Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

pufka
12. jan 2014

@luba41 rozmyšlam teraz aj nad niečim takymto http://www.zoohit.sk/shop/hlodavci/vybehy/ohrad... kedže je to väčšie ako klietka a aj lacnejšie a ušetrila by som dosť aj na pilinách, kt. by som davala len do wc, jeden by bol tam, druhy zatial v klietke. Kastraciu by som chcela tak či tak, v lete chodime často k babke na dedinu, cele auto nabalene a zbytočne ich vlačiť v dvoch prepravkach, tam zase vyrabať pripadne kupovať dve ohradky pevne, lebo mame aj kocura, aj ked je už dosť starý, no určite sa bude zaujímať čo sú zač 😀 a celkovo už ked si ho mám nechať tak nech sú spolu 🙂
zo začiatku som nemala ani ja domček, cca prvý mesiac čo som ju mala, ona chodí hore dole po klietke, nebojí sa aj ked prejdem okolo, neuteká, nechá sa pohladkať, potravu zje z mojej ruky, dokonca už aj malý jedol zeleninku z ruky 🙂 parkrát sa stalo aj to, že bola uplne kludna ked som ju chcela zobrať na ruky a neutekala ani sa nebránila, no v poslednej dobe je nejaka bojazliva ☹
a aj ked vezmem len to dno od klietky a položim ho do spálne, hned ho preskočí a výjde sama, ale naspäť už sama nechce ísť, behá okolo, no dnu nevojde, aj ked tam ma niečo dobré na čo ju chcem prilákať 😔 😀
dakedy mám pocit že je až veľmi rozmaznaná no 😅 😀

pufka
12. jan 2014

@luba41 ona je za aby sme si maleho nechali, ale tiež je za kastraciu, takže na nu pojde tak či tak lebo v lete často chodime k babke tak nechcem davať zase zbytočne peniaze na dve prenosky a na dve vonkajšie ohradky 🙂 no a ak si ho mám nechať tak nech su už teda pri sebe navždy 🙂 rozhodla som sa nakoniec pre niečo taketo http://www.zoohit.sk/shop/hlodavci/vybehy/ohrad... a maly bude zatial kym nedorastie v klietke, ona v tomto a potom ich dam dokopy, aspon ušetrim aj dosť na pilinach, kedže ich budem davať iba do wc 🙂 a je to o dosť väčšie a aj lacnejšie 🙂
ona sa nechá pohladiť, papa aj zeleninku z ruky, dokonca už aj maly čo som ostala dosť prekvapená 😀 len niekedy ked ju vyberám vystraja, no akonahle ju mam na rukach je uplne kludna, rozvalí sa a leží 🙂 a parkrát sa mi stalo, že aj pri vyberaní z klietky neutekala, stála na mieste a nebránila sa. Aj ked som vzala len dno z klietky do spalne, hned z neho vyskočila a utekala hore dole no ked som ju chcela nalakať na jedlo aby vošla dnu, tak len utekala natešene dookola a piskala na celu izbu, ale dnu nevošla 😀 neviem, taky mam pocit že je trošku rozmaznana a musi byť stale podla nej 😕
a čo sa týka strihania pazúrikov, tvoje morčiatka sú pri tom kludne? ja som jej zatial strihala len zadne, ked ležala v deke a nechala sa, no treba už ja predne, len neviem či to zvladnem lebo stale sa vrti a nenecha si držať prednu labku a nasilu to robiť nechcem lebo viem že by kusla 😖

pufka
12. jan 2014

@pufka prepáč, napisala som to 2x myslela som si že mi to prvykrát nepridalo 🙂

kucina1
16. jan 2014

ahojte milovnicky morskych prasiatok, fu dnes rano a mozno aj vcera som si vsimla ze jeden z nasich uz skoro 2 rocnych samcekov je apaticky, nechce jest a asi ani pit a vydava divne zvuky, ma privrete oci a je v kute. jeho bratovi nic nie je. idem ich oddelit do dvoch krabic a vecer s nimi pojde muz k zverolekarovi. dufam, ze dovtedy vydrzi. juj neviem co mu moze byt, jedia a su stale spolu. dufam, ze mu pomozu a vydrzi. skusim mu dat striekackou troska vody aspon. dufam, ze sa mi to podari. ach jaj hned sme cela rodina na ihlach kvoli tomu malinkemu 😢

