Ako riešiť chodenie "po špičkách" u detí?

mimusiacik
6. máj 2007

🙂 Príjemný dobrý deň!
Prosím,
má niekto z Vás skúsenosti s účinnou terapiou permanentnej
"CHôdze po špičkách" u detí?
Rady ortopéda či rehabilitač.prac.by nám boli veľmi vhod...
Vrúcna vďaka za cenné info!
🙂 😀 😅 😵

elliana
6. máj 2007

mim, tvoja Noemi chodi po spickach? Ja ti poradit neviem, ale moja mala ma 8 mesiacov, stavia sa na nohy a ked sa pokusa chodit, stupa na spicky.

adda
6. máj 2007

mimusiacik, aj môj Tomík chodil po špičkách, boli sme aj na rehabilitácii, skúšali sme cvičiť neviem prečo Vojtovu metodu, ale to teda bolo, ak mám povedať pravdu bolá som s ním tam len raz, a asi raz sme to skúsili doma, a sama neviem, čo pomoholo, ale jednoducho s tým chodením po špičkách tak ako začal tak aj prestal, celé to jeho chodenie po špičkách trvalo možno 2 mesiace, možno menej, ja si myslím, že on len skúšal niečo nové,

titkovamiriam
6. máj 2007

je treba,ked sa dietatko uci chodit aby bolo obute.Aj ked je vchoditku aby malo pevne topanocky aby pekne naslapovalo na celu nohu.Ked dieta chodi naboso tak je to reflex a skracuje sa mu sval na lytku preto je potrebne aby malo chodidlo v topanocke.

mimusiacik
autor
6. máj 2007

🙂
Vrucna vdaka za informacie...

Ide o 3r.dieta,kt.choditko pouzivalo v minim miere (cca - raz za tyzden 10min),
nosilo pevnu kotnikovu obuv - chodi tak na boso, ale i v topanockach...pochvaly,odmeny za norm.chodzu,permanentne upozornovania su neucinne...

Ortopedicka povedala,ze skratene slachy nema,ze naco jej po kupeli masirujeme chodidla a nohy,ze z toho vyrastie,ze je to "snaha o uputavanie pozornosti" - toto konstatovanie sa mi nepozdava...stav sa skor zhorsuje ako zlepsuje...

Preto som dufala,ze sa snad tu na MK dozviem VIAC...

V meste na pesej zone som videla podobne kracajuce i starsie deti...

Nechceme premarnit cas iba cakanim na "nieco" pre pozit.zmenu...

Ma ,prosim, niekto konkretne skusenosti s odb.riesenim tohto problemu?

Vrucne dakujem za ochotu...

😅 🙂 😵

adda
7. máj 2007

mimusiacik,
nás na tu rehabilitáciu poslala neurologička, no tak možno skús zájsť s malou tam, inak ti už žiaľ neviem poradiť, môj Tomík s tým začal mal takmer 2 roky, tiež tak chodil v topánkach aj na boso, ale s tým aj prestal, a malá tak chodí od začiatku, ale s tým začala až neskôr, keď už vedela chodiť?
tak vám držím palce, nech s tým rýchlo prestane!

cairka
7. máj 2007

Mimusiacik, skús iného ortopéda. Neter tak chodila a vraj má plochú nohu. Doteraz (má 7 rokov) má tendenciu našľapovať na špičky, ak nemá aspoň ortopedickú vložku v topánke. Ale u nej je to už asi aj zvyk, lebo sa to začalo riešiť až pozde. Teraz to už je aj o vôli, keď si dáva pozor chodí pekne, keď je rozbláznená, tak po špičkách.
Môžeš skúsiť taký cvik aspoň raz denne : Kúp si takú asi 10 cm. loptičku v priemere s tými pichliačikmi a nech si ju malá posúva medzi nôžkami (chodidlami 😵 ). Alebo ju posaď "na široko", vysyp jej fazuľku, abo niečo podobné a nech si ich nôžkami podáva úplne k sebe. Len dávaj pozor, aby pri tom mala zohnuté chodidlo. Zo začiatku jej asi budeš musieť pomáhať s nôžkou, ale časom na to príde sama.
Dúfam, že pomôže.

mimusiacik
autor
8. máj 2007

🙂 Vrucna vdaka za cenne rady,navrhy,realne skusenosti...

Hladala som info o "Chodeni po spickach" u deti na nete,
je toho malo,
nepodarilo sa mi najst spominany clanok v Casopise Mama a ja -
nieco ako jeden z mnohych priznakov zac.sval.dystrofie,
LMD,ADHD syndromu - hyperaktivity,nesustr.pozornosti...

