Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

p.j.jacky
11. feb 2012

@filipal mala som Bublinku 9 rocnu .Zomrela na mocove kamene.Chodili sme ju kazdy den na veterinu cievkovat.Bola bojovnica.Ale potom vycikala taky kamen ako fazula a asi jej to dotrhalo vnutro a zomrela.Chcela som ju dat uspat,ale muz odmietal,on veril ze to zvladne.Nikdy Bublinka nebola chora,za celych svojich 9 rokov.
Inak morcata sa dozivaju dost malo.2 pirane zomreli ako 2 rocne obe mali nejaku geneticku vadu slinivky.Boli na pitve a boli to sestry.
A skinny sa dozivaju ,tazko povedat.To je nejaka zahada 😀 Anesch zomrela ako 3rocna.Feebee ma 4 roky a ma dost zravotne problemi od narodenia,ale po dohode s veterinarkou,ju nechame kym papa a je aktivna:D Agathka zomrela myslim 5mesacna.Jej brat Aflie,ktoreho som odobrala od chovatelo,co mu nedaval papat ako rocny myslim,to si nepamatam presne.ale tak zhruba.Arnie zije a ma sa dobre,je v CZ.predany.Xenie som predala a nemam dalsie info 😢
Ale ked som si teraz nedavno pisala s chovatelama z Ciech povedali ze 4-rocne skinny morca je pekny vek...tak neviem.Ale urcite pre dcerku si zadovazim dalsie skinny.I ked su narocnejsie na chov.

zuzana581
11. feb 2012

Baby. tak prťúsi chodia už druhý deň cikať iba do jedného rohu 🙂 teším sa velmi. Dúfam, že im to vydrží. Inak prvý deň som mala v klietke aj záchodík a hobliny. Ako som dala preč hobliny a z toho rohu kam chodia ten záchod, tak začali chodiť cikať tam. Dovtedy chodili aj tam, ale aj všade inde. Podla mňa im pomohli tie noviny a to, že cítia tú cikanicu v tom rohu. Preto tam chodia. Nechám to tak aspom mesiac a potom možno kúpim nejakú podstielku, možno mačaciu do toho rohu. Ale najprv nech si to poriadne zafixujú.
@p.j.jacky tak ty si si toho prežila s tými morčátkami. Tie choroby sú hrozné ☹
@filipal domček som im druhý deň, ako boli u nás zobrala cez deň a dala až v noci. Potom ale na ďalší deň som ho nechala a začali bývať viac na ňom, ako v ňom. Presne ako tvoji, tiež z neho jedia a šmírujú 😀, tak som im ho nechala už stále.

filipal
11. feb 2012

@p.j.jacky ooo, tak Bublinka sa pekne dozila!

zuzana581
12. feb 2012

Tak dneska cikali kade tade 😠 no... Inak prvý krát som dnes videla staršieho tak poskakovať, ako koza a behal rýchlo po celej klietke. To bolo čo? Robia to aj vaši? Ja aj nechápem niektorým zvukom. Už som rozoznala, keď starší zakvíka na mladšieho a ten zdrhá do domčeka, že ho odniekial vyhnal 😀 Ale napríklad som hladkala malého a keď som sa dostala skoro na koniec chrbta, tak tak zavrčal, neviem, ako to nazvať. Ale nesnažil sa odísť ani som nemala pocit, že mu to je nepríjemné. Na vrchu chrbta nič a ako som išla rukou nižšie tak vrrrrrr. Čo to? Keby bola niekde nejaká video príručka chovania morčiat, tak by som bola velmi šťastná 🙂

biba04
13. feb 2012

@zuzana581
@filipal
@p.j.jacky
ahojte, prosim vas, ma niektora z vas skusenosti aj so zlamanymi zubkami u marcata ? nase morca ma zlomene obidva spodne zubky, ma tam zubky tak dva tri milimetre dlhe....neviem vobec ako sa to stalo, co robil ...?

filipal
13. feb 2012

@zuzana581 to poskakovanie a behanie znamena, ze ma radost. 🙂
a to vrcanie, ze tam uz radsej nechod. to znamena, ze hladkanie po chrbatiku sa mu paci, ale ked si zasla pridaleko, zavrcal.
raz som nasla na nete stranku, kde boli aj zvuky morciat. (nemam ju ale ulozenu) skus pohladat a neviem, ci nebola zahranicna...tusim, ze ano.
pustala som tie zvuky aj mojim morcat, znehybneli a pocuvali. 🙂 🙂

