Ako povedať svokre, aby neprepchávala moje dieťa?

lblb
28. sep 2009

Kocky, mate aj vy podobny problem so svokrou? nic proti svokram, ale stale je to ine ako vlastna mama, ktorej nemozem povedat ani svoj nazor... ja svojmu drobcovi moc sladkosti nedavam(len tak obcas 2-3x do tyzdna) a ani nie je na to zvyknuty a nevyzaduje to, takze nechapem, preco moja svokra ho uci nespravnym stravovacim navykom... ide ma slaktrafit, ked vidim ako mu rozbali aj tri sladkosti naraz, este aj dvoje slane tycinky a horku cokoladu! predtym sa ma aspon spytala, ci mu moze dat do ruky cokoladu, teraz ma uz ignoruje, ked poviem, ze bude najprv papat jogurt alebo ovocie... a ide ma rozdrapit od zlosti, ked mu kupi aj tri kinder vajicka naraz a potom nic ine v obchode nepocuvam, len "ja cem kindelko ja cem kindelko..." , takze nie som ani ochotna mu kazdy den kupovat 25sk vajcia, len za to, ze ho to naucila starka. ak teraz nezakrocim, tak mi z neho svokra spravi totalneho zavislaka na sladkostiach a neviem ako jej to mam povedat. aj ked sme u nej na navsteve, tak mu kazdych 5 minut nieco vynukuje a on chudiatko ani uz nic nechce a stale ho prehovara. niekedy mam pocit, ze si svokra o mne mysli, ze mu nedavam dostatocne papat a pri tom ma 16 kg a zje vsetko od zeleniny, cez polievky, vajcia az po maso, tak nechapem, preco ho tak strasne vynukuje somarinami, ked to sam nevyzaduje. ved on si v obchode namiesto keksov ci lizatiek pyta jogurt alebo rozok. a keby ste este videli moju svokru so svojimi 155cm a 120kg, tak by ste pochopili, preco sa tomu tak branim, lebo cela ich rodina je taka tucna a nespravne sa stravuju. mne svokra povie, ze ona by v lete pre maleho jogurty nekupovala, aby nedostal salmonelu, tak radsej mu da cokoladu...
ak mate podobne skusenosti, prosim poradte, ako to riesit, aby sa svokra neurazila.

zuza.m
28. sep 2009

no nemyslim si že by ti tym chcela nejako ubližovat alebo že by si myslela že mu nedaš jest.skor mi to pripada že chce byt pre neho ta naj.a ako inak si ziskaš dieta??no sladkostou alebo hračkou,tak možno preto do neho pcha a stale sa mu vnucuje aby bola ta najlepšia.
normalne by som jej povedala že ho potom boli bruško ked to stale strieda a hotovo .ved si mama a ked si to nezelaž tak to musi brat na vedomie.alebo jej povedz nech mu za tie prachy zo sladkosti kupi niaku hračku (aj ke dto tiež podporuje rozmaznavanie)alebo nech mu to odloži do špooritelničky 😅 a potom mu spolu niečo kupite. 😉 .alebo povedz manželovi že ked ho bude tak napchavat že tam ani nebudeš chodit.ja naštastie taky problem nemam nieje velmi na sladkosti a pekne s apopyta čo mu može dat.

domeenika
28. sep 2009

Ahoj, tak u nas je to podobne.. Neviem aky mate vztah...ale ja som to tej svojej povedala normalne narovinu, ved je vo vasom zaujme aby dietatko bolo zdrave, nie zbytocne tucne...Ked je aspon trosku inteligentna,tak to pochopit musi.. Moja mala taktiez nevyzaduje sladkosti a ked jej aj niekto da, tak si len odhryzne a uz to nedoje.. Mna skor hnevalo to, ze svokra jej davala nezdrave sladkosti. Take lacne cukriky, velmi farebne, kopec cukru a E-cok. Ked uz, tak som jej povedala, nech kupi gumene cukriky s prirodnou stavou atd. Mozes jej povedat, ze to kazi zubky, dieta je z toho hyperativne, alebo podobne pravdy co sa hovori o sladkostiach. Alebo nech jej namiesto toho kupi ovocie. Ved to ovocie kolko krat stoji viac ako kinervajicko..

