Ako pomôcť dieťaťu psychicky chorej susedy?

slzicenka
17. nov 2008

Ahojte,neviem,ci mi budete vediet niekto poradit,mame v dome takyto problem...mame tu susedu,ktora trpi psych.problemami,liecila sa aj na psychiatrii...nevieme,ale asi prestala jest lieky,nakoľko sa opakuju jej ataky na nas,vidi a pocuje veci,ktoré sa neodohrali,napada susedy a uz nie len verbalne...kazdy sa jej boji a vyhyba sa jej...aj deti,pretoze sa im vyhrazala podrezanim ich mamiciek a podobne..ma zvlastne chovanie a myslim,ze pre tie deticky do 10 rokov,je to dost deprimujuce...a co len pre deti,i pre nas dospelých...Trpi paranoickou schizofreniou,vidi hady okolo seba,nepriateľov a ak nas stretne niekoho z baraku,kazdy je ten nepriateľ a uz si od nej vypocuje repertoar nadavok,vyhrazok a pod.Pusťať sa s nou do komunikacie nie je dvakrat rozumne,pretoze pri akomkoľvek rozhovore ma tendenciu zvysovat na kazdeho hlas..Nevieme,co s nou..na koho sa obratit...manzel od nej odisiel a ona sama ma vo vychove dieta...ako to je mozne?mame volat sanitku alebo policiu,ked opät zacne vyvadzat...vopred dakujem za akukolvek radu

tomzuzka
17. nov 2008

tu je veľmi ťažké radiť, ale som sa zhrozila keď čítam, že sa stará o dieťa. to nie je dobré preň. možno by naozaj nebolo na škodu veci,v takej situácii, keď nie je "príčetná" volať buď lekára alebo soc.úrad

u2jana
17. nov 2008

uf, no nic moc... ja by som asi nevychadzala z bytu, ale jasne ze to sa neda...
ja by som zavolala policajtov a keby nic neporiesili, tak pohotovost...

zuzka1.
17. nov 2008

Keby byvame my s takou susedou a vyhraza sa mojm detom, nevaham ani sekundu a volam policiu alebo sa idem poinformovat na socialku.ved to musi byt priserne!!!!!!drzim palce 😉

vejinka
17. nov 2008

nenechala by som to len tak..v dnesnej dobre mozes kludne na nu podat tresne oznamenie za vyhrozovanie alebo fyzicky kontakt ak sa ta uz nebodaj dotkla. minimalne by som to nahlasila na policiu ze sa jedna o nebezpecneho cloveka a treba si na nu davat pozor nech to maju pod kontrolou. a to ze ma dieta v starostlivosti..to uz vobec nechapem ako sud mohol zverit do opatery psychycky labilnej zene...a to ze vidi to co nieje..mno nahlasila by som ju naspat do ustavu alebo dako sa spojit z jej blizkymi nech sa o nu postaraju

asitka
17. nov 2008

minule bolo v sudnej sieni podobný prípáad.....mali tam podobnú susedu...a dostalo sa to až na súd. Tú pani potom poslali na liečenie...ale ako by som to ja riešila...ak by napadla mňa hoc len verbálne...a vyhrážala sa aj deťom...asi by som upovedomila políciu...alebo sa poradila s nejakým právnikom...ako sa podobná situácia dá vyriešiť a čo by sa dalo právne spraviť voči takejto osobe.....neviem...fakt neviem... 😕

k.a.t.k.a.
17. nov 2008

tak presne toto bolo minule v relácii 112, kde brat na svojho brata zavolal záchranku, lebo ohrozoval ľudí naokolo, tiež trpel schizou a prestal brať lieky. Prišla záchranka aj polícia a záchranari zavolali ošetrujúcemu lekárovi na "cajlu" aby si zistili čo za pacienta to je a ten odporučil aby ho doviezli na kliniku, samozrejme tento chalan nakoniec išiel dobrovolne, lebo nasilu ho nemožu vziať.
Takže ak by nahodou niekoho ohrozovala na ulici, tak by som zavolala asi tiež 112 a políciu. 😝

slzicenka
autor
17. nov 2008

ASITKA,ved prave,ze som to pozerala a je to presne to iste,co my mame v dome...Sme tu poväcsine mlade rodinky,barak je bez vytahu,ona býva na vrchu,cize okolo kazdých dveri musi prejst s tym dietatom...Nevies si predstavit tie rana,ked stojime za dverami a cakame kym zla teta prejde ako prva...niekedy sa stane,ze si nas vytypuje(aj mna),ze o kolkej chodime z domu a to ti poviem,to je potom rano...ja uz idem s placom do prace a deti do skolky,v kuse sa ma pýtaju,ci po nich pridem a ci teta nieco nespavi...Bojim sa o to viac,ze v bud.rok mi dieta nastupuje do prvej a budu chodit do skoly,resp.do druziny spolu...neviem,ako to mam riesit..i teraz mi padaju slzy ako hrochovi,co uz som utrapena z toho...manzela mam na tyzdnovkach,takze to musim zvladat sama.

