Ako riešiť chodenie "po špičkách" u detí?

mimusiacik
6. máj 2007

🙂 Príjemný dobrý deň!
Prosím,
má niekto z Vás skúsenosti s účinnou terapiou permanentnej
"CHôdze po špičkách" u detí?
Rady ortopéda či rehabilitač.prac.by nám boli veľmi vhod...
Vrúcna vďaka za cenné info!
🙂 😀 😅 😵

hannah82
12. jan 2012

@ajka3 Ahoj Ajka. Ako som spokojna? Ja ti ani neviem. Prvotne nadsenie opadlo. Filipko chodil dva tyzdne uplne nadherne, naslapoval cez patu, proste ako sa ma. Potom to preslo na "hupavu chodzu" - cize naslapoval cez spicku. Tak je to viac menej doteraz, ked ho teda neupozornujem aby chodil "normalne". Urcite je ta chodza lepsia, baleti uz len ked je bosy a "zabudne sa". Ale nevidim to tak, ze po roku sa stane zazrak a bude chodit bez vloziek normalne. Myslim-som si ista-ze problem je niekde inde, je neskutocne tvrdohlavy, neschopny sa na nieco sustredit, aj ked je velmi sikovny a inteligentny na druhej strane. Neviem ci su tie zle vlastnosti dane povahou alebo nejakou divnou neurologickou vadou... Ide ma z neho porazit. Zatial to riesim tak, ze chodime na rehabilitacie - tam mu udrzuju slachy v norme (ma mierne skratene harmstringy - slachy na stehnach zozadu a achilovky) , plus cvicime doma. V stredu ideme k inej neurologicke, a pevne verim ze nam uz pomoze, inak bude takto chodit do dospelosti kym si neuvedomi ze je to blbost...K tvojim otazkam:

Nie som si ista, ci su pyramidove vlozky vhodne pre tvojho synceka, ci nie su iba pre "idiopatickych spickarov" co znamena ze nebola zistena objektivna pricina pre spickovanie. Ale odporucam ti napisat tam mail v anglictine alebo nemcine, napisat co si napisala sem - diagnozy plus cim ste vsetkym presli, a aky maju na to nazor oni, ci mate prist k nim na vysetrenie a ci by v tvojom pripade odporucali vlozky.

Na vysetrenie sme po objednani cakali mesiac. Do Hamburgu s nim sli moji rodicia, lebo mam malu dcerku a bolo by to komplikovane. Boli objednani na stanovenu hodinu, cele to trvalo nejaku hodinku dve maximalne. Tiez sme riesili ci tam prenocovat alebo nie, odporucili nam ostat aspon dva dni, keby bolo potrebne este nejake vysetrenie na druhy den. To ti vsetko povedia ak by si tam mala ist. V nasom pripade to bolo zbytocne - nocovat tam, ale tak urobili si aspon vyletik. Cesta je dost nakladna, nasi sli letecky, vlak ta vyjde drahsie ako letenky. Skor autom sa oplati.

Vysetrenie stalo 60 €, vlozky 205,18 €. Vyrabaju ich na mieru, potom ti ich poslu postou. Bohuzial len jeden par, co je dost neprakticke lebo ich musis stale prekladat z topanok do papuciek kedze sa maju nosit stale. Filipkovi sa rychle "opotrebovali" ak sa to da tak nazvat, pretoze sme ich dostali v juni, bolo teplo, malemu sa potia strasne nohy, vlozky nosil v teniskach lebo zo sandalkov mu vychadzali vzadu von. Ale pre mensie deti predavaju aj letne topanky s pevnou patou takze to bol zas len nas trabl. Z toho som tiez bola sklamana ze sa vrchna vrstva na tych vlozkach vysuchala..ale ucel plnia tak to je jedno.

Prepac ze to pisem tak nejak asi so skeptickym tonom, len som z toho mojho krpca zufala. Uz som rozmyslala ist s nim k psychologovi. Ale mam toho behania po doktoroch za tie roky uz plne zuby. Vsade na mna a manzela pozeraju ako na blaznov, ze co od nich chceme, ved chlapec chodi pekne - pri vysetreni vzdy naslapuje ako z knizky, najradsej by som mu tam treskla. Potom sa teda nasilu postavi na spicky, pozru mu nohy, slachy, no ma ich mierne skratene, ale ved to nie je take zle...jasne ze nie ked s nim tri roky cvicim kazdy den a s nervami lebo sa mu nechce a flaka to..No prepac, som sa nechala uniest...Kde som to...