sakura77
28. sep 2009

lblb,tak ja taketo veci riesim rovno "na drzovku" ziadne obkecavanie,proste si to nezelam a hotovo,a ked sa aj urazi,neboj,za chvilu sa aj "odrazi" 😉

jahodka11
28. sep 2009

sakura, mas pravdu 🙂 ja som to tiez zacala riesit "na drzovku" a ano, urazi sa, tresne dverami a na druhy den akoze nic sa nestalo....tak aj ja sa tvarim, ze sa nic nestalo, ale podla toho vyzera aj nas vztah...a z tohto dovodu ani s malym nie je nikdy sama...nenecham si maleho pokazit jej "nevychovou" 🙂

sofik
28. sep 2009

lblb musíš jej to povedat na rovinu lebo sa ti naučí malý na sladkosti a to potom už bude tažšie odučit 😒

lblb
autor
28. sep 2009

jeeej, kocky dakujem za rady... asi to veru skusim najprv jemnym sposobom, hoci nikdy sama neviem ako to s mojou burlivou povahou vypali... no uvidime, povedala som si, ze jej to musim povedat aj za cenu, ze sa urazi.

Zuza.m - uplne suhlasim s tvojim nazorom, tiez mi to uz dlhsie pripada tak, ze svokra sutazi, aby bola ona ta naj naj naj, lebo jednak ziarli na moju mamu a snazi sa byt ona ta lepsia starka a jednak ma obcas pred malym take debilne poznamky(ako napr. jakubko, toto mama nedovoli, alebo jakubko, nesmies to chytat, lebo sa mama bude hnevat a pod.) a tak sa vlastne pred nim hra na dobru a zo mna robi tu zlu... a nehovoriac o tom, ako sa snazi sutazit s mojou mamou, ktora starka donesie malemu lepsi darcek alebo ktora mu da viac penazi, lenze moja mama nesutazi a je v prvej rade sama sebou a vie si maleho aj inak ziskat ako sladkostami alebo darcekmi... maly je nenarocny a ovela viac sa mu clovek zavdaci pozornostou a pritulenim. ved svokra mu aj tak skoro nic nedovoli, nepusti ho ani do obyvacky na gauc a tie jej lacne sladkosti, prehnite banany a lacne cinske oblecenie, tak to vobec nestoji za rec.
tak este raz diky, aspon viem, ze aj ine baby maju podobny nazor na vychovu.

akzuzs
28. sep 2009

IbIb
To máš dobré, moja svokra je fakt dobrá nemôžem na ňu nadávať, lebo je to ten typ ktorým, keď hneď dáš najavo že odtiaľ potiaľ tak je to OK, A L E ...... !!!!!! Keby sme žili pod jednou strechou tak 😠 😠 😠 😀 No a ja mám presne ten istý problém ale naopak. Malý je zlý jedák, ale veľmy zlý a treba sa s ním potrápiť a to ona nemá na to nervy. Keďže chodím do práce tak sa mi oň stará mimo manžela moja mama a keď nemôže tak aj svokra a to viem že nebude tých osem hodín nič jesť a z toho ma ide poraziť. Celý čas v robote rozmýšlam nad tým či aspoň niečo zjedol, ale nič. Ale "aspoň" vypije kakao. Áááááááááááááááá

zuza.m
28. sep 2009

lblb moja svokra napriklad mna ani nespomenie,maly sa akurat uči rozpravat a ked hovoril mama v aute tak mu na to povedala ano ideme za tatinkom,len aby nahodou nevedel skor povedat mama, 😅
trapna,alebo ked chodil ešte zaručičky tak vždy ked ho mala ona tak sa mi vyhybala na desiatky metrov len aby ma maly nevidel a ked ma aj zbadal rychlo sa ho snažila zaujat aby sa nepytal ku mne a ked sa aj tahal tak ho jednoducho odvratila.všimla som si to tak že si ma maly ked bol snou vobec nevšimal a aj polhodinu nedošiel kuknut a tak som si ich začala len tak viac všimat že čo robia a ako sa maly chova a pekne som to videla že ho uplne odomna odvracia.teras je to už fajn preto že už ked ho niekto chyti tak sa mu vytiahne lebo chce ist sam tak že si lahko zajde kde chce sam.ked dojde tak s ajej velmi poteši ale nevydrži pri nej tolko času ako predtym.je to snimi tažke ale naozaj ty si matka ty si urči pravidla lebo inak sa hranice posuvaju.dnes hovori na teba iba amma sa bude hnavat a o par rokov bude na teba kydat aka si hrozna len aby bola ona najlepšia.

