Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

zuzana581
1. feb 2012

Baby, ja teraz čítam na fore o morčatách, že morčatá by vôbec nemuseli jesť tie krmné zmesi (dokonca, že im nerobia dobre), ale stačí im len ovocie, zelenina a seno alebo tráva a vraj im treba pridávať vitamín C vela. Normálne im niektorí kupujú kvapky Cčko. Prečítajte si tu: http://www.morcata.sk/forum/viewtopic.php?t=231... Vy dávate tie krmne zmesi, alebo nie?

biba04
2. feb 2012

Jasne ze budu 😵

biba04
2. feb 2012

ja davam nasim chlapom rano mrkvu, na to si oni sami davaju seno, poobede dostanu uhorku, ktoru mimochodom strasne zboznuju, opat si daju seno a behom dna im este dava dcerka sem tam salatove listy, nie vela. Ovocie im nechuti, skusali sme jablko, do toho kusnu 2-3 krat a staci, tak isto je to s hruskou, mandarinku vobec nechcu a banan tiez nechcu. Oni vyslovene ficia na mrkve, salate a uhorke. Ani papriku dokonca nechcu, hoci sa o nej pise, ze ju zboznuju. Nasi vobec, ani nuchnut k nej nechcu.
Krmnu zmes maju v klietke cely den, ale zistili sme, ze si z nej vyberaju , iba to co im chuti, velmi radi si z toho vyberaju hrasok, sem tam kukuricku a niekedy aj ten ovos a psenicku, ostatne mi vyhadzuju z misky von.
Vitamic C som kupila v lekarni , kazal mi to veterinar este na vstupnej kontrole, dostavaju ho denne do cerstvej vody.
Prehnat sa to s nim neda, nakolko to co nepotrebuju, tak to vylucia 😀
Co sa tyka sena, kupila som im taku gulicku, ktoru som zavesila na klietku a strasne sa s nou radi hraju, denne aj tri krat ju vypchavame senom a z toho to zeru. Ta gula je povodne na salatove listy. Inak seno maju aj klasicky v "jaslickach" ale tam im to staci dat raz denne , odtial ich to moc nebavi, ale zeru z nej vtedy ked sa nevedia podelit o tu gulicku , zvycajne sa jeden nahneva na toho druheho , jeden zostane zrat z gulicky a druhy ide k jaslickam. Ale su casy , ked sa vedia krasne obaja nazrat z tej gulicky. Mozem ju odfotit, ak chces ? je to super zabavy pre nich, da sa do nej dat hocico, aj uhorky...

zuzana581
2. feb 2012

@biba04 ja som tú guličku včera pozerala ale nebola som si istá, či to je praktická vec. Ale tak keď vravíš, že je fajn, tak ju kúpim. A to som už tiež čítala, že niektoré morčatá sú vyberavé a že nechcú hocičo zjesť 🙂
No a čo sa týka veteriny, tak ich treba isť nahlásiť a urobiť vstupnú kontrolu? Že aby boli v prípade potreby zaevidovaný vopred?

cairka
2. feb 2012

Tá guľa na seno je fajn, aj náš ju má rád. A ešte radšej teda to seno v nej 😝 na trávu si musí počkať do jari, také čudo ešte neokúsil 😀 Ináč náš moc nemusí mrkvu, najradšej má uhorku a kaleráb. A zmes mu dávam tak každý druhý deň, väčšinou vyje všetko, ale najradšej má tie granulky v nej, tak nabudúce už kúpim len granule. Zatiaľ máme prvé balenie, čo sme kupovali pred príchodom.

biba04
2. feb 2012

ja som isla k veterinarovi kvoli zubkom, aby mi povedal , ci ich maju spravne a dostatocne velke, cize ani male ani velke, a on ich rovno zapisal a "prehmatal" 😵 ...a hlavne aby mi predviedol ako spravne strihat tie pazuriky, lebo som citala , ze sa im da dost nepekne ublizit tym strihanim, tak som sa nechala poucit 😀

biba04
2. feb 2012

@cairka vy mate doma iba jedno morca ?

cairka
2. feb 2012

@biba04 , áno. Jedného samca.

biba04
3. feb 2012

pytam sa preto, lebo o morcatach je zname , ze nemaju byt osamote, v zahranici je dokonca zakazane predavat ich po jednom....ako dlho ho mate ?

filipal
3. feb 2012

@biba04 ano, mas pravdu, morcata a ani zajace by sa nemali chovat osamote.

