Ako riešiť chodenie "po špičkách" u detí?

mimusiacik
6. máj 2007

🙂 Príjemný dobrý deň!
Prosím,
má niekto z Vás skúsenosti s účinnou terapiou permanentnej
"CHôdze po špičkách" u detí?
Rady ortopéda či rehabilitač.prac.by nám boli veľmi vhod...
Vrúcna vďaka za cenné info!
🙂 😀 😅 😵

susik77
1. dec 2009

tatolu: aj moja to ma, tiez mame cvicit na fitlopte. diagnostik. nam detsku mozgovu obrnu. aj vy to mate? inak okrem tej nozicky je uplne v poriadku, psychomot. vyvoj v norme.
a zlepsila sa jej ta nozicka ked ste cvicili?

tatolu
1. dec 2009

ona je z dvojičiek, asi im bolo tesno 😉 .
Už je všetko ok.
Nič iné našťastie nemáme. Bolo to podchytené od narodenia. Keby však pri pití mliečka sestričkán na novorodeneckom neomodrela a nešla preventívne na rizikové oddelenie, asi by sa to liečilo dlhšie a ťažšie. Obe dvojičky začali chodiť v 10 mesiacoch samé (my sme chodáky nepoužívali) a chodia pekne. Síce Tánička nie až tak pekne ako Tomík - akosi naširoko chodí, ale oproti prvorodenému chodí aj tak krajšie 😉

lucec
1. dec 2009

ďakujem Vám za Vaše príspevky no ešte sa predsa poradím aj s odborníkmi môj maličký tiež nezaostáva vo vývine je úplne normálny tak hádam sa to spraví a keď bude nutná aj rehabilitácia tak budeme poctivo cvičiť zatiaľ sme chodili na plávanie aby sa mu to uvoľnilo no momentálne máme pauzu kvôli chorobe 😒

kika25
18. feb 2011

Ahojte, dcerka tiez odmalicka spickuje, uz chodime na rehabilitacie, cvicime, masirujeme, mame na noc dlahy...vraj ak sa to do pol roka nezlepsi bude potrebna operacia skratenych achilovych sliach...mate niekto skusenost s operaciou? Odstrani sa nou tento problem natrvalo???

inulcek
17. mar 2011

ja mam 19 mesacneho synceka, chodit zacal v 14 mesiacoch a krasne chodil asi 3 tyzdne do zadu mi zacal chodit po spickach. Ked zacal chodit davala som mu topanocky, ale posledne som ho nechavala len v ponozkach, teraz mu znova davam topanocky, ale ziadna zmena, stale spickuje. Dost ma to trapi.

janderka
4. apr 2011

Ahojte,
my mame 8 mesiacov a tiez spickujeme ale len na lavej nozicke. S pravou dostupuje pekne na patu. Niekedy stoji uplne pekne s oboma nozkami. Chodime pravidelne na kontroly na rehabilitaciu a neurologiu, aj pravidelne cvicime a mozem povedat ze sa to trochu zlepsilo. Uz sa aj vie sama postavit, to nam ale lekarka zakazala ju postavovat aby si ten postoj na spicke neosvojila. Mame len cim viac lozit aby svaly v nozicke povolili.
Dufam ze to pomoze a neostane jej ta spickova chodza.

Urcite by som odporucala navstivit odbornika a nenechat to ako sa to vyvinie. Cim skor sa to podchyti, tym lepsie. Najlepsie este predtym ako zacnu chodit. Potom to ide horsie odnaucit.

janderka
4. apr 2011

Ahojte,
my mame 8 mesiacov a tiez spickujeme ale len na lavej nozicke. S pravou dostupuje pekne na patu. Niekedy stoji uplne pekne s oboma nozkami. Chodime pravidelne na kontroly na rehabilitaciu a neurologiu, aj pravidelne cvicime a mozem povedat ze sa to trochu zlepsilo. Uz sa aj vie sama postavit, to nam ale lekarka zakazala ju postavovat aby si ten postoj na spicke neosvojila. Mame len cim viac lozit aby svaly v nozicke povolili.
Dufam ze to pomoze a neostane jej ta spickova chodza.

