Ako sa naučiť šiť oblečenie?

lullita
22. máj 2017

Ahojte🙂 Určite sa tu nájde veľa žienok,ktoré doma šijú oblečenie a iné srandy a vedia robiť so šijacím strojom. Chcela by som sa to naučiť,avšak neviem, čo potrebujem na začiatok a kde by som mala začať. Budem rada ak mi hodíte nejaké svoje tipy, prípadne tipy na literatúru,webstránky(blogy) a podobne. Ďakujeeem

moonlight1210
22. máj 2017

@lullita urcite zacat pri jednoduchsich veciach, aby si si postupne osvojila ako rozny material pracuje.
nie vsetko, co mame v predstave, potom tak aj vyzera.

kazdu latku VZDY pred sitim najprv oper. vacsina sa totiz trochu alebo viac zrazi. takze ak sijes nieco napresno, po oprati hotovych siat to uz nemusis obliect. 🙂 (stalo sa sesternici, nosila som to potom ja 🙂).

pred prekreslim strihu a strihanim ju vzdy dobre vyzehli. aj mierne pokrcenie moze sposobit, ze strih nebude presny a výsledok po zositi bude "utekat" nakrivo.

vsimaj si typy ihiel do stroja. na rozne typy latok su urcene rozne typy ihiel. oplati sa investovat.
niekedy standardna ihla v pohode staci aj na pruzny material, inokedy sposobi, ze sa namiesto pekneho rovného švu mas zvlneny. alebo ti dotrha latku (pretrhne nitky v latke, takze ti vzniknu drobne dierky). alebo sa ti na riflovine zlomi.

potrebujes si prestudovat navod ku stroju, aby si vedela dobre napnut hornu a dolnu nit. pre výsledok sitia dost dolezita vec.

vzdy sa oplati najprv odskusat nastavenie na kusku latky, z ktorej ides sit. ako vyzera vysledny steh. ci ti netaha spodnu nit prilis a vrchna robi na spodnej strane latky volne slucky (alebo naopak), atd.
vzdy si skus rovny steh a obsitie na tom kusku. latka sa niekedy pri obsivani sprava inak, ako ked sijes len rovne stehy, vlni sa napríklad alebo "uhyba" (vtedy treba pouzit trik s podlozenym novinovym papierom, ktory nasledne od švu odtrhnes).

co sa tyka latok, urcite najprv nieco z pevného materialu, az potom pruzny a nakoniec veci ako saten a hodvab.
kazdy material sa inak chova a saten napríklad strasne kĺže. treba uz mat zručnosť a skusenost s vlastnym strojom.

na zaciatok by si mohla skusit strihy z Diana - šitá móda (vychádza tusim 4x rocne).
zakladaju si skor na pouziti zaujímavých latok a strihy su tam dost zjednodusene. takze pre zaciatocnika ako stvorene.
zacni volnejsimi vecami ako tuniky. neskor strihy presnejsie na postavu a veci ako saka az nakoniec (aj tie tam maju a podla mna celkom pekne strihy a napady).
burda mi pride uz narocnejsia a komplikovanejsia. skor pre skusenych.

zaroven su tam obrazove postupy sitia zlozitejsich casti strihu (aj v diane aj v burde).
urcite si nanecisto na nejakých lacnych latkach vyskusaj vsadenie zipsu, robenie gombikovych dierok, obsivanie prámikom.

na youtube hladaj DIY videa o siti. musis si najst oblubenu autorku. niektore su vo vysvetlovani preciznejsie, vhodne pre zaciatocnikov.

a pokial to chces mat naozaj pekne a bude si chciet veci radsej sit na mieru, oplati sa investovat do nastavitelnej krajcirskej panny (suma od 100+ eur), ktoru si prisposobis na svoje rozmery. nemusis potom stale vec obliekat, vyzliekat, by si skusila, ci to uz sedi (niekedy sa pritom mozu saty poskodit).

