Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

vybka
26. júl 2014

Dobry den, mali sme tiez morciatko, kedysi davnejsie. Zostala nam super knizka, uz nevyuzijeme (teraz mame psika), ak by ste mala zaujem : http://knihy.bazar.sk/9553368-morcata

timuska26
26. júl 2014

@vybka ahoj, ja by som mala zaujem

vybka
27. júl 2014

@timuska26 Dobry den, ak mate zaujem poslite mi peniazky na ucet c. 81807876/0900, napiste mi Vasu adresu a knizka je Vasa

timuska26
28. júl 2014

@vybka a preco posielat, osobne mi to mozete predat, v inzerate mate predsa kosice

vybka
29. júl 2014

@timuska26 samozrejme, ja som nevedela, ze ste z Kosic, ako vam vyhovuje stretko? ja pracujem v Lipe na Kuzmanyho, byvam Nad Jazerom a stretnut sa mozme aj pri Auparku, neviem kde vam je lepsie a kedy
zajtra som v praci rano do tej 14,30

vybka
29. júl 2014

@timuska26 pozrela som si vas profil a tam mate Zilinu, takze naozaj som nemohla tusit, ze ste z KE 🙂

timuska26
29. júl 2014

@vybka sestru mam v Kosiciach, tak sa jej opytam ci pri auparku by ste sa vedeli stretnut

ivetoy
29. júl 2014

@luba142 ja myslim ze velminie.skrecok moci a vykonava potrebu stale na jedno miesto,ale morca kadi kdd chce . 😀

luba142
30. júl 2014

@ivetoy mali sme aj skrecka, ale tiez vykonaval potrebu kade tade, nebol nauceny na jedno miesto 🙂

vybka
30. júl 2014

@timuska26 OK, dajte mi potom vediet, ak sa da, piste mi prosim na mail: nadej1969@gmail.com
dakujem

luba142
31. júl 2014

@cairka tak som dala misku s kamenom do klietky, ked sme pri nej tak tam chodi,ale ked nie tak chodi stale robit potrebu do rohov a aj v noci nechodi do misky ☹

minnie55
17. aug 2014

Ahojte, rada by som poprosila o zopár rád. Rozhodli sme sa kúpiť deťom morčiatko, tak vám budem vďačná, ak mi poradíte:
1. Môžeme ho chovať aj samé ? Čítala som, že ak je morča len jedno, veľmi sa trápi. Ja sa však necítim na to, mať doma 2 morčatá 🙂
2. Čo a ako často mu máme dávať jesť ? V obchodoch som videla kadejaké špeci zmesi - je to hlavná strava alebo skôr pamlsok ? A ako často potrebuje ovocie a zeleninu a v akom množstve ?
3. Je jedno, či kúpime samčeka alebo samičku ?
4. Ako často mu treba čistiť klietku ?
5. Páchne ?

Ďakujem pekne za všetky rady, chcem sa pred kúpou pripraviť, aby sme sa ani my ani morčiatko netrápili.

luba41
19. aug 2014

@minnie55 no môžem niečím prispieť..neviem aké velké máš deti.. morčiatko na hranie je fajn, ale nikdy nebude prítulné ako mača alebo psík, ale je to lepšia volba ako škrečok /podla mna/..takže morča je pre malé deti / pod dozorom dospelého/skôr na pozorovanie, hladkanie, krmenie, prenášanie..
čistenie, kontrolovanie, príp. veterinár -to má na starosti dospelý ..
ak je samé, väčšinou nestráda, ale treba sa mu venovať, vtedy viac skrotne.. morčiatko je aktívne viac večer a v noci ako cez deň...ono aj ked sú dve, nemajú sa nejako k sebe...
ja krmim väčšinou 2x denne, zrniečka sú len ako doplnok-nikdy nie ako hlavná strava..základ je zelené /tráva, zelenina/ a seno...zeleninku, ovocie môže podla chuti /okrem faz.lusky, zemiak, baklažán-sú pren jedovaté/...s nadúvacou zeleninou a šalátom tiež opatrne..ja krmim čo najviac trávou a v zime tá zelenina ovocie..
samček možno bude prítulnejší, ale viac páchne..
čistiť klietku podla potreby-ja dávam /80cm klietka/ na spodok drevené pelety / také na kúrenie/ a piliny na vrch-vydrží samček aj 2 týždne..ale samozrejme odstranujem pribežne napadané seno, zvädnutú zeleninu a pod..

