Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

cairka
26. jan 2012

@zuzana581 , tá vyzerá super 🙂

Baby, poraďte, pazúriky striháte doma, alebo chodíte na veterinu? a robia to na všetkých veterinách? A ešte ako kontrolujete zuby? ja som chcela skontrolovať, či mu neprerastajú a mohla som tak akurát skontrolovať diery v mojom prste 😅 podľa nich má zuby až až dlhé 😝

maca793
26. jan 2012

my máme plastovú klietku, a dávam obyčajné piliny sprvu som mala lisované piliny ale nejak sa to morčaťu nepáčilo a ja som si nebola istá že ako podstieľka ju netlačí, ked leží.

zuzana581
26. jan 2012

@cairka musíš ho vymáknuť keď zíva 😀 Ale vážne, neviem ako by som kontrolovala zuby. Po skúsenostiach s naším besným kúsajúcim zajacom, by som sa asi bála otvárať morčatám papulky. Ale nechty som mu zo začiatku, kým sa neprejavil strihala raz. Bolo to v pohode. Neviem zatial aké majú morčatá nechty, ale pokial majú biele, tak tam vidíš pokial ide ešte krv a kde je už len nechet. Len otázka je, či ti budú držať. Na to som tiež zvedavá 🙂
@maca793 a aký je rozdiel medzi tými lisovanými a obyčajnými? Ja si predstavujem, že obyčajné sú také stočené a lisované rovné 😎 Ja som ešte piliny ani nevidela naživo. Pýtam sa asi trošku sporosto, že jo 😀 ??

biba04
27. jan 2012

no v kazdom pripade, bude vela priestoru, ktory bude treba cistit 😅

zuzana581
27. jan 2012

@biba04 no veď to 🙂

biba04
30. jan 2012

@cairka pazuriky im striham ja sama doma, lebo ked mi zahlasili , ze chcu za to 10eur za jedneho a mam dvoch a treba to pravidelne strihat, tak som si povedala, ze sa to radsej naucim sama, doteraz som im strihala 4razy, takze mam 80eur vo vacku a noznicky ma stali 5eur.....no aka som sikovna ?

biba04
30. jan 2012

@cairka k tym zubkom; nasi si zvykli zakusavat sa do klietky, lebo su prilis mlsni a ked ma vidia v kuchyni nieco krajat tak si myslia , ze im nieco idem dat a hryzu klietku a vtedy je to krasne vidiet, inak najlepsie je dat na prvy krat skontrolovat zubky veterinarovi, ktory skontroluje ci zubky "dobre" sedia a ak ano , tak potom staci iba aby mali do coho hryzt a prakticky si ich obrezavaju sami tym ze hlodaju, a v pripade ze by nieco mali so zubkami, tak veterinar vie urobit spravny zakrok a "napravit" to...

cairka
30. jan 2012

@biba04 , 10€ 😨 , no asi prvýkrát pôjdeme, nech aj tie zuby skontroluje a potom budeme tiež pekne doma strihať 😝

biba04
30. jan 2012

no a ten nas veterinar si zauctoval este 10eur aj za nahlasenie "noveho pacienta" 😠

zuzana581
30. jan 2012

Baby a dávajú sa morčatá aj nejak očkovať? Treba ísť a nahlásiť ich k tomu veterinárovi, alebo stačí až v prípade, že bude niečo treba. Inak naša klietka (králikáreň), dnes dorazila. Je postavená a myslím, že som zatial spokojná. Uvidíme, čo bude, keď tam nabehnú tí dvaja 🙂

