Ako riešiť chodenie "po špičkách" u detí?

mimusiacik
6. máj 2007

🙂 Príjemný dobrý deň!
Prosím,
má niekto z Vás skúsenosti s účinnou terapiou permanentnej
"CHôdze po špičkách" u detí?
Rady ortopéda či rehabilitač.prac.by nám boli veľmi vhod...
Vrúcna vďaka za cenné info!
🙂 😀 😅 😵

katrin21
29. jan 2009

ak dieta chodí po špičkách, je asi Hypertinicke, teda ma zvysený svalový tonus... niekedy to vedie k skráteniu sliach nad patami, ked sa to nepodchytí v dojcenskom veku... viem o com hovorim... kvoli tejto hrozbe sme cvicili Vojtovu metodu, nastasti mi mala o spickach nechodi, ale mali sme napr. zakázane choditko a pod.. cviecenie jej svaly a slachy uvolnilo uz za tri mesiace..
kamoska ma 9 rocneho chlapca, kt. chodi po spickach dodnes... chodi ja na liecenia a asi pojde na operaciu.. on si " nevsimla" do 6 rokov, ze jej dieta nebeha normalne.... ja som to videla na prvy pohlad.. skoro sa urazila a teraz je uz neskoro.... 😖

katrin21
29. jan 2009

BABY, VAZNE TO NEZANEDBAVAJTE A NEPOCUVAJTE RECI, ZE TAK CHODIA VSETKY DETI!!! MAM 5 NETERI A SYNOVCOV A JEDN VLASTNE, KTORE TENTO PROBLEM NEMA LEN VDAKA POCTIVEJ PEDIATRICKE!!! ine je ked dieta chvilu stoji na spickach a inak beha normalne a ine je, ked tak uteka vacsinu casu..

a NEDAVAJTE DIETA DO CHODITOK !!!!

sendi
29. jan 2009

ahojte,citala som co ste pisali,tak sa vas chcem opytat,ze kedy vlastne zistim ze nieco nie je ok,maly chodi po 4nozky a normalne ked ho drzime za rucky,este chodi po spickas,ale ked zacne uz sam chodit,uz by nemal po spickach?ci ako?

katrin21
29. jan 2009

ked zacne sam chodit, tak potom by nemal byt stale po spickach... ked napr. pojde sam popri nabytku.... obcas sa tak postavi, ale nesmie to byt stale...

ale bud kludna... vacsina deti je OK a ak chodia po spickach, tak podla mna sa zanedbali nejake signaly uz v babatkovskom veku.. napr. nasa neotvarala dostatocne pasticky a ked bola na brusku tak po chvilke si dala ruky vedla tela, proste nechcela sa o ne podopierat.. ked som jej ich dala dopredu, tak Ok, ale po chvilke ich dala vedla tela a dopredu uz nie.... doktorka si to hned vsimla, ked maa 1 mesiac, a neurologicka povedala, ze ma mierne zvysený svalovy tonus.. hypertonia..

katrin21
29. jan 2009

hlaven ak vodis dieta za ruky tak najprv zacina chodit po spickach, to je normalne.. ale musi to proste prestat potom...

sendi
29. jan 2009

aha,ani som nad tym nikdy nerozmyslala,zeby dieta uz potom este stale chodilo po spicakch ako som to citala,ze chlapcek-9roc chodi po spickach dodnes.ale dobre vediet.

katrin21
29. jan 2009

no hej chodi... lebo ma problem.. zostali mi skrátene slachy.. akurat nechapem, ze si to jeho detska dokt. nevsimla ked mal tak rok...

lencici
29. jan 2009

lucialast: moja mala ma rok a pol. sem tam sa jej podari pekne chodiť ale častejšie je na špičkách....a teraz ste ma dosť naštrašili...dufam, že to nebude važne....

lucialast.
29. jan 2009

lencici: Nechcela som ťa vystrašiť. Môj Kubko nikdy nechodil na patách. Bol stále na špičkách. A neskôr začal lavú nožku viac točiť dovnutra. Asi mu sťahovalo šľachu. Preto sme boli na operácii. Ale zozačiatku ju dával rovno ale na špičkách. Neskôr ju začalo točiť do vnutra.

katrin21
2. feb 2009

lencici: no nechcem ta strasit, ale aj ten kamoskin syn, co ma uz 8 ci 9 r. chodi niekedy normalne, ked ho napomenieme... ale inak je stale na spickach... a na noc ma take dlahy na spanie, bo uz 2x na lieceni a nic.. stale mu hrozi operacia.... ja by som to neriskovala, a radsej isla k neurologicke príp. ortopedicke... za istotu nic nedas, a ak by bol nejaky problem, tak sa aspon podchytí včas...

lucialast.
2. feb 2009

Aj môj Kubko mal tie dlahy na spanie a tiež nepomáha. To skôr pomáha na vyťahovanie šliah. Ale za tou neurologičkou by som na tvojom mieste zašla.

