Ako prinútiť moju mamu ísť na interné vyšetrenie?

tina_
27. feb 2009

Chcem vás poprosiť o radu...Už dlhšie to so sestrou aj otcom riešime, ale nevieme si pomôcť. Naša mamina má problémy s nízkym tlakom, aj so srdcom (vraj aj nejaké zástavy, hovorí otec...), tŕpne jej niekedy ruka alebo noha, tak, že sa nemôže pohnúť...
Možno je tých problémov aj viac, len o nich nikomu nepovie... ☹
Veľmi sa kvôli tomu trápim, ale ona "hrá hrdinku", jej "nič nie je", a my si ju "nemáme všímať, všetko je ok"...
Má toho dosť aj v práci, je totálne vyčerpaná a ešte sa stará o starkých, varí im po nociach...
Ja bývam 150 km ďalej, takže pomáhať ťažko, sestra je tiež mimo...
Nikto z nás ju jednoducho nevie prinútiť ísť k lekárovi, nedajbože na nejaké odborné vyšetrenia...aspon preventívne, hoci sa bojím, že by fakt niečo vážne našli...
Viete mi pomôcť,...čo robiť? Stále sa o ňu bojím, myslím, že čím ďalej tým viac, ale ona neustúpi... 😒

jaja0110
27. feb 2009

tina- no to v prvom rade musi chciet ona, je to uz dospela zena a ona je zodpovedna za svoj zdravotny stav nikto iny...ja chapem ze sa o nu bojite, no jedine co asi mozete urobit je sadnut si s nou za stol a porozpravat sa, teda na rovinu jej povedat ze mate o nu velky strach a moc vam na tom zalezi aby isla aspon na preventivnu prehliadku pretoze sa o nu bojite...mohla by to pochopit, ale nenutte ju do toho lebo vacsinou to ma opacny efekt... 😒 Drzim palce nech sa necha presvedcit 😉

darina77
28. feb 2009

TIna, a nemá súrodencov čo by pomohli so starkými?

dvojka
28. feb 2009

Ahoj tina

já bych neváhala a domluvila to s jejím ošetřujícím lékařem,dokud je relativně čas.Když k ní přijede jen sotva ho odmítne.My jsme ted měli podobný problém,ale u nás to bylo horší.☹
Jenže jsme dovezli maminku do nemocnice pozdě a ted nám umírá 😢 😢 😢

tina_
autor
28. feb 2009

darina - má brata so ženou, ktorí síce bývajú v tej istej dedine, ale absolútne nejavia záujem nejako sa "angažovať" vo veci starkí...Trvá to už roky, strýko maximálne ide v sobotu narúbať im drevo, teta sa tam povinne ukáže na Vianoce a dosť...
A mama je dosť hrdá na to, aby sa niekomu "doprosovala".

Dvojka - myslíš, že by akože za ňou prišiel ošetrujúci lekár? Nuž uňho mama nebola ani nepamatám, a asi sotva by som ho nejako pohla k tomu, aby ju prišiel osobne presviedčať. 😒 Mama chorobu skôr prechodí, než by šla k lekárovi...

Jaja, my jej stále hovoríme, aby šla na vyšetrenie, alebo aspoň na kontrolu, ale ona to stále zľahčuje, že o nič nejde..

maca793
28. feb 2009

tina
s mojou je to také isté, nikde nechce ísť aj keď je jej strašne zle a je to smutné ☹
strašne sa o ňu bojím že sa jej niečo prihodí

julia777
28. feb 2009

Tina Ak chodí do práce, nechodíte na povinné zdravotné prehliadky , žeby aspon tam musela ísť a tam ju vyšetrili?
Ak nie, alebo už bola a dlhšiu dobu nepôjde, tak ak poznáš jej lekára, skús sa s ním skontaktovať, žeby jej zavolal alebo poslal list, že ju volá napríklad na preventívnu prehliadku, možno by jeho skôr poslúchla.
Ale podla toho, čo teraz vidím, že si napísala v druhom príspevku, tak asi nie 😒
Ak žial necche ísť sama, ťažko ju môžete prinútiť, je to svojprávna osoba, aj ked tým spôsobuje to, že má sama problémy a aj vy sa trápite. 😒

annag
28. feb 2009

tinka, mne pomáha na mamku asi takýto postoj

- ak nepôjdeš k doktorovi, budeš chorá, nedajbože umrieš, tak nenarobíš problém sebe, ale hlavne nám, lebo sa nebude mať kto starať o starkých , celá starostlivosť zostane na ockovi, chceš aby ocko zostal na všetko sám, my dve sme ďaleko ...

