Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

p.j.jacky
30. nov 2012

@rozala111 ano potrebuje vela vitaminu C.preto dr hovori celaskon....MOrca si nevie samo vytvarat vitamin C a tak sa im musi pridavat.Takze mu dat do vody C,alebo cez striekacku a vela zeleniy.Brokolica ma C a aj rajcina myslim.

9mima9
15. okt 2013

ahojte. deti ma ukecali na morča - a keby jedno, hneď dve, aby mali každý svojho, a aby im bolo veselšie. zaujímala by ma ale jedna vec: ako znášajú morčatá cestu autom? dosť často chodíme na víkendy a prázdniny cca 200km autom na chalupu a bojím sa ako budeme chodiť s nimi. tam by už mali klietku aj všetko, ale čo cesta?

luba41
15. okt 2013

@9mima9 a morčiatka máte spolu alebo oddelene? párik alebo rovnaké pohlavie? cez víkendy /2-3/ dni by som morčatá s dostatkom jedla nechala doma...ja cestujem s nimi max 1/2 hod veterinárovi autom-zatvorené v krabici alebo prepravke, ale aj 200km by mali v pohode zvládnuť..ved vyskúšajte, uvidíte, či nebudú potom moc vystresované...hlavne nevyberať v aute, už som tak ťahala, že som musela skoro sedačku odmontovať... 🙂

kucina1
16. okt 2013

@9mima9 u nas davame nasim dvom morciatkam samcekom surodencom dve napajadla na vodu a dve misky jedla, suchy chleba a viem ze vydrzia od piatka rana do nedele vecera, dlhsie sme neskusali. prepravu autom sme s nimi neabsolvovali ale nasho zaja co uz zomrel sme chudaka bravali 25km k zverolekarke a potom naspet a mal vzdy dost.

9mima9
16. okt 2013

@luba41
@kucina1
morčiatka ešte nemáme, asi budúci týždeň. o 3 dni budú mať 4 týždne, jedno je už samostatné, druhé ešte potrebuje maminu, tak čakáme. mali by to byť samčekovia. máme nachystanú jednu klietku. uvidíme, či budú chcieť byť v jednej, ale vyrastajú spolu, tak dúfam, že áno. v najhoršom prípade kúpime ďalšiu. potešilo ma, že vydržia pi-ne samé, ale aj tak skúsime ich brať so sebou. dám potom vedieť, ako to zvládli. totižto deti oznámili, že oni zostanú s nimi doma a my (rodičia) môžeme ísť sami. uvidíme 🙂

jara24
6. dec 2013

Ahojte. Mozno sa tu najde niekto, kto kupoval morca pre deti ako darcek na Vianoce. Vazne nad tym uvazujeme, ze by sme kupili dve morcata. Neviem si vsak dat dohromady celu logistiku okolo toho. Morca predsa neschovam do skrine ako ine darceky. Ako ste to poriesili vy? Tiez ich nechcem ist kupovat na poslednu chvilu - co ak uz vhodnych sibalov nezozeniem? Hmmm, poradte, ako ste to vyriesili vy?

nivi
6. dec 2013

@jara24 ja som na vianoce dala pod stromcek len klietku a jedlo pre morca + som vyrobila karticku, kde stalo, nieco v zmysle ja som tvoje nove morcatko cakam ta u pani XY. a pod.
kedze som to kupovala od chovatela. tak som si tam predbezne rezervovala a mala si isla vybrat sama.

jara24
7. dec 2013

@nivi to nie je zly napad. Ale ta radost deti z prazdnej klietky sa asi neda porovnat s tym, ked v nej najdu aj vytuzene zvieratko. Navyse, pred Silvestrom cestujeme na zopar dni prec. Tahat so sebou este nezvyknute morciatka 300km by bolo pre ne asi velmi stresujuce. Nechavat ich hned niekomu strazit? No neviem to dat akosi dokopy...