Takze - byt tebou napisem im tam mail, nech sa ti k tomu vyjadria. Su tam velmi mili ludia, Filipka vysetroval Dr. Pomarino, ten co je na webovej stranke, sam nanho povedal ze to musime mat s malym tazke, ze je vidno ze ma tazku povahu a sam je zvedavy ako zareaguje na tie vlozky.

Este by som na tvojom mieste pozrela stranku Adeli centra u nas v Piestanoch, po pripade sa objednala na vysetrenie tam. Su dobri ale tie pobyty su drahe..ale mozno by ti aspon nieco poradili.

Drzim palce! Ozvi sa ako si rozhodla 😉

ajka3
12. jan 2012

Milá Hanka, vďaka,že si mi tak rýchlo odpísala,idem tam napísať,som zvedavá na ich názor,bola by som rada,ak by mu to mohlo pomôcť,určite sa ti ozvem ako sme sa posunuli.Niekedy som taká zmatená,keď ho vidí tak krivať a spickovať na tej jednej nohe,a tie pády...tak mi ide srdce puknuť, inokedy príde za mnou a povie mi:" maminka pozri ako pekne dávam nožku" a pomaly kráča na cele chodidlá,a hneď mi dodá toľko sily🙂V lekárov som už akosi stratila dôveru, nosil rok a pól celotelovú lykrovú ortézu a potom zistili, že má nejaký nález na bedrovom kĺbe, po roku a pol intenzívneho nosenia,dali mu ho keď mal nieco vyše roka,hneď mu to zrušili, a že skúsia niečo iné...skôr mu to poškodilo ako pomohlo zhodnotili viacerí odborníci..Operáciu mu všetci neodporúčajú, tiež som zatiaľ nie presvedčená, že je to jediná a posledná možnosť, vidím to zatiaľ ako riziko bez zaruky a dúfam, že sa nám tomu podarí vyhnúť .Ma za sebou operáciu oboch očiek aj semeníkov, dopadli veľmi dobre, čo sme veľmi šťastní ,tak
Dufam, že nájdeme spôsob, ako mu ešte pomôcť aj s tými nožkami.určite dám vedieť ako pokračujeme.Hanka prajem ti veľa síl a pokoja, aby ste to zvládli s tvojím synčekom, a verím, že sa čoskoro ten stav zlepší,držkajte sa.

pink_lady
13. jún 2012

davno spiaca tema, nik kto ma dieťa čo spickuje? s vyssim hypertonusom na DK + skratenymi AS?

dastia
13. jún 2012

Ja mám 4 ročného syna a ten zas chodí tak, že dáva špičky k sebe a päty od seba, dokonca sa vie sám o seba potknúť 😀 Normálne sa mu zapletú nohy. Neviem, ako to mám riešiť, vložky nosí po mojej staršej dcére, na ortopédii som nebola, lebo náš ortopéd a vlastne aj všetci naokolo nestoja za nič 😝 Keď malému poviem, aby dával nohy rovno, resp. špičky od seba, tak len rozkročí nohy, lebo inak ich nevie dať 😀

hannah82
14. jún 2012

@dastia ahoj, zasla by som za neurologom a najdi dobreho ortopeda, mojmu krpcovi predpisal ortoped ortopedicke topanky vyrobene na mieru, vzdy na sezonu, z protetiky (ziadne brutality typu forrest gump, vacsinou boli velmi pekne, vyberies si z katalogu). urcite to nenechavaj tak. alebo ti da vyrobit vlozky, po starsej dcerke by som mu nedavala, to zase robia presne na mieru podla toho v akom stave ma nohu, ake ma drzanie tela atd... ked ti takto chodi urcite budu potrebne rehabilitacie, na sto percent. ak ti niekoho neodporucia na ortopedii/neurologii, najdi nejake fyzioterapeuticke centrum sama. minimalne k tomu fyzioterapeutovi chod, ti ti poradia co ta dalej. drzim palec.