ikke
6. mar 2009

veronikap • 1d, 14tt • 16. feb 2009 o 16:52
možno to poznáte viaceré.. naša malá chodí veľmi často po špičkách, snažím sa ju na to čo najčastejšie upozorňovať, aby chodila na celú nožičku... ale má nejako zautomatizované, že najskôr ide na tie špičky... vám sa podarilo od toho vaše deti odučiť? niekde som čítala, že takouto chôdzou si môže v podstate skrátiť šľachy na nohách...

simbbaa • 1d • 25. feb 2009 o 21:13
pekny den prajem my mame ten isty problem nevieme sa toho zbavit,dufam ze nas maly sam od seba prestane snad, 😉 tiez som tu hodila temu na spickovanie no nejako nikto neodpisuje...

nofretete • 1d • 25. feb 2009 o 22:36
Ahoj kocky, nasa mala to tiez robila. Musite dat detickam topanky s pevnou podrazkou aj na doma, vtedy by to nemali robit. Ak to ale bude pokracovat, je nutne aby ste navstivili pediatra, mozu si totiz poskodit aj chrbatik. Drzim palce!!!

magdalena55
1. sep 2009

AHOJTE JA SOM TU NOVA VELMI RADA BY SOM CHCELA ABY MOJA MALA NIKOLKA MI CHODILA NORMALNE AKO INE DETICKY JE VELMI ZDRAVE A BYSTRE DIEVCATKO LEN MI CHODI PO SPICKACH NIEKEDY JEJ DAVAM MALI KOCIARYK ABY TLACILA A CHODI NORMALNE KRASNE ALE KET JEJ TO BERJEM TAK MI ZACNE ZASE CHODIT PO SPICKACH NIEKEDY VONKU V PARKU KET JU TAK NECHAM TAK CHODI KRASNE ALE POTOM ZASE TAK PROSIM PORATE MI ZE CO MAM ROBYT ☹ MA LEN JEDEN ROCIK LUBIM TA NIKOLKA MOJA

magdalena55
2. sep 2009

ahojte aj moja malicka mi chodi po spickach nevjem co mam robyt porate mi

mirustek1
2. sep 2009

ahojte-aj mne zacala Emka behat po spickach a cvicili sme koli tomu vojtovu metodu,mne dr.hovorila,ze nemam s malou chodit za ruky,ale radsej ju spredu chytit za ruky a ona tak kraca ku mne tvarou,vtedy naozaj doslapla pekne na paty,lebo ze ked behate a drzite ich zozadu,tak to ich vteda taha na spicky a najlepsie je naozaj ked samy behaju okolo stola a nabytku,vtedy vidiet ako doslapuju.Ked zacala sama behat,tak uz v pohode,pekne beha,hadam nam to uz vydrzi.....................

pietra
2. sep 2009

magdalena, zbehni pre istotu k ortopedovi, nech pozrie na to, ako chodi 😉
moja mala tiez obcas chodila po spickach, v roku sme boli u ortopeda, pozrel na jej chodzu a povedal, ze ak nechodi po spickach stale, ale vie chodit aj normalne, tak sa nic nedeje, ze je to len taky detsky rozmar, z ktoreho vyrastie.

zuzulka208
2. sep 2009

Ahojte,pprezerala som si temy a vsimla si tejto,aj ja pridam niekolko viet,moj maly ma 29mes.a staval sa mi na spicky,aj neskor ked zacal chodit sam mal 14mes.tak mi stale spickoval ale ako baletka ked bol na boso tak to bolo este horsie,mna detska lekarka poslala na neurologiu,ale mozno preto lebo maly ju navstevuje od pol roka.No a na neurologii mu vpichli do lytok z kazdej strany botox a pomohlo mu to,ale nemal skratene slahy ani nic bol to len jeho zvyk,a aj teraz 3mes.po zakroku sa k tomu zasa vracia takze to musime opakovat.

abetka
2. sep 2009

tak mi sme chodpu po spickach skoncili v detskom rehabilitacnom sanatoriu ☹
Bolo to na odporucanie neurologicky a ja len dufam, ze sa mu polepsi. Chodi tam na 4 hodiny, ale moze byt aj na cely den, ale to ho necham , ak len pojdem do prace.

martina46
2. sep 2009

Tak ja môžem s úľavou povedať, že naša malá špičkuje naozaj len zo žartu.

lidija3
3. sep 2009

mam 14mes.dvojicky a jedna z nich chodi stale po spickach.chodit zacala v11 mes. a chodi tak dodnes.dnes nas ortoped odporucil na rehabilitacie,ze sa jej zacinaju skracovat slachy.viete mi povedat co to sposobuje?a dokedy je chodza po spickach normalna?dostupi iba ked sa zastavi.

