Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

p.j.jacky
7. feb 2012

Ahojte kocky,pridavam sa kvam s morciatkami.Sice mam uz len jednu skinnycku,svoju chs som ukoncila.
Ja mam moju nahatinu na uterakoch,ktore periem.Cistim jej kazdy den.Seno a vodu musia mat morcata nepretrzite a ich jedalnicek je asi takyto:
mrkva,paprika,paradajka,uhorka,cervena repa,ladovy salat,retkovka,petrzalova vnat(moja lubi aj koren),karelab v malom mnozstve,kiwi,banan,pomaranc,mandarinka,jablko,melon aj cerveny aj zlty.Ovsene vlocky,pecivo je od chovatelov aj ano aj nie...velmi diskutabilne.Ja davam.Aj piskot. 😉 a jasne trava,pupava a rozne bylinky.
Co sa tyka zmesky,tak isto zalezi na chovatelovy.Ja davam.Granulky
Prestige Premium Cavia Nature od zn Versele laga.

zuzana581
7. feb 2012

@p.j.jacky ahoj.

Ja som tým mojím zatial dala uhorku, papriku, brokolicu, mrkvu a jablko a vypapajú vždy len mrkvu. Trošku dzobli aj do ostatného, ale nič moc. Inak mám pocit, že vôbec nepijú. Kolko musia morčatá vypiť. Teraz sme ich mali v prepravke a dala som im k papulkám napájačku. Ten väčší do nej začal kúsať, akoby z nej nevedel piť a ten menší ju ani nedal do pusy. Neviem, či to je napájačkou. Musím zavolať chovatelke, že akú mali, asi nie sú na takúto zvyknutí.
A ako rýchlo si tí vaši zvykli? Títo sa stále velmi boja. ☹

p.j.jacky
7. feb 2012

@zuzana581 bodre im davas papat.Len asi niesu zvyknuti.Ako stare morcata mas?ake plemeno?samcekov?Keby boli smädny urcite sa napiju,neboj nic.Davs im dost stavnatu zeleninu,tak im to asi staci.Ved pockaj v lete ked udru horka ako budu slopat :D
Nesmies morcata chytat zvrchu,maju to zakodovane ze z vrchu je votrelec.Napriklad ja som moje morcata ucila,tak ze ked som im niesla papku,alebo som pristupila ku klietke tak som bud zapiskala ale zacmukala a rychlo sa na to naucili.Takze sa ma nelakali ked som k nim prisla.Predsa si len porovnaj,ake je male morca a clovek...niektore morcata si zvyknu casom,niektore vobec.Zalezi aj ako k nim pristupovala chovatelka u ktorej sa narodili.Ja som mala vzdy mazlov.Teraz uz mam len FeeBee.je uz stara na skinnyka,a trapia nas choroby,ale da sa to zatial.Je cula a staaale hladova. 😉

zuzana581
7. feb 2012

@p.j.jacky na tretej strane mám fotky pod príspevkom. Jeden je coronet má 7 týždňov a druhý šeltia, ten má 4 týždne. Samci. Ďakujem za tip. Skúsim to s tými zvukmi, keď sa priblížim ku klietke. Je pravda, že väčšinou ich idem vyberať tak, že idem na nich zvrchu. Ale snažím sa ich najprv pár krát pohladkať a až potom ich beriem. Ale už aspom nie sú ako sochy. Prvé dva dni vždy skameneli, keď sme sa priblížili. Teraz sa snažia utiecť. Dúfam, že si zvyknú. Ten menší je väčší pohoďák, ale keď vidí toho väčšieho ako panikári, tak začne aj on 🙂

p.j.jacky
7. feb 2012

@zuzana581 tak si zober zeleninku ktoru miluju a vezmi si obidvoch(nie zvlast,lebo budu za sebou plakat ) na kolena a ponukaj im,nakoniec sa osmelia a daju si do cumacku 😉 Skus ich naucit na dany zvuk...kym prides k nim zapiskaj alebo zacmukaj a vzdy im nieco daj na papku.Morca je hlados a zranickou si ho ziskas.Inak je dokazane ze ak mas dve morcata spolu,budu viacej bojazlive.Ale...das im ako tak plnohodnotny zivot,ze nebude odkazane na teba,ale ma aj kamarata svojho druhu.A samozrejme,kazde zvieratko je individualne tak ako clovek aj morca je osobnost. 😀