minnie55
19. aug 2014

@luba41 Velmi pekne dakujem 🙂 My sme si v nedely priniesli krasnu morcaciu slecnu - je rozkosna ale velmi bojazliva. Mojkam sa s nou tak casto, ako sa len da, aby sa osmelila, tak dufam, ze si nas oblubi. Mame zatial lwn 1 problem - vobec nepije vodu. Ma ju v napajacke, je plne funkcna, tak snad sa nauci z nej pit.

luba41
19. aug 2014

@minnie55 niektoré morčatá nepijú vôbec alebo len občas..a niektoré vyslovene "chľastajú" 😀 má asi teraz dostatok tekutín z trávy, zeleniny-tak jej to stačí, možno v zime ked bude viac na suchom, bude viac piť.... tak už len mojkať, ale neprehánať to, aby to nemalo opčný účinok 😉

timuska26
19. aug 2014

@minnie55 Ahoj, my uz mame nasho pepeho viac ako rok a je super, ako pises mate samicku, u nich treba castejsie menit piliny, bo viacej cikaju ako samci a to dost smrdi. ked ste si ho len teraz kupili, tak ju poriadne prezrite, ci nema niekde vypadanu srst a ci nema cesticky medzi srstou, moze byt napadnuty parazitmi a to nie je dobre, nam jedno morciatko kvoli tomu zomrelo, je dobre navstivit aj zverolekara, aby bolo vsetko v poho. je dobre dat mu aj domcek do klietky, nam sa to osvedcilo, najprv sa tam skryval, ale za malu chvilku si na nas lepsie zvykol a teraz ho uz sam vyhadzuje z klietky.
ohladom papania, je dobre mu kupovat aj zmesi v obchodoch, hlavne aj vitaminy, bude odolnejsi voci chorobam, zeleninku a ovocie, pupavu maju v oblube morcata. hrusku mu nikdu nedavaj, moc nafukuje. o papani mozes vela precitat aj na nete, co presne potrebuju morcata a co im skodi, je vela stranok.
a este dodam, ze nase morca v noci spinka ako mi a cez den je hore 🙂

minnie55
19. aug 2014

@timuska26 dakujem 🙂 Domcek mame - je to taka gul azo slamy, velmi sa jej v nom paci. Zeleninku a ovocie skusame - chuti jej mrkva a jablko, dnes spapala aj trosku hrozna, uhorku vobec nechce. Kupila som jej granule - pani v obchode vravela, ze to je "spicka na trhu", ale vobec to nechce.

timuska26
19. aug 2014

@minnie55 uhorky nepapaju, ja mu davam aj ladovy salat, ale bez tej bielej casti, mrkvu oblubuju aj jablko, aj hrozno, to vsetko je v poriadku, nazbieraj aj pupavu uvidis ako bude papat a nechaj nech ti ovonia ruku, aby vedelo, kto sa stara o nu. ja mu tie granule nekupujem, ani nas to nepapa, tie lacnejsie zmesi su tiez dobre, aj nasa veterinarka to potvrdila. my s nasim morcatom chodime kazdy treti mesiac aj na pedikuru ku zverolekarke, bo doma si nenecha ostrihat nechty a neplatime vela do 3 eur a aj ho prezrie ci nema parazity.

luba142
20. aug 2014

@minnie55
@timuska26 aj my mame samicku a je pravda,ze vela cika a kaka 🙂 Nasa zase uhorky velmi lubi,ked cistim mrkvu tak silno kvika, uz vie,ze jej dame 😀. Na radu na nete som dala do rohu taku vacsiu krabicku plastovu, (co predavaju vakuovane maso v Lidli), zatazenu kamenom, do nej kuchynske utierky, alebo toaletny papier a tam sa celkom uspesne naucila chodit, stane sa ,ze sa vycika a vykaka aj v klietke, ale tak uz to je tak 30%. Domcek sme vybrali, ale pripli sme jej do rohu klietky,do trojuholnika kus handry ako striesku a pod tym lezi a spava 🙂

timuska26
20. aug 2014

@luba142 no nam samcek ovela menej cika, aj ked vela pije, bo mu teraz davam vitaminy proti vypadavaniu srsti, ja mu zvyknem z jedneho rohu, kde vela cika a kaka vyberat piliny skoro aj kazdy den a dvakrat do tyzdna cistime, aj dezinfikujeme. nas uz tiez nema domcek, ked bol mensi tak to bolo velmi dobre prenho, alebo ked cestujeme, tak mu davame do klietky domcek, aby sa nebal. ja som mu tiez dala latku do klietky, ze tam bude oddychovat, ale moc to nechcel, ale minule som videla v jednom obchode pre zvieratka, taku super hojdacku na zavesenie do klietky pre morca, chcem to vyskusat.
s tou uhorkou pozor, bo ked je starsia, tak ta stava moze morcatu ublizit.