zuzana581
30. jan 2012

Taká som nahnevaná. Jedno z tých morčiat, čo sme mali brať, zomrelo. Videla som na stránke chovatelky, že má pri jeho dvoch súrodencoch napísané, že uhynuli, tak som jej hneď písala, že či je ten náš v poriadku a čo sa stalo a ona mi odpísala, že ráno ešte pekne behal a teraz, keď sa bola pozrieť, tak je mrtvy aj on ☹ Vraj nemala mama mlieko. Aaaach jááááj. Malá samozrejme chytila hystériu, lebo ten čo zomrel bol akurát ten, čo si ona vybrala. Ja neviem, ale predsa, keď má predané morča, tak by mohla kontrolovať, či je všetko v poriadku. Veď tie malé mali 2 týždne a ona až teraz zistila, že mama nemá mlieko? Oni boli vonku, tak bohvie či aj nezmrzli, len mi to nechce povedať, lebo pár dní predtým sme si písali, že či neprechladne v týchto mrazoch. No čo narobím...

filipal
30. jan 2012

@zuzana581 vonku??? to nemyslis vazne? morcata neznesu takuto nizku teplotu. mozu prechladnut uz pri teplote okolo 12 stupnov. vonku byvaju zvycajne od aprila do septembra aj to len cez den.
co je to za chovatelku?

filipal
30. jan 2012

morcata sa neockuju, iba kralikovia.

zuzana581
30. jan 2012

@filipal povedala, že môžu byť vonku, ale musia byť navyknuté a mať samozrejme nejaké domčeky a vela sena a tak. Ale že títo sa narodili síce vonku, ale potom ich dala dovnútra, ako sme spolu písali, lebo začalo aj mrznúť. A nevšimla si, že ich mama nekojí. No ja neviem, malá bola hotová a tak sme celý večer hladali iných. Lubili sa jej od tejto chovatelky 2 baby, ale to budeme zasa musieť čakať 3 týždne a ja sa už bojím, čo sa za tú dobu môže stať. Klietka doma a morčatá nikde. Našli sme dvoch samcov v inej CHS, tak uvidím čo povie zajtra malá ako sa rozhodla. Už ma to prestáva baviť, nech mám nejaké morčatá už doma a je klud, lebo takto krpci furt otravujú. A malý chodí a hovorí, že nevydržím morčátka, akože sa ich nevie dočkať 🙂

filipal
30. jan 2012

@zuzana581 no teda, chudatka! aj tvoje deticky, aj morcata... ☹ no ja neviem s tym chovom vonku nemam skusenosti. co som citala, tak v zime drzia ludia morcata aspon v hospodarskych budovach a teraz su extremne zimy. a dokonca take mladatka.... preco ich nechova vnutri? nezda sa ti to cudne? ved morcata pochadzaju z teplejsieho podnebia. a hlavne, ty ich chces chovat vnutri, tak by to bol pre ne teplotny sok. kup si radsej od niekoho, co chova klasicky v interieri.

zuzana581
30. jan 2012

@filipal no je mi divné, ako si nemohla všimnúť že nie sú kojení, ale tak ja neviem, má ich viac, možno to tak nesledovala. Ona mala niektorých vonku a niektorých vnútri. Neviem prečo. Teraz ale písala, že už má všetkých malinkých doma. Je to normálne registrovaná CHS, aj na SK, aj v CZ, nemyslím si, že by bola nejaká... ale možno toto trochu zanedbala. Nechcem na ňu nadávať, alebo byť na ňu naštvaná, ale tak boli sme smutní z toho. Hlavne mi ide o to teraz, že či čakať ďalšie 3 týždne na tieto malé, alebo zobrať od iných, čo sú už k odberu. Inak som zistila, že velmi málo chovatelov je na SK a hlavne málo tých coronetov, čo my chceme. ☹