cairka
7. feb 2012

@p.j.jacky , tá je pekná 🙂 ja som tiež rozmýšľala nad skinnym, ale nakoniec sme zvolili klasiku 🙂
@zuzana581 , náš začal piť až po nejakých 5-7 dňoch. No a čo sa týka zvykania si, máme ho takmer 2 mesiace, v klietke je kráľ, píska, akonáhle sa motám kolo dresu, tak sa ozýva, dokonca na oslovenie zareaguje tak, že vykukne z domčeka. Ale keď ho vyberiem na gauč, tak zalezie do deky a nevystrčí ani nos. Ovšem ak si položím kúsok žvanca - najlepšie jablko, alebo uhorku- na kolená, tak si po neho príde, aj ho zje mne na kolenách, ale bez toho sa ku mne ani nepriblíži. teda ak ho máme von aj s babami, tak to volí menšie zlo a vylezie mne na plece 😀 Občas sa aj s nimi šalí, že ako keby išiel za deťmi a potom sa vráti skryť ku mne, tak hádam časom sa z nich stanú parťáci 🙂

p.j.jacky
8. feb 2012

@cairka ano skinny su uzasne,len velmi nachylne na vsetko,nevyhoda.
a to mas tiez pravdu ,ze pit moze az neskor,lebo stoho stresu,ze je v novom prostredi sa boji vsetkeho.A tvoj sa lahsie ochocuje ,lebo je sam.Ja ked som si kupila morca,tak vzdy po jednom a cca za 3mesiace som prikupila kamosku.Az bola jedna zvyknuta.Potum tu novu som nechala zasa pat tyzdnov samotnu a ked si zacala zvykat,supla som ju k tej starsej.A vzdy som mala holky ochocene.

biba04
9. feb 2012

nezeru tie papiere ? nasi ked dostali co i len kusok papiera do klietky uz ho aj zrali , takze to sme museli hned aj vylucit
nase su tiez dlhosrste, ale na nich sa to nelepi, ono asi nie je cas na to aby sa im nieco prilepilo, lebo tak sa blaznia stale 🙂) teraz na tom je vidno, ze nemozu zit osamote

biba04
9. feb 2012

oni sa napiju, ked budu smadni, ja sa pripajam k p.i.jacky, ze kazde morca je osobnost , ze kazde sa chova uplne inak, napriklad nasi k ovociu ani prinuchnut nechcu, zato uhorku by zjedli hned celu a na posedenie, ale tym ze im davam aj uhorky, ktore su mimochodom velmi stavnate, tak tiez piju ovela menej ako ked sme ich dostali, a este nedostavali zeleninku, vtedy doslova chlastali 😀

zuzana581
9. feb 2012

Nežerú vôbec ten papier, kontrolovala som to. Naši majú hrozne radi mrkvu. Tú vyžerú ako prvú. Včera som im dala jahôdku. Zjedli, ale nie celú. Zajtra ich čaká kaleráb. Môžu kaleráb, nie? A môžu aj listy z kalerábu? Budem musieť isť niekde podrobne naštudovať ich jedálniček. Malý som si všimla, že už pil. Velkého som zatial nevidela, ale možno hej.

