Ako pripraviť dieťa na príchod súrodenca?

usiko
30. aug 2012

ahojte, dcerka ma skoro 2 roky, cakame dietatko......zaujimalo by ma, ako ste pripravili tak male dieta na prichod surodenca...co sa odporuca, co sa nesmie, aby to bolo tak aby sa lubili.......mam obavy, ci surodenca prijme s laskou....vtedy bude mat 2,5 roka....dakujem🙂

gubcikova
30. aug 2012

@usiko ahoj.moja dcérka mala 2roky a 2mes(dosť je vnímavá)ked sa narodil malý.pripravovala som ju tak že som jej o tom rozprávala aké to bude.každý deň som jej hovorila že macko sa na ňu teší a že je v brušku schovaný a ona mu vyprávala ako ho ľúbi.o pôrode som jej povedala takto:maminka bude musieť ísť do nemocnice,kde jej ujo doktor s bruška marcelka vyberie a potom príde s tatinkom za mnou do nemocnice.prišla do nemocnice a čakala som úplne inú reakciu.prišla k nemu pozrela na neho pohladkala mooj,daj mi pusku bratček.hovorila som jej že budeme kočíkovať(ona dostala detský kočík)a že mu budeme dávať plienky.od 2roku mala svoju izbu,postel.ked sme stavali malému postielku tak som jej vyprávala že tam bude macko buvať a on musí ešte s nami lebo je malinký a pije mliečko a že ked bude veľký tak pôjde k nej do izbičky

usiko
autor
30. aug 2012

@gubcikova dakujem, takze vysvetlovat........alex este nevie skladat vety, ale tiez je velmi vnimava,, vsetko ju zaujima, je rozumna..........zatial brusko velmi nemam a predpokladam, ze ked bude vacsie tak s tym zacnem🙂 dakujem ti velmi pekne za tipy....🙂

cicimon
30. aug 2012

my sme nasej vysvetlovali, ze v brusku je babo, cca 3mes pred porodom sme ju prestahovali do detskej a vyvestlili, ze babo bude spat v postielke..... a ked som aj vyberala oblecenie pre babo tak som jej hovorila ze to je pre babo.... takze len vyvetlovat

ivett1
30. aug 2012

@usiko ahoj, aj ja mám vekový rozdiel medzi deťmi dva roky a dva mesiace🙂 tiež sme sa veľa rozprávali o bábätku, počúvala ho, hladkala bruško...spolu sme všetko pripravovali...takže keď sa synček narodil, bola to obojstranná láska na prvý pohľad...neviem, aká "vyspelá" je už vaša dcérka, ale naša bola veľmi šikovná a inteligentná na svoj vek, so svojím bračekom sa "rozprávala", spievala mu...zabávala ho...ale najpodstatnejšie je, že aj po narodení synčeka sme sa jej snažili čo najviac venovať...aby sa necítila "odstrčená"...😉 a čo najviac sme ju zapájali do diania okolo malého - napr. ak mala chuť podávala mi plienku, alebo pri kúpaní natierala mu nožičky...a podobné "zbližovacie" činnosti pod naším dohľadom😉...
myslím, že aj vaša dcérka bude rovnako nadšená z narodenia súrodenca -parťáka, len ju nesmiete "odsúvať" bokom a nesmie mať pocit, že je pre vás najdôležitejšie bábätko😉...

lilysk
30. aug 2012

Ahoj
To iste som mala -skoro 3 roky rozdiel .V 1 rade som sa sama musela pripravit ,lebo tehotenstvo ma sokovalo 🙂)))))))
Prijemne som sa spamatavala niekolko tyzdnov 🙂)))
No ale nicmenej moja mala bola nadsena ,lebo som ju do vsetkeho zapajala co sa tykalo prichodu surodenca ....nakupovali sme spolu -mi pomahala vybrat veci aj ked sa mi nieco pacilo ine tak som kupila co ona vybrala (zas nie vsetko ) ...ale na farbe osusky a dupaciek zase az tak nezalezi 🙂))))
No ale nijako sme to neprehanali ...hlavne sme sa spravali uplne normalne akoze je to prirodzene ved aj Jozko ma sestricku aj Evka braceka je to fakt a tak to aj zobrala v pohode .Ziadne nutene debaty alebo neskonale nadsenie aby to nezobrala nejako extremne ....uplne super si rozumeju ,nie je ziaden problem 🙂)
Zelam vsetko dobre .

albireo
30. aug 2012

nasa mala ma 3 a pol roka. Po kombinovanom teste v 13.tyzdni sme jej ukazali fotku zo sono a povedali,ze budeme mat babo. Potom sme jej vysvetlili,ze babo je v maminom brusku a brusko bude rast,kym nebude babo pripravene na prichod na svet. Mala ma uz nejaky cas predstavu o zakladnych anatomickych rozdieloch medzi zenami a muzmi( dievcata maju pisulku a prsia a chlapci pindika). Pytala sa ,ako sa babo vzalo v brusku a tak sme v kniznici pozicali knizku pre predskolakov, kde je veku primeranou formou popisane, ako dochadza k oplodneniu ,ako plod v maternici rastie a ako sa dostane z maminho bruska von.
Vie,ze babo bude pit mliecko z prska( nedavno sme mali na navsteve jej krstnu mamu a mala opakovane asistovala pri dojceni jej 6 mes.syna),ze bude nosit plienky a ze nebude vediet nic...tzn.nebude vediet chodit a pod
Tesi sa,ze pre babo budeme kupovat oblecenie a ze ho bude vozit v kociku.

moni
30. aug 2012

@usiko tiez sme vysvetlovali, aj ked myslim ze mala velmi nechapala (mala 22 mesiacov ked sa maly narodil)
kupila som jej babiku (dokonca chlapceka) aby mohla byt aj ona "maminka" a bol to akoze darcek od braceka, brala som ho do porodnice a ked ma prisli pozriet, dostala darcek 🙂
u nas to bola laska na prvy pohlad, a obcas su sice ziarlivostne scenky, ale rozhodne nic dramaticke

hoogy
30. aug 2012

@usiko my sme malemu od zaciatku rozpravali ze mamicka ma v brusku babatko a ze tam rastie. brali sme ho na 3D sono ukazovala som mu fotky co som dostavala ked sme boli na sone. a kupila som tuto knizku http://www.martinus.sk/?uItem=125446 velmi pekna knizka. ked sa blizil porod tak som mu vysvetlovala ze maminka pojde pre babatko do nemocnice a on pride ma pozriet. babatko mu donieslo darcek a on doniesol jej. teraz ked sa narodila tak je to jeho Barborka 😀 stale ju hladka a pusinkuje. no uvidime do kedy to vydrzi. 🙂

usiko
autor
31. aug 2012

Dakujem baby, velmi krasne🙂