krasuliatko
22. máj 2017

Ahoooj, no neviem aký si začiatočník..no najlepšie sa naučíš len skúšaním, najskôr to bude veľa párania, ale všetko sa časom naučíš. Určite nechoď hneď šiť oblečenie, najskôr začni niečim jednoduchším, obliečkou na vankúš atď ... kde sa naučíš najmä šiť rovno. Potom treba vedieť, že rôzne látky sa rôzne šijú, inak sa šije bavlna, inak úplet atď. Na fb je veľa dobrých skupín aj pre začiatočníčky a veeeľa naučí aj youtube, kde je veľa postupov

papulienka48
22. máj 2017

Pravda pravdúca 🙂 Treba veľa skúšať, prvé veci asi nebudú ani nositeľné ale postupne sa budeš zlepšovať. Ako prvé by si sa mala naučiť robiť si strihy a vyrátať koľko látky budeš potrebovať. Môžeš si to pozrieť aj na internete, veď na youtube je návod snáď na všetko. Alebo je aj veľa časopisov kde už nejaké základné strihy aj sú priložené tak môžeš najprv použiť tie

lullita
autor
22. máj 2017

Baby ďakujeeeem ste zlate ☺️moc mi to pomohlo, ja som uplny zaciatocnik, ale ze taky, ze zatial som si len robila drobne opravy oblecena ihlou a nitou rucne 😄 Ale dlhsie uz rozmyslam,ze by som sa niecomu novemu zase poducila,len neviem odkial zacat. Jasne ze zacnem najskor oblieckami,ale budem teraz dlhsie doma a bola by skoda to nevyuzit a nezacat hned.Ktovie...mozno kym sa mi male narodia tak zvladnem usit aj bodycka👏😄

monicka144
22. máj 2017

Neboj, aj ja som začínala iba ručným šitím ale keď som zistila, že zúžiť nohavice by mi tak trvalo asi pol dňa a na stroji sa to dá zmáknuť za hodinku tak som si povedala, že aj ja sa musím do toho pustiť :D Už sú tomu asi štyri roky a teraz šijem pomaly celej rodine a hlavne mojej malej 🙂 To je moja najlepšia modelka

lullita
autor
22. máj 2017

@monicka144 tak to mam radost 😄🤘🏻 Musim sa do toho pustit, radsej by som nosila origos veci,ktore sa mi pacia a mam z nich dobry pocit ako lacne handry masovej vyroby

moonlight1210
22. máj 2017

@lullita inak, ja som začínala tým, že som kupovala lacné xl trička v sekáčoch a upravovala si ich na rôzne voľné alebo obtiahnuté tričká podľa môjho vkusu (skracovala, zužovala, učila sa robit strihy a výstrihy, ako hlboko zastrihnut, aby mi nevypadli z nich prsia 😁 ..., alebo ich aj farbila a pokreslila textilným fixkami.)

lullita
autor
22. máj 2017

@moonlight1210 to je fajn nápad a tiež ma to párkrát napadlo,ale keď my tu v ZA máme sekáče,kde si za nosené vyžmolkované tričká pýtajú toľko,za čo si kúpim nové v H&Mku tak sa mi do toho moc nechce.Kamoška kupuje za 30 centov na kila v sekaci niekde v presove a vzdy tam najde zaujimave veci. :( U nas asi nehrozi.Ale ak by niekto o takom v ZA vedel nech sa ozve 😄

iukas
23. máj 2017

@lullita este posurfuj, ci u vas v meste niekto neorganizuje nejake kurzy sitia, u nas viem o dlhodobejsich kurzoch aj o jednodnovych kurzoch zameranych napr. na sitie ciapky alebo textilnej hracky, na zaciatok aj par rad od profesionalky ti velmi pomoze. aj tu na koniku su baby, co zacinali na kurzoch v case volna a tak ich to chytilo, ze uz siju na predaj.

lullita
autor
23. máj 2017

@iukas skusim pohladat,najlepsie by bolo keby mi to ukazal niekto kto to uz vie🙂 prinajhorsom sa aspon niekoho soytam nech mi ukaze ako sa naraba so strojom a ostatne budem skusat z youtube tutorialov 😄

fomelka
24. máj 2017

Keď by ti bolo najlepšie aby ti to niekto ukázal tak si skús na internete pozrieť či náhodou niekto nerobí nejaké kurzy čo sa tohto týka 🙂 Keď robia pre účtovníčky, jazyky, cukrárky a podobne tak by sa mohlo nájsť aj takéto niečo si myslím. Je to dobrá vec keď máš v hlave nápady a chceš si ich sama realizovať