Ako sa dedí farba očí?

freya
30. apr 2006

Caute kocky!
Je tu nejaky expert kto mi vie presne prezradit moznosti zdedenia farbi oci? aj z generacie starych rodicov..

evickaleh
4. sep 2006

emje, ja som skor reagovala na luckavil, lebo ona sa bala tusim, ze ked maju rovnake skupiny, ze budu mat problemy, a este k tomu maju aj pluska 😉

bobicek
5. sep 2006

ahojte zienky!
nemate niektora skusenosti s razstepom?

madeleine
18. aug 2007

Co sa tyka farby oci, nasla som krasny prehladny nakres:
http://www.dushkin.com/connectext/psy/ch02/eyes...

madeleine
18. aug 2007

A este jeden, kde priamo mozete farbu oci urcit... teda pravdepodobnost... 😀
http://museum.thetech.org/ugenetics/eyeCalc/eye...

bibione
28. feb 2010

ja teda tie vase AA a aa a neviem ake este A nechapem 😅
tak moje bude ake?? ja mam hnede,moja mama hnede,otec zelene
mangel modre,mama modre,otec modre a cela jeho familia az po 18storocie modre a zelene...tak ako teda to bude s nasim drobcom??

anxuska
28. feb 2010

bibione, ja som to čítala, že je takto:
dieťa dedí 4 alely, dve od každého z rodičov
môžu byť modra, zelena, hneda:
ty máš dve: hnedá +modrá alebo zelena,
mangel dve: modrá+modrá
takže: možnosť modrá, zelená , hnedá
ak dieťa zdedí hnedá + modrá - hnedá(hnedá je nadradená)
možnosť 2: po otcovi máš zdedenú bud modrú, alebo zelenú
ak máš zelenú, dieťa môže mať bud zelené alebo hnedé 50:50
ak máš modrú dieťa môže mať 50:50 modré, hnedé
a ešte bonus, ak má mangel modrozelené môže mať aj on gén zelený, takže môže mať dieťa zelené oči aj ak ty máš modrý gén
takže možností neúrekom 🙂
http://babymed.com/Tools/other/eye_color/Defaul...

anxuska
28. feb 2010

môj otec má orieškovohnedé, mama modré a moja sestra zelené, a ja a ďalšie dve sestry máme modré
muž zelené, malý modré (zatial) takže pravdepodobne ja hnedooké dieťa môžem vylúčiť 🙂

anxuska
28. feb 2010

takže ešte raz, zle som to napísala:
dedíš dvojicu na 1 chromozome buď modrá-modrá alebo modrá-hnedá alebo hnedá hnedá + na druhom chromozóme modrá-modrá, modrá-zelená alebo zelená- zelená vždy sa dedí po 1 od rodiča takže ak otec má zelené oči a mama hnedé tak na prvom chromozome máš hnedá-od mamy a modrá od otca- kedže na prvom zelenooky človek nemôže mať inú ako modrú a na druhom môžeš mať bud 1: modrá modrá, alebo 2: modrá zelená alebo 3: zelená zelená, ak máš možnosť 3 deti môžu byť len zelenooké alebo hnedooké
manžel má všade modrá, teda 50 na 50 hnedá modrá alebo
50 na 25 na 25 hnedá modrá zelená alebo
50 na 50 hnedá zelená
uf

severaseptima
3. mar 2010

Hihi mne vyslo ze nase dietatko bude mat modre oci 😀 kto by to bol cakal, ked sme s manzelikom obaja modrooki a nase mamy, otcovia a jeho aj moja segra su tiez 🙂 vsetci mame take plave vlasy... ocakavame teda maleho anjelika 😀 Iba by som este chcela vediet ci bude mat kucierky (ma ich manzel, moja mama aj segra) alebo nie? 😀