Vraj tak kracaju i autisti - ale u nich su podstatne najma zmenene soc.vztahy...

Kto sa pyta,snad sa dozvie...len to chce trpezlivost...

Tak mozno este niekto pripise svoju skusenost a pozit.vyriesenie danej situacie

Pokojny den plny milych prekvapeni!

🙂 😀 😅 😵

ikke
8. máj 2007

hmm, u nas vraj po spickach chodil brat, potom aj jeho syn (to si pamatam) a tusim este niekto. brat i synovec su obaja dost sportovo zalozeni, extroveri, v skole bez problemov, takze jedine, co sa tu spominalo a by na nich mohlo sediet, boli trochu tie ploche nohy 😅
(tak snad pozitivny priklad 😉 )

jeane1
8. máj 2007

amimusiacik 🙂 nerob si z toho velku hlavu moj chodil po špičkách do troch rokov a ploché nohy nemá ani nič podobne nejaví čo si to tu popísala,ja som ho v troch rokoch prihlásila na tanečnu a chodenie po špičkách prestalo 😵 skus dať malu na nejakú športovú činnosť a uvidíš to prejde je to len dočasné 🙂

babulka
8. máj 2007

Aj moj Matik zacal prednedavnom obcas chodit po spickach, inac chodi normalne, aj beha, ale obcas, ked sme vonku, tak sa satvia na spicky a chvilu tak chodi. Alebo sucha nohami o zem a pozera, ako mu spod topanok lietaju kamienky a ako tu suchoce. Ale vacsinu dna chodi normalne, teda doma stale, nevsimla som si tie spicky. Tak teraz neviem, ci to mam ist nejako riesit, doteraz som tomu neprikladala vyznam 😖

vavka33
8. máj 2007

Ahoj,aj moja vaneska ked zacala chodit v 9tich mesiacoch,tak chodila po spickach,postupne zacala pouzivat cele chodidlo.je to u niektorych deticiek normalne,netreba s tym nic robit,oni sa naucia ako klast tu nozku.Tak ako pise babulka,potom strasne suchala nohami po zemi,zodrala vsetky topanky.Ono je to vsetko normalne,teda,ak je dietatko zdrave.
napr.moja kamaratka porodila dcerku v 7mom mesiaci,mala jej zacala chodit po spickach,ale tak inak,tak divne.povedala som jej ,ze chodi ako postihnute babatko-az v dvoch rokoch jej lekari povedali,ze jej dcerka pri ozivovaniach prekonala mozg.obrnu,takze preto ta chodza.no aj ona casom zacala chodit pekne.teraz ma osem a chodi ako kazde ine zdrave babatko

babulka
8. máj 2007

Vavka, on doteraz chodil normalne, nevsimla som si tie spicky, len teraz, nedavno ked sme boli von, som si vsimla, ze chodi ako baletka - teda presiel par krokov a potom uz isiel zase normalne. Ale on teraz zacal vseobecne vymyslat - chodi dozadu, toci sa dookola na mieste, sucha topankami a tak, skusa, tak myslim, ze tie spicky suvisia s vymyslanim. Dufam.. nechecm sa plasit, az kym som si neprecitala tuto temu ani ma nenapadlo sa nad tym zamyslat, ze by mohlo byt nieco zle.

vavka33
8. máj 2007

Babulik,neboj,to je v pohode.nerob si s tym starosti.skus sa s nim hrat takym sposobom,ze budete sutazit,napr.vonku/na dakom useku/ze kto prejde pekne po celych nozickach cely ten usek,vyhrava.
ked ho uvidis "spickovat"upozorniho,nech si pekne stava na cele nozky.

evape
8. máj 2007

Ahojte mamicky! Moje dieta, tiez stale chodi po spickach. Vela ludi mi vzdy povedalo, ze to ma od toho, lebo bola v choditku. Moja mala v choditku nikdy nebola, naucila sa chodit uplne sama, ked mala 11.5mesiaca. Teraz ma 3.5 roka a stale chodi po spickach. Vyskusala som uz asi vsetko (mala ma nozicky v poriadku, potvrdil ortoped), ale nic nepomaha. Dokonca sa s nou aj dost casto hravam tak, ako to opisala vavka33, vtedy ide po celej nozicke a bez problemov. Ale ako nahle sa hra skonci ide po spickach, neviem si dat rady, uz som zufala, dokonca sa priznam som vyskusala aj drastickejsiu formu a isty cas som jej povedala, ze jej odrezu prsteky na nohach ak bude po nich chodit, par dni chodila po celej nohe a potom sa znovu dala na spicky. Tuto formu viac neopakujem, pretoze si myslim, ze som u malej docielila len strach a nic ine. Naozaj neviem ako by som mohla dosiahnut, aby chodila po celej nozicke. Moze mi niekto z vas poradit???

