Ako pestovať bylinky v byte?

trisestri
27. apr 2008

Pokušam sa už niekolko rokov vypestovat v črepnikoch žeruchu,pažitku,chilii papričky,priesady na zahradu a ono my to po čase zvedne,je to aj zalievane aj zemina je zmiešana z rašelinou,neviem kde je chyba?Može byt pričinou aj suchý vzduch?

lululka555
22. mar 2012

@majda27 ja som v tom uplny zaciatocnik ...ja mam bazalku v kvetinaciku,ale len kupenu v obchode a urobili sa mi na nej take cierne bodky a male musky,nevies z coho`?

majda27
22. mar 2012

@lululka555 tak to neviem z čoho ma tie mušky, ale môžu byť z pôdy. Inak od 28.3. budu mat v tescu v akcii bylinky v kvetinaci.. tak pozriem tam... Ja tiež ja pestujem bylinky len druhy rok.. takže robim také malé pokusy 😀 😀 😀 😀 😀 😀

lululka555
22. mar 2012

@majda27 asi su z pody...no pojdem popozerat do tesca a mozno nieco aj kupim 🙂

majda27
22. mar 2012

@lululka555 skus tu bazalku presadit do novej pody. Mohlo by to pomoct.

lululka555
22. mar 2012

@majda27 bazalke ,ze je dobre aj medzi rajcinami,som tu niekde citala 🙂

majda27
22. mar 2012

@lululka555 ano... a aj pri paprike....

badrika
27. mar 2012

Mne sa zo semiačok vôbec nedaríilo vypestovať.Tak som si kúpila minulý rok viaceré cez internet v umelom kochlíku.Mám ich v kuchyni na okne,okrem bazalky všetky prežili🙂

majda27
27. mar 2012

@badrika ja si ich teranto rok opat pestujem zo semienok.. ALe na vate mi pekne vzišli, ale ked som ich dala do hliny, tak mi zatial zvedla majoranka. Tak som ju zasadila opat. ALe minuly rok som vysádzala priamo do hliny a vzislo mi všetko.... Tak snad sa mi to pouchytáva a mubde mat toho viac. A kde na nete si ich objednavala?

ikika
3. apr 2012

@majda27 @pia22 ahojte, tak ja poslusne hlasim prvu urodu!!! 😀 😀 😀
Sice som sadila priamo do pody, no nebolo vela casu... nasla som priamo balik - kochlik, semienka a zeminu urcenu na bylinky - od Tescomy... kupili sme bazalku a oregano na zaciatok... tak uvidime, pevne verim, ze si urodu uzijeme... 😵

majda27
5. apr 2012

Aby som nezabudla mám rozmnožený jiogulant= ženšen a lípiu sladkú môžme si navzájom zameniť za iné bylinky resp. liečivky. Majú pekne silné korene. A jiogulant mi sám od seba vyháňa nové výhonky z hliny. 😀 😀 😀 😀

junovka
9. apr 2012

@majda27 chcela som sa ta opytat, ako vyzera ten jiogulant´= zenesen?? Mam doma nejaky, ale neviem presne ci je to to iste ...a naco je vlastne dobry a ako sa uziva??? 😕 😕

abriela
9. apr 2012

@junovka je to zensesn patprsty - ma pat listov 😀

abriela
9. apr 2012
badrika
16. máj 2012

@majda27 všetko som kupovala cez http://www.koreninovazahrada.sk

jasmika
2. jún 2012

ahoj..tak aj ja sa pridávam...nakúpila som plno semiačiek a idem skúsiť...bývam síce v dome a máme aj záhradku so zeleninkou...ale nejako sa mi viac pozdáva mat bylinky poruke vždy aj v zime čerstvé...ale tak neviem či sa mi to podarí..verím že áno... Tak tu je môj nákup:
stévia sladká-minulý rok som skúsila a nič..a teraz som zistila že semiačka sa nedávajú do hliny.ale iba navrch aby mali svetlo-uvidíme čo z toho bude
rakytník rašeetliakový-na tom mi veľmi záleží...uvidíme
goji-to by mi malo prísť ako malá rastlinka
skorocel kopijovitý
anonia ostnitá-na tej mi tiež veľmi záleží...no to je pokus.uvidíme
bazalka
levandula
špenát som skúsila dať do kelímku
mätu som si presadila..rastie u nás pri potoku a tak som si ju dala do záhradky ale skúsila by som aj do kvetináča
materinu dúšku som si našla blízko domu na svahu tak som ju tiež šupla do kvetináca.-zatial zije
😀
drzte palce aby mi ti zyšlo 😀

zdraviezprirody
2. jún 2012

@jasmika ja pestujem bylinky v záhrade a chystám sa urobiť aj bylinkovú špirálu 🙂 Ale odkladám to práve kvôli tomu, že by som to chcela čo najbližšie k domu...možno na dvor.
V byte zvyknem dávať klíčiť semiačka.