stvura
4. mar 2010

No...xixi...moj maly mal pri narodeni take tmavohnede vlasy a tmave oci, ze som sa zlakla, ci je od suseda....{mi sme obaja s muzom velmi svetli}...po case sa to zmenilo a teraz mam doma modrookeho blondiacika v lete a v tomto obdobi takeho spinaveho blondiaka.
Anxuska...s tymi ocami to bohuzial ide az do "dedkovskej sfery", takze mozes ocakavat i hnedoocka, avsak nie take vyrazne cokoladove ocka, skor hnedo-zelene. Ja tiez predpokladam ze druhe bude mat zelene oci po mne, i ked mi vyslo ze na 90 percent modre. Musim vsak povedat, ze v tych kombinaciach nie je mozne zadat farbu oci sivu a preto je to troska metuce...moj otec a moj stary otec mali totizto farbu oci sivo-modru...

cigaretka5
24. júl 2010

Kocky akmame vysledky genetiky ze normalny karyotyp aj Ja aj mm , bez delecii, znamena ze je to ok?

lemge
25. okt 2011

baby ,dcerka ma od narodenia stale tmavohnede oci....

maly ma od narodenia take svetle modre oci.kazdy sa mi smeje ,ze po postarovi 😀 ,pretoze ja som snedy typ,mam oci tmavohnede(uz mi bolo povedane ,ze som ako turkyna,alebo grekyna 😀 )manzel ma hnede.moja mama ma zelenohnede,otec mal tmave a manzel.rodicia tiez do hneda a sivozelena.
akurat moj dedko mal nebickove modre oci,a manzelova babka tiez.

zaujimalo by ma,ci je mozne ze by to podedil po dedkovcoch? 😕 🙂

katy1979
25. okt 2011

@lemge jasne ze to mozne je. dedi sa niekolko generacii a po dedkovcoch a babkach sa bezne dedia rysy

lemge
25. okt 2011

@katy1979 cize je mozne ze maly to ma po pradedovi,alebo prababke 🙂 ...aj ked asi mala pravdepodobnost,,

katy1979
25. okt 2011

@lemge nie nie je to mala pravdepodobnost. ja so sestrou sa podobame napr. najviac na nase tety a kazda na inu. a viac ludi u nas v rodine prave dedi crty ob generaciu ci o dve

anjelicek26
25. okt 2011

@lemge - ale ano urcite moze, my mame opacnu situaciu - moji rodicia obaja zelenkave/modraste, stari rodicia VSETCI modre, len jedna brababka hnede - a bum, ja zo sestrou obe riadne tmave hnede oci, tretia sestra nebesky modre. Moje deti jedno modre a druhe hnede oci 😀

Takze urcite je to mozne 🙂 Niekde v genetickom fonde je to ukryte a maly si to vybral pre seba 😵 Kde je u rodicov ci prarodicov stale zelena v ociach znamena, ze su aj nositelmi modrej ;)

zuzana581
25. okt 2011

@lemge Ja to mám to isté. My s mužom máme zelené oči, moji rodičia jeden zelené a jeden modré a manželoví rodičia obaja hnedé. Malý má modré oči a dcéra do hneda. Zvláštne, že aj môj muž je z ich rodiny jediný, čo má zelené oči a dcéra je zasa jediná, čo má oči také do hneda. Určite to musí byť po starých rodičoch.

ivanka.7
25. okt 2011

ja mam modre oci, manzel zeleno-modro-sive, takze nase babo bude mat svetle oci🙂
a vlasmi je to tazsie, ja mam svetlohnede (stmavnute z blondinky), manzel v podstate cierne, takze ocakavam tmavohnede🙂

meusicka
25. okt 2011

😀 zaujimava tema. ja mam zelenomodre oci a manzel nieco zeleno hnede a nasa dcera ta ma skor take zlatohnede, inak to neviem nazvat. a k tomu ma krasne rysave vlasky, ale aj to nie tu rysavu, ale skor take medovozlate, takze kazdy ked na nas kukne, tak sa cuduje odkial mi to male mame. a co jej dodava este zvlastne caro, to su jej kucery 😀 priroda si to proste vie krasne namixovat 😀