kitty68
1. mar 2009

co jsi myslela tema zastavama? 😕

u nas to je teda tata co si hraje na hrdinu 😒

tinka ja bych si sedla spis s temi maminymi sourozenci, a rekla jim jestli jim neni trosicku trapne, kdyz na vlastni rodice s*rou a musi vsecko obstaravat tvoje mama, at si hezky vezmou s varenim a peci tydenni sluzby, tak jako male decka, kdyz se holt neumi domluvit
pokud starci vyzaduji celodenni peci, tak at se poskladaji na pecovatelku nebo domov duchodcu - ja teda vim ze v cr se na lidi divaji pres prsty kvuli toho

lucenek
1. mar 2009

tino bohužel musí jít dobrovolně...v čr to tak je nelze ji násilím dotáhnout.....i když se domluvíš s oš. dr. vypíše žádanky na interní vyš včetně kardia a cévního....ale musí chtít sama, moje maka nešla nechtěla ani slyšet a prostě se čekalo až to s ní šlehne, šlehlo dva roky chemoterapie , operace a zemřela mi když jsem čekala malou......takže nenchti ti brát iluze..i když vím jak moc těžké to je přesvědečit takového člověka jít dobrovolně k dr..ale zkus se spíš zaměřit na psychiku, prostě ji natvrdo nastolit hele chceč být dál babička a užít si holek..prostě tvrdě vydírat jinak s ní nikam nehneš......

halienka
1. mar 2009

Tinka, nestíham čítať všetky príspevky lebo akurát cestujeme preč, ale podobný problém riešila jedna známa vo svojej rodine, tiež videli na chlapovi, že niečo nie je v poriadku, no on ani za nič nechcel ísť k lekárovi. Boli aj za jeho obvodnou lekárkou, nech mu pošle nejaké predvolanie, no aj tak urobila, ale to vôbec nezabralo, chlap tam jednoducho nešiel. Tak ich napadla jedna dobrá myšlienka a to zabralo: chlap totiž robil ako šofér nejakého nákladného vozidla, tak zašli za jeho šéfom a požiadali ho aby im s tým nejako nepomohol, že sa boja že sa mu niečo stane priamo za volantom. Šéf dotyčného potvrdil, že aj on si už všimol, že nie je v poriadku a že ho posielal k lekárovi, ale on nechcel ísť. Tak sa dohodli a na druhý deň ráno keď prišiel chlap do práce, šéf si ho predvolal, prikázal mu aby mu odovzdal kľúče od auta, a že nebude riskovať životy možno aj iných ľudí, že mu dáva zatiaľ neplatené voľno a buď si svoje zdravotné problémy začne riešiť a tým pádom mu to preplatí akoby chodil po vyšetreniach alebo klasicky PN, alebo bude na neplatenom voľne a potom bude uvažovať nad výpoveďou. Išiel na neho tvrdo, hoci boli kamaráti, ale osvedčilo sa. Chlap sa síce sprvu urazil, ale na druhý deň poslušne išiel k lekárovi, lebo nechcel prísť o prácu.
Tak ma napadlo, či by niečo takéto nezabralo na tvoju maminu, ale neviem či by jej nadriadený bol ochotný takto spolupracovať. Moc držím palčeky, aby to dopadlo dobre 😉 🙂

darina77
1. mar 2009

Ako píše Kitty tiež by som išla za súrodencami, nech je odbremenia, ved to každodenné tempo zloží skôr či neskôr aj dvadsaťročnú, nie ešte ju. Potrebuje si oddýchnuť, ved takto vôbec nemé čas na seba.

tomaslavka3
1. mar 2009

tina-mame ten isty problem nasa mama/66r./ma problemy s klbami ledva chodi a uz byvaju sami.Nechce ist na operaciu,dalej sestra ju objednala ku gynekologovi,dal jej termin,ona normalne nesla a to u gynekologa bola naposledy,ako sa narodil moj brat od 1973roku.Potom sa cudujeme,ze zena ma roky rakovinu a nikto nevedel.Tiez nevieme,ako na nu.

tina_
autor
3. mar 2009

ahojte, vdaka za podporu...

co sa tyka surodencov, ma len brata a ako som pisala, oni (stryko so zenou)sa tvaria akoby to bola len "angazovanost" mojej mamy, ze sa stara o starkich, podla nich by to asi zvladali aj sami, hoci starky dakedy vari (ked napr. mama nedonesie), jedla typu cestoviny s tvarohom, ale vsetci trpneme, aby nahodou nevyhoreli...Caj napr. bezne zohrieva v rychlovarnej konvici a nejdu ho to odnaucit...
Co sa mna tyka a nejakeho "rozhovoru" s nimi, tak to vidim biedne, lebo ja zijem 150 kilakov mimo, a k nasim chodime parkrat do roka, kym sme auto nemali, tak asi 4 krat...cize odo mna, co tam nezijem, by to asi velmi "nevzali"...

