Ako pestovať bylinky v byte?

trisestri
27. apr 2008

Pokušam sa už niekolko rokov vypestovat v črepnikoch žeruchu,pažitku,chilii papričky,priesady na zahradu a ono my to po čase zvedne,je to aj zalievane aj zemina je zmiešana z rašelinou,neviem kde je chyba?Može byt pričinou aj suchý vzduch?

titkovamiriam
20. aug 2010

par dni a davam ju do platennych vreciek tak este preschne,no ak sa ti nedari ju susit tak si ju proste nasekaj a zamraz a mas to bez roboty a v jedlach vyzera sviezejsie 🙂

junovka
21. aug 2010

@titkovamiriam vdaka 😉

matima100
1. mar 2012

Žienky kedy najlepsie vysadit bylinky v byte? Mozem s tym zacat uz aj teraz?? 😕

majda27
1. mar 2012

@matima100 ahoj ja ich už mám cca 3 týždne vysadené a už mi aj schádzajú.Takže kludne možes aj teraz. 😉 😉 😉 😉 😉

matima100
1. mar 2012

majda27 a co dobreho si nasadila?

majda27
2. mar 2012

@matima100 tak ja mám toto zasadené:
mata, medovka, tymian, oregano, salvia, stevia, ligurček, saturejka, koriander,aníz, levanduľa, baraní roh, chayenske korenie, cervene stiposky, a datlove rajčiny

ikika
14. mar 2012

Ahojte baby, ja sa tiez chcem dat na pestovanie byliniek... ale som uplny zaciatocnik... ani neviem, ako ma to chytilo, kde sa to vo mne vobec vzalo... 😀
@majda27 krasny arzenal... prosim Ta, tie bylinky sadis zo semienok alebo presadzas kupene rastlinky? Ak pestujes zo semienok, kolko trva kym vyrastu? A kedy je to mozne zacat pouzivat? Mozem si ich zasadit napr. az v maji alebo juni? 😅 A niecim to aj hnojis? Som nasla clanky, kde pisali, ze po zakoreneni rastliniek je dobre ich pohnojit... ale mne sa to teda velmi nepaci... 😕
Dakujem za kazdu radu! 🙂

majda27
14. mar 2012

@ikika Ahojky
Ja som dala semienka do teglika napr. od parížského šalátu resp. od tvarohu. Na spodok som dala vatu, tu som zaliala vodu, a na vatu som nasypala semienka, dala som to do sáčka a na okno. zhruba cca do 2 týždňov my vžišlo skoro všetko, okrem ligurčeka, lavandule, a kotvičníka. Tento týždeň ich budem presádzať do kvetináčov, časť zostane zatiaľ na okne a ked bude teplejšie na balkóne a časť pôjde do záhrady.
Nehnojila som ich ničím, jedine čo bude tak teraz použijem hlinu určenú priamo na bylinky.
Inak na modrej streche su aj fotoalbumy s bylinkami..

pia22
14. mar 2012

@ikika ahoj, ja som tiež pestovateľ byliniek-úplný začiatočník, ale veľmi ma to zaujalo, tak dúfam, že nám to pôjde 😵

ikika
14. mar 2012

@majda27 diky za perfektny navod... skusim to tak... 😵
Snad aj mne sa bude darit... 😅
Prosim Ta, hnojis to nejak? Ja som neni nadsena hnojenim... ale ked treba, tak by som im trosku dala... asi... 😕

@pia22 neboj, pojde nam to! 😉 🙂
Co sa chystas pestovat? Ja rozmyslam nad majorankou, oreganom, bazalkou, matou, pazitkou... a to je asi tak vsetko na zaciatok... 🙂

majda27
14. mar 2012

@ikika tak pazitka, ta schádza veľmi rýchlo. Ja som minulý rok nedávala žiadne hnojivo a boli všetky veľmi pekné.
@pia pôjde Vám to veľmi pekne tak ako mne

ikika
14. mar 2012

@majda27 diky, strasne si zlata! Cez vikend kupujem semienka... juchuuu!!! 😵 😀

lili_mia
14. mar 2012

@majda27 hlinu určenú priamo na bylinky? čiže z lesa zrejme nie 🙂 nájdem v kvetinárstve, či záhradníctve?

majda27
14. mar 2012

@lili_mia ahoj tak je ju dostat v baumaxe a aj v klasických kvetinárstvach, alebo môžeš použit aj hlinu na zeleninu... A aj zo zahradky.. Ja tento rok skúšam hlinu na bylinky prvy krat.

