Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

dobkovci
18. jan 2017

@slavkadud ďakujem pekne ..V to dúfam aj ja

luba41
19. jan 2017

@dobkovci a nádor aj ked je zhubný-u morčiat je velmi dobrá prognoza prežitia..moj mal tiež, odoperovali a žil dalšie roky..a riešiť hned tú hnačku u veta-určite nečakať

dobkovci
19. jan 2017

Tak dnes sme absolvovali návštevu u zverolekara.dostali sme 2 injekcie.

marcelatt
19. feb 2017

poradte prosim, je lepsie kupit morca samicku alebo samceka? mam 5 rocneho syna a chce morciatko..zatial mame iba rybku, takze sme zaciatocnici...a poznate niekto chovatelov morciat v Trnave a okoli? dakujem

dobkovci
19. feb 2017

Ahojte 🙂 podla mna na tom nezalezi ci samcek alebo samicka .ked sa chova iba jedno morca. Ja osobne mam 2 samicky.

majka010
18. apr 2017

Ahojte dnes sa nam narodili 3 morčiatka a vsimla som si ze jedno je kratkosrste a druhe ma cervene ocka nakolko aj matka aj otec su jednej rasy rozety a ani jeden nema cervene oci dakujem za radu

luba41
19. apr 2017

@majka010 no asi genetika..predkov rodičov poznáš, asi nie? ak sú vaši zo zverimexu, príp len tak z domáceho chovu, tak tam pravdepodobne sa párili morčatá hocijako..ja som mala sestry morčatá-jedna hladká, druhá s rozetami..🙂

ema045
1. máj 2017

Ahojte
Keď môjho Kvika hladkám vždy mu vypadne zopár chlpov. Stále sa to stupňuje. Keď som kúpila a prvý krát som ho hladkala tak sa nič nedialo, ale po pár dňoch mu začali vypadávať chlpy.☹ Vždy keď sa na neho pozriem tak má medzi srsťou šedivé chĺpky a na zadočku má chuchvalce chlpov čo mu vypadli.😢 Začína sa ma báť... Čo mám robiť? Prosím poraďte mi.

lunnita
1. máj 2017

@ema045 ist k veterinarovi urcite.

majka010
8. máj 2017

@luba41 dakujem pekne ja som si myslela ze to bude asi tim ze maju inych predkov

marcelatt
15. máj 2017

darujem morčiatko...je z chovnej stanice, je to chlapec, plemeno sheltia, narodeny v decembri 2016..som z Trnavy, nechcete niekto?

keksicek
31. júl 2017

Ahojte, chcela by som sa spýtať, strihala som našej Oškvarke pazuriky a zastrihla som do žilky. Krvácanie som zastavila, znova začalo krvácať, znova som zastavila. Nemôže nahodou morčiatko vykrvácať? Bola by som nerada a teda dcérka este viac. Ďakujem

luba41
2. aug 2017

@keksicek nemože..

hipuska
27. dec 2017

Ahojte, poradíte mi? Máme párik a teraz máme 2 malé morciatka. Dokedy musí byť samec mimo? Som rozmýšľala, že keď žijú v prírode, tak sa dajak nedelia? A ešte, jedného máme z chs a druhého zo zverimexu. No a odkedy máme toho zo zverimexu strašne sa škrabu a začala im padať srsť. Nie je to nič strašné ale predtým to nebolo...

lintu
27. dec 2017

@hipuska akurát nedávno dávali na dvojke dokument, kde mali samčeka, samičku a mláďatá po celý čas v jednej klietke.... z tohto hľadiska je zdá sa takéto spolužitie ok... ALE! Keďže samička po pôrode môže hocikedy opäť otehotnieť, mala by byť od samčeka oddelená čo najdlhšie... za rok by samička nemala mať viac ako 1-2 vrhy... čím s dlhším časovým rozostupom od seba, tým lepšie... tak ako pre ženu, aj pre ňu je toto obdobie veľmi vyčerpávajúce a časté pôrody môžu u nej viesť až k smrti...