alohim
10. júl 2012
strawberry17
11. júl 2012

ja som tmava - pokozka, oci, vlasy a moj maly je modrooky blondacik s bledou pokozkou, este ani len moju krvnu skupinu nezdedil 😝 cely zivot som bola presvedcena, ze nemam sancu mat modrooke dieta, kedze hneda farba je dominantnejsia, ale podarilo sa 😅

mariuskaa
4. aug 2013

Ok vypocitajte toto. 😀
Moji starí rodičia z maminej strany hnedé a modré, mama modré (4 spolu súrodenci, dvaja hnedé , 2 modre)
Z otcovej hnedé a hnedé. Môj otec zelene. (4 súrodenci spolu 2 hnedé, 1 modre, 1 zelene)

Cize mama modre a otec zelene; Ja- hnedozelene brat-zelene.

mariuskaa
4. aug 2013

Môj manžel jeho mama tmavá otec blond a neopaluje sa biely. Môj muz tmavo sa opakuje (v zime biely) čierne vlasy a hnedé oči
Ja blond hnedé oči bledoba
Môj syn čierne oči čierne mihalnice a biely ako ja a svetle vlasy (ale vypada bleda kópia muža)

pauliesivackova
11. apr 2014

Celkom by ma zaujímala akú farbu očí bude mať moje a priateľove dieťa. (Tie kvázi "zelené" moje, hnedé priateľove.)

mariuskaa
11. apr 2014

@pauliesivackova ta genetika je zaujimava...
Kamoske to nejko inak vyslo tiez... ona ma zelene, muz hnede a dieta svetlunkomodre krasne... neuveritelne.

claudii
13. apr 2014

ahoj ja by som chcel vediet ako to je mozne,ze nasa mala ma modre oci a pritom ni ja ani priatelka nemame modre oci.a zo starich rodicov tak isto nie.dik

nikawero12
13. apr 2014

@claudii to nie je nič divné, genetika nehovorí, že dieťa má mať vo svojej "genetickej výbave" len znaky svojich rodičov, ale môže zdediť aj znaky svojich starých rodičov a dokonca prarodičov a pra-prarodičov. Niekedy to jednoducho príroda urobí tak, že nejaký biologický znak sa objaví až po niekoľkých generáciách.

miska1988135
10. máj 2014

No mna by tiež zaujimalo. Ja mám modré oči, priatel sivo-zeleno-modre. Nasi rodicia vsetci modre oci. A nas syn má 3 mesiace a má zeleno modro sive a dokonca ked sa pozrieme z boku tak má akokeby do hneda, ale zpredu má modré. Je to mozne ze bude mat hnede? Nemá po kom. Alebo ked sa menia ocká tak mozu byt este rozne. Inak vo svetle má dost svetlé očká a v tme uplne tmave az tmavohnede.

nibiru
23. mar 2015

tak žienky ja mam zelené doslova moja mama a otec hnedé uplne tmavohnedé ale mamin otec mal až tak ladovo modré ,priatel má modré jeho otec zelené jeho mama modré a naša dcéra má oči po mne zatial modré ale na slnku som si všimla akoby nazelenalý odtien 🙂 až teraz ked bude mať 5rokov doteraz mala modré ja mám v oku akoby zosilený krúžok v dúhovke má ho aj moja mama a všetci moji súrodenci lara ho zdedila tiež priatel ho nemá má modrosivé oci a nakolko lara zdedila aj tvar očí a astigmatizmus som zvedavá kedy sa jej zmenia oči na zelenú uplne mne sa zmenili až na základnej škole mojej sestre nevlastnej sestre tiež ale jej mama ma oči modré obe sme aj s mojou dcérou blondavé 🙂čo sa týka zelených očí tie sa menia kedykolvek počas života no najčastejšie do školskeho veku.