Ako odnaučiť dieťa od chodenia po posteli?

dulius
26. nov 2009

Ahojte, moja najkrajsia princeznicka Dianka sa nejako naucila chodit po posteli. Proste sa postavi a beha po nej hore dole, tak sa bojim, aby nespadla z nej dole a neublizila si.
Da sa to nejako odnaucit? nejaka finta a podobne 🙂

fim
26. nov 2009

Ha, tak na to čekám taky, na tu fintu. 😀 Páč my když si vezmeme mlaďase do postele, kdykoliv - třeba v jednu v noci, tak má najednou oči jak žárovky, najednou mu vůbec nic není a začne řádit jak černá ruka - leze po nás, skáče do polštářů, staví se u pelesti a pouští se, vysmátej jak lečo..... pořád čekám, kdy se zklidní a začnu si užívat tulení v postýlce, kdy mu třeba není dobře, tak že bych ho ukonejšila. 😉

lalus
26. nov 2009

Ahojte, odnaučiť sa to nedá, ale dá sa to zakázať!!! vlastná skúsenosť. Aj ročné dieťa vie, čo je to NONONO, TOTO NESMIES. Náš Jakubko tiež behal po posteli ako splašený, bála som sa, že spadne, tak som sa rozhodla pre rázne riešenie. Asi 3-4x krát zvýšený hlas, potom pokojné vysvetlenie a ukázanie, že po posteli môže len loziť po 4 ako psík. 1-2x som lozila s ním a verte, neverte - pochopil to. 😎 Aj teraz sa mu ešte stane, že sa zabudne a postaví sa, no ak to vidím, tak len pokojne poviem : "na posteli sa nestojí" a drobec ide pekne na kolienka. Viackrát už stačilo len pohroziť prstom (nono) bez jediného slova. Ale pozor, deti vedia, či to myslíte vážne, takže pri zakazovaní to myslieť vážne musíte, nielen sa tak tváriť... mňa totiž v tomto poslúchne a keď s ním mm je na posteli, tomu just spraví napriek. 😠

brisilda
26. nov 2009

kocky ja som tento problem vyriesila novym matracom ktory nema pruziny cize sa neda po nom skakat je pototvrdy 😀 v detskej izbe mame matrac s pamatovej peny no stary matrac som mu dala na zem a az si skace kolko chce napokon ho to sameho presdtalo zaujimat a tak sme ten matrac vyhodili 😀

ygreen
26. nov 2009

Dát princezničce na prdel. V tomhle věku se s malou fakt nedomluvíš. Kolem roku a půl už stačí dát párkrát na zadek a snažit se vysvětlit, že by mohl udělat bác. A nebo se snažit domluvit, přikázat, což pravděpodobně skončí tím že si sama nabije a pak že se zalekne. Víc možností počítám není.

ygreen
26. nov 2009

lalus - já malýho pořád sundavala z gauče a důrazně jsem po něm požadovala HAČÍ. Ale více méně to začal respektovat až když dostal na zadek. Naštěstí se mu nikdy nic nestalo,a le je to o hubu, protože pokud lezou a skáčou na posteli, začnou to brzy dělat i na gauči, apod.

lalus
26. nov 2009

ja som v tomto prípade na zadok nedala...v iných aj áno 😅 , tu mi fakt postačilo len "nakričanie" že nesmie!!! A to vysvetľovanie nebolo siahodlhé, na to je ešte malý. Len pár viet o tom, že po posteli sa nechodí a nestojí, chodí sa po zemi ...a pod. a na gauči sa nám tiež postavil a aj z neho zletel 😝 , bolo to túto sobotu, ešte máme monokel pod okom ☹ Čaká ma dosiahnutie ďalšieho krôčku v poslúchaní.

