitinka
6. aug 2009

kukona ale to tlačivo ti zamestnavatel nemusi podpisat a bude ti plynut 2mesačna vypoved 😖 ale až ste za dobre a ma kto robit za teba tak by nemal byt problem 😉 držim palce 😉

kukona1
autor
6. aug 2009

tak myslím že by s tým nemal byt problém,lebo ja som bola tehotná len som potratila / som už vyše masiaca na PN/ a medzitým si našli za mna náhradu nakolko nikto s takýmto niečím nepočítal...
ale ktovie...možno mi to naozaj nepodpíše 😒

andzi
6. aug 2009

výpoveď nie je to isté, čo dohoda

myslím, že keď už za teba majú náhradu, tak ak odídeš na dohodu budú len radi, lebo ti 2 mesiace nebudú musieť platiť mzdu ani odvody

andzi
6. aug 2009

kukona: tlačivo nepotrebuješ, návrh dohody o ukončení PP vypracúva zamestnávateľ, stačí, ak zájdeš do firmy a povieš ku akému dňu chceš ukončiť PP dohodou.

janocka
5. máj 2010

ginna001 - 3. máj o 16:25
Vie mi niekto poradit, ake je cislo paragrafu , ked chcem uvirst psychicke tyranizovanie??mam v takomto pripade narok na odstupne??
Myslim, ze skoncit mozem zo dna na den....

maznacik007 - 3. máj o 18:19
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

maznacik007 - 3. máj o 18:22
z napisaneho je jasne ze ty mozes dat vypoved ale musis dodrzat vypovednu lehotu a ta je 2 mesiaca /3 mesiace ak si u neho odpracovala 5 a viac rokov/

jedine mozes skoncit PP okamzite ak splnis jednu z tych podmienok..

prip. skus rozviazat PP dohodou.. vtedy je len na vas ako sa dohodnete.. /odstupne ti nemusi dat/

odstupne jedine v pripade ze by sa rusil zamestnavatel alebo by si bola nadbytocna.. prip. na zaklade posudku lekarov.. ...

ginna001 - Včera o 17:44
no, ono by sa to nejako malo dat aj okamzitou vypovedou...len neviem cislo toho paragrafu.

christie
9. máj 2010

ahojte. Nestretli ste sa niekto s tym, ze ste oznamili ze ste tehotna a na druhy den ste dostali vypoved. Ale kedze ste v ochrannej lehote, nemoze to byt okamzite ale po ukonceni RD. Mne to chcu dat na zaklda pra 63 od. 1b. Zrusenie pracovneho miesta.
Tak chcem podpisat dohodu, kde suhlasim s rozviazanim ku dnu nastupu na MD. Lebo RD je strasne dlho a bojim sa, ze zamestnavatel uz nebude dovtedy existovat.
Moja otazka je, ci ak dam vypoved s predstihom dohodou ku dnu nastupu na MD, ci to nemoze mat vplyv na vyplacanie MD a nasledne RD. U zamestavatela som viac ako 7 rokov.

meginka79
11. máj 2010

ahoj christie
ja som sa stretla s niecim podobnym:

vypoved ti NEMOZU dat, aj keby neviem ako chceli (v pripade, ze oznamenie mas aj pisomne potvrdene, resp. ak to bolo ustne, tak ci ti zamestnavatel potvrdi, ze o tom vie). Ale teda berme do uvahy, ze si to dala pisomne, v takom pripade si chranena od vypovede, najma v pripade 63 1b,
vypoved mozes dostat iba pri zruseni zamestnavatela, resp. jeho casti (63 1a), takze zamestnavatel ziadne cary mary nevymysli

dohodu nepodpisuj, iba ak ju chces podpisat, ale v takom pripade prichadzas o odstupne (2 alebo 3 mesiace = skoda ho)

na vysvetlenie dam moj pripad:
ja som bola tehotna, ale bohuzial som este o tom nevedela a dostala som vypoved (v oktobri) podla 63 1b,
potom som oznamila zamestnavatelovi moje tehotenstvo (pisomne)
a teda vypoved ostava platna, avsak predlzuje sa mi vypovedna doba (bud do skoncenia MD alebo do skoncenia RD alebo aj dohoda z mojej strany, ak im to navrhnem). Povodne som mala odist v decembri uz z prace, ale kedze som tehotna, tak tu este stale "kvasim" ;) a to uz je maj ;) a uz sa tesim, ked zamestnavatelovi oznamim, ze moja RD bude trvat najdlhsie, ako sa da. On ma musi tym padom evidovat ako zamestnanu a aspon nemam opletacky s uradom prace (to je tiez dalsia vecicka, ktora je nevyhodna, ak podpises DOHODU). No a vlastne, ked skoncim RD, tak ukoncim automaticky aj pracovny pomer a vtedy mi vyplatia odstupne, pretoze az vtedy OFICIALNE ukoncujeme spolu pracovny pomer.

