Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

p.j.jacky
2. feb 2014

@petruska12 ja som tam nasla dost inzeratov.Budes musiet ale cestovat.Ja som isla pre skinnyka aj 150km.
Ceska inzercia je tu dobra: http://www.kralici.cz/morcata/inzerce.asp?app=0 ziadny mnozitelia.
tu mas na slovensku od chovatelov : http://zochm.sk/chovatelske-stanice

mery124
8. feb 2014

Dobry den. Chcem kupit svojmu morciatku kolotoc len neviem ci sa toho nebude bat. Neviete mi poradit ake matr vy skusenosti a ci sa mi to oplati kupovat. Dakujem

luba41
8. feb 2014

@mery124 kolotoč určite nie..to je tak pre škrečka / aj to len na zblbnutie/...čím menej toho bude mať v klietke, tým lepšie..stačí napájačka a jasličky na seno..prípadne ešte pelech..a morča púšťať radšej pobehať mimo klietky...

mery124
8. feb 2014

Lenze moja mama neznesie aby behal po dome ani vo svojej izbe ho nemozem mat tak som rozmyslala nad takym niecim.

mery124
8. feb 2014

@luba41 dakujem za radu

ivetoy
8. feb 2014

Potrebuje vela zelene,v zime treba ist do zelovocu a odtrhnut listy z redkvicky,kalerabu proste nieco zelene,nate,vsupky od uhorky, zelenina,jablko,semena ,rozne druhy semien,seno na creva,chlieb na zuby,malo stresov...pohyb ,vybeh...a taktiez je dobre zohnat solny kamen ..ten co davaju divej zvery..dostatok lasky a vodu...a dozije 8 rokov...ako moje dve 🙂 😉

micinka2
9. apr 2014

Ahojte. Chceme si s priatelkou kupit zvieratko. Troska rozveselit nasu garsonku. Viete mi poradit ci mame kupit morciatko alebo zajacika?

barborkark
15. apr 2014

@micinka2 na sto percent radsej morciatko, mala som obidve zvieratka tak to viem porovnat a s morciatkom je menej starosti a lepsie sa udrzuje poriadok 🙂 len ono je dobre ked sa morciatka chovaju minimalne v paroch, cize ked uz morciatko tak rovno dve lebo su to spolocenske tvory. Ja sama mam dve samicky uz niekolko rokov a robia nam stale radost.

luba142
21. jún 2014

Ahojte, mame doma morciatko, asi tak mesiac a pol, este si na nas len zvyka, ako spoznam ze uz si zvyklo? Co vsetko zo zeleniny a ovocia im davate aj nejake konariky zo stromov?

timuska26
21. jún 2014

@luba142 ahoj, my tiez chovame morciatko uz viac nez rok je rodinny milacik. casto treba morciatko vyberat na ruky alebo do ohradky, nech si pobezka. ked si ho zoberies na ruky je dobre hladkat ho na zadnej casti tela, chrbatik a potom vydava take zlate akoze piskanie, bo sa mu to piska a tak si aj skorej zvyka na nove prostredie. my davame pozor co mu davame na papanie, papa seno, mrkvu, salat zelenu cast, jablka, hrozno, krmivo mu kupujeme s vitaminmy. davaj si pozor na listy z kalerabu a zeleniny kupenej z obchodu, moze ho to nafuknut. pozor aj na hrusky, skodia morcatam

luba142
21. jún 2014

@timuska26 a ako mu mam ostrihat pazurky, este sa myka a nechce sa drzat, bojim sa aby som mu nezacvakla do lozka. Este sme nestrihali a uz by sa aj zislo

timuska26
22. jún 2014

@luba142 no nam tiez nedovoli doma strihat pazurky, neustale piska a mykasa, my ho nosime k veterinarke a aspon ho aj trosku prezrie. u veterinarky je kludny, uz sa o domacu pedikuru ani nepokusame, bo mame tvrdohlave morca. 🙂

luba142
22. jún 2014

@timuska26 no pokusila som sa dnes a ako vravis nejde to, asi aj my zajdeme k veterinarovi, dnes sme nasu morcinku prvy raz kupali a prebehlo to na pocudovanie velmi kludne. Mali sme aj skrecka a ten vzdy zdrhal 😀 Morcinka sa drzala akoby sa jej pacilo byt vo vode. Vobec v poslednej dobe nepije z napajacky vodu, ci jej staci voda z ovocia ,zeleniny a travy?

timuska26
22. jún 2014

@luba142 niektora morcata nepiju vela vody, nepotrebuju, pozor s kupanim, netreba ich casto kupat, veterinarka nam to hovorila, bo vraj stratia prirodzenu ochranu a budu nakazlive na kozne choroby. takze samicku mate, no a my uz poriadneho samca. velmi rad beha po izbe, len pri gauci mu musim zatarasit cestu, aby sa nam tam neukryl. neplzne vam teraz? nas teraz poriadne, ako bolo horuco

luba142
22. jún 2014

@timuska26 nam sa ukryva pod kreslo, nastastie pod sedacku este nezvykne 😀 Kupali sme prvy raz a nebudeme casto, neboj sa 🙂 No hej stale jej nejake chlpy zidu, neni to nejaka katastrofa 🙂

timuska26
22. jún 2014

@luba142 no mne na cerveno-ciernom koberci poriadne vidno

luba142
22. jún 2014

@timuska26 my ju davame na podlahu v obyvke, koberec mame len v detskej izbe a tam ju na zem nepustame, aby sa niekde nepocikala,este ju mame len kratko, tak sa aj tak boji

timuska26
22. jún 2014

@luba142 my mame skoro vsade koberce, raz som sa posmykla na plavajucej podlahe a odvtedy mame vsade koberce. budete aj davat parit samicku?