Urcite by som odporucala navstivit odbornika a nenechat to ako sa to vyvinie. Cim skor sa to podchyti, tym lepsie. Najlepsie este predtym ako zacnu chodit. Potom to ide horsie odnaucit.

janderka
4. apr 2011

Ahojte,
my mame 8 mesiacov a tiez spickujeme ale len na lavej nozicke. S pravou dostupuje pekne na patu. Niekedy stoji uplne pekne s oboma nozkami. Chodime pravidelne na kontroly na rehabilitaciu a neurologiu, aj pravidelne cvicime a mozem povedat ze sa to trochu zlepsilo. Uz sa aj vie sama postavit, to nam ale lekarka zakazala ju postavovat aby si ten postoj na spicke neosvojila. Mame len cim viac lozit aby svaly v nozicke povolili.
Dufam ze to pomoze a neostane jej ta spickova chodza.

Urcite by som odporucala navstivit odbornika a nenechat to ako sa to vyvinie. Cim skor sa to podchyti, tym lepsie. Najlepsie este predtym ako zacnu chodit. Potom to ide horsie odnaucit.

hannah82
8. máj 2011

ahojte baby, necitala som celu diskusiu, ale chcem sa s vami podelit o nase "spickovanie". syncek ma 6 rokov, zhruba od roku a pol-dvoch rokov zacal chodit striedavo normalne, striedavo po spickach . od 3 rokov chodi LEN po spickach. v 3 rokoch sme boli u ortopeda, ktory to oznacil za zlozvyk, dostal na predpis specialne ortopedicke topanky s pevnou patou. aj v nich vedel chodit po spickach...musela som ho stale upozornovat, na celu nohu doslapoval len kym na to myslel, cize po par minutach bol na spickach opat a tak dokola. po dvoch rokoch nulovej zmeny a neustaleho upozornovania (bola som z toho na nervyyyy) sme vyhladali neurologicku, ta po vysetreni povedala ze maly je z tohto hladiska uplne ok, ide o zlozvyk - resp zly vzorec chodze. potom sme boli u fyzioterapeutky ktora nam konecne predisala rehabilitacie , maly mal z tej divnej chodze skratene slachy, ktore sme ale kazdodennym cvicenim (doma asi 3/4 hodinu, 2x do tyzdna rehab) dali do troch mesiacov do normalu. lenze v tom problem nebol, spickoval dalej. v akychkolvek topankach, naboso ani nehovorim. baby NEPODCENUJTE to!!! nedajte sa odbit lekarmi ze z toho deti vyrastu! nevyrastu! maly bol v choditku asi len mesiac, na desat minut denne, ked uz vedel sam stat. odkedy chodil mal topanocky s pevnou patou. inak k spominanym odbornikom som isla z vlastnej vole pretoze nikto to neriesil! ani pediatricka, ano ortoped, nikto. po 5 hodinach na nete som minule objavila konecne riesenie-aspon dufam. citala som si fora na americkych strankach, neverili by ste kolko je takychto deti, ktore bez priciny chodia po spickach!! chodia na rehabilitacie, maju dlahy na den, dlahy na noc, pichaju im botoxove injekcie, v pripade skratenych sliach musia podstupit operaciu. a viete co sa stane, ked toto cele absolvuju? NIC! chodia po spickach dalej! (aj po dvoch rokoch permanetneho nosenia dlah) az som koecne natrafila na nemecku stranku, kde sa tymto detom venuju. tu vam s velkou ulavou nechavam link:
http://www.zehenspitzengang.de/
tam si kliknite na nemecku/anglicku vlajku a precitajte nejake prace... a kliknite si aj dole na to video. maju 90% uspesnost! len to treba zacat riesit co najskor!!!
syncek bol u nich na vysetreni pred mesiacom, tie specialne pyramidove vlozky mu prisli pred tyzdnom, a konecne po nom nemusim hucat "paty"...VERIM ze do roka bude ok.

