Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

bibula
21. okt 2008

ako o zajaca🙂

teuska
autor
21. okt 2008

jeeeeeeee bibula, ale ja sa velmi neviem starat ani o zajace 😀 Ale diky, uz som nasla stranku o marciatkach. 😉 🙂

jaduska
21. okt 2008

my sme morča nemali, iba škrečka a ten tiež napchal všetko do papuľky, čo sme mu dali... 😀 to oni majú v génoch - robiť si zásoby

bibula
21. okt 2008

mrcatam nedavaj piliny,bo sa im to moze nalepit na podnebie a prestanu jest-potrebujes vacsiu klietku,napajacku,nauci sa pouzivat same bude olizovat taku gulicku-no a su granule ,ale zje aj korku z chleba,zeleninu 😉 ked bude mat dlhe nechty a velke zuby odnes zverolekarovi ostriha-neboli ich to.a daj zaockovat.

harmi
21. okt 2008

teuska, my sme mali morciatko a mozem povedat ze je to jedno zlatunke , uzasne zvieratko.moj manzel ktory nikdy nemal nejak vztah k zvieratam sa donho zamiloval.este ked chodil na nocne tak jej po ceste domov natrhal travicku a to morciatko ked poculo vytah presne vedelo ze ide a nesie jej mnamku.normalne zacalo tym svojim typickym hlaskom pistat a behat po izbe ako sa tesilo.my sme ho totiz mali na volno.byvali sme v garzonke len my dvaja a ono malo urobeny taky domcek dreveny aj s predzahradkou 😅 my sme kupovali na podstielku piliny a seno.to seno tiez strasne rado papalo.a pozor aby si mu nedala nejaku zaparenu zeleninu.to by ho mohlo zabit.milovalo hlavkovy salat /pozor na to zaparenie v sacku/, mrkvicku....a pistalo aj ked som mu mrkvicku cistila.vedelo ze to bude pre nu. 😵 vsak si mozes vsetko vygooglit ze co moze a nesmie papat 😉

bibula, nase morciatko sa volalo ako mas ty nick 😀 😵 😉 aka nahoda 😅

emily3
21. okt 2008

Ahoj teuska morcatko je jedno rozkosne zvieratko. ako dieta som ho mala (niekolko)miesto psa, ktoreho mi nasi nedovolili.
nieje narovne na chov, my sme ho chovali v krabivi (rama alebo podobne) a podcielku sme pouzivali noviny, neskor sme dali aj piliny.
frzim palce, uvidis budes rada ze ho mate, 😉 😀

maca793
25. mar 2010

ahojte neviete mi nejak poradiť deti dostali na narodeniny morča, viem ako sa starať o neho, všetko okolo toho, ale chcú si ho na víkend brávať ku našim. všetko je ok, ale neviem či neprechladne, ked bude len 10 stupňov a má pršať. ☹
a vydržalo by 2 dni samo doma? dala by som mu všetko čo by potrebovalo na jedenie, aj vodu.
dakujem

filipal
25. mar 2010

Maca, aj ja chovam morcata a zaroven ucim deti v skolach tieto temy....

Morca, ma rado vybeh v zahradke, ale malo by byt aspon okolo 16 stupnov. potrebuje bezpecnu ohradu (krytu aj zvrchu kvoli dravcom, macke a pod.) pozor na jedovate rastliny (dokonca aj cesnak medvedi je pre morca jedovaty, brectan apod. pozri si zoznam rastlin) dalej, nesmie zmoknut, nesmie na nho palit slnko (malo by mat vo vybehu budku, zatienenie (aspon scasti) napajadlo. ked je zima, moze prechladnut.
doma dva dni samo, to je dost dlha doba, morca je spolocenske zviera....keby boli aspon dve.( vobec by sa nemali chovat osamote)
my sme to riesili tak, ze ked sme cestovali, morca aj s klietkou, sme zobrali k nasim.
na chalupu sme ho bravali s nami, v kosiku a bolo vonku vo vybehu....ale v lete
cestovanie je pren inac tiez dost velky stres....idete daleko?

maca793
25. mar 2010

nie len busom na druhý koniec mesta. bývam v paneláku. deti ho mali v utorok von, ale to bolo príjemne teplo. mám prenosnú klietku. už som rozmýšľala aj tak, že by som zabalila klietku do deky, pravda prívod vzduchu by bol. máme plastovú klietku veľkú, z vrchu otvor, takže mu ani nefúka. dve? to je veľa. deti to zatiaľ baví ale dokedy? a už som aj zabudla ako často sa musí meniť podstieľka, je lepšie mu dať klasické piliny alebo granulované? a čo môže jesť? máme obilniny, nejaké vitamínové graule, vločky, dávam mu šalát, zemiak, jablko, mrkvu a teraz ked vykukla nová trávička aj to. čo môže ešte okrem toho papať?