Takze ziadne strachy, nesmies sa dat, aj my zamestnanci a k tomu este buduce maminky mame pravo na to, aby sa s nami nezametalo ;)

SUMAR znie: ak das vypoved dohodou, prichadzas o odstupne a ak ju das nedajboze pred MD, tak prepokladam, ze sa budes musiet hlasit na urade prace a este sa tam eviduju aj dalsie veci, z ktorych sa ti potom pocita MD, RD atd.. Ty ako tehotna si budes aj po dohode v ochrannej lehote, ale ja by som to na tvojom mieste urcite nerobila, pockala by som si na vypoved zo strany zamestnavatela, ale vlastne tu ti on nemoze dat. Ale aj tak tych zamestnavatelov nechapem, co stresuju a chcu hned davat vypovede, ved ked je zena na MD, tak ti nic nevyplacaju, ani ked si na RD, takze ich sa to financne vobec nedotkne, tak preco nas hnevaju.

papa, dufam, ze som trosku pomohla

alenk
11. máj 2010

christie, ak si im pisomne oznamila tehotenstvo, nesmu ti dat vypoved!
ak chces pristupit na dohodu, co je podla mna velmi nevyhodne(jedine dohoda so styrmi platmi = akoby dvojmesacna vypovedna a dvojmesacne odstupne), daj si velmi pozor co ti uvedu v dohode, aky paragraf, aby si nakoniec nebola nejak znevyhodnena (niektori hajzlici su schopni tam dat neuspokojive plnenie pracovnych povinnosti a pod)
ja by som to na tvojom mieste riskla a kvoli behaniu po uradoch a vybavovackam ostala zamestnana. ak aj v case tvojej RD zamestnavatel zanikne, jediny dovod ako mozes vtedy dostat vypoved (ale musi zaniknut formalne, ukoncenie cinnosti, mena na ORSR) tak je mozne,ze dostanes odstupne plus ine pohladavaky (napriklad dovolenku preplatenu), ak by sa dostal do konkurzu a boli by prachy na vyplacanie pohladavok zamestnancom.
ja som v podobnej situacii, od oznamenia tehot ma zamestnavatel doslova terorizuje, teraz nas odkupila jedna velka firma , tak cakame ci zanikne obchodne meno a my prejdeme pod novu firmu alebo ako, ale na ziadnu dohodu urcite nepristupim, nedam so sebou zametat!

dalea
28. okt 2011

Ahojte,nas zamestnavatel sa stahuje,niektori zamestnanci poodchadzali skor,na dohodu,ked im dal moznost a s odstupnym "na ruku" 😉 Este nas tam par zostalo,ja som momentalne na OCR,ale volala mi kolegina,ze im dnes davalali vypovede,par. 63 s 2-3mesacnou vypovednou dobou(podla kolektivnej zmluvy-stareho zakona) 😕 Situacia je taka,,ze vieme,ze pracu na tie mesiace pre nas nema,tak kto chce odist hned od 1.11.,ma napisat ziadost a v pondelok 31.10. odovzdat 😝 Vtedy sa ja vraciam po OCR do prace a neviem,co to ma akoze byt za ziadost? Viete mi niekto poradit,o co asi ide? Vraj vsetci zamestnanci uz chcu od 1.11. odist,no ja som momentalne doma,tak neviem,co robit,aku ziadost to mam napisat? 😒 Nikto zo zamestnancov nechce nic povedat,kazdy to taji,no hroza 😝 Dakujem za radu,ak by niekto vedel 😉

gapa
28. okt 2011

@dalea
je podstatné, aby si to doručila 31.10., ak dostaneš výpoved 31.10. (tj. ten istý kalend. mesiac, ako bude den prevzatia výpovede nech je uvedený na originály a aj kopii pre teba, že oni prevzali od teba túto žiadosť).