@zuzana581 ja nasim davam aj tu krmnu zmes, ale len cca jednu lyzicu denne. najviac im chuti taka z Rakuska 😀 vzdy ked tam idem im krabicku kupim. kvalitne seno a vodu z napajacky musia mat stale k dispozicii. davam im este denne zeleninu. najviac lubia mrkvu (vnat im chuti najviac), uhorku a cviklu. ale kazdy ma trochu ine chute. 😀 v lete ich davame von sa napast....a chudia im aj medovka, mäta, ribezlove a malinove listie. ked ideme okolo peknej luky, vzdy im nazbieram....

zuzana581
3. feb 2012

@filipal ja si inak myslím, že žiadne zviera by sa nemalo chovať osamote. Možno ani pes, keď je rodina viac vyťažená, že je psík často sám. Každé zviera je veselšie, keď má parťáka. Len nie vždy je samozrejme možné chovať zvieratko po dvoch. Ja som včera kúpila dve andulky pre moju sesternicu. Velmi ich chcela a mala narodeniny, tak to bude darček. Zatial sú vyplašené a skoro sa nehýbu, ale keď idem pomaly do klietky a tá jedna vidí, že druhá sa tak nebojí, tak aj ona sa nechá pohladkať.

biba04
3. feb 2012

@filipal kolko im davas tej vnate ? raz sa mi jeden chudacik zdul a musel mat dietu....ako ma byt ta vnat upravena..dakujem 😵

cairka
3. feb 2012

Hej, ja viem, že odporúčajú chovať viac morčiat naraz, ale čo som čítala nie je vôbec výnimočné, že sa nemôžu zniesť a mať 2 veľké klietky je v našich podmienkach nereálne. Študovala som to dosť pred kúpou, ale žiaden pár nebol taký, že by sa dalo rátať, že spolu vydržia aj v dospelosti, ani 2 samce, ani 2 samičky, ani samec a samička. Nášho máme 2 mesiace. Neskôr, keď už baby budú väčšie a budú chcieť (a starať sa) dvoch, tak nejako poriešime, ale zatiaľ sa nedá.

filipal
3. feb 2012

@biba04 asi 3-4 listky mrkvove, 1-2 kalerabovych pre jedneho.. nesmu byt mokre.

atinka22
3. feb 2012

Ja by som sa chcela opýtať, či môže byť morčiatko v akvárku. My ho tam máme, je dosť veľké, má tam domček, pilinky, napájadlo, misku. Malo by sa chovať vyslovene v klietke?
Teraz nám naše chytilo svrab ☹ , neviem z čoho, vždy mu akvárko minimálne raz do týždňa vyčistím. Boli sme na injekcii a musíme ho každých päť dní potrieť takou smradľavou vodičkou.
Náš Leo je tiež sám, dosť nám narástol a keby sme kúpili druhého, asi by sa nepomestili.

biba04
3. feb 2012

@atinka22 mate doma aj nejake ine zvieratko ? v akvarku chovat morca podla mna nie je velmi vhodne, klietka je lepsia, jednak kvoli vzduchu, tym ze beha po hoblinach , v akvarku sa mu moze vytvarat prach, v klietke to lepsie prevetra, nase sa napriklad hraju aj s mrezami, kusu do nich, ked su hladne , davaju mi tak najavo , ze odo mna cakaju nejaku mlsku, kolko krat som ich pristihla vyslovene sa iba pretiahnut o tie mreze, aj ten celkovy kontakt s tym zvieratkom je v klietke lepsi ako v akvarku, nasa mala si napriklad navykla skrabkat ich po "labkach" ked ich vystrcia von 😵 ...
co sa tyka samoty je to pravda, tie co ziju samotne , zomieraju ovela skor ako tie co ziju v parikoch, oni su totiz dost spolocenske a potrebuju "niekoho" k sebe, a rozhodne pokial je to ako u nas, ze dcera do stvrtej v skole a my s manzelom v praci, vtedy sa dozaduje spolocnosti
ked nam jeden zomrel , veterinar nam na rovinu povedal, ze ak nezozenieme druheho , a tento uz je zvyknuty mat spolocnost, nemusi to dopadnut dobre ani s nim...takze sme rychlo zohnali druhe morciatko 😀