@biba04 fiiha, to som este nepocula! ale zubky su u hlodavca velmi dolezite, ved vsetku potravu hloda....chod s nim k veterinarovi? zeby z nedostatku vajnika, alebo co? chod k takemu, co ma s morcatami skusenosti. lebo niektori su len na psov a macky. napriklad nas veterinar sam choval doma morca, tak bol trosku v obraze, aj co sa tyka etologie.
kolko ma tvoje morca rokov?

zuzana581
13. feb 2012

@filipal aha, takže také to vrrr znamená, že neni dobre. A prosím ťa, kam chodíš s nimi k veterinárovi? Ja som chodila so zajom do bajvet. Staršiemu som dnes ráno našla na chrbáte jednu takú chrastu väčšiu. Neviem, čo to je, ale ak to nezmizne, tak by som ho išla dať pozrieť.

p.j.jacky
13. feb 2012

@biba04 ahoj ano mam ,casto sa to stavalo mojej teddicke Ammy,Vie papat? Ak nie musis je zeleninu nastruhat a na jemne slize nakrajat...t.,ale neboj sa zubky rychlo dorastu cca mesiac.

filipal
13. feb 2012

@zuzana581 do Vrakune. teraz su tam uz traja lekari, jedna z nich je mlada kocka, ta sa mi zda dost neskusena..zalezi kto ma sluzbu. moji mali uz tiez chrasty, robili im vysetrenie pod mikroskopom (zoskriabli vzorku - strasne pistali, chudatka) nemali to naraz, raz to mal jeden, raz druhy. nic pod mikroskopom nenasli, tak mi dali preventivne proti parazitalny kupel. Tactic. pridala som do teplej vody a morcatu namocenou spongiou suchala srst, po tyzdni som zopakovala. na rany mi dali antibioticku mast.
vraj to moze byt aj alergia na piliny a ine diagnozy.
doporucujem ti kupit si knihu Svet morciat: Rasmanova, Vitkova. tam mas rozpisane aj choroby a ako sa liecia.

biba04
13. feb 2012

@filipal je to mlada, narodilo sa 6.10.2011 ...vobec netusim co mam robit...keby som aspon vedela ci to do niecoho kusol ☹

biba04
13. feb 2012

@p.j.jacky a z coho to mala ? jest dokaze akurat mu musim nakrajat vsetko na take drobulinke kocky....co si s tym robila ?

p.j.jacky
13. feb 2012

@biba04 mohla si ich zlomit sama,lebo morcata si ich ohlodavaju ,alebo o nieco,co jej davas jest?Neboj sa zubky jej narastu.Len ma urcite problem uchopit si potravu,tak jej to da vela prace.Len sleduj ci papa a kaka.Ak prestne bobkovat,tak nepapa...potom to treba riesit dokrmovanim.Hlavne musi papat seno,aby sa obrusovali zadne stolicky,lebo ak by jej tie prerastli,to by bol naozaj pruser.Nemas co stym robit,len dbaj aby papala.Musis len pockat ,narastu jej.

p.j.jacky
13. feb 2012

@zuzana581 mas dvoch samcov a urcite sa zacnu nad sebou naparovat.Budu mat pomale kroky a vrrrkat co sa da.Mozno dominantny bude obtazovat podriadeneho...Ked ho skrabkas a zavrrka,podla mojich dievcat,to bolo nepaci sa mi to! a ked len hundrie ako by pridol,tak je spokojny...ale nejako o chovani samcov moc neviem,lebo som mala doma vzdy babinec.Ale nedaj boze aby si niektoreho samca dala k samicke,mas po kamaratstve,to viem isto.Takze ak chces aby zili pekne s laskou,bez zenskej.Ale su aj vynimky ze sa znesu aj samci co mali sexik...
A to ze behal,lietal po klietke.to mal radost a jasil sa.Ved kukni na to video ,kde beha mala Anesch ,ako diablik.

p.j.jacky
13. feb 2012

@filipal a ty davas morcatam piliny? Ake mali chrasty? a svrbeli ich ?a uz su ok?

zuzana581
13. feb 2012

@p.j.jacky no toto presne už robí ten starší na toho mladšieho. Ide tak pomaly a vrrrr a ten malý potom zakvíka a zdrhne. Ale nie stále. Väčšinou iba keď jedia seno. Mám pocit, že im ten jeden senník nestačí. A tie chrasty čo znamenajú? Náš ten starší má na vrchu chrbáta. Našla som mu dnes jednu.