tonicka
28. sep 2009

lblb, normalne, proste jej to povedz a hotovo....... ked robi niekto mojmu dietatu veci ktore sa mi nepacia, tak mu to poviem, nech si mysli co chce.... ona si uz svoje dieta vychovala, tak nech toto necha na tebe a hotovo 😅 🙂

lblb
autor
29. sep 2009

no vzdy je mama mamou a svokra svokrou, cest vynimkam, ale to, co poviem mame hocikedy s absolutnou lahkostou, tak pri svokre v sebe zdielam boj a uvazujem, ci si mam vobec otvorit hubu...moja mama ma berie taku aka som a neurazi sa za moj nazor alebo za urcenie mojich pravidiel. ved v prvej rade je jakubko moj a mali by vsetci okolo respektovat pravidla mojej vychovy, teda aspon si myslim.
tiez je to o tom, ze musim hrat tu dobru nevesticku, len moj muz povie, ze som nasadena na jeho mamu a ze j. nieje len moje ale aj jeho dieta...pamatam si ako sme sa raz drapli, ked mal maly 10mesiacov a povedala som jeho mame, aby malemu nedavala zmrzlinovu tortu a uz vobec nie papat s jej lyzickou, ktoru ona oslintala. je pravda, ze vtedy som uz trochu vybuchla a ze to bolo povedane takym nervoznym tonom, ale ked sa to uz nakopi, tak mam aj nervy. vtedy bol na mna muz nahnevany dva dni.

ale tiez mi robi svokra take tahy, ako napr. u nich na navsteve, ked idem maleho nakrmit do kuchyne , tak nas pride skontrolovat a robi pri tom vsetko mozne, len aby sa mu pri jedeni prihovarala len ona. malemu sa nieco prihovaram, ona mi skace do reci, alebo odboci od temy a zacne sa maleho vypytovat uplne nieco ine, takisto pri hrani, ked vidi, ze mi maly nieco ukazuje, svokra hned v tom momente ho odo mna odlaka a vymysli mu inu hru, alebo ho zoberie do kuchyne a mna necha sediet samu v izbe atd atd. a keby som toto rozpravala mojmu muzovi, tak by mi neveril a este by mi aj povedal, ze si maleho strasne privlastnujem a ze jeho rodicia maju na maleho rovnaky narok ako ja. ja viem, ze ma mozno ohovara aj v kadernictve alebo so susedami, ja to citim ako je nespokojna s mojou vychovou, ale podla mna ju do toho nic, lebo maly je slusny, cistotny, doma mu nic nechyba, vie sa obliect, vyzliect, nakrmit, rozpravat, nerobi druhym detom zle, kazdy den ma teple jedlo...casto krat svokra utrusi na mna prostrednictvom maleho take poznamky ako napr. mal by si papat aj rajciny, alebo moc si jakubko upnuty na mamu, aby si nebol potom rozmaznany, mal by si chodit viac medzi deti, alebo preco ta mama nezoberie na kolotoce pod.,cele to potom vyzera, ze nie je spokojna s mojou vychovou ale mne to priamo nepovie a prd o tom vie, lebo keby sa o neho zaujimala aj z tej druhej stranky, tak by napr.vedela, ze rajciny nesmie papat, lebo ma ekzem z niektorych potravin.