škrabanie môže spôsobovať čokoľvek... prejdite sa radšej aspoň s jedným morčaťom k zverolekárovi...aj keď to bude nejaká banalita, aspoň budete vedieť o čo konkrétne ide

smejulka323
29. dec 2017

Ahojte, poradíte mi prosím? Máme dve morčatá, súrodencov ale nie z jedného vrhu, starší je určite samček, mladšie ešte nerozozname. No zdá sa mi, že po sebe akosi vrčia. Máme ich týždeň a prvé dni som pozorovala, že sa k sebe tulili, asi sa ešte báli, boli a aj sú stále plache. Netreba ich oddeliť? Ak sú samček a samček nebudú sa medzi sebou biť?

lintu
29. dec 2017

@smejulka323 mala som dvoch samčekov, ktorí vychádzali spolu v pohode.... postupne však začali byť na seba viditeľne alergickí, bili sa, takže museli ísť natrvalo od seba...
veľkú dobrotu nebude robiť ani ak je mladšie morča samička.... morčatá sa medzi sebou dokážu rozmnožovať bez ohľadu na to či sú si rodina alebo nie

ak po sebe neskáču, zatiaľ by som ich nechala tak... pozorujte ich, ako sa k sebe správajú navzájom... ale buďte pripravení na to, že ich časom bude možno nutné naozaj od seba oddeliť

lintu
29. dec 2017

@smejulka323 *ak po sebe neskáču a nevrčia veľmi (výstražné vrčanie je sprevádzané naježenou srsťou, drkotaním zubov, obchádzaním "neželaného"....)

smejulka323
30. dec 2017

@lintu väčšinu času trávia takto, ale napríklad zdá sa mi, že keď idú jesť, a to väčšinou naraz, ten väčší (Jajo) odhana menšieho (Pajo)...a už dnes hneď ráno som spozorovala mierne útočné správanie od Jaja, už začína byť dominantný 😔

smejulka323
30. dec 2017
keksicek
2. jan 2018

Ahojte, potrebovala by som opäť radu. Dcére sa vysmyklo morča z rúk a asi z jedného metra dopadlo na koberec. Mám pocit, že zadné nôžky má udrete, pretoze ich trochu ťahá za sebou. Žerie normálne, pije tiež, aj vyskočí na striešku domčeka, aj kvíka keď ideme do chladničky 🙂 Vidíme, že sa pohybuje obtiažnejsie ako inokedy. Mate s tym niekto skúsenosti? Neviem či pomôže veterinár. Ďakujem veľmi pekne za rady.

hipuska
4. jan 2018

@lintu ďakujem, už som ich oddelila, lebo veľmi začal obťažovať samičku. Zverolekára tiež navštívim.

hipuska
4. jan 2018

@lintu ešte sa chcem spýtať, čím strihať tie pazuriky? Smez malého mesta a veľa toho nemajú v obchode. Existuje niečo špeciálne alebo môže byť aj kliešte na ľudské nechty?

lintu
4. jan 2018

@hipuska uff, s týmto neviem poradiť... ja som morčatám pazúriky nikdy nestrihala... v klietke mali rôzne kamienky, drievka (čiže drsný povrch), pobehovaním cez ktoré sa tento problém riešil volijako sám... keďže sa chystáte k zverolekárovi, na tie klieštiky sa potom radšej jeho opýtaj... predsa len v tomto smere radšej opatrne, keďže nesprávne zastrihanie do pazúrika môže spôsobiť morčaťu zranenie....
niektoré špeciálne pomôcky sa dajú inak zakúpiť aj u samotného veterinára... alebo potom kúpiť cez eshop.... alebo (ak máte drobnochov) skúsiť poprosiť tam, či by vám kliešte aspoň neobjednali

@smejulka323 ako sa majú drobci? už spolu lepšie vychádzajú? posledne som nereagovala, ale super farebný "párik" ste vybrali 🙂

@keksicek morča sa už má lepšie?

smejulka323
5. jan 2018

@lintu zistili sme že menšie morča je samicka a este je malá tak sme ich na čas oddelili, lebo samček nezačal byť agresívny, on jej začal dvorit...počkáme nejaký čas a potom ich dáme zase spolu

keksicek
5. jan 2018

@lintu Ďakujem za opytanie, vyzerá, že už je lepšie. Nôžky sice este nie su uplne v poriadku, ale zacina už lepsie chodit. Uvidime co bude po vikende, hladame dostupneho veterinara pre male hlodavce.

lintu
8. jan 2018

@keksicek super, skoré uzdravenie prajem.... snáď už bude len a len lepšie 🙂

@smejulka323 čisto len zo zvedavosti, ak by z tohto páriku vyšlo nejaké zaujímavé sfarbenie detičiek, určite zdieľaj..... zatiaľ nech sa im dobre darí 🙂

smejulka323
8. jan 2018

@lintu keď to príde, a nezabudnem na to, budem zdielať

tanitta
8. feb 2018

@hipuska my striháme doma mame na to speci kliešitky na pazúriky. ten pazúr ma sfarbenie vidiš co je žive a co je uz nie je"zive"..to cvaknes

smejulka323
14. mar 2018

Dievčatá pekne prosimprosím, ako sa samicka začne chystať na blížiaci sa pôrod? Chystá si nejaké hniezdo? Ako sa začne správať?