davdan
26. nov 2009

Taky jsme davali na zadek, vzdy jsme se z manzelem stridali, at neni zly jen jeden 🙂 Skakal mi po kreslach, gauci, krom postele, tam si netroufne, nesnasim to, kdyz skace na ustlane posteli 😀

kolca
26. nov 2009

ahojky,

řeším stejný problém. Malej si navíc vymyslel novou zábavu padat dozadu a to nejen na posteli. Dělá to schválně, jen když jsem poblíž, ví, že ho chytím, ale já se bojím, aby si fakt nenamlel. Jednou jsem ho nechala spadnout, pr jsem věděla, že si tam nic neudělá, trochu se bouchl a ten den už to neudělal. Ale další zase, na zadek nepomáhá, vysvětlit taky nepomáhá. 😢 Jedině ignorovat to,to ho to přestane bavit, ale to se nedá - je to o "hubu". ☹ Takže kdybyste opravdu měl někdo nějaký fígl...

vercak.
26. nov 2009

Asi se to vážně nedá vysvětlit, ale zkusit naučit slézt z postele dolů. Malej s námi asi 2 měsíce spí v posteli a bála jsem se, že spadne, třeba ráno. Jednou mě taky probudila rána. byl vzhůru dřív než já a chtěl dolů a spadnul, ale nic mu nebylo, ani neplakal. Učila jsem ho, jak slézt. A dneska ráno, jsem slyšela, jak tam šustí, tak jsem nenápadně pozorovala jedním očkem a on krásně slezl. A nebo prostě zavírat do ložnice dveře a dítě tam vůbec nepouštět 😉

dulius
autor
26. nov 2009

vercak: nasa malicka uz davno vie zliezat z postele dole, to este ani nechodila a uz zliezala, pekne sa otocila a dozadu zlezie na nohy ...

kolca: presne aj toto nasa Dianka robi, postavi sa a bum dozadu, volny pad ... ako narocky, samozrejme, len ked sme s nou ... sama to nerobi a naco? ved ju nikto nevidi 🙂)))

no vidim, ze len bitka asi pomoze 🙂

berenika39
26. nov 2009

no možná by princeznička mohla poslechnout, když jí něco zakážeš, ne? 😉 😉 😉 Jsou věci, které nejsou o odnaučování, ale prostě o tom, že je děti dělat nesmějí, tím to hasne. Pokud se ti to zdá nebezpečné, neměla by to dělat vůbec. Přece strkat mokrý hřebík do zásuvky jí taky nebudeš odnaučovat? Tam, kde hrozí nebezpečí pádu a úrazu by měly děti jasně pochopit, že prostě ne. Hlavně hned od začátku, pokud se jim to nejdřív dovolí a pak zatrhne, nechápou proč.....

Asi to nemají všechny děti stejně, ale když prckovi jednou řeknu, že na pc se nemaká, tak to dodržím a prostě to tak je napořád. Ne že někdy může a někdy ne. Takových striktních věcí je jen pár, ale nemáme s tím problém, max. jde na věc (k čudlíku na dývku), otočí se, co já na to, zahudrám a jde pryč. Možná to chce, aby poznali rozdíl mezi důležitým NE a mezi takovým tím 100x za den "nedrob, kdo to bude uklízet 😉 😉 😉 ".

zuza.m
26. nov 2009

my smwe tiež naučili zliezat a je pokoj s kludnym svedomim ho tam nechat nech lozi.raz sa tak rozbehol že nestačil zabrzdit a vykročil krokom do brazdna a spadol.od tej doby vie kde je koniec madraca a krasne zlezie dole. a ked že nema zakazane tak tam ani nejako extra nelezie.ale zliezat sa naučil hadam po 10mes.tak že už prax ma dost dlhu dobu.

dadis
26. nov 2009

tiez suhlasim, nie odnaucit, ale naucit...niektore pravidla deti potrebuju, nielen z hladiska bezpecnosti, ale aj z psychologickeho hladiska. Potrebuju pevne hranice. Napriklad nas maly ked zacal chodit, tak sme sa naucili, ze po chodnicku moze ist sam a cez/po ceste za rucicku - doteraz to funguje. Po chodniku ideme okolo mlacky, ked si vezmeme gumaciky - moze do mlacky. Ked sa vratime z vonku, vzdy si ideme umyt ruky a vzdy sa prezlecieme. Ked ideme papat, alebo ked ideme von vzdy upratujeme hracky atd. Je to akoby "zakonnik", ktory dodrziavame, je to pre nas oboch uz samozrejmost, netreba ani napominat slovami "nesmies", len pripomenut, ze tak to robime vzdy. Tak ju staci naucit, ze po posteli sa nebeha - ale len stvornozkuje. A vzdy ked zacne po nej skakat, tak povies, ze po posteli sa moze iba stvornozkovat - je to ine ako by si povedal - nebehaj, neskac - take prikazy nemaju radi ani dospeli 😉