tiez ma casto z rozhovoru vynecha a ked si raz vsimla na kubkovych teplakoch malu dierku, tak o dva dni sa v telefone len tak medzi recou opytala maleho, ci mu uz oco zasil dierku na teplakoch...pekne od veci. ved ona pred malym ani o nas nepovie pekne, len ako o mame a o ocovi, ale sebe si necha hovorit pekne aj menom ako starka Anicka. ja len dufam, ze jej nikdy nebudem samej musiet nechat maleho

zuza.m
29. sep 2009

lblb no nezavidim ti a nezavidela by si ani ty mne,a asi žiadna znas to nema ine.ja ot mam doma podobne a tiež si mužik praje aby som bola na nu ina a lepšia.pravda je že moj vztah si sama pokazila ako štvala na mna netere a ine deti len aby ona bola naj a mna ani nemali radi ale aj tak jej to nevyšlo..tak že ja knej doveru už nemam a ani nikdy nebudem mat a ak sa dozviem čo len jeden pripad že namna štvala moje dieta tak jej ho do ruk vživote nedam.mne velice chodila varovat ked bol ešte malinkaty ked som potrebovala ist nakrmit psy von z domu.maly ju ma rad ale stalo sa že sa zobudil a jednoducho sa zlakol lebo ja som bola vonku a nebola som prinom.ja ale po 15min.dojdem dnu a maleho celeho upoteneho uplakaneho velice išla prebalovat lebo plače že je pocikany.ja som skoro z noch spadla.chytila som maleho a hned stichol ale ešte 10minut to rozdychaval a postonaval.potom odišla a ja som len nachadzala rozhadzane veci kde všade sa ho snažila utišit.tak že musel strašne dlho plakat.ale z hrdosti ma nezavoalla ,chcela si dokazat že ho utiši alebo nechela aby som videla že si nevie rady.-ale od tej doby som jej podakovala a diieta jej nedala.može sa snim hrat len v mojej pritomnosti.aj ked najradčej ide do inej miestosti len aby som ich nevidela alebo čo.normalne ju nechapem na čo sa cchce hrat.
tak isto je moje dieta spokojne hrave mame každy den navarene a upratane a možno aj to je dovod ich zloby že vidia že ich človek ani nepotrebuje. 😅

vanish1
29. sep 2009

lblb, ja by som jej povedala normálne slušne všetko, s čím nesúhlasím, vysvetlila by som jej, že malý nemôže rajčiny, lebo má ekzém a neustále dokola vysvetľovala, prečo toto nie a tamto nie, ja som tiež dlho bojovala, odoberá to veľa síl (hl. hádky s manželom), ale stálo to zato a manžel pochopil tiež, že ja som matka a len ja a on rozhodujeme o tom, čo sa bude s našim dieťaťom robiť alebo čo bude jesť. Určite nebuď ticho, ale vždy vyjadri nesúhlas.

quika
29. sep 2009

u nas bolo to iste, este s bonusom, ze malemu sa z kakaa vyhodil atopicky ekzem, navyse to zacalo uz v 4 mesiacoch!!! a svokra to vsetko odmietala brat do uvahy 😠 riesila som to cez manzela - predsa len, od neho to skor zoberie ako odomna. manzel jej vysvetlil ze si to nezelame, ze ma ekzem a pod., neurazila sa ale vydrzalo jej to jednu navstevu, dalsi krat zase nukala. to uz som sa ozvala aj ja, smrtelne sa urazila, tak sme odisli. dalsia navsteva rovnaka - isla mu to "tajne" strcit, ja som zakrocila, urazena svokra, dovidenia. potom ale zacala ziarlit na moju mamu, ze tej nechame maleho strazit a jej nie - ku nej som vdaka tomuto uzasnemu pristupu nemala doveru, preto u nej byval iba so mnou. tak ked sa ozvala ze preco u nej nemoze byt sam, povedala som jej to na rovinu. totalne sa urazila ale viac ho nenukala. potom sa problem vyriesil sam, odstahovali sme sa do svajciarska 😉 teraz ked ku nam pride tak si netrufne mu podat z jeho vlastnych speci piskot bez opytania 😝