zuzana581
3. feb 2012

@atinka22 a z čoho dostalo ten svrab? Čo povedal veterinár? Ja si inak tiež myslím, že klietka by bola lepšie ako akvárko.

sari24
3. feb 2012

jej, aká milá téma 🙂 Ja síce už morča nemám, ale dobrých pár rokov dozadu som ho chovala tiež, konkrétne samičku. Je to veľmi milé zvieratko, na ktorom vyslovene vidno tu vďačnosť ak mu natrhate čerstvú trávu, date kus zeleniny...krásne sa s ním da zahrať 🙂. Určite by som ešte chcela jedno, ale nakoľko žijem s rodičmi nejak mi to teraz nebude umožnené, vtedy som bola dieťa tak mi ten sen splnili, ale určite raz v budúcnosti si jedno zaobstarám 🙂

@atinka22 Klietka je podľa mňa lepšia 😉 Lepšia prústupnosť k morčiatku, moja si aj kusala do mreží, tiež si tým vyžadovala viac pozornosti poprípade ak mala na niečo chuť alebo bola hladná 😝 Dobré na tom je to, že je celkovo lepší kontakt, vždy som tam strčila kus prst a ona prišla, oňuchala, olizala a mala to rada 🙂

Inak neviem či to všetky morčiatka, ale ja som si svoju tak kus vycvičila 😀 Zo začiatku to nevedela, bola len ticho v klietke aj sa bála, ale postupne vždy keď som jej otvorila klietku na výbeh skúšala a skúšala až kým sa z nej sama nenaučila vyliezť a taktiež aj vojsť dnu 😝 Takže bolo menej starosti s vyberaním, otvorila som a len počkala kým výjde 😀 A tiež vždy reagovala na strčenie kľúču do zámku, to už som počula ten kvikot 😝

zuzana581
5. feb 2012

Ahojte. Tak morčatá sú doma. Hrozne sa boja a stále sú na sebe zašité niekde v rohu. Zatial ani nejedli, ani nepili. ☹ No dúfam, že si rýchlo zvyknú.

filipal
5. feb 2012

@zuzana581 aj nase boli take vystrasene. nechaj ich nech si postupne zvykaju....dala si im budku?
ja som za budky, aby mali aj pocit sukromia a bezpecia. viem, ze niekto zvyka bez budok.

zuzana581
5. feb 2012

@filipal ano, dole majú domček a hore majú tú jednu časť oddelenú, ako domček (bez mriežky). A teraz sa schovali pod ten mostík, ktorý vedie na horné poschodie.

filipal
5. feb 2012

@zuzana581 jeeej, to je zlate! viem si predstavit, ze deti uz nemozu vydrzat! 🙂
ale vo vasej klietke budu mat stvorhviezdickovy hotel, podla mna si rychlo zvyknut.

zuzana581
5. feb 2012

@filipal už sme ich aj mali vonku a deti ich hladkali. Po chvili na rukách si dokonca hryzli aj z jablčka, ale akonáhle ich dáme do klietky, tak prvá čiara do nejakého ukrytu a odtial pozerajú. A teraz zaliezli pod ten mostík a tam ich nedočiahnem, lebo z tej strany nie sú dvierka, tak musíme počkať, kým vylezú, lebo nasilu ťahať ich nebudem.

