Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

filipal
14. feb 2012

@biba04 nasla som aj k tym zubkom. vraj ked je zlomeny len jeden zub, netreba sa strachovat, morca sa naje, ale ked su dva, tak presne ako ti radila p.j.jacky mas mu davat postruhanu zeleninu.
vraj sa obcas zubok vylomi aj nestastnou nahodou. inac je to podmienene geneticky a preto maju byt taketo morciatka vyradene z chovu (nemali by sa dalej rozmnozovat).

biba04
14. feb 2012

@zuzana581 nie je to presne ono, ale je podobny, moj je zeleny

biba04
14. feb 2012

@filipal vcera som nasla na internete, ze jedna kocka ktora chovala morcata, napisala, ze u niektorych to byva "bezne" , a aj jej niektore morcata to mali, a ze si nemam z toho robit hlavu, lebo do cca 3tyzdnov ich budu mat zas dorastene do spravnej vysky, a ze sa to mohlo stat kvoli tomu ze zubky boli vacsie ako mali, ze je dobre ich kontrolovat minimalne raz do mesiaca a keby sa zdali vacsie , teda malo "ohlodane", mame zajst veterinarovi, ktory ich vie zabrusit alebo zacvaknut
ale zatial zje vsetko co pred nim neutecie 😀 ale co sa tyka obrusovania a ohlodavania ...vobec , zo zaciatku mi aspon dreveny domcek ohlodaval, na nom si ich brusil, teraz to nechce robit, neviem preco, uz som im aj taky zvoncek na ohlodavanie kupila 😖

zuzana581
14. feb 2012

@p.j.jacky
@biba04
@filipal
@cairka
Tak naše morčatá majú svrab. ☹ Ja som taká nahnevaná, že by som najradšej zavolala chovatelke a vynadala jej, ale chcem sa ukludniť a veriť, že o tom nevedela, že ho majú. Lenže, keď hovorila, že iný vrh má parazity, alebo čo, tak to bolo toto, podla mňa a teda asi bolo jasné, že si nedezinfikuje ruky zakaždým, keď ide z jednej klietky do druhej. Čo by ste robili? Mám jej zavolať a žiadať náhradu za náklady na liečbu, alebo čo mám robiť?

filipal
14. feb 2012

@zuzana581 och joj!!! to je teda vazne ochorenie! ☹ ☹
necudujem sa, ze si nahnevana, lebo to si museli doniest uz od chovatelky! ja teda neviem, ci sa da vymoct nejaka uhrada liecby. kolko si za morcata zaplatila? to viem, ze ked nejaky pes, pohryzie ineho psa a sposobi mu zranenie, zvykne majitel zaplatit veterinarne osetrenie. ale zvycajne je to postavene na slusnosti, neviem ci sa to da vymoct cez zakony. snad ano, ale budes sa s nou sudit? podla mna by ti mala aspon vratit peniaze, ktore si zaplatila za morcata.
a daju sa tvoje morciatka teraz vyliecit?

cairka
14. feb 2012

@zuzana581 , ach jo. to bola asi najhoršia možnosť, že? hádam sa z toho morčíky dostanú rýchlo ☹

zuzana581
14. feb 2012

@filipal vieš čo, ja to zas nechcem hnať až do takýchto končín. Ja si len myslím, že to musela vedieť. A ona sama by sa mala k tomu postaviť tak, že jej chybou mám teraz ja s tým starosti a nervy. Ak chová morčatá dlho a viac, tak predsa musí vedieť, že sa to dá rozniesť. Už aj len na šatách z jednej klietky do druhej. Druhá vec, že ak sa to objavilo týmto malým, tak sa to muselo už objaviť aj iným z toho vrhu a nedala mi vedieť, že urobte hneď opatrenia, ale povie, že to sú len také roztoče a zožente si tento sprej alebo šampon... Ale mne to nepríde, že to nič nie je. Kúpila som savo a zajtra pretrem celý byt. Aj keď sme morčatá zatial nepúšťali volne, ale mám normálne zlý pocit. Stále si dezinfikujem ruky. Keby neboli tí malí takí zlatí, tak jej ich idem osobne vrátiť. Nie som prehnane čistotná v tom zmysle, že musím mať všetko neviem ako vydezinfikované a sterilné, ale tak svrab.... ☹

zuzana581
14. feb 2012

Kurnik teraz mi povedali, že oni už na svrab boli preliečovaní, ako boli u nich. No ja som na prášky. Ach, baby, čo mám robiť? Povedali, že si morčatá vezmú späť. Mám ich dať, alebo sa to vylieči a bude dobre?? Poraďte. Ja nechápem, prečo si proste nemôžeme kúpiť morča a bez problémov. Prvé čo sme chceli zomrelo a teraz toto....
@filipal
@p.j.jacky
@biba04
@cairka

filipal
15. feb 2012

@zuzana581 nechaj si ich, chudatka, neviem, co by ich u tej chovatelky cakalo! nezda sa mi profesionalna!