slzicenka
autor
17. nov 2008

Dakujem Zuzka1,snad sa to nejak vyriesi,musi...kamoska a suseda,ktorú napadla aj fyzicky a aj jej dieta 8 rocne,ide pisat do Tv joj alebo Markizy?no do tej relacie,ako to NesPackat...uvidime,co nam tam poradia...je to strasne narocne,najmä na psychiku

slzicenka
autor
17. nov 2008

tomzuzka....ona sa stara o dieta,neviem ako je to mozne,kedze trpi takymito problemami,ale vsimnli sme si,ze neda na nu dopustit a chran Boh sa na nu nejak krivo pozriet...fuuu,to je potom tiez problem a co sa za tu dceru navyvadzala v skolke min.rok...ach jaj,chudatka ucitelky

cipsinka
17. nov 2008

och boze,az sa to zle cita,ze to musite prezivat ☹ ☹ ☹ ,viem co je to za pliagu ta choroba,mala som takeho spolubyvajuceho v dome,tu v Irsku a poviem Ti nikdy viac,su to chudaci ludia a aj on prestal brat lieky a je teraz na psychoske.Urcite to nahlaste nejakemu uradu,ved to predsa nie je normalne.Drzkajte sa,vela sil a davajte na seba pozor. 😉 😉 😉 😉

kveta
17. nov 2008

Ak je nebezpečná sebe alebo okoliu, má právo ju sanitka odviezť proti jej vôli. Takže sanitku a/alebo policajtov volajte.

tutifruti
17. nov 2008

Viem ze u nas socialka riesi podobný problém, kedy matka psych. chorá, neliečená s deťmi, tyranizuje okolie... Všetci sú na ňu krátky, pretože neotvorí byt, policajtom buchne dverami pred nosom, sociálke tiež... Akurát na ńu podali trestné oznámenie, že deti si neplnia povinnú školskú dochádzku, lebo ich do školy neposiela...
Podľa mńa jediná možnosť je ústavná liečba, ale s ńou musí súhlasiť..., ak nie, tak len súdne nariadená...

emilyz
17. nov 2008

Urcite treba niekoho volat, nenechat to len tak... nema nejaku matku alebo niekoho, kto k nej chodi?...s tymi sa dohodnut...

bianka0111
17. nov 2008

ahojte,
keď čítam Vaše odpovede, stále musím myslieť na to jej dieťa, Kolko má rokov? a čo je to dievčatko?

Predstavte si čo musí to dieťa prežívať, má strach, a nik jej nepomože!
Slzičenka všimli ste si, že ju bije? teda alebo ste počuli ako na nu kričí? keby hej, ja by som zavola linku detskej istoty alebo úrad soc. vecí a rodiny! ☹

To dieťa musí mať strašne smutný pohlad!

maruschka
17. nov 2008

slzicenka, vždy treba volať políciu-aj sto krát za týždeň...Treba sa informovať na sociálke-je tam právna poradňa-zdarma..Povedať, čo je vo veci, ako sa tá pani správa, treba mať od polície nejaké podklady, že je pravidelne privolávaná ku konfliktom,ktoré tá pani vyvoláva v bytovke....

Sociálka môže dať návrh na prešetrenie zdravotného stavu a o jej spôsobilosti sa starať o neplnoleté dieťa-posunutím prípadu na súd..

Ale to všetko vyžaduje aktivitu zo strany obyvateľov bytovky....Lebo ak tá diagnóza prejde do nejakej sebadeštruktívnej fázy, že bude fakt nebezpečná nielen pre seba, ale začne napádať aj vás všetkých, tak už bude neskoro... 😒

slzicenka
autor
18. nov 2008

Bianka0111,ona svoje dieta netyra,nebije,nekrici nan,nic...stara sa o to dieta...ona je len k svojmu okoliu taka,pretoze v kazdom vidi nepriateľa,kazdy chce ublizit jej i jej dietatu...