babulka
8. máj 2007

Mne to tak pride, ze ked sa nesustredi na chodzu a na behanie, teda ze sa za niecim rozbehne, tak ide normalne, po celom chodidle. Po spicakch chodi len vtedy, ked sa na nohy pozera, tak podla mna skuma, ako chodi, obezra sa na zem, na topanky a ide po spickach.

dona
9. máj 2007

Ahojte, ja mám už 17 ročného syna ktorý chodil do 5 rokov po špičkách. Jemu ale lekári zistili skrátenú achilovku a stuhnutie svalstva po DMO - bol predčasne narodený. Neurologička nás poslala na rehabilitáciu, kde sme cvičili vojtovu metódu asi do 3 rokov, kde sa stav trošku upravil. Bol na liečení v Kováčovej a keď mal 5 rokov mu operovali achilovku v Bratislave. Potom bol ešte dvakrát na liečení , ale hneď po tej operácii bolo viditeľné zlepšenie. Ak ale nie sú žiadne zdravotné ťažkosti, môže to byť len zlozvyk.
- mimusiacik, aj tak doporučujem návštevu neurológa a zmeniť ortopéda - tu by som nepovedala že ide o zlozvyk.

vavka33
9. máj 2007

Jasnacka,ze kontrola a posudenie od lekara je dobra,bude vediet na com je.

mimusiacik
autor
13. sep 2007

🙂 prosim nenatrafil niekto z Vas na nete na vyjadrenia dr.ortopeda,neurologa k chodzi po spickach u relat.inak zdravych deti bez Detskej mozgovej obrny ci svalovej dystrofie?
Vrucna vdaka za info! 😉

vesi
13. sep 2007

nám povedal ortopéd, že dieťa do 3 rokov má bežne plochú nohu a tiež, že je normálne tiež do 3 rokov ak chodí po špičkách. podotýkam, že my sme ten problém so špičkami nemali, boli sme uňho len preto, že našej Dr. sa zdalo, že sa malá divne postavila (bosá na studenú zem 😝 )Staršia dcéra mala ploché nohy, teraz už nemá, mladšia nemá pl.nohy. 🙂

mimusiacik
autor
5. okt 2007

🙂 V tomto tyzdni sme absolvovali s dcerkou 2 navstevy u dr. - fyziaterka - dr.pracujuca na rehabilitacii - spravila preciznu a dlhu diagnostiku /mala zazracne cely cas na celych chodidlach este dokonca i drepy - syndrom bielych plastov? 😒 ...hoci inak uz len permanetne chodi na spickach/ - nalez dr. : ploche+ priecne ploche nohy,nohy do X /10cm rozostup kotnikov/podotykam nemala to...pokrivene asi zlou klembou/...skratene achilovky ani svaly nastastie nemame -
Odporucania:1.Zakaz upozornovania/1000x do dna...na paty!/,
2. speci ortopedicke vlozky na mieru, 3. termo sacky na achilovky + masaz..,4.rehabilitacna chodza do schodov,5.kontrola o mesiac

druha dr.ortopedicka - ju len postavila na stupienok,povedala nohy X,ploche nohy,dala vlozky do topanok /tenke/,kontrola o 4 mes.,rada - chodit po vonkajsej strane chodidiel...

na bolesti noh nereagovat - /"skuste vy chodit po spickach cely den!"i tie "ploche chodidla ju mozu boliet"/...

Vrucne dakujem za kazdu inf.a kontakty,kt ste mi poskytli,posunuli nas dalej v rieseni problemu...

;-/ nie je jednoduche reagovat na dieta kt.si sada po 30-50m chodze a prihovara sa vlastnym noham -"preco ma neposluchate?"/a musi chodit s golfacom...