cairka
15. feb 2012

@zuzana581 , a čo povedal veterinár? čo to liečenie obnáša a vyliečia sa úplne? pokiaľ áno, tak súhlasím s filipal, keby si ich vrátila, tak by sa zas len nanovo nakazili. A ešte, je možnosť prenosu na človeka? lebo ty si dáš pozor, umyješ ruky a tak, ale u deti by som sa obávala, že to také 100% nebude. Hoci tvoja už je väčšia, tak možno aj hej 😕

zuzana581
15. feb 2012

@filipal Už som sa trochu ukludnila. Čítala som včera do druhej rána všetko okolo morčacieho svrabu. Už sa mi oči krížili. Ráno mi volali chovatelia. Tieto dve morčatá nemali predtým svrab, dostali len preventívnu liečbu, ale práve tá im vraj mohla oslabiť imunitu a preto sa im to rozmnožilo. Boli aj oni z toho smutní a povedali, že keď chcem, tak si ich zoberú na preliečenie. Ja velakrát reagujem impulzívne, tak ale keď sa niekomu, kto v živote možno morča ani nevidel, že má svrab, tak to nie je to isté, ako keď poviete, že má roztoče. Roztoče sú všade aj v prachu, ale tak povedať svrab, tak to už je o inom. Mali hneď povedať, že to môže byť svrab, ale nebojte sa, nie je tam takmer žiadne riziko....
@cairka tiež som sa hlavne kvôli tým deťom začala báť. Hneď som si predstavila, ako ich bozkávali a normálne sa mi chcela plakať. Ale morčatá sa vraj z toho dostanú a morčací mor nie je prenosný na ludí. Neudrží sa ani v iných materiáloch, ako je ich koža, takže sa nie je skoro čoho báť. Aj tak som ale kúpila savo a idem dezinfikovať. Liečba obsahuje tri injekcie a dva krát do týždňa kúpel v nejakom šampone. Ja som sa ale včera z toho šoku ani nepýtala, čo to vlastne dostali.

biba04
15. feb 2012

@zuzana581 to je smutne ☹
na jednej strane sa pise , ze je to neprenosne na ludi, ale na druhej strane treba zvysit hygienu aj u ludi, cize az tak preskumane to asi nie je...
neviem co by som robila na tvojom mieste ...ja si pamatam ked nas Harry zostal "chory" a nevedeli sme , co mu je,
liecili ho tyzden / u nich vsetko ide strasne rychlo, vzhladom na to aki su mali/..chodili sme s nim kazdy den k veterinarovi, vzdy mu pichol ATB, chudacik strasne pritom kvilil , cely bol znechuteny, prestal jest, bol bez nalady ale viac ako on trpela asi moja dcerka, po kazde plakala, chcela ho zachranit, strasne zle to znasala, ona chúďa trpela s nim..
je tam strasne vela toho na zvazenie, kazdy den chodit po doktoroch, dalej ako ti budu deti reagovat na toto, zvysit hygienu...atd.....ako ich mate dlho ? ako vela su na ne deti uz navyknute ?
ale citala som , ze pokial jedia , tak je dobre, tak si nepripustaju chorobu, ale akonahle ti prestanu jest , je zle, a ze aj dost pri tom trpia, lebo ich vsetko skrabe, ale na druhu stranu ked sa to podchyti na zaciatku, da sa to vyliecit
- skus sa dohodnut s tou chovatelkou, nech ti zaplati naklady na osetrenie...

filipal
15. feb 2012

@biba04 a dostal sa ten vas z toho?

a ako pises, je to pre dieta smutne, ale aj vychovne. uci sa, ze aj zvieratko citi bolest a ze potrebuje starostlivost. z pedagogickeho hladiska nie je dobre zvieratko vratit, len preto ze je chore. dieta tym ucime, ze slabeho a choreho sa treba zbavit. (aj ked sa to moze zdat pritiahnute za vlasy)

zuzana581
15. feb 2012

@biba04
@filipal nebudem ich vracať. Ale chudáci, mi ich je lúto. Vidím, že im to vadí, lebo sú nervozny. Dokonca sa začali aj biť. Stále jeden do druhého skáče.

kika97
15. feb 2012

Nečítala som celú Vašu tému, ale dnes sa mi stala taká vec, že musím Vám napísať. Mali sme morčiatko Bruna-skoro dva roky a dnes ráno zomrel. Včera mu nič nebolo a dnes ráno som ho našla mrtveho v klietke. Normálne jedol, pískal...... SOm z toho nanič a deti tiež.
On keď bol hladný hrozne pískal, keď ma videl pískal, každé ráno pískal. A aj včera pískal. A keď som dnes ráno vstala po chvíli som si uvedomila, že nepíska. No a našla som ho mrtveho. Neviem fakt čo sa mu mohlo stať.

zuzana581
15. feb 2012

@kika97 No to je smutné ☹ Asi by som si to nechala zistiť u veterinára, že prečo zomrel.