sofik
29. sep 2009

guika dobre ste to vyriešili a máte od nej pokoj 😀

lblb
autor
29. sep 2009

nastastie byvame od seba 15km, ale aj tak musim pekne poslusne kazdy vikend k nim napochodovat. myslim, ze ona to davno vycitila, ze jej maleho nechcem davat, ale zase sa ani nikdy nenukala zobrat mi maleho von. moja mama mi chodila od narodenia maleho kocikovat a chodim k mojim rodicom aj na cely den, co samozrejme mojej svokre bije do oci a ked sa aj nahodou zmienim, ze som bola u mamy, tak to radsej prepocuje. a tak je to vlastne so vsetkym, mozem jej do nekonecna rozpravat, ze maly ma atopicky ekzem, ze sa vyhadzuje z cokolad a rajcin, radsej sa tvari, ze nepocuje alebo sa rychlo prihovara malemu. ona absolutne so mnou nesuhlasi, nech poviem cokolvek, trebars, ze obcas maleho budim ked dlho spi, aby som ho zase dostala vecer do postele, alebo, ze mame pevny stravovaci rezim, s tym tiez nesuhlasi, na vsetko ma svoj opacny nazor alebo ma ignoruje. a ja uz na nej vidim podla jej ksichtu, ze s mojim nazorom na vychovu nesuhlasi...ale starat sa bude do coho nemusi - uz minuly rok v lete do mna hustila, ze v tej horucave chudiatko musi mat plienku(hoci mal len nieco cez rok) a ked sa uz odnaucil, tak sa jej zase nepozdavalo, preco ma plienku vonku, ked ju nema doma a vobec ju nezaujimalo, ze je to kvoli tomu, ze nechce vonku cikat postojacky...
myslim, ze nikdy nemala ani zaujem mi pomoct, nikdy sa neponukla prist mi maleho postrazit, ci zobrat von, od narodenia ho ani raz nenakrmila, ani neprebalila, ale hlavne, ze vonku na spolocnej rodinnej prechadzke predo mnou menila malemu ked bol babatko, polohu v kociku a bez opytania ledva som ho polozila do kocika, uz ho pretocila na brusko 😀 no fakt nemam k nej ziadnu doveru, bohvie co by s nim robila keby s nim bola sama...
inak teraz mame sopliky aj zvysenu teplotu, sme cely den doma, tak aspon nakukujem na modry konik.
zuza.m-mame naozaj podobne "zazitky" so svokrami 😒

segricka
29. sep 2009

normálne jej povedz, že si to neželáš a hotovo. bez obkecávania. buď to bude rešpektovať alebo nech trucuje. keď mne takto spravila svokra naproti, zbalila som celú rodinu vrátane manžela a išli sme domov. vnučku ďalší mesiac nevidela a môžeš si byť istá, že to zabralo 😉

vanish1
29. sep 2009

guika, svokra chcela dať malému kakao v 4 mesiacoch? (moja tiež nechápala, prečo nemôže kr. mlieko v 7 mesiaci..... ), lblb, jednoznačne povedať na rovinu, u nás to tiež tak začalo, 3x som povedala, že si neželám niečo a aj tak ma nerešpektovala, tak som sa nasrala, ale len pred manželom, odvtedy všetko hovorím... moja má tiež ekzém, máme diétu bez kr. mlieka aj umelého mlieka, bez bieleho cukru a bielej múky....
ináč dievčatá, nevyskúšate ju? nám nič nezaberalo, až toto, teraz nemá malá ani bodku! popísala som to v tejto téme https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

helena001
29. sep 2009

vanish1 - klobuk dole, mnohe maminy si nevedia predstavit zmenit stravu a ani sa nechcu o to ani pokusit, a pritom to v mnohych pripadoch a nielen pri exeme je zaklad uspechu

saskia.chester
30. sep 2009

lblb.....presne si vyrozpravala moj pribeh...mna ide z nej urvat..neviem co robit...mala je zavisla od sladkosti...co ju naucila svokra 🙄 svokry su jednoduche drbnute ...keby to robila moja mama tak by mi to az tak nevadilo 😉
som alergicka len co ju vidim 🙄

vanish1
30. sep 2009

saskia, ale prečo by ti to nevadilo? mne by vadilo rovnako, či by chcela dávať sladkosti môjmu dieťaťu svokra alebo mama, ako ju mohla na sladkosti naučiť? strážila ju bez tvojej prítomnosti, alebo aj pred tebou jej dávala? ty si sa neozvala? dúfam, že nie som príliš zvedavá 😅

