Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

luba41
8. jan 2015

@forgackatka no hnačka je nebezpečná..inak aj z Cka ju môže prehnať, ale skúste dávať len suché-seno, zrnká aj probiotika do pusy... nič zelené a mäkké..ak sa jej za den dva neupraví, tak určite k vetovi..hlavne sledujte, či žerie..morča musí skoro stále jesť..teda cez den väčšinou prespí,aj vtedy pojedá ale navečer začne byť aktívnejšie..
skús pozrieť aj tuto..inak to je velmi dobré forum o morčatách http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=nemoci

forgackatka
8. jan 2015

@luba41 dakujem a pokusim sa papat papa len ma trapia tie nozičky je s obchodu takze to nie je priamo od chovateľa mozno preto ...napisem ako sme pokročili.

richie33
8. jan 2015

ahojte mam doma morča a ako podstielku mam piliny ale stale su mimo klietky neviete my poradit ze co mam dat na klietku aby piliny neboly von ?

luba41
9. jan 2015

@richie33 priesvitné plastové sklo pripevniť na boky...prípadne drevené pelety na spodok a na to len tenkú vrstvu pilín..vtedy tak nevyletujú von a treba ani tak často čistiť..

luba41
9. jan 2015

@forgackatka ako morčiatko?

chantellle
13. jan 2015

môj už nebohý Johny...nikdy na to zvieratko nezabudnem..no je to veľmi náročne zvieratko na prežitie....

barborkark
13. jan 2015

@chantellle Ja som mala presne taketo vlasane, a už mam iba jednu :( pred vianocami nam odisla, bolo to hrozne, bola náš velky miláčik.. teraz mame uz len jedno a neplanujem kupovat dalsie ale tejto je samej velmi smutno

chantellle
13. jan 2015

môže sa stať, že sa zabanuje...mojej sestre sa to stalo..ten biely bol jej a zomrel jej nedavno ...asi mesiac po samičke. neprajem ti to, ale aj mne zomrela pred dvoma mesiacmi už 2.samička a jeden samček ten Johny,jeho som mala najdlhšie .. vedel robiť kolečko na povel a pusinkovať ma 🙂 bolo to moje <3 a teraz mam posledného samceka,ale povedala som,že ak aj tento zomrie už nechcem viac peruanca...

barborkark
13. jan 2015

@chantellle ako myslis zabanuje? no ja neviem, ona na nás ani nie je taka zvyknutá, je plachšia, bola velka kamoška s tou co nam umrela a teraz je osamela, ked jej chcem dat uhorku alebo nieco, tak sa ľaká.. Najlepsie by jej bolo s druhym morčiatkom, keby mam komu darovať. Ale su to super zvieratka, ja by som zas ine ako peruanca nechcela aj ked starosti s tou ich srstou, ale je to krasne strapaté 😀

chantellle
14. jan 2015

no ze jej bude smutno za tou co zomrela.ano mala by sa dobre s inym morcatkom...odkial si? ja som to nemyslela tak ze by som nebola s nimi spokojna,je to nadherne zvieratkoo,lem mavelmi boleli ich straty a preto som sa tak rozhodla...jooj a ta srst 🙂 milujem to cesat 🙂

tykat
21. jan 2015

Prosím znalkyne ak tu nejake su 🙂 ..mame dve morcata samicky, kupene v zverimexe, zili spolu v pohode cca 6 tyzdnov od zakupenia. Jedna kludnejsia, druha zivel. Potom jedna z nich porodila 2 mladatka a este v ten den zautocila na druhu samicku. Hned som ich oddelila. Skusali sme samicky brat na ruky a znovu ich zblizit, nedarilo sa. Tak sme ich nechali oddelene. Mesiac na to porodila druha samicka 3 mladatka. Tj. Mali sme dve rodinky v dvoch klietkach. Ti prve mladatka sme darovali a cakala som kym odrastu tie dalsie tri, samice stale oddelene (jedna sama a jedna s 3 mladatkami). Mohli sa okukovat cez mriezku. Dnes sme darovali tri mladatka a ja som sa pokusila dat samice dokopy, dopalo to bitkou, takze su rozdelene a neviem ako postupovat. Ciel je aby spolu pekne nazivali, kupovali sme dve kedze viem ze morcata maju radi spolocnost a maju sa chovat min dve. Poradte ako ich opat zblizit? Teraz su v klietkach vedla seba, jedna stale okusuje mriezky, hrabe, knuci a chcela by k tej druhej a ta druha sedi a tvari sa ze je rada sama a max. zacvaka zubamia zavrci na tu druhu. Uz som ich skusila aj prebehnut spolu v kupelni ale skoncilo to cvakanim zubov a bitkou. Na jar je plan ze pojdu vonku do jedneho vybehu, dnu do klietok sa vratia zas na zimu.

luba41
21. jan 2015

@tykat ak budú mať velký výbeh, tak by im spoločná "domácnosť" nemala až tak vadiť..daj im každej domček ako úkryt, každej na druhý koniec výbehu..prípadne ich budeš aj vo výbehu musieť oddeliť..doma ich nechaj oddelné, nech sa vidia a cítia..morčiatka sú síce spoločenské / teda žijú v spoločenstvách/, ale nikdy sa nebudú k sebe túliť.. aj ked spia, ležia tak je medzi nimi priestor mnimálne na šírku dlane.. 😉 ani z misky nejedia obe naraz, vždy jeden vytlačí druhého..