jasmika
3. jún 2012

@zdraviezprirody tak to znie zaujímvavo bylinková špirála...čo to je?
a nevieš mi náhodou poradiť ako siať tie semiačka aby mi vzyšli..zatiaľ čo ssom nasiala mätu a medovku a steviu tak absolútne nič nevyšlo....
hlavne mi záleží na tej stevii, anonii ostnitej,rakytníku a goji

zdraviezprirody
3. jún 2012

@jasmika Ja sa riadim podľa popisu na „sáčku“. Dôležitá je pôda a sejba nie veľmi hlboko. A trpezlivosť. Niektoré semiačka klíčia veľmi dlho 😉
Bylinková špirála je záhon v tvare špirály: http://pridajtesa.blogspot.sk/2012/05/bylinkova...

majda27
4. jún 2012

@jasmika
stevia sladka - mne zo 7 semien vykličilo len 1, a to som nedavala do hliny, ale na vatu. Moja mama zasadila a vsetky jej vzislo. Tak mi dve rastlinky dala.
Rakytnik - ten som si objednala zo starklu, a mám ich už 3 rok.. tak uvidim či budu mat plody, mám aj opelovač, čiže samčiu a samičiu rastlinku
Goji - radsej si kupujem semienka, ale chystam sa aj na rastlinku.
Skorocel - ten si zbieram na luke a aj v zahrade je ho dostatok
levandula - semienka= žiadne mi nevykličilo. Ale radšej som si kupila sadenicu,
Mäta - tak tú mam tiez od mamy...
Mám viac byliniek ale radšej ich mám v záhradke. Len lipiu sladku, jiogulan, steviu, bazalku mam zatial v kvetinaci...

majda27
4. jún 2012

@jasmika ja som si semienka davala na vatu, bazalka ta skoro kazde semienko vzislo. levandula a ligurček= 0 nič s toho nebolo..
špirálu tak tu maju aj holky na www. modrastrecha.sk, ja sa na nu dalši rok tiez chystám.

jasmika
4. jún 2012

@majda27 skorocel viem..zbieram ho aj ja...ale myslela som že by bolo fajn mať čerstvý aj cez zimu...
dúfam že mi to vzíjde..teda ešte treba počkať kým mi semiačka prídu 😀
@majda27 skúsila som stéviu dať polovicu na hlinu a polovicu na vatu..tá na hline mám pocit že už aj vychádzajú také mini mini mini zelené nejaké niečo z toho..dúfam že to nesplesnivie

zdraviezprirody
4. jún 2012

@jasmika
@majda27
Nemáte pocit, že chyba môže byť aj v semienkách? Aj mne sa stáva, že nevyklíčia. Radšej mám sadeničky 🙂

jasmika
4. jún 2012

@zdraviezprirody uvidíme..ja som minulý rok siala nesprávne lebo som ich dala do hliny...tento rok mám aj na vate aj v hline...uvidíme...možno sa ujmú 🙂 verím že hej... veľmi by som chcela mať taký bylinkový parapet 😀 aby som si mohla hocikedy požuť bylinky...

zdraviezprirody
4. jún 2012

@jasmika držím palce. A ak budeš spokojná s "bylinkovým parapetom" , daj aj foto 😵

abriela
4. jún 2012

Na crepnikovu bazalku mi sadla nejaka plesen. Musela somju celu ostrihat, dufam, ze sa opuka. 😒 . Nemate s tym nejake skusenosti, ako tomu predist?

majda27
4. jún 2012

@zdraviezprirody ono je to dosť možné. Že chyba môže byť aj v semienkach. Rok predtým som dokázala si vypestovať steviu. S tých 7 semienok čo je v sáčku tak mi pekne vžišlo polovička snich, mala som nádherné 5 rastlinky.
@jasmilka a čo takto dať bylinky trošku aj von? na parapet? nech trošku majú aj čerstvý vzduch?

jasmika
4. jún 2012

@majda27 ja som maximálne vetrací človek...u nás sa stále vetrá aj to okno čo sú na ňom bylinky je väčšinou otvorené...ale aj tak vyskúšam niekedy vyložiť na vonku...len zas aby mi to tam nespálilo...musím dávať pozor..stévia je vraj veľmi citlivá rastlinka... 😅

majda27
5. jún 2012

@jasmika steviu tu radšej nechaj niekde v polotieni..Ja som ju mala normálne v byte a bolo veľmi pekná. Akurátne som v nedelu presadila stévie do väčšieho kvetináča, a hlinu som dala priamo čo je na bylinky.

jasmika
5. jún 2012

@majda27 ja mám hlinu čo som si bola priviezť s prírody...bola som u nás za kopcom tam je taká rašelinová hlina... tak som zasiala do tej..uvidíme ako to dopadn 😉