luba41
16. jan 2014

@kucina1 no nedá sa vám skôr ísť? u prasiatok to "ide rýchlo z kopca" 😒

kucina1
16. jan 2014

@luba41 no uvidim kedy dojde muz z prace, ale dala som mu striekackou troska vody tak prehltol ale sipi a zda sa mi ze ma mokry nostek ale mozno mu kvaplo z napajacky, sedka a troska sa premiestnuje v privizornej krabici no uvidime, mozno ma prerastene zubky alebo sa udrel bo sa mi zdalo ze mu smrdi pusinka ale odtahoval sa odo mna tak som mu rychlo dala troska vody ktoru prehltol nasilu ale prehltol 3 glgy urcite a sedka v kute

kucina1
16. jan 2014

Chory zik v ruzovej provizornej a zak zdravy v ich spolocnej klietke

luba41
16. jan 2014

@kucina1 asi neje, že? skús mu nasilu dávať striekačkou niečo rozmixované do pusy, /nejaká nemliečna obilninová kaša je celkom vhodná/ ...morčiatka nesmú hladovať, lebo vtedy sa im v črevách rýchlo rozmnožujú bakterie / zabudla som aké/ a preto to s nimi ide rýchlo dole..stačí pár hodín a..

kucina1
16. jan 2014

@luba41 hej veru nic neje, skusim mu mrkvu s jablkom a stroskou ovsenych vlociek odstavit alebo pomixovat na kasu a vyskusam mu to natlacit do pusky, dik za radu

kucina1
16. jan 2014

no inak som volala veterinarovi a povedal ze mame dojst a nedavat mu jest nic, tak idem vypnut mrkvu s jablkom co sa vari v hrnci

luba41
16. jan 2014

@kucina1 to je blbosť, musí jesť..morčiatka, ak si všimneš, podchvílkou niečo prežúvajú..

kucina1
16. jan 2014

@luba41 no povedal ze mu nemam davat nic, morcatko zatial dycha v pohode, a len sa tazsie presuva a natahuje troska kosti a stale len sedka v rozku. dam mu troska vodicky zase a dufam, ze muz dojde do piatej domov. dnes este na potvoru varujem od stvrtej do siedmej kamoskine dvojicky a nestiham dnes robit ani robotu z domu a mam toho dako nad hlavu dost a som z toho morciatka nervozna, ordinuju od tretej dnes este k tomu dokonca

luba41
16. jan 2014

@kucina1 tak potom ten veterinár sa v morčatách nevyzná..prísť nalačno odporúča preto, keby ho musel prispať aby sa nepozvracal/ to platí pri väčšine iných zvierat ale u morčiat nie/.. morčatá nezvracajú..ak nebude jesť aspon trochu, dôjde v priebehu pár hodín úplne k rozvráteniu organizmu..ja viem, že je to ťažké, ked si odkázaná na muža v takomto prípade a sama doma s detmi..aj ja ked mám doma akútny prípad, tiež som odkázaná na to, až ked "príde auto" domov...k vetovi musíme cestovať do mesta..

kucina1
16. jan 2014

@luba41 veru aj my musime cakat na to auto, bo s klietkou sa nemozem trepat do mesta a je dost taska s oboma morcatami. no uvidime ale mam pocit ze ho bolia zuby mozno aj, no uvidime a len ma mrzi ze som si ho nevsimla skor, kedze im vcera rano dal len synator jest a leteli sme prec a dosli sme az okolo pol deviatej a do klietky som len nakukla ci maju jest a vodu a on len lezkal tak som myslela ze uz maju nocnu siestu a prespali cely den ale rano ked som im sla dat cerstve jedlo ked som deti odniesla do skolky tak sa mi uz vobez nezdal. ale uvidime posnazil sa totiz teraz odhryznut z jablka a nechal ten kustik na jablcku a nezjedol ho juj aspn mi cas rychlo ubieha

kucina1
16. jan 2014

inak v tej veterinarnej ambulacii su 3 lekari a neviem ktoremu som sa na to cislo dovolala, uz tam chodime dlho a pred 2 rokmi nam pomahali so staruckym zajacom ktoreho sme tam potom nechali uspat bo uz nevladal nic. len mu davali podporu pre zivot a ked sa nelepsil a nevedel stat na nohach tak sme ho zbalili a s detmi sme sa sli s nim rozlucit k lekarovi a hned na to sme si zaobsarali morcatka tieto dve. ti veterinari su neskutocne citlivi taki mili ze takych neviem najst ani k detom poriadne ked nieco ideme s nimi riesit