Mám im nechať zeleninu, čo som im nakrájala do misky tam až do rána, alebo to mám zobrať a dať im zasa ráno? Pokaziť sa to nemôže, nie?

filipal
5. feb 2012

@zuzana581 ja im nechavam zeleninku v klietke, dostanu niekedy chut az neskor. v noci schrumaju...
az ked im davam na druhy den novu, pozbieram zbytky starej a zahodim do kompostu. ale moji su taki jedaci, ze skoro nic nenechaju. 😝 😅 tycinku zjedia za 2 dni! ale aby neboli tucni, dostavaju ju iba obcas.
sestrine zajace tie ponechavaju vsetko, skoro nic nejedia...aj v apetite sa zvieratka lisia. 🙂

zuzana581
5. feb 2012

@filipal dostali sme dnes do nich aj kúsok mrkvy, okrem toho kúska jablka. Sranda, že nám jedli z ruky, ale z misky čo majú v klietke nechcú. Potom sa zašili v domčeku a už spia. Ale z pod toho mostíka sme ich museli vybrať tak, že sme nadvihli klietku a vytiahli ich. Aspom trochu tej mrkvi zjedli. Uvidím, ako budú zajtra.

pacica
6. feb 2012

ahoj,ja som chovala morca,takze presne viem ako sa on starat.no urcite aby malo kazdy den prijem cerstvej vody.moc ho nenapchavajte,davajte si pozor na mokru travu,mokre listy,moze sa zdut.urcite mu davajte zeleninu,suchy tvrdy chleba,piskoty.casto mu vymienajte piliny,ale to patri za samozrejmost.morca miluje melony.ved da sa pozriet na internete ako sa on starat.a davajte si ho na ruky,hladkajte ho nech citi lasku aby sa nemusel nicoho bat a ked bude zviknute,sem-tam ho pustite pobehat,ale bacha na kable 😀

biba04
6. feb 2012

@zuzana581 ahoj, nam predavajuca, ked sme ich kupili, odporucila dva tri dni nechat bez domceku, ale iba tie dni , ked ste doma, nie ked sa chodi do roboty, aby sa nemali kde schovat a aby vas mohli sledovat, ze vraj to urychluje "spoznanie sa s majitelom", my sme to vyskusali v sobotu a v nedelu , boli bez domceka a dostali ho az v noci ked isli spat, vyslovene iba na spanie. Myslim , ze si docela dobre zvyklil, akurat aj teraz ked urobime nejaky necakany pohyb , tak sa zlaknu 😀 , ale to je uplne normalna reakcia
Zeleninku im nenechavam v klietke, my im ju davame z ruky, aby sa nas nebali, to co nezjedia im uz potom nedavame 😵
ale ti vasi su asi este malinke, oni si casom zvyknu, chce to trosku casu, aby zistili kde su a ze im tam ni nehrozi 😀

zuzana581
6. feb 2012

@biba04 tiež som im ho dnes vybrala a dala až na noc. Večer dokonca začali behať po klietke a objavili už aj vrchné poschodie. Ale musíme byť ďalej od nich, lebo ako nás zbadajú v blízkosti, tak zostanú ako sochy 🙂

biba04
7. feb 2012

aj nase to robili zo zaciatku, teraz uz nas poznaju , pridu k mrezi a doslova zobru aby sme im nieco dali 😀

zuzana581
7. feb 2012

Baby ja som včera večer vyšmarila hobliny, len sa tak po nich zaprášilo. Dva dni som nerobila nič iné, len zametala a vysávala hobliny z celého bytu. Dala som pod nich zatial tie nepremokavé podložky čo sa dávajú pod bábetká, na to noviny a na to kuchynskú papierovú utierku. Keď sa vycikajú, utierku dám do záchodíka, noviny vymením. Možno sa mi tak naučia chodiť do toho záchoda. Uvidíme. Zatial im je jedno. Musím pouvažovať o inej podstielke, lebo je pravda, že táto klietka nie je velmi vhodná na piliny (inak som si dala vyrobiť plastovú vaničku naspodok, tak som zvedavá, čo mi príde), ale aj to, že naši sú dlhosrstí a tie hobliny sa na nich doslova lepili. Máte skúsenosti s inou podstielkou? Prípadne s novinami, takto ako ich dávam? Myslela som, že to bude smrdieť, ale zatial nesmrdí. Ráno som vymenila len vrchné papiere a noviny, ktoré boli ocikané a žiadny smrad. Možno pri tom zostanem. Čo myslíte?