Pozri si Zákonník práce § 76 ods. myslím 2 alebo 3.
Ak dostaneš výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) alebo b) a pred začatím plynutia výpovednej lehoty požiadaš o ukončenie pp napr. dnom 31.10.2011 s tým istým dôvodom ako je uvedený na výpovedi, tak ti musí zamestnávatel vyhovieť. A miesto plynutia výpovednej doby dostaneš tolkomesačné odstupné. Ak by si tak nespravidla do konca okt, tak by si nárok na odstupné zo ZP stratila. Dá sa dohodnúť napr. aj na skončení pp koncom nov. ale odstupné bude o ten mesiac nižšie. NO treba sa dohodnúť ešte ten istý den, lebo od 1.11. by ti začala plynúť ochr. lehota. A samozrejme podstatné je to vedieť dokázať, tj. mať prevzatie s dátumom na tvojej žiadosti, čo ti ostane. A nech tie isté dátumy sú aj na originály.

pozri si zákonník práce a čítaj to dokola, je napr. na stránkach ministerstva práce, soc.vecí a rodiny.

dalea
28. okt 2011

@gapa Dakujem pekne,idem to prestudovat 😉 Neviem,ako presne ma ta ziadost vyzerat 😝

dalea
28. okt 2011

@gapa Cize vlastne poziadam o ukoncenie PP dohodou. Toto som nevedela 😉 A este jedno by som sa chcela spytat,zamestnavatel nechce davat odstupne oficialne cez pasku,ale na ruku(to nechcem) 😝 Mam to v tej ziadosti nejako uviest a on mi musi vyhoviet? 😠 Je niekde na nete mozne najst,ako by presne ta ziadost mala vyzerat? Dakujem 😉

poisonblu
28. okt 2011

@dalea ak ukoncujes PP dohodou, tak nemas narok na odstupne..iba ak by ti dal vypoved zamestnavatel..ci vy ste dohodnuti na nejakom odstupnom? to urcite neuvadzaj do ziadosti, to je medzi vami

gapa
28. okt 2011

@dalea
ak chceš oficiálne, tak ak ti dá výpoved z org. dôvodov a ty na žiadosť jednoznačne uved, že nadväzuje na tú výpoved. T.j. môžeš ju formulovať, niečo také:

Na základe vašej výpovede z dôvodu ...(resp. podla § .....), ktorú so prevzala dna xx.xx.xx žiadam podla § 76 ods. xx o ukončenie pp dohodou s rovnakého dôvodu dnom xx.xx.xx (s nárokom na odstupné)

tj nesmieš napísať len žiadosť o dohodu bez uvedenia dôvodu, resp. bez spomenutia jeho výpovede. Aby bolo jednojednoznačné, že on chcel ukončiť s tebou pp z organ.dôvodov. V takom prípade máš nárok na odstupné automaticky.

dalea
28. okt 2011

@gapa Dakujem pekne,uz v tom mam jasno 🙂

andreah25
28. okt 2011

@dalea Ahoj, chcem Ťa len upozorniť, aby si si nemýlila výpoveď danú zamestnávateľom s výpoveďou dohodou. Rozdiel v nich je ten, že pokiaľ Ti dá výpoveď zamestnávateľ, máš nárok na odstupné, pokiaľ dáš výpoveď dohodou, odstupné nemusíš dostať a už vôbec nie, pokiaľ to chce ako si uviedla, neoficiálne. Už mám nervy na to, ako si zamestnávatelia robia s ľuďmi čo chcú!!!! Trvaj na tom, že nech Ti on dá výpoveď, text nech je uvedený tak, že výpoveď dáva zamestnávateľ z dôvodu presunu spoločnosti a nakoľko do uplynutia výpovednej lehoty nemá pre zamestnanca prácu, tak pracovný pomer sa ukončuje k tomu a tomu dňu a náleží mu odstupné vo výške napr. 2-3 mesačných platov, ktoré je splatné v termíne napr. v štandardnom výplatnom termíne. Ak sa trebárs aj dohodnete na výpovedi dohodu, ale nenechaj sa pripraviť o odstupné, v tom prípade spíšte výpoveď dohodou tak, že v nej bude uvedené, že za vykonanú prácu Ti patrí odmena vo výške - dajte tam sumu aké by bolo odstupné. Jednoznačne musíš mať všetko na papieri, lebo inak dnes Ti sľúbi, že budú peniaze, a zajtra sa Ti vysmeje do tváre. Inak ak sa dohodnete dohodou a použije sa ten text ,,odmena" a nie ,,odstupné" a ak náhodou skončíš na úrade práce, tak dostaneš podporu hneď od prvého dňa nástupu na úrad práce. Ak bude vo výpovedi odstupné, tak dobu, za ktorú si dostala odstupné nedostaneš podporu. Len sa prosím nenechaj zblbnúť, treba sa brániť!!!