minnie55
1. sep 2014

@timuska26
@luba142 Dievčatá, chcela by som sa opýtať, aký domček by malo mať morčiatko. Ja som našej Ellke kúpila takú guľu zo sušenej trávy, pridávam link:

http://prezvieratka.sk/gula-z-travy-l.html

Myslíte, že je to vhodný domček, alebo by som jej radšej mala zaobstarať klasický drevený ?

timuska26
1. sep 2014

@minnie55 my mame dreveny, ale mne sa moc paci co ste kupili

minnie55
1. sep 2014

@timuska26 ďakujem 🙂 ale nakoniec som sa vybrala do obchodu a doniesla som drevený - totižto tá guľa nestojí na mieste, ale Ella ju naháňa po celej klietke a okrem toho ju obhrýza, takže sa začína rozpadávať 🙂)
Kúpila som veľmi pekný drevený domček, je dosť veľký, ale Ella už naň dokonca aj vyliezla, tak bude mať aspoň trošku telocviku.

timuska26
1. sep 2014

@minnie55 no a po case sa moze vybrat domcek a aj morciatko bude spokojne, ked bude vidiet na vas, u nas je to uz tak, ze ked maly sa hra pred klietkou, tak pepe sa otoci smerom k malemu zoberie seno do papulky a kuka sa na maleho, je to take smiesne a pritom zabavne a ten usmev na papulke morciatka 🙂

forgackatka
7. jan 2015

@luba41 Ahoj poprosila by som ta o radu.mame asi 3 mesacnu samicku morcata Vločku dcerka ju včera kupala lebo je biela a mala spiny okolo ritky tak dom ju nechala vyumyvala aj vysusila ju potom ju mala aj v deke.poobede ale uz nechcela chodit akoby ju zadné nozicky neposluchali trva to aj dnes.v klietke ma zrno, horskú travu, aj na lizanie mineral ale nevieme co jej moze byt.veterinar u nas nieje najlepší tak sa aj obáva m ci tam ísť. Prosim poradte mi.Dakujem 🙂

luba41
7. jan 2015

@forgackatka pravdepodobne má nedostatok vitaminu C..má aj hnačku? vôbec niečo žerie? ak nežerie treba nasilu..rozpustiť vo vode glukozu a nejaké práškové Cko / aj v lekárni majú, V DM drogerii/ a striekačkou dávať niekokokrát za den a dlhodobejšie do pusy..normálny denný príjem je 100mg vit C na 1kg váhy..ale zbehla by som veterinárovi, aby ju pozrel..nakrájajte jej zeleninku a dávajte do pusy /šalát ale nie vela, brokolicu, mrkvu, seno do pusy..ona sa pravdepodobne aj bojí..

forgackatka
7. jan 2015

@luba41 ahoj nie hnacku nema a papa normalne davali sme jej dnes jablčko a spapala žere aj zrnka slnečnice a aj trávu.čiže chutiť jej chutí len tie nožičky.

luba41
7. jan 2015

@forgackatka a od koho ju máte? už včera bola taká? a vôbec sa na ne nepostaví? ja by som skočila s tým vetovi..skôs si pozrieť tento odkaz o nedostaku Cka..podobá sa to na to?
http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidel...

luba41
7. jan 2015

@forgackatka inak zdravotný stav sa dá sledovať aj podla formy bobkov a teda sledovať správanie..bobky pevné, podlhovasté, tuhé, primerane velké, čierne / prípadne do hneda/.. 🙂 vtedy morča by malo byť zdravé..
ak sú lepivé, malé tak niečo nie je OK...

forgackatka
8. jan 2015

@luba41 ahoj tak vcera sme jej podavali jablcko papala a do kvapatka sme jej dali odstatu vodu a par kvapiek citrónovej šťavy origos citron.dnes ideme kupit ten vitamín c a este co mam pytat k tomu.inak rano mala dole okakane umyla som ju zospodu lebo strasne to pachlo.mozno ju to prehnalo ale uz je troska schopnejsia a prejde.