helena, ďakujem, zo začiatku je to ťažké ale dá sa to a to, že moja dcéra je konečne v poriadku, neškriabe sa do krvi, to je pre mňa najväčší úspech, ja to plne chápem, lebo aj ja som mala ekzém a pamätám si, ako to straaaašne svrbelo... no nie je to jediný dôvod, ak dieťa aj naďalej vystavujeme normálnej strave, tak to môže prejsť v budúcnosti do alergie alebo astmy a od toho by som ju chcela ochrániť

jaaty
30. sep 2009

Ja síce podobný problém so sladkosťami nemám, pretože Hanka odmieta čokoľvek sladké 😀 , ale tiež by som to riešila radikálne. Ak svokra urobí niečo, s čím nesúhlasím (hlavne pomáha dcérke tam, kde ja ju učím byť samostnatná), poviem jej to - a hlavne s zdôvodnením, prečo si to neželám.

lblb
autor
1. okt 2009

saskia.chester- ja poviem aj svojej mame, co mi vadi a zoberie to normalne, aj este povie, ze mam pravdu. ale svokre sa to tazko hovori, ked nema zaujem ma respektovat. ale ved uvidime cez vikend, uz sa fakt na nu chystam. je pravda, ze u mamy mi to vynukovanie zase az tak nevadi, lebo to neprehana a da si odo mna povedat. ona mu nakupi jogurty, alebo detske vyzivy, piskoty, alebo nejakeho bebe brumika a je stastny ako blcha. minule si svoje jogurty niesol domov sam v tasticke a celu cestu rozpraval len o jogurtoch... 🙂
ked mu aj mama obcas kupi nejake kinderko, tak mu kupi len jedno, ktore mu dovoli zjest az po obede alebo po olovrante, ale svokra mu kupi hned tri naraz, odbali mu jedno, ani sa neopyta ci moze a este mu nabulika do hlavy, ze jedno ma po ranajkach, druhe po obede a tretie po veceri... a mna ide sibnut, neviem kde by sme takto dosli...
ja aj kamosky stopnem, ked prehnane vynukuju sladkostami vsetky deti na ihrisku, ze za chvilu ideme domov obedovat. neter ma tri roky a bezne namiesto obeda vypytuje cukriky a moju mamu ide rozhodit, ked ju ma na prazdninach a nechce jej vobec obedovat. preto to vlastne moja mama u mna respektuje. tiez sa uz stalo, ze sa maly vonku napapal pred obedom nejakych keksov, obed odmietol, dala som ho spinkat a o polhodinu bol vyspaty, lebo uz bol hladny 😒
ale super, ze nie som s tymto problemom sama...

lblb
autor
1. okt 2009

jaaty- to je tiez dalsi pripad co mi vadi - milion krat poviem, aby malemu nepomahala po schodoch, ze uz sa uci vyjst aj zist sam, ale nie, ona dobreze ho neberia na ruky...potom ho este tyzden nosim na rukach, lebo maly si to vynucuje a povie mi, ze aj starka mi pomahala...tak k comu je ta nasa snaha dobra ucit ich samostatnosti?? 😕

jaaty
1. okt 2009

To naštve ☹ , tak ja jej to poviem raz a ak sa to opakuje, tak to zopakujem aj ja. Našťastie k nám chodí raz za týždeň tak na dve-tri hodiny, takže sa to dá a určite s tým nemám taký problém ako ty. Nedaj sa a vydrž, je to pre dobro našich detí 😉

sirinka
1. okt 2009

lblb u nas plati take pravidlo...haklivejsie veci riesi kazdy z nas so svojou mamou po spolocnej dohode...takze nemoze jej to povedat, vysvetlit tvoj muz? a ked ste u svokry, nech maleho krmi on a tak moze hned aj svojej mame na rovinu povedat, co sa vam nepaci...

sanicatko
5. okt 2009

ako dohovorit svokre?????to sa aj da?ja si myslim,ze si budu aj tak stale robit po svojom,ved oni predsa najlepsie vedia,co je pre tvoje dieta najlepsie🙂))