luba41
16. jan 2014

@kucina1 tak snad pomôžu...presne, aj ja chodím k veterinárovi na jednu kliniku a som max spokojná ...chodím tam so všetkými zvermi /pes, mačky, morčatá/.. morčatá mi tam asi 3x operovali ..a ten prístup k zvieratám je ukážkový, hlavne z ľudského hľadiska.. to sa u lekárov pre ľudí len tak ľahko nevidí 😒 / teraz som bola prárkrát so sebou u neurologičky a prístup taký- že "čo ma otravuješ"..a to tam chodia ludia už ked majú ozaj problémy /

kucina1
16. jan 2014

@luba41 veru ja som si zajka zobrala od veterinarky kamaratky, u ktorej sme boli s morciatkom na strihani pazurov a opytala sa ma ci nechcem zajka ze je slepy a doniesli ho z chovproduktu na utratenie, tak sme mu liecili doma oci a ostal u nas 7 rokov a oci sa mu vyliecili. takze sme ho vlastne zachranili a kedze sme sa prestahovali tak nam bolo lepsie navstevovat veterinara tu, tak chodime do inej ambulancie. a inak tento pristup u ludskych lekaroch poznam aj ja, tiez mam stale pocit ze ich otravujem a pritom ma vyse roka nevedia vyliecit. a najhorsie je to, ze neviem najst normalneho citliveho lekara u deti, uz som odisla od dvoch a ani ta tretia nie je najlepsia ale niekedy je fajn a niekedy otras. o pobyte na kramaroch ani nehovorim.

morciatko si dva krat zivlo a ulozilo sa spat a len sledujem ci dycha sem tam zavrci a dufam, ze nedodycha, je vedla mna a sledujem ho. uz som 3x volala muzovi nech sa ponahla, ale uz ho otravovat radsej nebudem. vie ze sa ma ponahlat a pokusi sa..

luba41
16. jan 2014

@kucina1 tak držím palce, nech to dobre dopadne

kucina1
16. jan 2014

som uz ako na ihlach, morciatka su uz u veterinara aj so starsim synatorom a cakam a cakam. statocny zik ten cas vydrzal ale neviem s akou spravou dojde muzik domov. mam tu tri deti a cakaju ako to dopadne

kucina1
16. jan 2014

tak zik ostal u lekara, mal v plucach vodu, a pravdepodobne dostal infakrt, bol cely daky dokruteny. tak mame doma uz len jedno, podla lekara uplne vitalne zdrave morciatko uz len jedno. tak nastastie dvojcatam mi deti doma neplacu ale sem tam sa vsetkym krivia usta a spominaju to, myslim ze budeme mat zase debatu na dlho 😢

luba41
17. jan 2014

@kucina1 ako?

kucina1
18. jan 2014

@luba41 no ono zomrelo v ten den a deti uz nesmutia a samemu zakovi brat nechyba

luba41
24. jan 2014

@kucina1 ☹ som myslela, že ho ešte nejako udržali... tak teraz môžete aspon toho jedného viac rozmaznávať..alebo mu prikúpite kamoša..

kucina1
24. jan 2014

@luba41 no nevadi, nebolo mu uz pomoci a druhy je velmi spokojny, behal po byte ako kral deti sa tesili a dako si to uziva. on bol vzdy dominantny taze ma klietku aj vsetko pre seba, kamosa by tento asi nechcel

luba41
24. jan 2014

@pufka tak ako? už je malý odstavený? ako si poriešila bývanie? strihanie pazúrikov u nás prebieha asi tak, že si sadnem / alebo radšej čupnem / položím morčáka na seba na kolená jeho chrbtom ku mne a strihám ...teda štikátkom na nechty je to najlepšie..

pufka
25. jan 2014

@luba41 áno už je 🙂 prišiel mi nakoniec ten veľky hnedý výbeh, predelila som ho mrežami z klietky, takže su aspoň stale spolu, ale predsa oddelení 🙂 občas kúšu mreže, v snahe dostať sa k sebe, ale väčšinou som kľudní 🙂 nakoniec som kupila vo zverimexe aj nožnice na pazuriky, s tymi mi to ide lepšie a rychlejšie. Malý je super, nebojí sa, ked dám ruky do výbehu sam sa na ne dokonca škriabe a chce isť von 😀 no ona je stále bojazlivá, nechce isť na ruky a aj ked ju horko ťažko vyberiem, strašne kuše, neviem prečo je taka zla 😔

petruska12
2. feb 2014

Baby prosim vas velmi chcem skinny kde ho zozeniem?

petruska12
2. feb 2014

@p.j.jacky prosim kde mam zohnat skinny?

p.j.jacky
2. feb 2014

@petruska12 odkial si? skus bazos.sk tam byva dost inz.na morcatka.

petruska12
2. feb 2014

@p.j.jacky uz som pozerala nenasla som z nového mesta nad Váhom