nivi
9. dec 2013

@jara24 tak jasne ale u nas bolo vobec prekvapko, ze som dovolila zvieratko :D
tak potom by som im to jednoducho nedavala ako darcek pod stromcek ale spolocne by sme sa vybrali jeden den do obchodu a kupili.

pufka
29. dec 2013

ahojte žienky, pred dvoma mesiacmi som dostala k narodeninám morčiatko, mala ešte len 2 mesiace a pred týždnom mi porodila. Ostala som uplne šokovaná, vobec som nevedela že je v tom a ani tak nevyzerala, cely čas bola pojašená a živá, stále chcela isť vonku z klietky, tak som ju nechvala vybehať každy den po spálni 🙂 včera som zistila, že babätko je samček veľmi by som si ho chcela nechať, lenže bez kastracie to nepojde a dve klietky metrovej dlžky to by moja mama neprežila 😀 a celkovo mať dve morčata bez toho aby k sebe mohli isť o čom to je 😔 nemate nejaku skúsenosť s kastráciou? inak bude musieť isť naozaj preč ☹
a ešte k strave, na každej stranke najdem niečo ine, mrkva je vhodna zrazu nie je vhodna (pritom viem že je) kalerab, petržlen, papriku, zeler nezjedia, jedine mrkvu, uhorku a šalat ten miluju no dnes som sa dočitala že šalat škodi lebo obsahuje vela dusičnanov, no ona nemala doteraz žiadne problemy ani so stolicou ani s ničim ma krasnu lesklu srť, pekne očka 🙂 čo si myslite o tom šalate? lebo ja som jej ho podavala každy den, kedže nič ine mi nezjedla a čo sa tyka ovocia okrem jablka nezje nič a ani to jej už velmi nechutí. Veľmi pekne Vám dakujem za vaše odpovede 🙂
pridam aj fotku mojej Ňufky 🙂 prichytená pri čine ako kradne jedlo 😀 😕

luba41
29. dec 2013

@pufka morčiatko je pravdepodobne od množitela, ktorý ich choval všetky pokope..morčinka má viac ako 2 mesiace /min. 3/-len gravidita trvá cca 2 mesiace...sú schopné sa rozmnožovať už od 1. mesiaca..samčeka odstav od maminy ked bude mať tak 250g / cca 4 týždne/ aby Ti ju zase on nenakryl..pozri stránku http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidel... toto bola kedysi naj stránka o morčiatkach..prípadne zapoj sa tam do dikusie...ja osobne šalát dávam len v zime, ked nie je tráva, aj to max 1-2 listy denne..a s uhorkou tiež opatrne-po velkom množstve môžu zlyhať obličky... 😉 a morčinka je krásna..

barborkark
30. dec 2013

Baby som rada ze vela ludi ma rado morčiatka a ked budem mat deti, tak ak budu chciet zvieratko tak jedine morčiatko 🙂 Ja mám taketo dve strapane

pufka
1. jan 2014

@luba41 ja ju mam zo zverimexu 🙂 bola som pri vybere, teta predavačka povedala ze ma okolo 2-2 a pol mesiaca, nerozumela som sa do toho velmi kedže je to moje prve morčiatko 🙂 a bolo ich tam pokope asi 8 takže na druhej strane sa ani nečudujem že bola nakryta 😖 všetko ostatne som sa dočitala v knihach, maly ma ešte cca 2 tyždne a bude musiet od mamy preč a ohladom tej kastracie toho na nete vela nieje 😒 dakujem ale aj tak za rady, hlavne ohladom šalatu, aspon viem ze ho mozem podavat nadalej 🙂

