Ako sa dedí farba očí?

freya
30. apr 2006

Caute kocky!
Je tu nejaky expert kto mi vie presne prezradit moznosti zdedenia farbi oci? aj z generacie starych rodicov..

pollyanna
1. máj 2006

🙂 este trochu genetiky pri krvnych skupinach🙂 existuje nieco ako bombay syndrom, kedy nezavysle na tom, co clovek zdedi ma v standardnom vysetreni krvnu skupinu 0🙂takze neobvinovat hned susedov a postarov 😀 ale je to skor rarita...

mucilienka
3. máj 2006

baby, to znamena, ze ak moj manzel ma A a ja 0, tak deti budu po nom (budu mat jeho vlasy, oci...)?

alexandra
3. máj 2006

deina ak ma manzel a aj obaja jeho rodicia hnede, je nulova sanca ze deti budu mat modre 😉
muci nie, pravdepodobnost je vzdy 50/50. Mozu mat A, 0, ale aj inu, podla toho co mate zdedene po rodicoch 😉

ikke
3. máj 2006

muci nieeeee, krvna skupina NIJAKO nesuvisi sfarbou vlasov, oci, rysmi tvare, ani postavou!!! 😅
krv je krv, oci su oci a vlasy su vlasy, tieto veci vzajomne nijako v genetike nesuvisa (pokial viem 😉 )

alex, a to co si napisala deine, tiez nie je pravda, oni mozu byt vsetci Aa, ked sa prejavil dominantny tmavy gen, ale mozu byt nositelmi recesivneho modreho genu, ktory sa neprejavil a v spojeni s deininymi recesivnymi mordookymi genmi z toho moze byt nakoniec modrooky krasavec 😉

mucilienka
3. máj 2006

ikke, dikes.. som to tu z tohto tak pochopila... 😅

alexandra
3. máj 2006

ikke - ak ma manzel a obaja jeho rodicia hnede, bol by maly zazrak ak by manzel mal alelu hnedych a alelu modrych, i ked uznavam, ze sa to moze stat. Kdezto deina ma obe alely recesivne...

Takze deina, v Tvojom pripade treba este zistit farbu oci starych rodicov z oboch stran Tvojho draheho 🙂

deina
3. máj 2006

Svokra ma vraj zelene prip zeleno-hnede. 😀 No ale o starych rodicoch nemam ani tusenia, podla mna ani babka si nepamata, ake oci to mal ten jej Dezko milovany (mama je nemanzelske dietatko), co sa akosi vyparil do neznama. Prababka z maminej strany vraj mala neuveritelne modre oci (mama ma tiez take) a ked umrela, ktosi jej nezavrel oci a bola v truhle s otvorenymi a tie oci boli vtedy este modrejsie ako inokedy, mama ma z toho dodnes traumu. ☹ No a u starych rodicov draheho... opytam sa. 🙂

emjee
3. máj 2006

mucilienka co sa tyka tej krvi, ak ma manzel A (je bud AA alebo A0, ina kombinacia nemozna 😉 ) a ty 0 (stopro 00), potom vase deturence mozu byt:
AA + 00 - vsetky budu Ackove (s genetickym profilom A0)
A0 + 00 - 50% bude Ackovych (A0), 50% nulkovych (00)
suma sumarum 75% sanca, ze deti maju ockovu krv A, 25% ze nulku 😉
v ziadnom pripade vsak nemozu byt B, alebo AB - jedine, ze by boli susedove 😀
co sa tyka vlasov a oci, kazde treba porovnavat osobitne - zvlast oci, zvlast vlasy - ale opat zavisi od vasej genetickej vybavy, co budu 🙂 ak chces vediet presnejsie, daj vase farby aj farby tvojich a jeho rodicov, vypocitame 😉

deina - ak maju draheho rodicia, drahy aj jeho surodenci vsetci hnede oci, sanca, ze budu vase deturence modrooke sa blizi k nule 😉

ikke
3. máj 2006

ja len, ze ja som taka skoro nulova sanca (jediny kto ma z maminej strany ine ako hnede oci je jej 10. surodenec) 😀

emjee
3. máj 2006

ikke a nie si postarova ? 😀 just kidding 😀

emjee
3. máj 2006

deina az teraz som citala tvoju odpoved - ak ma svokra zelene oci, sanca na modre oci tvojich deti sa zvysuje 😉 pozri aj ten online vypocet na predchadzajucej strane 😀