Inak baby, ja som v niektorých veciach trošíčka šibnutá a poviem vám, že aj keď sa mi tá králikáreň nenormálne páči, tak už začínam uvažovať o plastovej klietke, ktorá by bola menej náročná ná údržbu. Môj muž už zo mňa niekedy nechápe, no ale tak kým nevyskúšam, tak neviem, no nie? 😀 Ona tá králikáreň je super pre zajkov, ktorý chodia robiť potrebu na záchod, čiže nemusíte tak často čistiť celú klietku, alebo ak je zvieratko vonku a tam ak aj ociká drevenú časť, tak to nevadí. Oni mi ju zatial neocikali, ale tak bojím sa, že by to robili a časom by začalo to drevo smrdieť. Asi ju predám, kým je nová a budeme ich mať v klasickej plastovej klietke, ktorú budem vedieť vyčistiť aj sama, preniesť, čokolvek. S touto mi musí stále niekto pomáhať, nadvihnúť a tak. No.... A krpci sú stále len dolu, hore idú iba, keď chcú predomnou zdrhnúť 🙂 Mám aj pocit, že tam majú stále také šero, lebo sú na opačnom konci izby ako je okno a tak je to tam také trošku tmavšie. No ja neviem. Hlavne mi ide o tú údržbu.
Čo si myslíte?

@p.j.jacky
@filipal
@biba04
@cairka

p.j.jacky
9. feb 2012

@zuzana581 Ahojky,tak ja som mala taketo byvanicko pre moje prasulky kuky tu http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=13787 ., http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=16797 Moje dievky som naucila chodit na wc ale sem tam sa stalo ze islo aj mimo.Hlavne ta chlpata teddicka bola lenova chodit do zachodka 😀 A tiez som to mala z drevotriesky .Na spodok som puzila lamilo-.gumolit aby necurali na drevo.Ale priklanam sa ze klietka je idealna.Ak ti smiem doporucit minimalnu dlzku klietka 100cm. tato je super http://www.zoohit.sk/shop/hlodavci/klece_a_ohra... .Ja som daval tiez na gumolit noviny a uteracky,ale cistila som im podstivo kazdy den! aj tato je super http://www.mall.sk/klietky-hlodavce/ferplast-kl... a tato na velkost je super http://www.zoohit.sk/shop/hlodavci/klece_a_ohra....

Teraz ma moja FeeBee taketo byvanicko http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=24891 je sama a uz malo beha,lebo trpi opuchama noziciek ale staci jej to.Ma pre nu aj 119cm klietku tu vyzivame v lete na zahradu,vzdy tu mrezovitu cast ma ako ohradku pred votrelcami nasimi kocurmi Miky a Miky.Ale aj kane lietaju.Inak by nezdrhla.Kam ju doma polozim ,tam ju aj najdem a takto vie davat pusinky

p.j.jacky
9. feb 2012

@zuzana581 a zabudla som...s kalerabom opatrne,len sem tam a malo,velmi duje.AK sa ti morca zduje je to pre neho casto krat smrtelne. Tu je jedna fajn ceska stranka o morcatach a jedalnicku http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidel...

zuzana581
9. feb 2012

@p.j.jacky jaká je podarená 🙂 ona ti normálne dáva pusu, ja odpadnem
No tak to bývaníčko v tej "skrinke" to bola bomba. A ako si ich naučila chodiť na wc? Inak ja som im dnes dala pod senník (kúpila som ten gulatý na zavesenie) takú misku, ako pod kvetináč a oni ako tam papkajú seno, tak tam aj cikajú a kakajú. Nakakané je aj inde, ale cikané som zatial nevidela, iba tam.
Tú prvú klietku, čo si pridala, tak tú som pozerala, tá sa mi páčila a ešte aj táto http://www.zoohit.sk/shop/hlodavci/klece_a_ohra... ale táto je o kúsok užšia. Tá druhá je podla mňa nízka. Má ju kamoška, ale má v nej zajka, tak preto mi asi príde taká nizka a stiesnená. A tá tretia vyzerá tiež fajn. Mne sa ale hrozne páčil ten senník a tie klietky mi prídu také.... ja to neviem vyjadriť, no možno neosobné by bolo to správne slovo. Ale zas králikáreň do bytu je fakt nepraktická. Keby aspom vyrobii takú, že sa dá oddeliť vrch od spodku a vo vnútry by bol samý plast. Keby som mala v okolí nejakého kutila, tak by som vedela, čo vyrobiť 🙂 Asi bude pre nás naozaj najvhodnejšie, keď kúpime tú klietku. Ak pôjdeme aj na dovolenku, tak moja mama by nevedela toto vyčistiť a morčatká v klietke jej môžeme kludne zobrať k nej domov, aby sa nám o ne starala, kým nie sme doma. Tu je foto:

zuzana581
9. feb 2012

@p.j.jacky Ďakujem za stránku, idem študovať. Ja som sebe nakrájala kaleráb na polovičné kolieska a im som dala len jeden ten polovičný krúžok, ešte rozdelený na poli, tak len na koštovku. Také čo duje viem, že by nemali vela, ale idem hento naštudovať. A tie kalerábové listy môžu?