Neviem,co zabralo ,ale naznak zlepsenia bol zrejmy/speci vlozky mame dostat na dalsi tyzden - povodne sa mal robit sadrovy odliatok /,ani tie tenke vlozky ju neirituju asi i to malo ucinne,+ ambulancie,potrasenie ruky fyziaterke a slub dany ,ze sa bude snazit kracat pekne pomaly a na cele plochy noh.../

Mozno tieto inf.niekomu pomozu...lutujem,ze som sa pred rokom nechala odbit - ze je to len zlozvyk z kt.vyrastie,upozornuje a uputava tym len na seba pozornost
...mozno by teraz nemala "X s 10cm rozostupom"...ak by vlozky mala uz skor...kotnikove topanky,kt.pre deti nad 26 velkost t.j.viac ako 17 cm uz bezne nevyrabaju zatial v nedohladne... 😒

mimusiacik
autor
5. okt 2007

🙂 zabudla som este na vetu p.fyziaterky...kt.zrejme tiez v hlavke dietata zohrala ulohu...:"ak budes i nadalej chodit stale po spickach,objednam tu u nas v nemocnici pre teba postielocku...budes tu musiet ostat s ostatnymi detickami bez maminky,tatinka a babinky...dame Ti take cizmicky s remienkami,kt.ti napravia nozicky..."
+ cvicit do dna aspon 3x drepy... 😉

mimusiacik
autor
5. okt 2007

😉 preklep v predchadz.odseku...mozno i to "málo" - tenke vlozky...je ucinnee!

milhaus
5. okt 2007

tak ta veta od fyzioterapeutky by zabrala aj u mna

mimusiacik
autor
5. okt 2007

🙂 dnes ani topanky s vlozkami nechcela vyzut...chodza vyrazne pomalejsia a konecne po patach... 😉

vavka33
6. okt 2007

NAsa Lea chodila doteraz po spickach,no par dni pozorujem,ze doslapuje na celu nozku,cim ma vacsiu stabilitu a zacina robit par krokov sama 😀 tak sa tesime,je to bohovske vidiet take male nic same kracat 😀

pd900bo
24. nov 2007

ahojte pridam zopar info o detickach ktore chodia po spickach. Ja som vraj tiez dlho chodila po spickach a volali ma baletka. Do nicoho ma nenutili a casom to preslo. Ale nazor odbornika , s kt. som sa rozpravala je, ze taketo deticky este nie su uzemnene su krasne detske a vo svojom svete fantazie. Preto co tu pise mimusiacik o pani doktorke mi pride uplne sialene. Deticky to prejde same ked budu na to pripravene, ved kazda osobnost sa vyvija inak.

livka299
24. nov 2007

Aj ja som sa bala, lebo moj maly ked sa zacal stavat na nozky tak stale len na spicky, ale mama mi povedala ze aj moj bratranec tak chodil do troch rokov....a z nicoho nic po case prestal

konica
24. nov 2007

ahoj mimusiacik

to iste mam ja doma, maly spickuje...
zacal chodit ked mal rok aj 4 mesiace, dovtedy nemal stabilitu.. davala som ho do choditka- tam to prepuklo...??
zacali sme s nim chodit do KE na ortopediu, odporucili Vojtovu metodu, ale kedze chlapcek je zivy, nedalo sa to s nim cvicit...
a tak sme kupili fit loptu na ktorej mal sediet a hopsat, ale aj to ho preslo po 2 tyzdnoch...
boli sme na roznych vysetreniach, neurologicke bolo v poriadku. -ZLOZVYK
tiez som vela citala a hladala po nete, ze vraj to moze byt lahka DMO
-detska mozgova obrna...
to neprichadza do uvahy, proste je velmi hyperaktivny, zvedavy, vyzaduje si pozornost(to asi kazde zdrave dieta), krasne rozprava -az na tu hroznu chodzu.
uz ani nemasirujeme, akosi ma to preslo, zlepsenie ziadne...
a tak asi pred rokom sme prestali vyhladavat odbornu pomoc, kupujem vyhradne celu kotnikovu kozenu obuv, nenosime papucky.
daju sa usit aj topanky na mieru, ale dokedy ich vyrobia, nozka podrastie..

sama si niekedy vycitam ze som mu prestala pomahat, ale zasa aby som pokazila dieta nejakymi dlahami a remenmi v ktorych spi...
co viem urcite, ze ho to spickovanie neboli, ked ho upozornime, aby chodil na celu nozku, po minute zabudne, ale aspon je snaha..., stari rodicia ho stale napominaju, ale nepomaha... iba mi to uz lezie na nervy...
tak neviem co bude... ze vraj prestane casom, ale zazraky sa nedeju na pockanie
zatial ahoj, neviem ci som Ti poradila 🙂

mokuska
13. jún 2008

moji obidvaja chlapci chodili po spickach ako baletky a lekar ortoped sa len smial,ze aj jeho szn tak chodí,poradil aby vela plavali a chodili bosí,teraz su už vacsi a chodia normalne.