na tych americkych strankach prispievali aj "spickari" (toe walkers) - dospeli...bolo mi do placu ked som to citala. nie, neodvyknu si od toho. v dospelosti maju zdravotne problemy, nehovoriac o tom ze sa im posmievaju..

hannah82
8. máj 2011

sorry za preklepy. nechcem tu robit reklamu, iba som vam chcela napisat aby ste to nepodcenili a riesili. akymkolvek sposobom. urcite chodte na vysetrenie k spominanym odbornikom (ortoped, neurolog, ale hlavne fyzioterapeut). ak je ale po vsetkych strankach dieta ok...asi tiez patri k "idiopathic toe walker"...

macka01
9. máj 2011

to tie pyram.vložky budu musieť stale nosiť:?lebo ked ich nebudu mať tak sa vrátia k chodeniu po špičkách,nie?no moje deti obe po špičkách chodili,aj v okolí všetké deti špičkovali,ale všetci postupne prestali,tak to ,že im to ostane je asi len malé percento,že im to ostane ako zlozvyk a prinesie nepríjemnosti,o akých píšeš

hannah82
9. máj 2011

@macka01 ved ja netvrdim ze to nemoze byt prechodny zlozvyk. vela deti spickuje a potom prestane. ja len pisem aby si to mamicky vsimali a neverili doktorom, ktori im tvrdia ze po x rokoch ide stale o zlozvyk.

tie vlozky bude syn nosit permanetne rok, potom mame ist na kontrolu. podla tych clankov na stranke pri pravidelnom cviceni a celodennom noseni tych vloziek chodi po 6-12 mesiacoch vacsina deti tak ako ma. (bez vloziek samozrejme. odkedy ma syn tie vlozky v topankach naslapuje spravne)

zdenda6
9. máj 2011

@mimusiacik ahoj moja dcera chodila po špičkách pomaly do 5tich rokov chodili sme k ortopédovi zistil jej skrátenu achilovu šlachu a ploché nohy zdedila po otcovy.chodili sme 2mesiace na rehabilitačné cvičenia a masáže nôh cvičenia boli zamerané na naťahovanie achil.š.teraz má 12rokov a chodí normálne.stále som ju upozornovala aby našlapovala na pätu ked bola staršia a zvikla si

kika25
9. máj 2011

@hannah82 idem si ten clanok nastudovat...dcerka ma uz 3,5 roka, uz rok jej spickovanie intenzivne riesime, na noc ma dlahy a cez den s nou cvicime ale je to narocne,je vo veku ked sa jej velmi nechce,rehabilitacie mame tak raz za 3 tyzdne,takze nic moc...ortoped mi hovoril ze mozno bude nutna operacia ale ja tiez velmi neverim ze potom to bude na 100 percent OK. Zajtra ideme na kontrolu, asi sa ho opytam aky ma na tuto pomocku nazor on, vdaka za radu🙂

janka3124
5. jún 2011

všetky tu píšete o tom ako je chodítko zlé a nevhodné.To nie je vôbec pravda moje obe deti v tom odchodili od 5mesiaca a ani jedno nechodí po špičkách treba nastaviť choditko na spravnu výšku aby v nom stálo nie na špičkách ale ako keby v nom ani nebolo .Ja si myslím že to záleží od dieťata.Kamarádkyna dcére tam moc často nebola a teraz má 3roky a je furt na špičkách tak potom kde je chyba??

