Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

luba41
6. jún 2012

@cairka Seno morčiatka musia mať stále. Jar - jeseň krmim len trávou, zrnká nedávam takmer vôbec a hrstku sena. Tráva poskytuje prirodzené živiny a vitamíny. Morčiatka, ktoré jedávajú trávu sú spravidla zdravšie aj sa dlhšie dožijú. V lete sú naši vždy krásni guľatučkí, na váhe majú aj o 20dkg viac ako v zime 🙂 V zime musia vystačiť so senom, nejakou zeleninou a trochou zrniek denne.
Inak, ak máte radi zvieratká, v Brne bude výstava PROPET 2012 23-24.06 - psy, mačky, morčiatka, potkanky, hospodárske zvieratá, kone , kopec sprievodných akcii, stánky s potrebami pre zvieratá... Boli sme tam už asi 3 x a je sa na čo pozerať 🙂

zuzana581
10. jún 2012

@biba04 Ahoj. Ja som si až teraz všimla, že si sa ma pýtala na nášho zaja 🙂. Kúpili sme barančeka samičku. Je strašne prítulná, milá, kludná.. Je naozaj úžasná, ale keď mám pravdu povedať, tak stále doma debatujeme o morčatách.. Velmi sa nám páčilo ako kvíkali, aj keď sa naháňali po klietke boli taký zlatí. 🙂 Zajkov dvoch som nechcela, lebo jednak sú väčší ako morčatá a jednak sa zajovia spolu nejak extra neznášajú. Morča k zajovi tiež nechcem, aj keď sa píše, že bývajú dobrý kamaráti.. Ale najprv mi bolo lúto, že je naša zajačica taká sama. Kúpili sme jej ale taký výbeh a deti sa s ňou často hrajú, vela ju vypúšťame, tak má vlastne spoločnosť a ostatok dňa prespí. Ale aj tak ten pohlad na dve šantiace morčiatka to nie je, ten nám trošku chýba 🙂

@maranat ano ja si uvedomujem, že z každého zvieratka môže byť nejaká choroba. To čo som písala o morčatách som písala po mojich skúsenostiach a hlavne pri mojich vtedajších obavách.. Viac chovatelov mi potvrdilo moje obavy, ale to neznamená, že sa mi morčatá nepáčia a nechcela by som ich chovať, len bola vtedy situácia, kedy sme už mali niekolko týždňou dohodnuté zvieratká a stále nám to nevychádzalo, tak sa nám naskytol tento zajko a som rada, že ho máme. Ale inak aj jeho sme si priniesli s pásomnicou ☹ Našťastie sme ho preliečili a je všetko v poriadku.

zuzana581
10. jún 2012

@rozala111 Ahoj. To ma mrzí, že vám zomrelo morčiatko. Aj ste zistili príčinu?

rozala111
11. jún 2012

Ahojte, dnes som hladkala šidielko a zazdalo sa mi, že mu po srsti behá nejaká biela tenučká čiaročka, zvykne sa se, - tam poškrabať, čo s tým máme urobiť, je potrebné navštíviť veter, alebo stačí niečo kúpiť? ďakujem.

luba41
11. jún 2012

@rozala111 tak má pravdepodobne všenky /nejdú na človeka/. Radšej skočiť vetovi / on poradí/, aj ked predávajú vo zverimexe rôzne antiparazit. spreje, ale tie sú podľa váhy, druhu... Už si nepamätám konkrétne... Ale treba vystriekať aj klietku, búdku, napájačku, misku...

rozala111
13. jún 2012

tak sme boli u veter. dala nám nejakú tekutinu v striekačke, mali sme ju v tom okúpať a vystriekať všetko. No ale príšerne to chem. smrdí, šidielko je teraz celé našuchorené, v guli, a sem tam sa strasie, už mám strach, či nám zase morčiatko neumrie.

luba41
13. jún 2012

@rozala111 nevolá sa to Neostomosan? Nám ho stačilo použiť len raz a bol navždy od všeniek pokoj. Nemá sa po nom síce morča okúpať, ale ja som ich asi po týždni vykúpala. A ste morčiatko vysušili fénom? Treba, aby neprechladlo. 🙂

rozala111
14. jún 2012

no to nám nepovedala, vraj stačí nech volne vyschne, my sme ho zabalili do deky. ale teraz sa budem báť, či neochorelo, ja už sa bojím asi všetkého potom ako nám Haki hneď zomrela
ako sa to prejaví, keby ochorelo?

luba41
14. jún 2012

@rozala111 teraz už nie je chladno, tak by sa nemalo nič stať 😉 Morčiatkam najviac vadí prievan a vlhko. Ked sú choré, tak prestávajú žrať, sedia schúlené a našuchorené v kúte, alebo mávajú aj hnačku/ napr. zo stravy/. A tak snád už toto morčiatko bude s vami dlho bývať 🙂

rozala111
14. jún 2012

@luba41 inak ten liek sa tiez vola neostomosan, neviem kedy začne účinkovať, pretože stále sa ešte hryzie a škrabe, dúfam, že nám to pomôže.