dastia
14. jún 2012

@hannah82 Ďakujem za info, budem to musieť naozaj nejako riešiť, len u nás - Ilava - Trenčín - to je katastrofa, všade samí nervózni doktori, všade odídeš iba "s plochými nohami" a potom to tak vyzerá 😠

hannah82
14. jún 2012

@dastia mam bohuzial podobne skusenosti s lekarmi, obrn sa trpezlivostou, nenechaj sa odbit, skusaj ist za inymi ak ti "nechcu" resp nevedia pomoct. ved ide o syna, nie o nich. 😉

vikazv
20. júl 2012

@elliana zdravim, rada by som sa opytala..moja mala ma 10, 5 mesiacov a ked sa stavia tak na spicky....citala som, ze aj u vas sa to prejavilo?....ako ste teraz na tom?...preslo to?...dakujem pekne

mojka0
23. mar 2013

dobry den chcela by som sa spytat.moja dcerka ma 20mesiacov a od 14tich mesiacov chodi na spickoch,ortoped stale tvrdil ze je to normalne ale problem som videla v tom ze ona si vobec nozky neda dole len tie spicky,vyhladala som si ineho ortopeda a on mi povedal ze musi ihned na operaciu ze kosti jej uz nepustia aby si dala nozky dole,jej prvy ortoped to zanedbal nic nespravil,nema niekto s takymto skusenosti?dakujem

janulka88
11. apr 2013

@mojka0 ahoj, prave citam tvoju spravu co sa tyka chodenia po spickach, ja som si tiez na mojej vsimla toto....ked sa naucila chodit stupala na celu nohu, teraz poslednu dobu ide aj na spicky, ale chodi aj normale, len obcas ide po spickach...chcela som sa spytat ako ste na to vy?

ladycroft777
12. jún 2013

AHOJTE ZENY SOM TU NOVA MAME TAKYTO PROBLEM "moj drobec bude mat 8 mesiacov a zacina skusat chodit mavam ho v bezke ma ortopedicku obuv a naslapuje na spicky ked snim chodim za rucky poradte mi co mam robit som stoho stresova docitala som sa tu rozne radi ktore radia maminky dakujem LENKA

kvetinka211
12. jún 2013

@ladycroft777 vyhodit choditko aj ortopedicke topanky, nevodit za ruky, nech lozi alebo sa sam postupne uci presuvat popri naabytku naboso alebo v capackach, na samostatne chodenie ma este kopec casu, musi sa to naucit sam

lludka
23. okt 2013

dobry vecer,chcem sa spytat ako sa vyvijala chodza u vasej dcerky.lebo mi mame taky isty problem.dakujem

bvladka
16. feb 2014

@kvetinka211 ... súhlasím s tebou 🙂 ale môj malý mal predvčerom ukončený 14 mesiac a stále sa ťahá popri nábytku, nedržíme ho za ruky - nasilu s ním nechodíme, nemá pavúka a dávame mu kožené capačky, špičkuje, ale keď stojí je aj na pätkách ... je toto ešte stále normálne? Patologické javy u neho vôbec nebádam, je zdravý a silný, popri nábytku začal chodiť v 7,5 mesiaci, ešte švornožkuje a asi 2 týždne chodí vystretý po kolenách, aby mal voľné obe ruke 😀 ... no dúfam, že čoskoro začne chodiť aj bez opory nábytku ... alebo mám ísť už na nejaké vyšetrenie? 😨

bvladka
17. feb 2014

... ? poradí mi niekto? 😉

isabelle82
7. mar 2014

Podla mna treba cakat kym bude chodit uplne sam a bude mat istotu v chodzi potom ak sa spickovanie neodstrani by som sla. Zatial by som cakala. A ziadne obavy.