bodka13
25. mar 2010

aj my máme dve morčatá-teda morčiakov 😀 😀 😀 Miša a Mikiho

...do klietky im dávame piliny(voňavé-jablkové) - meníme podľa potreby 😉
...a na začiatku sme sa riadili podľa tohto http://www.morcata.sk/

filipal
26. mar 2010

Bodka, my mame teraz Myša a Ryša 🙂 takze podobnych morciakov ako vy.... 😵

Maca, kupte si nejaku knizku o morcatach. ale to co opisujes, je pre morca vhodna strava...
morca by malo mat stale k dispozicii seno a vodu, asi 2 razy denne zeleninku a tie hotove zmesy....

podla mna ho mozte prepravit aj v kosiku, v sene, prikryte uterakom....
v klietke maju tie nase podstielku z hoblin a z kukuricnej podstielky (pre macky)
🙂

filipal
27. mar 2010

Bodka, to by ma zaujimalo, ako sa ti tvoji dvaja samcekovia znasaju.... davala si ich vykastrovat?
totizto, aj ja detom hovorim, ze sa nemaju chovat jednotlivo, ze potrebuju spolocnost... ale! kupili sme dvoch samcekov (este malych, aby si zvykli) a zacali sa bit. asi bojuju o dominanciu. su na to viacere nazory. nas veterinar vravel, ze kastracia by pomohla. citala som, ze spravanie sa nezmeni, iba keby slo o spolubyvajucu samicu... teraz ziju oddelene v doch klietkach.
maju ich prisunute, ocuchavaju sa, pozeraju stale na seba, ale akonahle su spolu vrcia a biju sa. ☹ ☹

tiez mas Misa...my Mysa, lebo nam pripominal mys....

biba04
5. jan 2012

ahojte, neviem ci sa este pripajate k tejto teme, my sme kupili morciatka dve, ale jedno malo nador v pusinke a zomrelo. Ale kupili sme mu druheho spolocnika aby nebol sam, nakolko chodime do prace, dcera do skoly, jednemu by bolo velmi smutno. Vobec ziadne "zoznamovacie akcie" ako pisu, sme nerobili. Iba sme mu ho dali ocuchat a sup mu ho do klietky. Teraz su z nich taki kamarati, delia sa o domcek aj o stravu....uplne bez problemov

filipal
5. jan 2012

@biba04 to mate velke stastie! my mame dvoch odmalicka a v puberte sa zacali bit, museli sme ich rozdelit.
nie su ti vasi nahodou samcek a samicka? pytam sa pre istotu 🙂

biba04
9. jan 2012

@filipal
nie su to poriadni chlapi 😀
tiez sme to pre istotu zistovali, ono je mozne , ze do toho iba pridu, lebo mame ich asi 5-6 tyzdnov, kupili sme ich uplne malickych, a ten jeden bol pridany asi pred 10-15 dnami....mozno k tomu iba dojde, ale zatial to vyzera tak, ze si na seba pekne navykaju, hocikedy ich pristihneme, ze jeden ked spi , ma vo zvyku mat polozenu hlavu na chrbte toho druheho 😀

filipal
9. jan 2012

@biba04 jeeej to je pekne! ja som si vela citala o spoluziti dvoch samcekov. v niektorej literature to uplne odmietaju, ale v nemeckych textoch som sa docitala, ze dokazu spolu zit, ak vyrastaju spolu odmalicka. ale nie vzdy, niekedy sa znesu ako susedia (to ako nasi, cez mriezky na seba tuzobne pozeraju, nufacikmi sa priblizuju, ale ako nahle ich dame spolu, zacnu sa do krvi bit....takze su oddeleni) ale vraj niekedy sa neznesu ani ako susedia....
v detstve sa zniesli. asi 2 mesiace. ale jeden bol dominantny. akonahle zacal byt dominantny aj druhy, uz bol konflikt.
potom napis, ako pokracujete....prajem vam, aby vydrzali ako kamosi. 🙂 🙂 🙂 🙂