ten napad so sefom bol super, ale v nasom pripade to tiez nepojde...Mamka robi v hoteli ekonomku, predtym na zivnost (lebo musela, mala rekvalifikacny kurz, ked prisla o pracu, a potom si otvarala zivnost, aby dostala tu "podporu" z uradu prace, takze musela 2 roky "podnikat"), a teraz robi na normalny prac. pomer, ale to, co inde robi mozno 10 ludi, tak ona za cely hotel robi sama, okrem nej je tam len jedna mzdarka, ktora sa aj tak vacsinu casu hra "pasians" na pc, takze to ma v trubke...Mama je "rada", ze ma vobec pracu, pretoze po 50-tke je to dost blbe si ju niekde hladat, s tym ma svoje skusenosti, takze kebyze idem s tym, ze ma nejake zdravotne problemy, tak by ju mozno aj poslali prec a zamestnali niekoho ineho... 😒

Co sa tyka toho domova dochodcov, tak to by bol asi najrychlejsi sposob ako "zabit" starkych,...Ti este neboli ani u nas na navsteve...z domu by sa nehli...
Opatrovatelka je dobry napad, len to by zase museli suhlasit starki,, lebo z ich dochodku sa to nejako strhava, a oni si myslia, ze su este "sebestacni"...

Ale aspon jedna vec sa mi podarila, po roku, co som o tom zacala hovorit, si mama priznala, ze asi objedna obedy pre nich v jednom "ustave", kam si chodia pre obed aj ini z dediny,...vraj aby mali "pestrejsiu stravu" (ani si neprizna, ze ona uz nevladze), lebo ona vraj vari "stale tie iste jedla"....problem je vraj, kto by im to nosil, tak som navrhla, ze za nej.. 10 eur mesacne by to v ramci zdravotnej prechadzky snad spravil hocikto...
tak neviem...uvidime...

A aha, este som zabudla- k tej "preventivnej prehliadke", akurat sme boli u nasich na prazdninach s dcerou, ked jej prisiel list z Uradu hyg a zdravia, ci ako sa to vola, ze robia nejake statisticke zistovanie zdravot. stavu a ze ma prist na preventivne vysetrenie a meranie tlaku, ci odber, ci co... ze kdesi na Obecnom urade, ci kde to budu robit...tak sa len rozculila a smarila papier do kosa, ze ci ona si hadam nebude brat kvoli takej "somarine" dovolenku...

tomaslavka3
3. mar 2009

s nimi ani z voza a ani na voz.A nasa mama ako trpi s klbami,neda sa pozerat na nu ako chodi.Radsej bude trpiek,akoby sa mala dat vysetrit.Pred2tyzdnami mala chripku,tak som jej povedala,ze by bolo treba ist k doktorke,no ona si hned dala odpoved:aj tak na chripku nic nedavaju,len paralen,ibuprofen.Mozno by bolo dobre oslovit doktora a poposielat original predvolanie.

tina_
autor
3. mar 2009

slavka, presne tak...
moja mama, ked je chora, tak si este aj AtB "naordinuje" sama, ked dajake zvysne najde... 😖

womenne
4. mar 2009

tina my sme mali podobny problem s mamou,spadla a na bruchu mala obrovsku modrinu nešla stym že čo je to obyčajna modrina aj ked mala bolesti ktore sa nakoniec vystupnovali že sa nemohla najest,zvracala,nevladala chodit od bolesti .
no ale nakoniec predca len šla švagor ju zaviezol a nastal kolotoč vyšetreni nič zavažne nepotvrdil naštastie,bolo to len narazene,bola aj vn nemocke.
Ona prekonala rakovinu a kopec inych chorob preto sme mysleli že stym pojde hned ale akosi začala preknavat nemože si dovolit prist o robotu tak robi aj ked je chora a až ked je toho vela tak ide.
Ja nechapem jedno jeden starky unas mal 2barli-simuloval že ledvga chodi aby dostaval prachy ale ked utekal na autobus tak to si strčil barle pod ruky a bežal 😨 🙄 a ona?????ma odvapnene kosti a kopec inych chorob a musi chodit do prace nechcu jej dat cely dochod ja tomu už fakt nerozumiem.

janinah
4. mar 2009

mamu pošlite niekde do kúpeľov,postavte ju pred hotovú vec,že vtedy /dátum/ nastupuješ a hotovo,všetko je vybavené,poznám ten typ žien,budú sa obetovať pre iných,kým neodpadnú,treba poriešiť aj starkých,zájsť za tým bratom,nech láskavo jeden mesiac sa stará on a druhý mesiav tvoja mamka,ved to varenie pre starkých ide aj do peňazí tvojej rodiny,treba sa striedať...