luba41
14. jún 2012

@rozala111 potvory by mali byť už zdochnuté 😀 Skús ju vyčesať, predsa len má už dlhšie rozdráždenú pokožku, tak sa ešte chvilu bude škriabať. Ten Neostom. strašne smrdí, ked som našim všetko vystriekala / na balkone/, nechala som to pôsobiť cez den a potom poumývala.

rozala111
15. jún 2012

ahojte, už som asi zúfalá, šidlo sa zase hryzie a škrabe, fakt nechápem, čo je s ním, lieta a skáče a hryzie sa. riadne sme ho predvčerom vykúpali a osušili, vystriekali sme klietku, misky, aj nádobu na pitie, a ešte aj stolík kde je položená klietka. a nič nepomohlo, deti sú z toho smutné a ja tiež, pretože neviem čo robiť

luba41
15. jún 2012

a hryzie a škriabe sa do krvi? Má na sebe nejaké holé miesta? / okrem lysín za ušami/, vypadávajú mu nejako chlpy vo veľkom? Ak by mal trebars svrab, tak ten Neostom. je aj proti tomu. Ak máte maličké morčiatko, tak to "vyskakovanie a vývrtky" to je puberta. Ešte vyčkaj 🙂

rozala111
18. jún 2012

@luba41
jaaaaj, no naše morčiatko má cca 8-9 týždňov, a skáče a robí vývrtky a lieta rýchlosťou blesku okolo klietky. inak nevidím, že by sa enormne škrabal/a. nemá holé miesta a len sem - tam pri hladkaní pĺzne. len ako hovorím je celé splašené a lieta a skáče po klietke, až máme z toho infarktové stavy.

luba41
18. jún 2012

@rozala111 tak to vyzerá, že máte úplne zdravé normálne malé morčiatko /chlpy púšťajú všetky a stále v malom množstve/ Tak nech vám robí len radosť 🙂

rozala111
18. jún 2012

super, dúfam, že to tak zostane
len sa musíme naučiť poznať, čo nám chce povedať, dúfam, že čoskoro sa tak stane

cairka
19. jún 2012

Ahojte. Počujte, ak ste chodili venčiť morča (nie do stabilného výbehu) pripravovali ste ho nejako? My sme kúpili vodítko a dnes sme teda vybehli von , ale skončilo to fiaskom. máme pokosenú trávu a na konci dvora nepokosené vysoké trávy, žihľavu... je za tým potôčik, tak nech tam deti nebehajú. No postavila som Kvika samozrejme do trávy pokosenej, dala som mu jeho domček, tak najprv len zaliezol do domu, potom si hlavou domček zdvihol a hybáááááj do tých žihľáv. Bol teda na vodítku, ale nechcela som moc ťahať, nech mu neublížim 😅 , takže som sa predierala žihľavami, aby som ho vytiahla a šli sme domov 😝 Máme nádej, že sa bude chcieť pásť na trávičke, alebo to rovno zabalíme bez trápenia? na tráve sa trávy ani nedotkol, doma v klietke som mu dala, čo sme natrhali a zmizlo to hneď.

luba41
25. jún 2012

@cairka vodítko pre morča vhodné nie je. Ono sa nikdy nebude pásť len tak,vždy bude ustráchané a bude hľadať úkryt. Najlepší je nejaký krytý pletivový výbeh /cca1x1,5m/, teda z 5 strán opletivovaný, ktorý môžeš posúvať, ked vypasie trávu. A morča nesmie byť na slnku, v prievane a vo vlhku. A treba dávať pozor na "šelmy" - pes sa môže podhrabať, mačka prelezie cez dieru, tchor prejde otvorom 4x4 cm. My máme teraz psa -"škrtiča", tak už radšej morčatá nedávam von sa pásť, asi by som ich neustriehla 😒

rozala111
29. jún 2012

my s našim šidlom ani vonku nechodíme, doma mu ohradím plochu 2x2 m a tam lieta dookola, behá, šprintuje, je to vždy lepšie, ako keď nám lietajú peletky z klietky dookola.
Stále v klietke skáče a lieta a vrtí sa, neviem, nejako mu stále ešte nerozumieme, neviem, či to robí z radosti, ale to je niečo patologické - pretože to vyzerá, akoby tie vývrtky a skoky nevedela ovládať

cairka
22. júl 2012

baby, skúsené chovateľky morčiat, mám zas dotaz 😅 Viem ja ako chovateľ začiatočník zistiť, či mám morča len rozpačmané, alebo má nejaký zdravotný problém (myslím hlavne na prerastanie stoličiek) 😅 No a indície - nechce už takmer vôbec zjesť žiadne ovocie, zo zeleniny len uhorku -aj to menej ako kedysi, ináč zelené a seno zje veľa. A takisto obhrýza také tie tyčinky , to má jednu na 3-4 dni, kým ju vyčistí až do drievka. Ale okrem toho nemá nič, kde by si mohol brúsiť zubiská 😕 Má v klietke ten kameň, ale to ho necháva chladným 😝 Má 9 mesiacov, takže ešte relatívne mladík. Navonok sa nezdá, že by mal nejaký problém, ale tie zuby by som rada nejak overila, predné má OK podľa mňa. Keď mu nedám zelené, ale zeleninu, tak oňuchá, kúsok prenesie do domčeka, veľmi jemne ohlodá a žobre o niečo iné, ako keby týždeň nejedol 😅 potom sa doje senom, ak nič nedostane.