aja27
10. apr 2014

@zuzkap2 Ja mám tiež 5,5 ročného syna a neviem ho odnaučiť chodiť po špičkách od 2,5 roka sme absolvovali rehabilitácie neurologiu a teraz že je to len zvyk ale keď viac chodí po špičkách v noci sa mi budí s bolesťami lýtka už neviem čo robiť. ak mate niekto niejaký typ na cviky príp. vojtovú metodu prosím pošlite mi

janala2
4. júl 2014

Dobrý deň Hanka, zaujal ma Váš príspevok ohľadne centra v Hamburgu. Ja mám s dcérkou tiež problémy so špiškovaním. Chcela by som sa spýtať či vám pomohli tie pyramídové vlažky a či sa dajú objednať z toho Hamburgu, alebo je vyslovene potrebné sa tam objednať ku ním a oni určia čo treba.
ďakujem

mumofone
10. aug 2014

Dobry, neviem ci to niektorej z vas pomoze, ale dnes som sa na tuto temu bavila s jednym dr. a poradil mi, aby som syna zobrala niekde von do prirody atd, kde je strk alebo i trava postaci, vyzuli sa obaja, a ukazala mu prejst po tom, ak bude i na tom nerovnomernom povrchu spickovat tak vyhladat odbornu pomoc, ak nie, tak ''iba'' zlozvyk, ale nieco sa s tym musi robit! Vsimol si toto sem - tam spickovanie u synceka na rodinnej oslave a chcel iba poradit. tak zdielam, syn ma skoro 4roky.

tova
11. aug 2014

aj moje deti spickovali, tiez dr. poradil na boso chodit v trave, piesku hlavne, a do kopca. upozornovala som ich aby nechodili po spickach ked som si to vsimla (nic prehnane) neskor som povedala nech slapu ako slon im sa to viac pacilo ako ked som povedala ze nech nechodia po spickach, ani neviem kedy, do 5r. chodili uplne normalne bez dr, cviceni a vloziek.

dmo
7. feb 2015

dobry den ma niekto skusenosti s operaciou ulzibat v bratislave? dakujem

2231987
12. mar 2015

Ahojte aj ja mnam tento problem moj drobec bude mat 1rocik a tiež chodi po spickach. Informovala som aj jeho obvodnu doktorku ktora mi na to nepovedala nic. dost som stoho zostala sklamana a neviem ako mam pokracovat dalej....

efik8
19. jún 2015

@2231987 navštív ortopedickú ambulanciu tam by to mali vedieť posúdiť a následne vyšetrenie u neurológa 😉

nadka001
11. nov 2015

@hannah82 Ahoj Hanka, co je nove s tvojim chlapcom ? Stale spičkuje ? My mame to iste. Maly ma 6 rokov o dva tyzdne a od 1,5 roka špičkuje :(.. ja s ním teda ani moc necvičím. Doktor mi povedal, že to aj tak nepomôže, že nech veľa športuje a možno to prejde samé.. ale asi nie. Nas ma uc cele clenky prevalene dovnutra, ma teraz take tie ortopedicke topanky site na mieru, ale aj to neviem ci pomoze.. skor si myslim ,ze nie :( dik N.

kanka2013
22. jún 2016

Ahojte. Syn bude mat 3 roky a spickuje... Ortoped povedal ze ma zvyseny tonus v achilovke a poslal nas na neurologiu. Tam ideme az o mesiac...mam obavy...riesili ste niektora nieco podobne

kanka2013
22. jún 2016

@pink_lady ahoj ako dopadlo vase spickovanie?

jajkaaa3
20. jan 2017

@vikazv zdravim, vsimla sim si vas prispevok z roku 2012. chcem sa opytat ako ste dopadli so spickovanim? dcera este nechodi ale stavia sa popri nabytku a stale len a len na spicky.

lessi_ressi
19. aug 2018

@evape ahojky, je to už veľa rokov, čo si dala tento príspevok, zaujíma ma, ako sa to upravilo po rokoch. Moja malá 3 ročná presne toto iste, ako by som o nej čítala. Ďakujem.

patriciabochova
4. aug 2021

@titkovamiriam nesuhlasim, nasa mala mala uz skoro papucky, chodak sme vobec nemali a uz som nestastna, ma 2 roky a skoro 5 mesiacov a casto, praveze v papuckach chodi po spickach, aj ju upozornujem, sama povie mi, ze na pate, ale to je len teoria, tu ovlada a bosa chodila, iba ked nechodila, inak stale papucky mala.