emjee
3. máj 2006

ikke ked tak nad tym rozmyslam, ak ma tvoj stryko modre oci, ma ich po rodicoch t.j po tvojich starych rodicoch, takze nie ja az take cudne, ze mas aj ty modre oci (teda mas, tak som pochopila z tvojho prispevku o nulovej sanci)
pri tej farbe oci ak maju rodicia aj stari rodicia vsetci rovnaku, treba uvazit aj farbu oci surodencov, resp. surodencov rodicov

ikke
3. máj 2006

no sak hej, ale keby moja stara mama mala iba 9 deti, tiez by mali moji rodicia "takmer nulovu" sancu mat blondave dietko 😉

amika
13. máj 2006

Ahojte baby. Som tu prvy krat a mam jeden velky problem. Viete mi volaktora poradit, ako je to s dedicnostou razstepu podnebia/len makke/? Nikto mi o tom nevie povedat nic urcite, a mna to hrozne trapi. Nema nahodou daktora z vas znamu, ktora ma razstep a ma babo? Odpiste mi prosim. Velmi dakujem.

emjee
13. máj 2006

amika velmi tazka otazka, hladala som podrobnejsie informacie na nete - aka je to vlastne choroba, ci sa dedi recesivne alebo dominantne alebo cez chromozom x - v podstate asi ani jednou z tychto ciest, jednoducho sa to deje vplyvom inych faktorov -
napr. tu http://www.obroda.sk/clanok/22880/Razstepove-deti/ sa pise, ze: "rázštep pery a podnebia ... vznikajú najčastejšie genetickým pôsobením či vplyvom životného prostredia, ochorenia matky počas tehotenstva, ale i fajčenia. Vyhodnotenie dát takmer 4 miliónov novorodeniat v USA dokázalo, že fajčiacim matkám sa rodia deti s rázštepom o 55 % častejšie ako nefajčiarkam. Ak žena vyfajčí viac ako 20 cigariet denne, zvýši sa táto pravdepodobnosť až na 78 %."
ale niekedy jednoducho nevedia ani lekari, preco sa tak dieta narodi, aj ked je to podmienene aj geneticky http://www.zdravie.sk/sz/content/501-23438/Razs... ale asi nevedia presne, akym sposobom
ale potesim ta, vraj vyskyt je 1-2 deti na 1000 narodenych deti - pozri http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=49 posledne riadky

co by som urobila na tvojom mieste je, ze by som sa poradila aj s odbornikom, predpokladam, ze ked mas razstep ty, chodis (alebo si chodila) k nejakemu lekarovi, ktory sa tym zaobera, aby ti odporucil co robit a coho sa vystrihat v tehotenstve, aby sa to neprenieslo na tvoje babatko

amika
14. máj 2006

Emjee. Velmi pekne ti dakujem. Aj toto mi pomoze. Nikto z rodiny toto ,,ochorenie,, nemal. Mna by to ani netrapilo, ale nechcem to preniest na svoje dieta. Vraj sa to da zistit na genetickom vysetreni, ale nechcela by som zistit ze je tam vysoke percento prenosu lebo dietatko chceme aj tak, a len by som sa trapila. Ale to co si mi napisala ma trosku ukludnilo. Ja totiz ani nefajcim, ani nepijem alkohol a chystam sa vysadit aj kofein. Este raz ti dakujem.

bellezza
15. aug 2006

môj syn napríklad zdedil všetky recesívne gény...modré oči po svokre, krvnú skupinu negatívnu a pod...

emjee
15. aug 2006

bellezza a je blondak? 🙂

luckavil
4. sep 2006

ahojte holky tak my este velmi nesnazilujeme,mame este len 26 dni do svadby, ale priatel bol dnes zistit krvnu skupinu...Bala som sa aby sme nemali rovnaku zevraj to nie je dobre...neviem...
Ale zistil ze ma B+ a ja som A+ tak dufam ze to bude dobre...
Viete niekto o nejakej komplikacii? 😅

alexandra
4. sep 2006

lucka je to v poriadku.. aj keby mal on rh negativ, nic nehrozi, kedze Ty mas pozitiv..