magdalena55
6. sep 2009

MIRUSTEK1 JOJ DAKUJEM VELMI PEKNE ZA TROSKU NADEJE AKURAT MI NIKOLKA ZACALA CHODIT 🙂 CHODIT SAMA NIEKEDY CHODI VELMI PEKNE ALE ZASE SA STANE ZE CHODI PO SPICKACH A KET JE NIEKEDY BOSA TAK AS PRILIS VELMI MI CHODI PO SPICKACH VJES JA NIESOM DOMA NA SLOVENSKU JA SOM V GB COVENTRY A TU MI POVEDALI ZE SA NA NU PRIDU POZRIET VJES BOLA TU SESTRICKA ALE POVEDALE ZE SA VRATI ZA 6 TIZDNOU A ZE VRAJ UVIDI AKO BUDE CHODIT VELMI SA BOJIM NEVJEM AKO JEJ JA MOZEM POMOCT PORATE MI PROSIM VAS PEKNE DAKUJEM S CELEHO MOJHO SRDIECKA

magdalena55
7. sep 2009

chcem sa spitat lebo nechapem co to znamena ta vojtova metoda ake je to cvicenie pocuvam to po prvi krat

teodorka
9. sep 2009

svagrinej syn ma 11 rokov a chodi po spickach ....teraz ma aj dceru 11 mesacnu a to iste ....vobec sa nepostavi celou nozickou ale len spickami sa odraza ...neviem som laik ale ale obidve deti mala aj ma v bezke a to podla mna nerobi dobre pre vyvin chodze kedze v bezke nepotrebuje cele chodidlo nato aby sa odrazila ale jej staci len spicka.Urcite to potom posobi aj na chrbticu pretoze ten 11 rocny syn je cely cas v predklone ...Tiez by som odporucala nepouzivat bezku vobec a obuvat pevne topanky ,cele papuce tie vysoke ....aby nohu drzali

katrin21
9. sep 2009

teodorka: s tou malo sa to este da riesit v tom veku!!!! nech to ´hned riesia, treba svicit Vojtovu metodu a prip. nosit take dlahy na noc....

nam to hrozilo, uz som tu pisala davnejsie, lebo malá mala zvysený svalovy tonus , bezku sme nemali. chodi normalne a Vojtovka pomohla. chodte k neurologicke a ta vas odporuci na rehabilitacie, kde vas naucia Vojtovku.

kamoskin syn to zanedbal( teda doktorka),a dnes ma 9rokov a chodi po spisckach, vyzera to hrozne!!!

tonicka
13. sep 2009

Ahojte kočky. karolinka mi zacala špičkovať teraz, robi to asi 3 týždne, ale som si všimla, ze ked je na nejakom nerovnom povrchu, alebo si nie je ista, tak ide normalne. napr.isla po kladine a tam isla normalne. Co si o tom myslite?

teodorka
13. sep 2009

katrin ...svagrinej je to tak suma fuk 😒

zuzkap2
13. sep 2009

Ahojte, aj moj Misko chodi po spickach teraz ma uz 6,5 roka a stale spickuje. Od jeho 1 roka chodime na neurologiu a rehabilitacie. Do vlanasieho augusta sme cvicili vojtovku, teraz mame nachvilku pauzu . Nato ze chodi po spickach ho musim upozornit inak si nedava pozor

meggietn
26. sep 2009

Ahojte aj naša dcéra chodí po špičkách, ale vie sa postaviť aj tak že stojí na celých chodidlách. Zatial nechodí sama ale za ruky. Bude mať 11 mesiacov. Dúfam že ju to prejde časom. 😒

lucec
1. dec 2009

ahojte chcela by som oživiť túto tému o chodení po špičkách pretože ma to dosť trápi môj synček má 10 a pol mesiaca od 8 mesiaca sa stavia pri nábytku a dosť často si stavia na špičky zatiaľ sám nechodí no už sa stalo že nám prešiel aj 1O krokov od gauča smerom ku mne a vtedy nešiel po špičkách aj za ručičky keď ho vodíme niekedy ide dobre no niekedy sa stavia na špičky najviac ma trápi že dosť si kríži nožičky jednu cez druhú hlavne keď sa o niečo opiera keď stojí sám že sa neopiera tak stojí dobre ale vydrží len niekoľko sekúnd tiež som to vravela doktorke už pre mesiacom a povedala že je to v pohode tak neviem chodíme aj na neurológiu naposledy sme boli v 9 mesiaci tiež tam chodil po špičkách keď ho vyšetrovala ale nič na to nepovedala na kontrolu nás objednala až o pol roka povedala že je všetko v poriadku tak neviem

tatolu
1. dec 2009

Lucec, ja som s malou chodila na rehabilitáciu od mala (mala nožičku vykrútenú dovnútra). Tam jedna sestrička radila fitloptu. Dieťatko položiť na fitloptu tak, aby sa opieralo ručičkami a kolenami o loptu a loptou mierne gúľať z boka na bok, dopredu a dozadu. Dieťa chytá tak stabilitu a aj nožičky (chodidlá) zapája. Radila to skoro všetkým maimičkám, lebo to opravuje aj chrbticu 😉
Možno by pomohlo aj Tvojmu Jakubkovi 😉