dadis
26. nov 2009

no a nemusis dat ani po riti, to si setri na zavaznejsie situacie 😅

davdan
26. nov 2009

Tak u nas bysme mohli vysvetlovat do nekonecna porad dokola,malej je kulisak a zkousi a zkousi 🙂 A jeste se pri tom sibalsky diva. Co se tyka skakani na kresle, tak jsem dala radsi jednu pres zadek, nez aby se mi zmrzacil, a ono to pomohlo. Ted kdyz chce stoupnout, tak jen reknu ,,mam udelat bac?,, a sedi v mziku jak prikovanej. Kazde dite je jine, nekterymu staci vysvetlit, druhymu muzete domlouvat a nic.

soanpe
26. nov 2009

a proč by nemohla běhat po posteli? 😅 prostě to bere jako hru ,jen bych se snažila vysvětlit rizika, co se stane,když spadne. můj přípel naučil dcerku slejzat z postele a gauče jak nohama napřed,tak rukama na před 😀 😉
jinak dadis to napsala přesně 😉

zuzik03
27. nov 2009

taky moc nechapu, v cem vadi behani po posteli ? 😅 1 - 2x s sebou triskne a pak da pozor, vlastni zkusenost se neda nicim nahradit, jen doufat, ze se pritom nezabije 😉

dai
27. nov 2009

podla mna ak chces aby nechodila po posteli, po gauci, po comkolvek, staci jedno - zakazat to a stat si za tym...
moja mala rada skace napr. ma velku postel, takze po nej, po nasej posteli, po gauci a tak... ale dohodli sme sa ze to moze robit len ked som pri nej a len ked jej to dovolim, zo zaciatku samozrejme nic nedodrziavala, utekala mi, blaznila sa... vzdy som jej to ale zakazala, dala dole z postele, z gauca... ked sa rozhodla to robit znovu, znovu som ju dala dole - ked znovu, zobrala som ju prec z danej izby...
dieta je tvarne, respektuje vas, len musite byt dosledne... moju malu aj teraz niekedy chyti ze ide skakat bez mojho dozoru, ale staci trosku zvysit hlas a hned prestane lebo vie ze je to samozrejme proti nasej dohode... je sice uz vacsia ako vase deticky, ale myslim ze s tymto procesom posluchania sme zacali vo veku okolo roku, kedy uz bola samostatne sa pohybujuca jednotka 🙂

zatial zabezpec hlavne aby si neublizila

zuza.m
27. nov 2009

dadis to vystihla super.deti potrebuju aby ich aj rodičia rešpektovali aby mali pocit že su rovnako doležite ako rodičia sami.ked po dietati budem len hučat všetko zakazovat a plieskat pozadku bude to len a len napodobnovat a bude robit to iste.vychovame si len nervačika.
jednoročne dieta si myslim je zbytočne bit.aj tak tomu nechape.pokial nedate teda silnu ale len po plienke.

eppik.m
27. nov 2009

ahoj, u nás to máme jednoduché, snažím se nejdříve vysvětli proč se to nemá dělat, aby pochopil důvod a né jenom na něj křičet a řvát aby toho nechal to si myslím dítě nechápe a neví o co jde ... když neposlechne tak se ho zeptám jestli chce na zadek, to je už řečeno přísnym hlasem a povětšinou to zabírá, protože ví že pak už následuje to co bohužel nerada dělám ale jinak bych ho neudržela při zemi ... někdy už si sám naplácá na ručičky nebo zadeček ... když ani tak neposlechne tak ho přes něj plácnu a znovu zopakuji důvod proč to nemá dělat a je vymalováno ;) pak už to nedělá potvora malá 😵