bubatko
4. sep 2006

lucka, praveze ked je rovnaka krvna skupina, tak je najmenej komplikacii, lebo nedochadza k inkompatibilite, ale v podstate akakolvek kombinacia je OK, len trosku musia lekari davat pozor, ked zena ma rh- a muz rh+ inak vsetko OK

u nas je to super, lebo my s manzelom mame obaja A+ a babo ma 0+ 😉 bolo to trosku prekvapko, lebo je menej pravdepodobne, ze dvaja ackari budu mat 0, ale stalo sa a manzel nastasie nevyvadzal xi xi xi xi xi 😀

emjee
4. sep 2006

babatko sanca, ze dvaja Ackari budu mat 0 (geneticky je to 00) je 6,25% 😉

bubatko
4. sep 2006

ja som myslela, ze 25%, pretoze obaja musime tym padom mat A0, aby sa ta 0 mala odkial vziat, takze mozne kombinacie u nas su AA, A0 (cize A), 0A (cize A) a 00 alebo som mimo??? 😲

evickaleh
4. sep 2006

cozeeee? 😀 A0 asi nie 🙂 bubatko, napr. ja a moj manzel mame krvu skupinu B a Rh mame obaja + teda pozitiv, ale mohlo by sa napr. stat ze ja by som mala rh negativne a manzel pozitivne a vtedy je problem, pokial ma matka rh negativne, vtedy sa zistuje aj rh manzela. Pokial ma ale zena rh pozitivne, nieje potrebne zistovat ake rh ma manzel pretoze sa nevytvaraju urcite protilatky, ale to tu vysvetlovat nebudem 🙂 . Ono ani tak nieje dôlezite ci je rovnaka krvna skupina, aj ked je vyhodou ked je rovnaka. Ale dolezite je Rh matky. Snad som to nenapisala velmi komplikovane 😀 😝

evickaleh
4. sep 2006

luckavil 🙂 podla toho co som si precitala tak by problemy nemali byt, lebo obaja ste rh +, aj ked nemate rovnake krvne skupiny 🙂 takze by to malo byt oki.

emjee
4. sep 2006

evickaleh toto nema nic spolocne s rh faktorom 😉
bubatko ak ste obaja Ackari, tak ste AA alebo A0 (nemozte byt 00, lebo to by ste boli uz nulka 😉 )
ak ste obaja AA, kazdy mozte odovzdat len jedno A, cize vase dietatko bude s urcitostou AA
ak je jeden z vas A0 a druhy AA, prvy moze odovzdat A alebo 0, druhy len A: cize kombinacie mozne su - 50% ze bude A0 a 50% ze bude AA (vysledok je, ze na stopro bude A)
ak ste obaja A0 (to je aj vas pripad, inac by ste sa k nulke nedopracovali 😉 ), tak mozne kombinacie su - 25% AA, 50% A0, 25% 00

suma sumarum, ak ste predtym nepoznali svoj geneticky kod pre skupinu A (ci ste AA alebo A0), potom ste mali sancu na 00 dietatko len 25% z 25% co je 6,25% 😉

bubatko
4. sep 2006

A0 znamena, ze som krvna skupina A, takisto ako AA (pri A0 moja krv obsahuje dominantny antigen A a recesivnu 0, kdezto pri AA by moja krv obsahovala len dominantny antigen A); keby som bola AA, nikdy by sme nemohli mat dieta 0, bez ohladu na to, ci by manzel bol A0; podobne skupina B moze byt "definovana" ako BB alebo B0; skupina AB obsahuje obidva antigeny - aj A aj B a skupina 0 je vzdy len 0, teda neobsahuje ani antigen A ani B; ak je niekto povedzme krvna skupina A a druhy 0, tak babo moze byt A alebo 0 podla toho, ci ten A-ckar je AA alebo A0; dvaja 0-kari mozu mat len 0-kara

rh + alebo - to je o uplne inom, pretoze je to len dalsi faktor pri urcovani krvnych skupin 😉

pre uplnost, ja mam krvnu skupinu A0+ aj manzel a tak sa stalo, ze nase dieta ma 0+, lebo sa zhodou okolnosti spojili nase recesivne 0-ky 😅

bubatko
4. sep 2006

emjee myslela som kombinacie u nasich deti sorry za blby popis, samoska ze my nie sme 00, lebo to by sme neboli A 😀 😀 😀

emjee
4. sep 2006

🙂 pohoda, ja pisem rychlejsie ako myslim 😀
teraz uz vies, ze ste obaja A0, takze vies ake mas sance na krvnu skupinu u dalsich deticiek 😉

bubatko
4. sep 2006

tak tak pravdu mas 😎