biba04
31. jan 2012

to je smutne ☹
viem ako sa teraz musia citit deti, nam tiez jedno zomrelo a mala bola vtedy z toho uplne hotova☹
inak my sme kupovali morcatka od chovatelky v Borskom Mikulasi, a ona ich ma tiez iba v takej malej hospodarskej
budove, a povedala , ze im akurat tri styri razy denne prikuri a je to, ze oni by si na to mali zvyknut....
Pokial sa morcatka beru z chovatelskej stanice, tak majitelka s nimi urcite chodila k veterinarovi, teda aspon ta "nasa" hovorila, ze tak robi po porode a potom v 2-3 tyzdnoch, kedy by mali vlastne skontrolovat zubky, pazuriky a hlavne brusko, ci tam nieco nie je. Morcatka sa neockuju ale dava sa im nejaka protilatka, my sme ju davali asi tyzden do vody
Ale kazdopadne ti bude vediet povedat chovatelka co a ako dalej, ta "nasa"bola velmi ochotna, ukazala nam vsetky morcatka, aj ked sme uz mali vopred vybrane, ci si to nahodou nerozmyslime, povedala nam co vsetko mame urobit ked prideme domov, ako sa mame o nich starat, co im mame davat jest, kedy mali aku kontrolu u veterinara.....vlastne vsetko co sme potrebovali vediet 😵

filipal
31. jan 2012

@zuzana581 ved ano, nie je dobre niekoho osocovat bez dokazov...mna to ale tiez nahnevalo, lebo sa mi zdalo, ze nieco zanedbala....morciatko moze samozrejme uhynut aj z vrodenych vad...a pod. my sme chodievali pravidelne k veterinarovi na prehliadky a strihanie pazurikov. nase prve morca sa dozilo 7 a pol roka a bolo dokonca ako 6 rocne operovane...malo nador na krku. pekne sa z toho dostalo. teraz uz morciakom striha pazurik syn.
pre tvoje deti je aj toto skusenost, sice smutna, ale mozes im povedat, ze o morciatko sa treba dobre starat atd...vychovne to vyuzit. nastastie ste ho este nemali doma, tak si nestihli vytvorit silny citovy vztah. ak som spravne pochopila na predaj zostala teraz len jedna samicka, ze? inac mozete kupit druheho samceka a dat ho vykastrovat. budu zit spolu stastni. je to dobra kombinacia, ale treba tento zakrok.

zuzana581
31. jan 2012

@biba04
@filipal No ja s touto chovatelkou komunikujem aj cez mail, aj cez FB a tiež je velmi milá a má krásne morčatá. Naozaj to mohla byť náhoda, že si to proste nevšimla. Pozeráme teraz od nej iné morčatá, ale nejak mi nevyhovujú buď vekom, alebo rasou, neviem. Uvidím, čo povie malá keď príde zo školy.

Vy ste kupovali morčatá, keď boli ako staré? Inak s tým kastrovaním je to ako? Respektíve, ako často sa morčatá môžu páriť? Že ak by sme zobrali párik a nedali kastrovať?

biba04
31. jan 2012

no prave morcata mozu rodit uz po dosiahnuti stvrteho mesiaca! a parenie u nich prebieha ako u potkanov, samicka mava ruju tak raz za 14dni, to znamena , ze 2x do mesiaca 😕
a samotne "tehotenstvo" trva iba 2 maximalne 3 mesiace, takze mozne je aj 4 - 5 razy do roka , a to mozu mat aj po 6mladat, to uz je prilis vela morciat pokial sa neplanuje zalozit chovna stanica 😀
my sme to nechceli riskovat, chovatelka nas velmi rychlo odradila 😵
my sme nasich krpcov , brali ked mali 5tyzdnov a 3 dni , presne 🙂))
kastrovanie robi kazdy veterinar, ale my sme to zatial neriesili , mame dvoch chlapov , sem tam maju "chutky" ale aspon sa skvelo vyhraju, vtedy je zabava ich sledovat 😀
pokial to nerobi nejake zlo, ze by sa kusali alebo by bolo vidno , ze to nerobi dobrotu, tak to ani veterinari neodporucaju

cairka
31. jan 2012

@zuzana581 , to je smutné, ale keď umrel celý vrh, tak tam asi bude iný problém, ako len že im nedala mama mlieko. 😒 Dcérka si vyberie iného, hoci verím, že ju to zasiahlo.