slzicenka
autor
18. nov 2008

MARUSCHKA...ahoj,ta suseda je nebezpecna uz pre vsetkých,kazdy sa jej vyhýba ako sa len da.Ak sa s nou nahodou niekto stretne na schodisti,vonku,v obchode,jej je to jedno,zacne po nom ziapat,kricat nezmysli..je to velmi neprijemne,najmä ak sa deti vylakaju,zacnu plakat a ona este do nich,ze su stence a zabije im mater a podobne.Mne sa to i velmi zle pise,pretoze tymi vsetkymi jej výhrazkami a nadavkami som uz presla a fakt je to dost neprijemne.Moju susedu uz napadla aj fyzicky..Uvazovali sme nad podanim zaloby,ale to by sme z celeho baraku sa nasi asi len dve,co by voci nej vypovedali,kazdy sa jej boji,co by bolo,ak by ju nakoniec nikam na liecenie neposlali,alebo ak by sa z neho vratila...Urcite to uz budeme riesit tou policiou alebo sanitkou

rusovcanka
18. nov 2008

Ako tu písala kveta-ak je nebezpečná pre svoje okolie alebo ubližuje samej sebe,môžu ju do sanitky vopchať aj proti jej vôli za asistencie polície!!!Nečakajte na nič a ak sa nájde čo len jeden človek,ktorý dosvedčí,že ho fyzicky napadla,hneď volať políciu a rovno do telefónu policajtom povedať,že je to psychicky chorá osoba,aby zabezpečili aj sanitku na prevoz na psychiatriu...nečakajte na NIČ, môže sa to skončiť veľmi zle!

maruschka
18. nov 2008

slzicenka, jednoznačne polícia...Ak už aj fyzicky niekoho napadla, tak tu nie je čo riešiť..Ak to urobí znova, treba ísť ihneď k lekárovi, na pohotovosť a spísať zápis o ublížení-zdravotný záznam a potom to postúpiť polícií..A tá bude postupovať ďalej-súd, súdom nariadené ústavné liečenie, atď...Len to treba vždy nahlásiť a zdokumentovať..

roasha
18. nov 2008

ja mam susedu,tiez ma z casu na cas"problem",ale nie taketo stale vypady,ona ma take obdobia... ☹
tiez vtedy jej manzel vola zachranku,odvezu ju.../pokial chce spolupracovat?!/ ☹ na urcity cas je preliecena na psychiatrii,a zasa je na cas klud,ale vsetko je to naozaj o jej spolupraci,pokial tam nespolupracuje,nemozu ju tam nasilu drzat. 😔 to urcuje az sud,aby takto choreho cloveka zbavil svojpravnosti,tam policia nepomoze. 😅 ☹

kveta
18. nov 2008

Ono to funguje tak, že ak je nebezpečná sebe alebo okoliu, príde sanitka, odvezie ju na psychiatriu a psychiatria informuje súd alebo prokuratúru /neviem presne koho/ s návrhom na súhlas s liečbou proti vôli pacientky, ktorej v príapde takýchto duševných ochorení súhlasia. Takže jediné čo treba je volať sanitku a informovať ich o čo ide. Vás sa súdy nijak netýkajú. Tak už prestaňte váhať a volajte sanitku akonáhle bude suseda v útočnej nálade.

emilyz
18. nov 2008

no jasne, ja by som uz nevahala ani minutu
ved tam musite mat aj nejakych chlapov v bytovke, tak keby nieco, tak su tam

slzicenka
autor
18. nov 2008

ahojte,chlapov tu mame,to je pravda,ale kazdy je hrdina za dverami...ked je ten moj doma,zase ja nechcem,aby do nej rypal,ze co bolo cez tyzden,to nema zmysel...len co by sa zbytocne zase rozculila,a ak by manzel moj odisiel zase na sluzobku,odniesla by som si to duplom aj s detmi

ukana
18. nov 2008

ja by som volala socialku, ved nevies, kedy sa jej utoky obratia aj proti jej dcerke.. ☹

tripplebi
18. nov 2008

aj ja si myslím, že treba upozorniť hlavne sociálku. ak neberie lieky, jedného dňa obráti svoj hnev aj proti svojej vlastnej dcére. žiaľ, ja som sa už tiež stretla s paranoidnou schyzofréniou a viem, aké je to nebezpečné a tiež viem, že naši "úžasní" slovenskí lekári nie sú ochotní na liečenie niekoho prijať pred Vianocami, aby mali pokoj a mohli byť na sviatky doma. 😖

slzicenka
autor
18. nov 2008

Baby,nasla som akurat jedno riesenie,ak sa mi zajtra nieco podari s bytom,pojdem z tadialto prec,i ked nie daleko len o vchod dalej,ale aspon nieco,ze sa nebudem musiet s nou tak casto stretavat...tak mi drzte palce,dakujem Vam

alicenka
18. nov 2008

slzicenka IP

alicenka
18. nov 2008

kveta, mas pravdu

slzicenka
autor
18. nov 2008

ALICENKA ip

slzicenka
autor
19. nov 2008

takze s tym bytom mi to nevyslo ☹ ☹ ☹ ☹ ☹