luba142
22. jún 2014

@timuska26 no neviem bojim satoho, asi radsej nie,neviem co potom s mladymi 🙂

timuska26
22. jún 2014

@luba142 my sme minule s pepem boli u veterinarky, bo odkedy mal rok sa trosku zmenil, niekedy je nahnevany, veterinarka povedala, ze kvoli hormonom, ale to potrva len chvilku, ze netreba ho ani vykastrovat, tak uz vieme, ze ked je nervak tak ma svoje dni 🙂

luba142
22. jún 2014

Dievcata, ako mam dosiahnut aby mi chodilo morciatko cikat na jedno miesto, da sa to vobec?

cairka
22. jún 2014

@luba142 , my sme naučili morča, aj teraz 2 potkany tak, že do plastovej krabičky (napr. od nanukovej torty,alebo čo nájdeš doma) dáme 3 kuchynské utierky a pripevníme väčším ploským kameňom....a potom vlastne meníš len utierky každý deň. Ozaj na ten kameň sa naučili veľmi rýchlo 🙂 To som kedysi našla ako radu na fóre pre chovateľov a môžem potvrdiť, že u nás ozaj zabrala. Hoci to cikanie nie je 100%, ale bobčeky takmer áno. Ten kameň je dobré raz za čas nechať prejsť varom ako dezinfekciu (a určite pri donesení nového, hlavne ak nebol z vlastnej záhradky, kde vieš, že sa nevenčil žiaden pes. )

luba142
23. júl 2014

Ahojte, nase morca sa neda nijako naucit, stale sa vyspini v domceku, musime mu cistit kazdy den, lebo to zapacha, neviete ako docielit toho aby sa vyspinil mimo domceka?

123blacky
24. júl 2014

Môže sa chovať morča cez zimu vonku?(v domčeku)

luba142
25. júl 2014

@cairka
@timuska26
@ivetoy
ahojte, viete mi poradit co robit, aby sa morca nevyspinilo v domceku, ale mimo neho? Da sa to nejako naucit ho, alebo uz nie?

luba41
25. júl 2014

@luba142 odstrán mu domček a nebude si tam bobkovať..ak je na vás zvyknuté, tak radšej mu zaves v klietke "ležadlo"-v takej výške aby nemalo problem zoskočiť natiahni starú utierku/ handru, plienku/ od mriežky k mriežke a upevni kolíkmi na prádlo..to sa mu bude páčiť viacej ako domček..

luba142
25. júl 2014

@luba41 dala som von domcek,vycistila klietku, na miesto kde bobkovala a cikala som dala plastovu misku zatazenu kamenom a noviny spinave od mocu, par bobkov, posadila som ju tam asi 2x a nechala tak. nazrala sa a napila potom si skocila do tej krabicky a vycikala a vykakala sa tak uz asi 2x sama, tak myslis,zeby na prvy raz pochopila? Domcek som vratila z opacnej strany klietky,teraz budem cakat ked vylezie co urobi,ci pojde do krabicky a skontrolujem situaciu v domceku. Ty myslis,ze domcek neni vhodny,ze radsej ta uterka? A ked bude uchytena kolikami,tak ju to udrzi?

luba41
25. júl 2014

@luba142 domček morča ani nepotrebuje..potom má tendenciu byť v nom zalezené a plaché morčatá ostanú plaché..iné je, ak by bývalo vonku aj v zime, tam búdka je zase treba..ak je vaše krotké, tak mu daj tú utierku / po 3 kolíky alebo žabky na záclony na obe strany klietky/-bude sa mu tam určite páčiť..či hore alebo dole.. 😉
a bobkovanie do záchodíka - možno to pochopila, naši špinili kade tade
asi takto to vyzerá

luba142
25. júl 2014

@luba41 len ked nemala domcek mala tendenciu sa podhrabavat pod noviny, aby sa schovala, tak som si myslela,ze chce mat aj vecer ked spi "sukromie 🙂" Zajtra dojde dcerka z tabora mozno to vyskusame s tou handrou 🙂 Len na tom domceku ma pekne postavene misky zo zradlom, tak je to take upratane, ved uvidime, mozno to vyspekulujeme nejako 🙂 No a vlastne neviem ani ci to pojde uchytit,lebo mame klietku kde sa cely predok vyklopi ked ju cistime alebo vyberame morca
http://www.zvieratka.info/erzo/eshop/3-1-PRE-HL...

luba41
25. júl 2014

@luba142 a boky sa neotvárajú? mám podobnú klietku ale otvára sa až na 3 stranách...ved uvidíte, bud vyskúšate alebo nie 😉