Náš je z chovproduktu, takže nevieme presný vek, ale mal cca. 2 mesiace, údajne. Ale aj podľa toho ako rástol asi tak nejak aj mal, teraz má 4m. a už nerastie tak rýchlo.

filipal
31. jan 2012

@zuzana581 kupovali sme sesttyzdnove morcata.
parik nemoze zit spolu bez samcovej kastracie. samicka by trpela, lebo by neustale rodila....
ale neboj sa tej kastracie (samceka treba dat, je to jednoduchsie) moja sestra dala samca- kralika a ziju
spolu parik, velmi stastne. umyvaju sa, utesuju, je zaujimave ich pozorovat. v lete si vonku vyhrabali noru a stavali si hniezdo. kedy je najlepsi vek na kastraciu ti povie veterinar, je to skor ako dosiahne dospelost.. za jeden den ho mas doma.

zuzana581
31. jan 2012

No čo som doteraz našla morčatá, tak dvaja morčiaci sú 7 a 8 týždňov starí. To je iná CHS. Z tej CHS, čo sme mali brať, tak tam má len starších, alebo len 3 týždňové baby, ale vraj sú na maznáčikov lepší samci. Asi zoberieme tých 7 a 8 týždňových, to sú ešte stále malinký, nie? Aj keď už nie tak, no ale čo narobím, aspom viem, že si môžem ísť aj hneď pre nich.
@biba04
@cairka
@filipal
pri páriku by som sa bála asi toho, že to neodhadnem a sa mi spária 🙂 Potom čo? 😀

zuzana581
31. jan 2012

Tak sme rezervovali dvoch samcov v inej chovnej stanici. Jeden má 7 týždňov a druhý 4. Vraj sú aj teraz spolu a pekne sa znášajú a v nedelu nám ich privezú do BA. Tak sa tešíme a dúfam, že už bude všetko v poriadku.

biba04
1. feb 2012

obaja su krasni , ten nalavo vyzera skoro ako ten nas Rysko 😵 ....ak sa mozem spytat, z ktorej CHS su ?

zuzana581
1. feb 2012

@biba04 Ano, ten náš je sfarbený ako ten váš. A to je aká rasa, ten Riško? Tento bledší sa volá Ibištek a ten tmavší Qet, ale Sofia povedala že Qet bude Nechtík (tak sa volal samček, ktorého si vybrala pred tým Qetom, len mal na papulke nejaké roztoče, tak sa musel preliečiť a to by zasa trvalo cca 2-3 týždne, tak si vybrala tohto)

zuzana581
1. feb 2012

@biba04 ja že Riško a to je Rysko 🙂 prepáč.

biba04
1. feb 2012

Tu chovatelsku stanicu poznam, je to taky mlady manzelsky par, my sme mali od nich toho Harryho, ktory nam bohuzial zomrel na rakovinu, ale aj Malfojka, ktory dufam, este velmi dlho bude zit , lebo to je dcerin milacik a keby sa aj nemu nieco stalo, tak by to znasala asi velmi zle. A ten novy sa vola Ryško 😀 , kvoli tomu ze je rysavy, ale zapisali sme ho u lekara s ypsilonom , len tak nech je sranda 😀
inak Malfojko mal tiez okolo papulky take nepekne miesto, my sme si to nevsimli , oni nam o tom nepovedali, videli sme to az doma. Veterinar nam povedal, ze to ma od toho , ze ho nejaky "dominantny surodenec" kusal 😠 . Nastastie sa mu to uz davno krasne zahojilo

biba04
1. feb 2012

@zuzana581 tohoto Ryska sme brali od : http://www.chs-zkadubky.wbl.sk/ 😵

zuzana581
1. feb 2012

@biba04 ten Nechtík čo sme ho chceli pôvodne mal vraj okolo nošteka (nie papulky, ako som písala) roztoče. Celý vrh to chytil a preliečenie trvá asi 2-3 týždne, tak to už nechceme tolko čakať. Títo dvaja sú v poriadku a dúfam, že aj budú.