isabelle82
10. jún 2011

Ahojte mamičky,
na úvod Vás poprosím aby ste môj príspevok nebrali ako pokus o strašenie, ale aby ste sa naopak aj zamysleli a nedali na názor jedného lekára.
Mám syna 6 rokov. Od jeho dvoch rokov kedy sa postavil na špičky som neustále riešila prečo. Videli ho traja neurológovia, jeden mu dokonca napichal do látok botulutoxín. Videli ho asi traja chirurgovia a chodili sme na pravidelné kontroly prednostovi ortopédie každého pól roka. Diagnóza hysterická matka, 100 percentne zdravé dieťa so zlozvykom. Nedala som sa a na moje šťastie otravovala som toľkých lekárov až nakoniec po šiestich rokoch sa nám zo zdravého chlapca, teda podľa našich úžasných lekárov, vyvinul človiečik so skrytým rázštepom chrbtice a so syndrómom pripútanej miechy. Super, že??? Horor na kvadrát. Moja skúsenosť s lekármi veľmi zlá. Dnes máme 2,5 mesiaca po operácii miechy. Podotýkam, že nie na Slovensku, lebo som povedala, že po tom čo dovrzali čo sa dalo im dieťa na takú vážnu operáciu s možným ochrnutím nedám. Operovali ho v Rakúsku. Všetko je v najlepšom poriadku, NAŠŤASTIE!!! Ale bohužiaľ nie vďaka slovenským lekárom na Kramároch. Rakúski lekári mi dokonca povedali, že rázštep, ktorý má medzi lopatkami vznikol nie vývojom, teda nemá ho od narodenia, ale tým, že sa neskoro prišlo na diagnózu a miecha tým, že bola prirastená až v krížovej oblasti, tak tlakom ako sa pri raste naťahovala, tak sa natrhla. Ešte, že neskončil na vozíku. Ja nechcem strašiť, ale údajne sa s touto diagnózou narodí každý štvrtý človek, ale nie každý na to príde lebo nemusí mať nikdy v živote ťažkosti. Ak sa však objavia majú tendenciu len na zhoršovanie, najpr špičky, potom návrat k plienkam, kedže dieťa neudrží stolicu a moč a napokon vozík. Je to diagnóza pri ktorej sa nečaká a operovať treba hneď ako sa na to príde. Na margo toho naši skvelí lekári chceli čakať, že nemáme sa kam ponáhľať. Dnes máme teda po operácii. Malý je ako každé iné die´ta len s veľkou jazvou na chrbátiku. Našťastie riziká pri operácii sa skvelému profesorovi čo ho operoval podarilo úžasne eliminovať. Nasledujú pravidelné kontroly u urológa - urodynamika. Verím, že sa už nič spojené s touto diagnózou v živote neobjaví.
Nechávam na vaše posúdenie, ale bojujte a neuspokojte sa s jedným názorom.
Veľa zdravia Vám a vaším malým pokladom.

hannah82
11. jún 2011

@isabelle82 to je hrozne co tu pises...doslova nasilu sa domahas vysetreni, si vsade za hysterku, a nikto ti nie je schopny pomoct...ako mu na tuto diagnozu vlastne prisli?

weverka11
24. jún 2011

ahojte, chcem sa spytať ci mate niektorá skusenosť s takymto niečim... Moj syn sa postavil a zacal chodit v 6m a 2t, to znamená ze chodí 2 tyzdne nie sam samozrejme, ale okolo nabytku, či v postielke... je to strasne skoro, ale nijak ho neviem udrzat... ale ide mi o to, ze pravou nozickou ide pekne, ziadna špička a lavou ide tak divne, ako keby ju nechcel zatazovat, da sa na špičku trosku má aj ten kotnik ohnuty akokeby do O a az potom na celu nožku... ked stojí, tak ju má vzdy uvolnenu a zatazuje viac tu pravu... v stredu s nim idem k pediatrovi, ale chcela by som vediet aj vaše skusenosti...

sisamato
25. jún 2011

@hannah82 ahoj, ja osobne dakujem za tvoj prispevok, som si nikdy nemyslela ze take nieco vobec moze byt...chcem sa preto spytat ak ti to nevadi a spominas si este na nejake ine priznakz spojene s tzm spickovanim...ak sa ti maly plazil alebo stvornozkoval tak daval spicky dovnutra? lebo nasa 14 mesacna lozi a uz davno dava spicky dovnutra...na neurologii ze len masirovat...mozno prehanam, ale trocha sa bojim...