cairka
10. feb 2012

@p.j.jacky , krásne bývaničko teda mali 🙂 tá hojdacia sieť je nejaká špeciálna, alebo doma robená? Ja som nášmu kúpila domček, ale má malú klietku 😖 , takže keď v nej má domček , tak mi príde, že má minimálne štvrtinu klietky zapratanú. K tomu tá guľa na seno, miska, vecko a sa pomaly nemá kde pohnúť...Už som pomýšľala nad väčšou, ale možno keby mu stačilo také hojdacie čudo by sme zatiaľ ani nemuseli. 😕

@zuzana581 , my máme plastovú klietku a na údržbu je to super, nič nevypadáva, je ľahko prenosná pri čistení a tak, ľahko sa čistí...len je dosť malá, hoci teta v chovprodukte tvrdila, že morčatám stačí...rozmer je tuším 60x40, takže určite väčšie treba...

p.j.jacky
10. feb 2012

@zuzana581
@cairka baby urcite velke klietky kupujte.Ved ta 60cm je mini.A domceky ja vobec nedoporucujem,lebo vam budu cele dne skovane v barakoch 😀 a tym padom budu viacej zdivocele.Ale ja som to robila tak ze som im cez plast klietky a mrezkovu cast dala uterak.a prichytila ho kolikama na pradlo.Dava foto. http://img.kralici.com/morcata/alba/08cb5e5ddb8... mali tak take utocisko,ale neboli cele skovane.
Ta sietka to som kupila normalne v chovprodukte. ale da sa aj na nete a cena sa pohybuje nad 10 euro : http://www.petplus.sk/peliesky-a-tunely-trixie-... , a tieto pelisky su bombasticke,Mam ich doma asi 10ks uz 4 roky a periem ich dookola. http://www.petplus.sk/peliesky-a-tunely-trixie-...
Zuzi ,co sa tyka toho cikania,no mas to vychytane ked vies kde curaju.Ja som im tam dala wc pre macky,su rozne velkosti a do toho hobliny(NIE PILINY!!!) a dala pod senik.Lebo aj mne curali ako papali seno.Casom sa to same naucili.

zuzana581
10. feb 2012

@p.j.jacky aj dnes ich pozorujem a cikajú zatial do dvoch rohov, tak uvidím, či to je len náhoda.

Inak dnes dorazila plastová vanička na spodok výbehu a je super. Presne tam sadla a aj čistenie sa zjednodušilo, lebo nadvihnem králikáreň, len z jedného boku o tú výšku vaničky, vaničku vysuniem, vyčistím a zasuniem späť. Myslím, že si tú králikáreň nakoniec nechám. Ja som ale nerozhodná, že? 🙂

zuzana581
10. feb 2012

Chcela som ešte pridať foto:

p.j.jacky
10. feb 2012

@zuzana581 super dobre to vyzera,ale ten domcek by som urcite dala prec,neskryvaju sa vnom?

zuzana581
10. feb 2012

@p.j.jacky prvý deň ho tam nemali, iba na noc a teraz sú väčšinou na ňom, takže neschovávajú sa. Žerú z neho seno. Celkovo začínajú byť taký zvedavší, oťukanejší.

p.j.jacky
10. feb 2012

@zuzana581 super oni si zvyknu :D

filipal
10. feb 2012

moji maju domceky a dost sa zdrzuju vonku.
@zuzana581
niekedy vylezu na strechu a zo strechy jedia seno, alebo sa na streche budky natiahnu....alebo si lahnu dnu, ale hlavicku nechaju vystrcenu vonku a sleduju co sa deje. ved aj zvieratka maju narok na sukromie, mali by mat miesto, kde sa mozu schovat. nechovame ich predsa len preto, aby sme ich my vkuse videli, nie?