lili_mia
14. mar 2012

@majda27 ja som ešte nič nevychovávala od semienka 🙂 mala som iba bazalku v kvetináči z tesca .. teraz si chcem vychovať mätu, možno aj bazalku popri nej .. takže budem sledovať akcie na hlinu v podobných obchodoch, ďakujem

fialkaa
14. mar 2012

@majda27 aj mna ste inspirovali, kocky. Len si neviem predstavit, ako sa presadia tie bylinky z vaty do hliny. ...Mam aj trochu problem s balkonom, ten mame orientovany do rusnej ulice, to asi nebude vhodne drzat tam bylinky...

ianitka
14. mar 2012

jeej, taku temu som uz davno hladala...
zajtra skusam...

majda27
14. mar 2012

@fialkaa @ianitka @lili_mia @ikika @pia22
Dnes som presádza šalviu z vaty do hliny, a pekne pomaly som vyťahovala rastlinky s vaty, a išlo to ľahko bez poškodenia koreňov.
Minulý rok som to robila zasa inak. Rovno som semienka vysiala do hliny, resp. na povrch hliny.. A pekne mi vzišli, len dosť na husto, lebo semienka nie je vidieť tak ako na vate, a potom som len popresádzala do záhrady.
Zajtra budem presádzať aj ďalšie....
A kludne možu byť aj na balkóne aj keď máte rušnejšiu ulicu, ja mám tiež rušnú a v pohode, dokonca aj muškátom sa na nej pekne darí. Veď v dnešnej dobe je benzín bezolovnatý... Tak šup s nimi na balkón.
A hlinu z lesa som neskúšala dávať, ale ak by sa zmiešala z hlinou zo záhrady resp. čo sa dá kúpiť aj v tescu tak by podľa mojho názoru bola super pre bylinky. Volakedysi som do takejto hliny s mamou sadila kvetinky a veľmi sa im darilo....
Bazalka je jednoročka... ja ešte s nej budem sadiť, lebo tá je dobrá keď sa vysadí aj k rajčinám...
Ak budete mať dalšie otázky kludne sa pýtajte rada odpoviem.. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

fialkaa
14. mar 2012

@majda27 dakujem, zajtra pojdem kupit semienka. Hned posadim. Potom sa este isto ozvem, ked si nebudem vedieť rady.

fialkaa
19. mar 2012

@majda27 ahoj, prosim o radu. uz som nasypala seminka do vaty a chcem sa opytat, ci ten sacek mam zaviazat. aka je jeho funkcia? musi to byt v sacku?

majda27
19. mar 2012

@fialkaa nie neviazala som nic.Ten sačik je viacmenej na to aby sa vytvoril akysi pomyselný skleník, stačí to vlasne strčíš do sáčíka, a na ten koniec sačika položiš, tu misku(pod nou bude ten sacik).. ofotím to večer a dám sem...Alebo možes ho nechat aj pootvorený.. lebo je už dosť teplo. Vo februari tak teplo nebolo, tak som to mala tak.. Ale teraz mozes len dat sačik na vrch aby si to prekryla...

lululka555
21. mar 2012

@majda27 ahoj ako pestujes levandulu? dakujem 🙂

majda27
21. mar 2012

@lululka555 ahojky
Tak ja som si ju minuly rok odsadila od mamy. Cez zimu mi vyhynula. A teraz som ju sadila a nič s nej nemam. ☹ ☹ ☹ ☹

lululka555
22. mar 2012

@majda27 tak to je skoda...

majda27
22. mar 2012

@lululka555 tento rok si objednám sadeničky levandule, tak snad tie sa mi uchytia.

lululka555
22. mar 2012

@majda27 a odkial to objednavas?

majda27
22. mar 2012

@lululka555 ešte presne neviem, teraz si robim prehlad kde ju maju. A možno ju budu mat aj v tescu resp. v baumaxe.

lululka555
22. mar 2012

@majda27 no tak aj ja tam pozriem...uz sa tesim na sadenie 🙂

majda27
22. mar 2012

@lululka555 no mne skoro všetko vzišlo, len ešte raz chcem zasadiť na vatu bazalku - tá pojde priamo do záhradky k rajčinám a šalviu - tu som už presadila aj do hliny, len mi par vyhonkov neprežilo.... 😀 😀 😀 😀 😀 tak znova dam na vatu, nech jej mam viac