hannah82
26. jún 2011

@sisamato ahoj, maly mi skor chodil ako lozil, a ked lozil tak normalne. aj chodit zacal normalne. spickovat zacal asi pol roka po tom, ako zacal sam chodit, z nicoho nic. takze sa to podla mna neda zovseobecnovat. a chvalabohu ze riesis taketo veci takto skoro, uvidis ci sa to masazami zlepsi, podla mna by sice boli lepsie nejake cvicenia - asi Vojtovka, ale hadam vedia...byt na tvojom mieste, behla by som este za inym neurologom, nech mas istotu. drzim palec

isabelle82
1. aug 2011

@hannah82 Ahoj. Ako mu na to prišli? Ani sa nepýtaj. Po známosti sme sa nakoniec dostali k prednostovi neurológie na Kramároch a ten dal urobiť magnetickú rezonanciu chrbtice a bolo. To stačilo, ľahšia narkóza a vyšetrenie bolo za nami. A toto trvalo skoro 6 rokov. Pýtam sa prečo? Je len paradox, že Kramáre som s ním navštevovala pravidelne a predtým ma tam nikto nepočúval a keď sme chceli podpis pre poisťovňu, že oni to operovať nebudú, potom sa dá vybojovať aby to poisťovňa zaplatila v zahraničí, tak viete čo sa ma opýtal hlavný chirurg Trnka? Že kde som bola 6 rokov, keď som teraz múdra? Moja odpoveď " U VÁS", podotýkam, že som sa na toto pripravila a vopred zhromaždila všetky lekárske správy, ktoré sa týkali návštev lekárov ohľadne tohto problému. Sklapli. Netreba sa dať. Moja skúsenosť radšej byť za debila, ale bojovať.
Teraz sme sa obrátili na centrum Adeli a v pondelok 8.8.2011 nastupujeme na 2týždne na rehabilitáciu. Špičkovanie je stále problém, ale verím, že aj za cenu takých veľkých peňazí čo rehabilitácia v Adeli stojí to pôjde a bude OK. Nevzdávam sa. Malý je už okrem špičkovania OK. Ani jazva na chrbátiku už nie je vidieť, tak mu to krásne zašili. Verím, že s Adeli to zmákneme.
Kočky nedajte sa, lebo ak už bude neskoro nepomôže nikto.
Len dotaz na záver. Akýkoľvek článok čo som čítala o tejto diagnóze na nete začínal tým, že to bolo diagnostikované v 4 až 6-tich rokoch. Pýtam sa krupica čo robia naši lekári, keď tým deťom je to vidno i zvonka podľa chĺpkov na chrbátiku a jamky nad konečníkom, alebo vydutiny v krížovej oblasti ak je tam aj cista, kam pre boha pozerajú, a čo sa vlastne v živote naučili? Veď včasná diagnostika je najdôležitejšia!!! Hamba!!!
Ja nemám dobrý názor na lekárov na Slovensku a nikdy už ma´t ani nebudem. A možno príde čas, kedy nebudem ticho a otvorím si ústa na miestach, kde budú toto riešiť.
Baby nedajte sa a bojujte za zdravie svojich pokladov, aj za cenu vlastného.

isabelle82
1. aug 2011

@hannah82 Ešte Hanka, Vám tie vložky do topánok pomohli? Malý ich už nosí? Ak ťa možem poprosiť, lebo málo sem chodím, keby si mi mohla odpovedať na mail: lukayov1@wmx.sk
Ďakujem

isabelle82
1. aug 2011

@hannah82 Hani môžeš mi prosím napísať viac o tých vložkách a vyšetrení, cena vyšetrenia, cena vložiek a všetko okolo na ten mail: lukayov1@wmx.sk
Veľmi ma to zaujalo.
Ďakujem

lubijarko
16. aug 2011

kto ma skusenosti s operacoiu acilovky u deti s dmo, poradte, odporucte

majka1234
20. dec 2011

Ahojte mam trojčata jedno s trojčat chodi s nožičkou po špičkach chodime k lekarovy neurologovy cvičíme na fit lopte a čakáme ako sa to vivinie . Vojtovu sme cvičily pol roka na klbiky pomohlo, chodaky sme odstavili mame zakázane . Ak ma niekto poznatky a skúsenosti tak poprosím o odpoveď . Ďakujem

verapa
21. dec 2011

Ahojte, nemám to osobně z vlastních zkušeností, ale z lázní se starší dcerou jsem poznala pár případů, většinou tuto vadu mají dětí s DMO neboli dětskou mozkovou obrnou, známá která se tam lléčila s 4 ltou holčí taky tak prodělala různá vyšetření a stejně nakonec skončili pod kudlou a měsíc sádry na obou nožičkách...