@p.j.jacky a preco by sa nemohli skryvat? ved ked sa tak citia bezpecnejsie?
inac, dik, dala si dobry link o strave pre morcata.

p.j.jacky
10. feb 2012

@filipal v ramci ochocovania.Take mam skusenosti,ze ked mali domecek,tak ochocenie trvalo ovela dlhsie ako bez domecka.Ak si morca zvykne na ludi u ktorych je,tak potom dat domcek,nech ma utocisko.

filipal
10. feb 2012

@p.j.jacky ano, viem, ze to pisu aj v knihe o chove morciat, ale ja na to pozeram z hladiska toho zvieratka. je to predsa tiez citiaca bytost a my sme pre neho taki velki. 🙂

p.j.jacky
11. feb 2012

@filipal neviem ja som knihy nikdy nestudovala.Nehovorim ze by domcek nikdy nemali mat.Len prve tyzdne.A z mojho hladiska toho zvieratka....Cim skor si zvykne tym lepsie pre to morciatko.Lebo cim dlhsie bude v ukryte a spoliehat sa na svoj domcek ,tym dlhsie bude ve strese. No ved ja som len poradila,kazdy sa nakoniec rozhodne sam za seba,nikoho nenutim aby to robil,tak ako ja poviem. 🙂
Takto som ich mala naucene

https://www.youtube.com/watch?v=JfruIaqJ4Cw
filipal
11. feb 2012

@p.j.jacky neviem, ci sa niekedy morca prestane uplne bat. aj ty si pisala, ze ma zakodovane, ze sa na neho utoci zhora a preto sa boji. myslim si, ze strach ma neustale, len sa ho nauci prekonat.
a presne ako pises, aj morcata maju svoje povahy. niektore je bojazlive cely zivot, niektore menej...asi ako my ludia. moji dvaja maju uplne odlisne povahy a dokonca aj chute! 🙂 🙂 welfare zvierat je este stale neprebadany.

p.j.jacky
11. feb 2012

@filipal suhlasim s tebou.Su morcata som sa naozaj neboja.Mala som 9 rocnu zverimacku,zila volne v byte a chodila na macaci wc.Sem tam jej utieklo ale dalo sa to ustrazit.Bola tak nesmierne ochocena,ze prisla na meno,ku chladnicke si prisla vypytat uhorku a sedala snami pre telke.Ked nam zomrela plakala som aj ja aj manzel.
Potom som mala dve morcatka z chs garfield a obe boli strasne divoke.Ked som ich vzala na ruky,vzdy ma do krvy pohrizli...naokeniec to bol horor im len vycistit .Potom som si doniesla skinnycku a to bola rarach 😀 blazniva a pritulna a jasak tu videjko http://www.stream.cz/uservideo/133763-anesch-na... uf ako spominam,zacina mi byt naozaj smutno... ☹

filipal
11. feb 2012

@p.j.jacky fiiha, ty si uz chovala vela morciat! ako dlho zili? lebo mne tie pred tymito 7 a pol roka, takze nemam s tolkymi skusenosti, nestihla som to. 🙂

p.j.jacky
11. feb 2012

Ja chovam morcata cca 15 rokov.Vsetky uz pomreli co som mala a ostala mi len skinnycka FeeBee.Mala som chovnu stanicu SkinnyJack a na slovensku sme ako prvy ziskali na vystave prve miesto .Lenze moje ukoncenie bolo,ze po vystave mi moja odchovankyna Agatka za 4 dni zomrela a nejaky virus.Bolo to hrozne.Boli sme na pohotovosti a veterinarka povedala ze jej pomoci nieje.Tak som stym aj skoncila.
http://www.stream.cz/uservideo/383886-cistenie

filipal
11. feb 2012

@p.j.jacky takze mas uz len tuto jednu...to je mi luto, ze ti uhynula Agatka.... ☹
a kolko sa ti morciatka dozivali najdlhsie? v literature su odlisne udaje. mala si nejake morca starsie ako 8 rokov?