biba04
15. feb 2012

@filipal nie, nedostal, zistili mu nador v pusinke, bol schovany za zubami, az po 7 dnoch ho nasiel, a potom vlastne do dvoch dni sme ho museli dat utratit, nechcel zrat, pit, ani nijako sa hybat a ten druhy to citil a snazil sa ho "zbavi", ono to ze vraj u nich tak byva, ze ked citia , ze jeden z nich umiera, uz ho nechcu do "svorky"...vtedy nasa mala strasne plakala, bola z toho uplne odrovnana..preto ten postoj ☹

biba04
15. feb 2012

@kika97 on vecer aj zral aj pil ? a nic mu nebolo ? mali ste iba jedneho ?

kika97
15. feb 2012

@biba04 ano mali sme ho samého.Nič mu nebolo, normálne jedol, pil, ešte aj v noci musel piť. Mužovi povedala kolegyňa, čo mávajú roky morčatá, že mohol dostať infarkt, že to dostávajú morčatá. Fakt neviem.....Nikdy nebol chorý, k zverolekárovi sme s ním chodievali, aj mu strihával pazúriky.

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 Podla vsetkeho to je plesen.Ak to je kruhovite a moze sa preniest na deti.Takze dbat na hygienu.Mozes im to natriel imazolom.Vet vezme vzorku a posle to na kultivaciu,ale ta trva aj 2tyzdne.Urcite chod snimi k veterinarovi a liecit by sa mali obydvaja!Kupat ich v NIzoral sampone a su aj tablety na uzivanie.Ale najucenijsi je Imaverol-ten kupis u veterinara!Musis im casto cistit a liecba je nutna aj lokalne aj peroalne.Plesen je vo vnutri tela a az casom sa prejavi na pokozke.Liecba trva aj niekolko tyzdnov,nesmie sa prestat ak sa stratia prvotne priznaky.
@filipal Plesen je prenosna na cloveka,takze pozor co radis!!!To co pises o svrabe,je uz vysoke stadium ked maju nekoordinovane pohyby!Takze ak by mali zuzkyni morciaci svrab v zaciatku,nemusia mat hned priznaky o ktorych pises. Svrab nebyva prenosny na cloveka,ale na ine domace zvierata uz ano.

p.j.jacky
15. feb 2012

@kika97 mozes ho dat na pitvu a vet.zjisti je pricinu umrtia.Ale velke percento morciat sa doziva maximalne 2 rokov.

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky ja som už bola u veterinára. Majú svrab. Prečítaj si túto stranu od začiatku, čo som písala, chcela by som vedieť aj tvoj názor, ako chovatelky.

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 robil im stere?

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky hej. Včera sme boli. Dal to pod mikroskop. Išla som cez celé mesto, lebo tento veterinár je vraj na morčatá super a ich aj sám chová.

filipal
15. feb 2012

@p.j.jacky pozri, ja nie som veterinarka, takze to co pisem, si kazdy musi overit, ja nie som platena veterinarna sluzba. ano, plesen je prenosna na cloveka, ja som nepisala ze nie. pisala som ze roztoce, plesen nie su tak nebezpecne, ako svrab. to je rozdiel.
a tak isto som nasla v priznakoch svrabu tebou spominane nekordinovane pohyby.
takze si prosim odpusti 3 vykricniky. myslim si, ze kazdy tu radi ako najlepsie vie, ale konecne rozhodnutie zalezi na konkretnom majitelovi.

biba04
15. feb 2012

@zuzana581 a co ti navrhol veterinar ? liecit ? ci vratit ? aku nadej im dava ? povedal ti v akom to maju stadiu ?

p.j.jacky
15. feb 2012

@filipal no koment
@zuzana581 a co vam dal na svrab? pocuj vedela by si mi urobit detail fotky tej chrasty co ma ?

zuzana581
15. feb 2012

@biba04 v akom to je štádiu som sa nepýtala, ale pýtala som sa, či sa to dobre lieči a či budú po tejto liečbe v poriadku, tak povedal, že áno. To či ich mám vrátiť, som s ním neriešila. Nechcem ich vrátiť, ale včera som mala také depky z toho, že som ani spať nevedela.

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky
@filipal baby, hlavne sa prosím nehádajte. Ja som vďačná za všetky skúsenosti a rady.

Môžem skúsiť odfotiť tie chrasty, keď ich pôjdem večer kúpať v tom roztoku. A neviem, presne o akých nekoordinovaných pohyboch sa tu bavíte, ale naši, hlavne ten starší tak poskakuje a pritom je taký stočený, ešte aj miká rýchlo hlavou pri tom. A čo nám na to dal idem zavolať, lebo som v tom šoku včera aj stratila reč. Nepíšem zachvílu. Idem mu volať.

biba04
15. feb 2012

@zuzana581 opytaj sa v akom stadiu su, mne povedal veterinar na toho nasho co chudacik ze staci ked ho budeme krmit rozmixovanou stravou a bude v poriadku! kedy mate ist k nemu zase ?