jaaty
27. nov 2009

Súhlasím, deti musia mať určené hranice, musia vedieť, čo môžu a čo nemôžu. A to, že na svoju dcérku niekedy zvýšim hlas alebo jej nebodaj capnem po zadku ( keď sa to stane 1x za mesiac, tak to je veľa) nerobí zo mňa zlú matku. Často tu čítam príspevky typu: na svoje dieťa nikdy nezvýšim hlas, nikdy ho nenechám vyplakať.... pretože ho ľúbim.... Toto mi však príde také prízemné. VeĎ ja i manžel našu dcérku ľúbim nie menej, ako hociktorá iná mamička, ale tým že sme zavideli pravidlá a režim- tak z nej vyrastá živé, zdravé dievčatko, ktoré vie čo môže, čo sa patrí, čo je slušné....a čo nie. Je šikovná, od 7 mesiacov spáva sama v izbičke, netreba ju uspávať, spapá takmer všetko, nehabí sa, je komunikatívna, od 2 rokov úplne bez plienok...... ... ale ak neposlúcha, mama zakričí.
Takže ak dieťa behá o posteli a vy s tým nesúhlasíte, dajte mu to, najavo. Vysvetlite, povedzte, upozornite a ak to nepôže, capnite na zadok. Po takomto "konflite" u nás vždy nasleduje objatie a slová ľúbi ťa 😀

davdan
27. nov 2009

Absolutne souhlasim s jaaty 😉

aponchie
27. nov 2009

na jake posteli to dela?sem to nejak nepochopila a kdy to dela 😅

fim
27. nov 2009

Líbí se mi ta varinata s vysvětlováním, ne neustálými zákazy. Ale obávám se, že vysvětlovat něco 13m dítěti je jaksi dost nemožné nebo zbytečné. ☹

jaaty
27. nov 2009

Nemyslím si, že to je zbytočné. 13 mesačné dieťa samo chodí, veľmi dobre vie čo robí a skúša koľko si môže dovoliť. Môže sa chytať sporáka? Môže ísť samé na cestu? Môže hádzať na pieskovisku piesok po deťoch? Toto všetko už určite vie a vysvetlili ste si to, alebo nie?

berenika39
27. nov 2009

No však jsou zákazy a zákazy. Jistě že nedělám vědu z toho, když rozlije pití při hře nebo zdrhne v botách do pokoje, protože tam zapomněl slona, co chodí všude s náma. Když je těch "zákazů" moc, mají v tom zmatek. prostě to chce rozlišit, co stojí za striktní dodržování, takových akcí by mělo být jen pár. Hlavně co se týká bezpečí, tam je to snad jasný, zásuvky,kabely, výšky, sporák, trouba. A sama za svýho prcka jsem si jistá, že rozumí spoustě vysvětlování, protože to všelijak komentuje a dokáže mi odpovědět.
To jistě záleží i na věku. Ale začít s tím se musí co nejdřív, problém nastane přesně ve chvíli, kdy se zatrhne něco, co před tím směl. To neví proč.....

Hlavní je, aby i oni rozlišili, kdy je to fakt důležitý a pak poslechli.. a moc se mi osvědčilo to už několikrát tady zmiňovaný : namísto "nelez do tý louže" říct "obejdi to, jinak budeš mít mokrý boty a budem muset domů".

blumka
27. nov 2009

ak nechces aby dieta po posteli skakalo, tak ho z nej daj dolu s vysvetlenim ze toto sa nesmie...tak ako pise berenika, ak zakazes od zaciatku a budes si za tym stat aj 13 mesacne dieta to pochopi 😉
Moja je uz sice vacsia ale minule som jej povedala ze nesmie skakat po svojej postielke, lebo ked ju rozbije bude spat na zemi, ona ze dobre, ide na zem, chvilu tam lezala, potom mi vravi ze neni dobe a odvtedy ked sa v postielke postavi vzdy si sama pre seba povie, ze ne skakat, zem neni dobe 😀 😀 😀 (to len tak na pobavenie

susy
23. máj 2012

my máme doma 5r a 3r chlapcov. Chodia spať spolu do detskej izby okolo 20:00. Každú noc, okolo 2:00 chodia k nám a sme ako sardinky. Už sme s mužom zúúúfalí. čo s tým?

hamma
23. máj 2012

@susy Užívejte si to, dokud je to nepřestane bavit. 🙂