filipal
13. feb 2012

@p.j.jacky nie piliny, ale hobliny. ale len jednu znacku, ta sa mi osvedcila, lebo su kvalitne.
jeden mal asi pred rokom a druhy asi pred pol rokom. ano, po tom pripravku im to preslo....cca po tyzdni.

filipal
13. feb 2012

@zuzana581 chrasty mozu byt z roznych pricin. moze to byt zranenie, aj alergia, aj paraziti aj bakterialne infekcie koze,aj plesne........ale ten Tactic zabera na vsetky vazne priciny, preto ho preventivne veterinar predpise-
v tej knihe co som ti doporucila su vsetky morcacie diagnozy, jedna z autoriek je dlhorocna veterinarka a zaroven chovatelka morciat.
vie viac ako zvycajne vedia veterinari v ambulancii.
na tvojom mieste, by som pri prvej chraste pockala, ako sa to bude vyvijat....ak by sa to zhorsovalo isla by som k veterinarovi.
co sa tyka znasania samcov, je to vzdy otazne. moji sa ako mali zniesli, ale v puberte zacali konflikty. obaja chceli byt dominantni.

p.j.jacky
13. feb 2012

@zuzana581 skriabe sa?filipal ti dobre radi
a vet Vitkovou som sa stretla na vystave.je najlepsia siroko daleko🙂

cairka
13. feb 2012

@filipal , @p.j.jacky a nemáte nejakú osvedčenú značku sena? Občas sa mi podarí kúpiť pekné, zelené voňavé, a inokedy zas také, že by som to nazvala slamou a nie senom 😠 Teraz máme nejaké aj s púpavou a harmančekom, na pohľad sa zdalo OK, ale teda seno samo o sebe tiež nie je úplne pekné, voňavé. Všetky 3 druhy som kúpila postupne v jednom chovprodukte, takže sa to nedá ani podľa toho rozlíšiť. A ešte najnovšie mali na výber jemné seno a hrubé - je v tom nejaký rozdiel, okrem teda hrúbky kláskov, či čoho to 😅
Náš Kviko je veľmi prieberčivý, ale teda senom nepohrdne nikdy, tak nech aspoň to má OK 😅 ináč zeleninu moc nemusí. teda uhorky by mohol na kilá, kaleráb, mrkvu, jablko, papriku zje, čo dostane do misky, ale prežil by aj bez, a brokolicu, šalát, banán a paradajku považuje za otravu. 😝 Je fakt, že má rád tie zmesy zrniečok, takže sa asi naje z toho (to mu dávame ale len 3 malé lyžičky denne)

zuzana581
13. feb 2012

@p.j.jacky
@filipal mohla by som mu to potrieť imazolom? Ten mám doma a nechce sa mi v tejto zime behať ešte s morčaťom k veterinárovi. Ale čítala som, že to môže byť pleseň. Dnes som si všimla, že on poskočí, ale tak zamiká hlavou a viac krát po sebe. Aj pri tom trochu zavrčí. Podla mňa ho to svrbí.

zuzana581
13. feb 2012

@filipal idem skúsiť kúpiť tú knihu. Volala som s chovatelmi a povedali, že sú to roztoče, že mám kúpiť arpalit, alebo neospomosan (neviem, či som správne rozumela) a s tým to odstraním. Našla som mu už aj pod papulkou. ☹

filipal
13. feb 2012

@zuzana581 citam tu v tej knihe, take nazvy ako pises som nenasla. ale priznaky sedia aj na roztoce.
ti chovatelia iste vedia co hovoria, asi to maju odskusane.
a kde sa daju tie pripravky kupit?

keby ho to svrbelo, tak by sa skriabal a hryzol....mozno to, ze myka hlavou znamena, ze ho svrbi nieco na hlave, alebo boli...zeby usi?
chapem, ze sa ti nechce v tom mraze. ved vyskusaj tie pripravky, ci nezaberu...