2stanka2
5. jan 2012

dobry den aj ja mam dieta ktore este len par tyznov sledujem a vydim ze sem tam vstava po spickach sama neviem ako to riesit ci zajst k ortopedovy alebo je to u deti bezne moj syn ma 17mesiacov

hannah82
8. jan 2012

@2stanka2 ahoj, co nosi obute na doma?

2stanka2
9. jan 2012

kedy ako papuce a niekedy tenisky ale casto chce byt bosi

hannah82
10. jan 2012

@2stanka2 moja mala ma 18 mesiacov a ked sa mi zacala stavat na spicky skoro som zosedivela. (neviem ci si citala moje prispevky - 6rocny syn spickuje dodnes, tiez zacinal najprv len obcas a potom cim dalej tym castejsie az v 3 rokoch chodil len po spickach..). tak som zahodila capacky co som jej obuvala na striedacku s normalnymi papuckami, tiez som ju nechala obcas bosu predtym. od kedy s tym obcasnym stavanim na spicky zacala, kupila som jej na doma sandalky s pevnou vysokou patou , z Protetiky, a ma ich obute stale. po mojich skusenostiach uz nic neriskujem... uz sa na spicky nestavia.

hannah82
10. jan 2012

@2stanka2 a tenisky by som nedavala, tie su nizke, treba kupovat "vysoke" topanocky, aby bol fixovany clenok

ajka3
12. jan 2012

Dobrý deň Hanka, zaujal má veľmi Vaš príspevok o pyramidových vložkách.Mám 3,5 ročného synčeka, narodil sa predčasne, má slabšiu pravostranú hemiparézu, viditeľne špičkuje na pravej nožke,ľavou chodí a došľapuje pekne.Keď ho upozorním,vie nožku teda chodidlo pri pomalšej chodzi položiť celé na podlahu, našľapuje však špičkou,a patu potom dotiahne na zem, keď stojí tak stojí oboma nohami pevne na zemi, ale keď sa rozbehne hneď je na špičkach..Poslednu dobu mi dosť povyrastol, a viac mu ide tá špička do vnútra, a keď že špičkuje len jednou nohou, začínam sa obávať už aj o bedrové kluby, nakoľko je tam asymetria pri chodzi.Od pól roka sme cvičili Vojtu, po vyše roku sme začali Bobatha, Vojtu nám už neodporúčali, 2x týždenne Hippoterapia ,masaze,teraz sa snažím preťahovať achylovky, aby sa veľmi neskracovali,nosil ortopedické topánky, dlahy na noc len lekári sa nevedia zhodnuť:jeden chce pichať botulotoxín,druhý odporúča operáciu, tretí zasa nevidí dôvod na operáciu, a nosenie dlah.konzultovala som to s viacerými, ale názory sa rozchádzajú, a ja som už nielen zmatena ale aj vycerpaná.Chcela som sa opýtať, či uvedené pyramídové vložky sú vhodne aj pri slabšej DMO, lekári sa vyjadrili že je len veľmi slabo zasiahnutý po tejto stránke, ale tá jedna noha výrazne špičkuje, nechcem nič zanedbať ,ale operácii sa chcem vyhnúť pokiaľ sa len bude dať, a
hľadám alternatívny spôsob ako by sa mu dalo ešte pomôcť.Rada by som vedela ako si zatiaľ spokojná u synčeka s tými pyramid.vložkami, a možno info o lekaroch z Hamburgu, ako dlho trvalo, kým ťa objednali, asi ako je to finančne naročné, či odporúčajú aj nejake špeciálne toPanky alebo len vložky, či tam bolo potrebné zostať viac dní .Prepač, že mám toľko otázok, ale som rozhodnutá tam isť,pokiaľ by mu to malo čo i len trocha pomôcť.dakujem ti veľmi pekne.