luba41
2. jan 2014

@pufka no a do zverimexu sa dostávajú väčšinou zvieratká od tých množitelov /pre niekoho šanca ako "zarobiť"/ a vo väčšine zverimexov sú potom takisto takto pokope, lebo aj tak sa väčšinou predávajú ako potrava pre hady a pod 😒 ja som tak priniesla kedysi pre rokmi 2 malé 3dnové-ked si ani v predajni nevšimli, že mamka ich tam porodila a ju predali ako potravu pre hady.. a o 3 mesiace podobný scenár-dalšie dve takisto k nám pribudli /bolo mi ľúto ich tam nechať/ ..tí prví budú mať 7 rokov a tie druhé minulý rok zomreli 😒
skús sa zaregistrovať na tej českej stránke, v diskusii sa kastrácia často spomína, určite sa tam vela dozvieš.. 😉

petruska12
5. jan 2014

Ahojte chcela by som vyrobit domcek pre moje prasiatka kde zozeniem pleksisklo a to pletivo dakujem za pomoc

barborkark
5. jan 2014

@petruska12 neviem kde by sa to dalo, ale to chces domcek len tak ako skrysu alebo seriozny domcek na byvanie? Teraz mas rozne velkosti aj moznosti v roznych zverimexoch aj na nete 😉

pufka
7. jan 2014

@luba41 ešte by som sa chcela opytat, maly bude mat zachvilku 3 tyždne a posledne 3 dni neustale skače na matku, chodi jej stale za zadkom a ovonavaju ju, skace na nu a snazi sa s nou sparit, vidim ze jej to vadi lebo donho neustale potom skače a snazi sa ho odohnat, ale ked ho vezmem tak za sebou hned placu, mozu ju uz tak skoro nakryt? lebo som citala ze samci mozu az od 5tyzdna

luba41
7. jan 2014

@pufka a kolko váži? ak bude mať cez 250g, tak môžeš oddeliť aj po 3 týždnoch... a plakať za sebou budú stále, pokial sa budú cítiť..už si poriešila, čo potom s ním?

pufka
7. jan 2014

@luba41 ma rovnych 200 takze aj ked po nej skace nemoze ju este oplodnit? alebo mam dat do klietky mreze, aby som ju predelila napoly, aspon by sa videli a citili. Este nie ☹ zajtra zavolam na jednu veterinu o ktorej som citala dobre recenzie, ak budu kastrovat aj morcata tak tam zajdeme ak nie, budem sa musiet pytat znamych ci ho niekto nevezme, lebo do zverimexu a ani na bazos ho nedam 😒

luba41
7. jan 2014

@pufka ešte tak týžden môžeš počkať s tým oddelením...ešte ho mamina kojí? kastrovať by som dala ale až ked bude straší..ja by som osobne počkala tak min. do 4-5 mesiaca..len dovtedy by si musela poriešiť to ich oddelenie 😒 ked ho aj vykastruješ a budú spolu, bude stále vrkať a po nej skákať, akurát, že ju neoplodní..

pufka
7. jan 2014

@luba41 ano ano koji, aj ked uz menej ale koji 🙂 ach jaj tak teraz mam dilemu ako sa rozhodnut ci kupit vacsiu klietku ktoru napoly predelim a po polroku ich k sebe pustim, alebo ho niekomu darovat a jej dokupit kamosku 😔 pridam aj fotku drobca 🙂

barborkark
8. jan 2014

@pufka Milujem na morčiatkach ked oddychujú a vytrčia nohy do strán 😀 😀 😀
neviem ako to je so schopnostou oplodnit ale ak ho uz nekoji tak by som ho pre istotu oddelila 😉

luba41
8. jan 2014

@pufka malý je zlatunký..má peknú farbu srsti..klietku by som jej nepredelovala zatial..malého by som dala do nejakého väčšieho plastového boxu s vyššími okrajmi / je to lacnejšia verzia ako klietka a pár týždnov v tom vydrží, kým sa rozhodneš čo s ním..a dať box ďalej od nej, nech sa rdašej necítia... a ked ich budeš púšťať, tak len po jednom a každého radšej inam..lebo samček nebude nič iné robiť len značkovať.. keby si kupovala ďalšiu samičku k tvojej, tak zase mláďa- mali by si lepšie zvyknuť spolu / aj ked to tak vždy nemusí byť/..ak chceš mať z nej "mazlíka", tak by som druhú nekupovala / ved uvidíš/...ked budeš mať dve spolu, budú na teba "kašlať"..