tykat
21. jan 2015

@luba41 dakujem za radu...dnes sme ich zas dali spolu pobehat po kupelni, tak najprv na seba vrcali a cvakali zubami ale potom sa jedna odvazila ist skumat priestor a druha pelasila vzapeti za nou aby neostala sama 😀 , tak srandovne isli pricapnute na zem a plazenim vpred, jedna druhej za zadkom, raz jedna prva raz druha, nerozdelili sa ani na chvilku, potom zaliezli pod kos na pradlo a to uz na seba povrcali, ale potom pekne spolu sedeli, sem tam vybehli po jablko a nakoniec si sadli asi pol metra od seba a tak boli az kym som ich nedala do klietok. Tak hadam to nejako dame dokopy do jari.

jaja29
4. feb 2015

Ahojte ako prosim vas podavate morciatku vitamin C? A kolko? diky

luba41
5. feb 2015

@jaja29 pokial nie je choré, staré tak potrebu vit. C pokryje strava / tráva, zelenina, ovocie/..udáva sa 100mg na 1kg váhy..ak pije z napájačky vodu-môžeš rozpustiť do nej a pridať glukozu / inak by to asi odmietlo piť/..ak treba zvýšený prísun -zmiešam vo vode Cko, glukozu a podávam striekačkou do papulky-bokom, aby stačilo prehltať, nesmie sa streknuť priamo..

luba142
20. feb 2015

@chantellle kolko sa ti dozilo morciatko ?

luba142
20. feb 2015

ahojky toto je nase morciatko 🙂

tanitta
20. feb 2015

ahojte
chcem sa spytat ci mozem dat morciatko na travnik mame spravenu taku velku ohradku takze neujde, ibaze prve morciatko nam po tyzdni zomrelo davali sme ho von 😔 tak teraz neviem ci sa mohlo prejest z toho zeleneho alebo v tom bolo nieco ine.. boli sme aj u veterinara ale uz sa mu pomoct nedalo...

chantellle
21. feb 2015

@zuzana581 ahoj,,,som niekde citala,ale uz neviem kde,ze naj je plast...morcatko cika kade tade a su z toho bakterie....

chantellle
21. feb 2015

@tanitta ahoj..ja som davala stale na travnik...len nezabudni na tien a vodu..urcite ina pricina..ked nevladze papat tak nepapa

chantellle
21. feb 2015

@luba142 ahoj...vyse dvoch rokov,,,

luba142
21. feb 2015

@chantellle a co mu bolo?

chantellle
25. feb 2015

neviem....vychudol a nechcel nic papat....krmila som ho so striekackou a aj tak mi umrel... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

chantellle
25. feb 2015

@luba142 a kup mu peletky ako podstielku..vôbec nesmrdi,moze kakat kam chce aj piskat a ked budu uplne ako prasok vysypes a das nove..dlho to vydrzi a je to naozaj nesmradlave...noviny ti nepapa??ja by som sa bala dat noviny...

luba142
25. feb 2015

@chantellle nie nepapa noviny, mame v klietke skatulu od masa a tam chodi prevazne kakat a cikat, aj ked niekedy je to aj po klietke, no vacsina je v tej krabici, zvykla si tam aj sedavat a seno papat odtial, ma to blizzsiue k senniku 😀

waitinka7
2. mar 2015

Ahojte dievčatá.
Minulý týždeň sme si domov kúpili morča. Nikdy predtým sme to nemali, takže nemám absolútne žiadne skúsenosti, čo - to som si už prečítala na nete. Ja sa len chcem poradiť, ako to morča naučiť do toho záchodíka cikať. Resp. cikať a kakať. Či kakať bude stále na rôznych miestach a naučí sa len cikať? Ten záchodík má byť z čoho? Môže to byť aj nejaká plastová miska? a čím mu to vystlať? My máme v klietke drevené peletky. Budem veľmi vďačná za každú radu. Ďakujem.

cairka
12. mar 2015

@waitinka7 , my sme mali plastovú misku, v nej kuchynské utierky (máš bezproblémové čistenie) a veľký, ideálne ploský kameň. Ten nájdeš hocikde, len ho vyvar pred tým,ako mu ho dáš. Na ten kameň by sa malo nalákať aj samo, že tam začne chodiť.

waitinka7
12. mar 2015

@cairka ďakujem za radu 😀 Ja som morčiatku dala tiez takú plastovú misku od zmrzliny a kuchynské utierky dovnútra, ale to celé iba vyvrátilo, cikat tam vobec nechodilo. A ked dám ten kamen, to mám dať na to servítku či pod neho? A čo s tým, čo morčiatko kaká? Je to v celej klietke, to treba každý tretí deň čistiť - resp. vymeniť celú podstielku?

cairka
12. mar 2015

@waitinka7 , kameň daj na servítku. Ja už si presne nepamätám, ako to tam vysvetľovali, že prečo ten kameň účinkuje, pripomína im to čosi z ich života v prírode.
Čistenie bude jednoduchšie , ak si zvykne chodiť tam. Peletky netreba meniť každé 3 dni, ale asi to nevyzerá ukážkovo, keď chodí hocikde. 😅 tak vymeň a skúste ten kameň, náš si ho hneď obľúbil. Môžeš mu tam hodiť do misky pod kameň trocha rozmočených peliet, aby cítil svoj pach, ale to len na začiatku, kým si zvykne.