luba41
22. júl 2012

@cairka pokial si ešte dobre pamätám: predné zuby si morča brúsi samo-horné o dolné, tie obrusovať inak nemusí. Ak sa mu zlomí predný zub, dorastie. Nikdy nedať zlomený predný zub zoštipnúť, jedine ak sa kymáca už v ďasne, tak taký sa musí vytiahnuť a mal by dorásť. Ak má vtedy problém s jedením, treba mu dávať nastrúhanú zeleninu / trávu by mal pojedať asi bez problémov/. Dôležité je seno, hlavne hrubšie trávové stonky, tými si obrusuje zadné stoličky. A zelená tráva / hlavne pýrovité trávy/ obsahujú kyselinu kremičitú, ktorá v pôsobením na zadné zuby zabraňuje tiež ich prerastaniu. Prerastené zadné zuby sa väčšinou prejavujú, že morča si potravu vezme do pusy, chce jesť, ale nemôže hrýzť a veľa slintá. Tie morčatá, ktoré majú problémy s prerastaním stoličiek, majú k tomu väčšinou už zdedené predispozície, ale môže to byť aj stravovacia chyba / bez sena, bez trávy/ .

cairka
23. júl 2012

@luba41 , takže keď on žije v podstate na tráve a sene, tak by to malo byť OK, hej? ešte overím, ako to vyzerá s tým nejedením kúskov, či chce jesť, alebo nie, len mu budem musieť vybrať domček, aby sa neskryl.

luba41
23. júl 2012

@cairka naši jedia v sezone len trávu a seno + voda, niekedy nejaký zbytok zeleniny /uhorky len malý kúsok/. V zime seno, trochu zrnká, trochu zeleniny, jablká / nedávam hrušky, šalát len malý lístok, nadúvacie zeleniny tiež malý kúsok/ A mali by mať vit.C s glukopurom / samotné kyslé nebudú piť/ v napájačke / dávam len niekedy 😒 /

cairka
23. júl 2012

@luba41 , tak fajn, ja som sa bála, ale zrejme mu to teda stačí. 🙂 A to dávaš glukopur rozpustiť do vody, či ako? lebo náš tiež radšej nepije, kým ma v napájačke vit. C...len čistú vodu 😅

luba41
23. júl 2012

@cairka glukopur z lekárne nasypem do napájačky + Cko sypané / tiež z lekárne /

morcateri
20. okt 2012

Ahojte... 🙂 Budem mať morča ale vôbec neviem čo papá okrem trávy... Zje aj šupky od jablka, uhorky, cukiny a pod., ? 😎 Prosím o skoré odpovede 😕 Dakujem

verkavb
20. okt 2012

ahoj morča zje toho veľa, od čerstvej zeleniny, ďatelinu, púpavu.., seno a semienka (tie sa dajú kúpiť v chovoprodukte ako krmivo pre morčatá a škrečky), my sme ho ako deti chodili "venčiť" kým bolo teplo a vonku si vybralo čo mu chutí a to sme mu natrhali aj domov 🙂

rozala111
28. okt 2012

Ahojte, naše šidielko má problémy s chodením, nemôže vôbec chodiť, zadne nožičky si len ťahá, resp. už len sedí v peliešku. Boli sme u veter. a povedal, že máme dávať celaskon, máte s tým niekto skúsenosti? Som nešťastná,máme ho len od júna, predtým sme mali morčiatko len 5 dní, pretože dostalo hnačky a zomrelo. Deti stále plačú a my s mužom tiež, už by sme to len tak nezvládli.

luba41
28. okt 2012

@rozala111 a veterinár- je to dobrý veterinár? teda ja chodím radšej k takému, čo sa konkrétnemu zvieratku rozumie. Aj ho prezeral, pýtal sa čím krmite, či sa mu niečo nestalo, nespadol? Pri nedostatku Cka sa takto prejavuje avitaminoza, treba nadopovať viackrát denne Ckom, ale treba nožičky aj masírovať. Ale možno má iné ochorenie... A hlavne aby jedol, ak odmieta, dávať nasilu, ak ani tak to nepojde, tak to nevidím dobre 😒

svejla
21. nov 2012

Dievcata, chceme deckám na Vianoce dat morčiatko ako darček. Nemáte niektorá malé narodené (mladé) morciatka, ktoré by ste chceli darovat? Kolkomesacné morciatko je najlepsie doniest domov, aby si na deti pekne zvyklo? A oni na neho samozrejme...