pufka
9. jan 2014

@luba41 ďakujeme za pochvalu 🙂 predvčerom som volala na jednu veterinu, kde mi povedali že kastraciu nevykonavaju, takže som bola viac menej rozhodnuta že ho niekomu dam, no dnes som skúsila dalšie dve a tam ich vykonavaju 🙂 tak som sa rozhodla že si ho ponecham s tym že v takom 4m. pôjdeme na veterinu. Dokonca som chcela dnes objednať tuto klietku http://www.zoohit.sk/shop/hlodavci/klece_a_ohra... aby boli stale v kontakte no oddelení a po operacii by som dala tu oddeľovaciu mrežu preč a mohli by byť konečne spolu, takže ju nemam objednavať? a radšej ich dať uplne zvlašť a každeho do inej izby?
no všimla som si 🙄 že odkedy sú oni dvaja spolu, nechce sa už tolko mojkať 😔

pufka
9. jan 2014

ešte jedna foto 😀

barborkark
9. jan 2014

@pufka ježíín no to je krááásne 😀 😀 úžasné sú tieto stvorenia

barborkark
9. jan 2014

@pufka Aj ja mam dve samicky, ked som mala jednu uplne skoro od malinka tak si na nas postupne zvykla ale ked sme potom kupili malinku samicku tak tá druhá sa k nám moc nemá, je uplne naviazana na tu starsiu, ale tá staršia je s nami stale v pohode ked si ju vezmeme 🙂

pufka
9. jan 2014

@barborkark škoda len že to tak rychlo rastie 😔 😀 on si uz pomaly zvyka na ruky, neplače tak ako na začiatku 😀 aj ju ked mam na rukach je uplne kludna, no akonahle ich pustim pobehat si po izbe a po hodinke dvoch ich chcem dat naspat do klietky, začina sa boj kto z koho 😀 splašeni su taki ze nechapem a nahanam ich aj 5minut kym ich chytim chudinky 😕 a ju ked vyberam z klietky na ruky tiež sa jej to dvakrat nepači hned uteka do domčeku a parkrat ma aj kusla, už neviem ani čo mam robit aby si zvykla, ja som v podstate cely den doma, kedze skolu viac nemam ako mam, takze mam na ne dostatok času, tak neviem, no dufam ze časom sa skludnia obidvaja 🙂 predsa su este obidvaja maličky 🙂
a morčiatka maš krasne, ja som zo začiatku chcela tiez dlhosrste, nieje s tym ale viac starosti? 🙂 čo sa tyka starostlivosti o srst a kupania 🙂

luba41
10. jan 2014

@pufka no ak by Ti mama povolila kúpiť druhú klietku / stačila by aj 80cm/ a dovolí nechať aj malého, tak klietky postav na seba a morčákov rozdel...v takom prípade by som samčeka ani nekastrovala..nebudú sa cítiť, budú sa počuť a to by im stačilo..ak by si ich dala do jednej klietky rozdelenej-samček by bol celé dni zubami zavesený na mriežkach a dobýjal by sa ..domček im do klietok nedávaj, nech si zvykajú na domácnosť a na Teba..uč ich na meno a dávaj pamlsky..proste prídeš ku klietke, niečo ponúkneš a čakáš, nech si zoberie, jemne pohladíš..naučia sa..ked ich oddelíš, spolu ich už behať nedávaj, najprv behať samček a potom samička/ . A najlepšie je učiť na výbeh-proste zložíš klietku na zem a otvoríš, prípadne položíš pamlsok von a morčák výjde..a dovnútra tak isto..dať dobrotu dovnútra a sama /sám/ sa naučia von a dnu..ked ich chytáš, sú zbytočne vyplašení..

luba41
10. jan 2014

@pufka kedysi to u nás vyzeralo takto