filipal
13. feb 2012

@cairka veru, sena byvaju otrasne. niekedy sa mi podarilo kupit pekne zelene....
ja som kupovala v Hornbachu, ale znacku si nepamätam. mas pravdu, tie co maju zelenu farbu su kvalitnejsie a jemnejsie.
my sme to vyriesili tak, ze svokor nam nakosi a nasusi na Orave. vlani sme mali dve vrecia na zimu, ale nastacili, tento rok mame tri. najlepsie je, ked mas moznost, zohnat si niekde na vidieku. vidim, ze si z Martina, tam mate krasne luky.
ten jedalnicek co pipisujes maju radi aj moji.
ale ten banan a paradaju by aj tak nemali morcata velmi jest.
moji lubia este cviklu, ale v tom linku, co sem dala p.j.cky cviklu casto neodporucaju.
a v lete maju radi kukuricne supolie aj tie vlasy, este take zelene....

zuzana581
13. feb 2012

@filipal no ja neviem. Chovatelka povedala, že aj v chovproduktoch. Bola som zatial v dvoch lekárňach, kde mávajú aj pre zvieraťá, ale nemali to, tak skočím ešte do petržálky do toho velkého chovproduktu pri carrefoure, tam by to snáď mohli mať. Pozrem, či tam nemajú aj tú knihu.

@biba04 dostala som dnes kúpiť tento http://www.bez-chloru.sk/fotky/dezisan-spray-ve... je to ten, čo máš ty? Lebo ten s označením vettex nepoznala v lekárni a tak neviem, či som kúpila dobrý, ale aj tu sú zvieratká nakreslené.

zuzana581
13. feb 2012

@cairka ja som kúpila toto seno a je pekné zelené a nestačím naplňať tú gulu na seno, lebo hneď ho zlupnú http://www.zoohit.sk/shop/hlodavci/seno_a_podes...

zuzana581
13. feb 2012

@cairka inak aj náš menší je už Kviko 🙂 Bol pôvodne Qet, potom ho Sofia premenovala na Nechtík a keďže stále kvíkal, tak povedala, že bude radšej Kviko. Tak som zvedavá, či je to meno konečné 😀

p.j.jacky
13. feb 2012

@zuzana581 no nechcem ta strasit,ale ak mas jedno morca nakazene bud roztocami,alebo plesnou,chytne to aj to druhe.Takze preventivne musis zaopstarat obe.To ze vyskakuje moze byt naozaj ze je nervle,ale aj to ze je velmi vesele.
Pozri sa na tie chrasticky ,ako vyzeraju?su zaoblene a gulate?alebo roztahane?
Seno som aj ja kupovala v Zoohite,ale tento raz ma sklamali.Kupovala som alpske a uz ho dlho nemaju,tak som kupila toto a nic moc...naposledy. 😠

zuzana581
13. feb 2012

@p.j.jacky Moje je dobré, pekné zelené, ale tiež už sa mi pri zajovi stalo, že som kúpila v chovprodukte jedno seno krásne zelené a druhé to isté, úplne žlté ☹ Tie chrasty sú také gulaté. Inak som tie prípravky nezohnala nikde kúpiť, tak pôjdem s nimi zajtra k veterinárovi, nech sa na nich poriadne pozrie a niečo im dá. Inak je to nebezpečné? Mala by som urobiť nejaké opatrenia, čo sa detí týka a tak?

biba04
14. feb 2012

@p.j.jacky ahoj, vcera sme ho cely den sledovali, a hoci je bez zubov vsetko rad radom srotuje, ci to je seno ci to je zeleninka, pokrajam mu ju na male kocky a tie vsetky zje, a aj stolicu ma normalnu, tak dufam , ze to bude bez problemov ....

filipal
14. feb 2012

@zuzana581 pre deti to nebezpecne nie je, ani pre morcata to nie je smrtelna choroba, jedine ak by to bol svrab. ten vraj nelieceny konci takmer vzdy smrtou. vraj treba zacat s liecbou hned, lebo v pokrocilom stadiu uz liecba nezabera. ale to nepredpokladam, ze ma tvoje morca, lebo by sa vyrazne skriabalo, dostavalo krce a tocilo sa do kruhu... ved ides k veterinarovi, to robis dobre. len ich na cestu dobre zabal do niecoho tepleho, aj ked ich vezies autom, lebo aj pri prenose ti mozu prechladnut.

@biba04 o zuboch pisu v knihe, iba ze treba sledovat, ci nie su zuby prerastene alebo zlomene, ale nepisu pricinu. podla mna by si sa mala poradit s veterinarom, ze preco sa zubky lamu. ci mu nechyba vapnik, alebo nieco....mojim sa nikdy zuby nezlomili a dostavali aj dost tvrdej potravy aj konariky z ovocnych stromov.
aby si sa aspon vyvarovala v buducnosti...