gapa
28. okt 2011

@andreah25
to by mala abyť nejaká novota s tým odstupným a podporou??? Doteraz nič také neplatilo a nevšimla som si zmenu.

andreah25
28. okt 2011

Neviem, či je to novota, ja som odchádzala z práce 02/2010 a vtedy mi to tak bolo povedané, preto som odchádzala s dohodou a sumu odstupného som mala uvedenú ako ,,odmena" a tak dňom zahlásenia sa na úrade, sa mi hneď rátala podpora. Skús si to overiť na úrade, ale čo viem, ja som to mala takto zistené, že keď by som dostala na papieri uvedenú ,,odstupné napr. za 3 mesiace", tak po nástupe na úrad práce by som tri mesiace nedostala podporu, až po ich uplynutí. Či to platí, neviem....

dalea
28. okt 2011

@andreah25 Ak niekto bral odstupne oficialne,viem,ze z uradu prace nedostal podporu hned,ale po uplynuti napr. tych 3 mes.(ak dostal 3m. odstupne) dostal plnu podporu so spatnou platnostou,cize o nu neprisiel 😉 Aspon dufam,ze je to pravda 😅 A napisem to tak ako mi poradila gapa,cize,ze chcem ukoncit pp dohodou,ktora nadvazuje na tu vypoved zo strany zamestnavatela 🙂

andreah25
28. okt 2011

@dalea to urobíš dobre ak nadviažeš na tú jeho výpoveď, tak by to malo byť. A čo sa týka tej podpory, nehovorím, že by o ňu človek prišiel, len sa mi nezdá, že by ju celú dostal spätne, podľa mňa by sa mu asi len posunulo vyplácanie. Ja som to preto tak využila s tou odmenou, lebo som odišla tehotná, hneď som brala podporu a z podpory som hneď nastúpila na materskú, takže keby sa mi to posunulo, nevybrala by som si celú podporu a prečo by som ju mala nechať 😀 . Mala som teda peniaze z práce, ktoré som odložila a dostávala som dávky, takže pohoda 😀

gapa
28. okt 2011

@andreah25
nárok na odstupné jej vznikne hned, aj keby jej bolo vyplatené odstupné.
Ale súhlasím s tebou, ked bude následne po doručení výpovede a napísaní žiadosti o ukonč.pp dohodou podla § 76 ods. ZP v nadväznosti na výpoved, nech si dá bacha, aby tam bol uvedený ORGANIZAčNY DôVOD ukončenia prac.pomeru (vtedy je automaticky nárok na odstupné) alebo ak nebude uvedený dôvod ukončenia prac.pomeru, tak nech je tam uvedené, že jej bude vyplatená odmena vo výške xxxx.
Ale ak on sa chce vyhnúť odvodom, tak sa bude chcieť tomuto vyhnúť. No ja by som inú dohodu nepodpísala.

andreah25
28. okt 2011

@gapa Ja tiež by som bez toho, aby bolo odstupné uvedené nič nepodpisovala. Naučila som sa, že čo nie je na papieri, tak to neplatí a bohužiaľ veľa zamestnávateľov zneužíva nevedomosť zamestnancov. Neskutočne ma to rozčuľuje 😠 . Teraz nesledujem, čo sa ako deje, kedy a ako na čo je nárok, ale akonáhle pôjde znova do práce, nový zákonník práce nebude chýbať v mojej knižnici 😀 .

gapa
28. okt 2011

@dalea
za tú podporu a odstupné si skús napísať otázku na soc.poistonvu. Vyplácanie podpory sa riadi Zákonom o soc.poistení a tam nič také nie je uvedené vid zákon § 104-108 ZoSP.

adresa je tam: poradna@socpoist.sk

oni obratom odpovedajú a budeš to mať z prvej ruky.

gapa
28. okt 2011

@andreah25
to je rozumné. Tiež niekedy žasnem, ako to zamestnávatelia zneužívajú.

dalea
28. okt 2011

@gapa Volala som s koleginou a na tej vypovedi je uvedeny dovod-uzatvorenie casti prevadzky(ja tu vypoved dostanem az v pondelok,takze to neviem,uplne presne)..

andreah25
28. okt 2011

@dalea To nevadí, zober si tu z netu vzor, ako Ti poradila @gapa a hneď ako ju dostaneš do ruky, tak spíš obratom tú dohodu, nemusí byť počítačom, kľudne hneď aj rukou (2krát), jednu odovzdaj a druhú nech podpíše, že prevzal.