biba04
9. jan 2012

no prave, nam ked prvy zomrel, veterinar nam povedal, ze mame kupit druheho, lebo on musel citit, ze ten druhy zomiera...a nemuselo by to dopadnut dobre ani s tymto , keby zostal sam. tak som studovala na internete vsetky mozne stranky, kde pisali o morcatach, a vsade pisali, ze treba kupit mladsieho, aby sa ten co ho mame doma, vedel k nemu prisposobit a "dat ho do laty"....ale takisto som citala, ze malokedy sa znesu dvaja samci , pokial nevysrastaju spolu...tak som nad tym tak rozmyslala, a dosla som na to, ze ked mu dame mladsieho a mali by sa bit , ze co by sa stalo, keby sme kupili nie mladsieho ale starsieho a nejakeho dominantneho...ono sa to vo svorke spozna podla toho, nakolko ma "okusanu srst".....to som nevidela na ziadnej stranke spominane, ani opisovane,ako ziju takto spojeni....a dobre som urobila, je sice iba o nejake dva tyzdne starsi , ale zaroven si nedal od toho nasho , a razne sa mu "postavil" a teraz su z nich kamarati 😵 a dufam ze to tak aj zostane 😉

filipal
9. jan 2012

@biba04 zaujimave veci.... 🙂 a kolko asi maju mesiacov?

biba04
10. jan 2012

jeden sa narodil 6.10.2011 a druhy je o dva tyzdne starsi ....este su malicki , ale vdaka bohu nam krasne rastu, a strasne lubia cerstvu zeleninku, uz sa naucili, ze ked davam ruku do klietky , tak nieco dostanu 😀

bodka13
10. jan 2012

ahojte dievčatá 🙂
...nám tí prví morčací fešáci bohužiaľ odišli do "nebíčka" ☹ tak sme mali niečo vyše polroka pauzu ...až teraz pod stromčekom si chalani našli morčiatka - Fifa a Buba 😀 😀 😀 ...kupovali sme ich v ZOOpredajni,boli tam spolu v klietke,tak aj doma sú zatiaľ kamoši 🙂

biba04
10. jan 2012

my sme kupovali od chovatelky, ktora ma velku chovnu stanicu, a predsa nam jeden zomrel, ale chudacik mal rakovinu, a to nikto nemohol tusit, tak sme druheho pre istotu brali z inej chovnej stanici, ale zatial su to nase lasocky, dcerky sa s nimi hraje ako so zivymi babikami a oni si to nechaju 😀
ale su to krasni peruanci, nasa mala caka, kedy budu mat tak dlhu srst , aby im este aj copiky mohla cesat 😵

zuzana581
20. jan 2012

Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu. Bola by vhodná pre morčatá aj takáto "klietka"- králikáreň, alebo je najlepšie, klasická plastová-mriežková. Vopred ďakujem.

@bodka13
@biba04
@filipal
@maca793
@teuska

filipal
20. jan 2012

@zuzana581 to je pekna klietka, ale morca by si chcela mat vonku aj v zime? na leto je idealna. tuto uz mas kupenu, alebo uvazujes o jej kupe? videla som aj take, kde zvieratko moze zliezt same do vybehu, na travu.
my chovame morcata vnutri a v lete ich kazdy den vynasam von do zahradky, do vybehu. na noc ich davam dnu.
pocula som uz, ze ludia chovaju morcata spolu so zajacmi v zajacniku, ale neviem ci takto v exterieri v zimnom obdobi.

zuzana581
20. jan 2012

@filipal Ešte ju nemám kúpenú, ale páči sa mi. Neplánujem mať morčata vonku celý rok, ale ak budú teplé mesiace, tak asi aj hej. Páči sa mi tá králikáreň, aj do interieru, ako súčasť nábytku. preto nad ňou uvažujem. Len neviem, či nie je pre ne vhodnejšia normálna. Táto má rozmery: š105xh64xv92, tak si myslím, že velkosťou postačuje a má plastové dno, ktoré sa dá vysúvať, tak aj to je podla mňa dobré, kvôli čisteniu, ale stále sa neviem rozhodnúť. Neviem, ešte ani, čo im budem dávať ako podstielku. Pri zajovi sa nám páčil mačací piesok, čo sa údržby týka, tak neviem či nie ten. Obávam sa, aby sa cez prednú mrežu nesipalo všetko, čo v klietke bude von, lebo tam je od spodu výška maximálne do 5 cm myslím si.

filipal
20. jan 2012

v podstate by si ju mohla mat aj v interieri. ako originalny kus nabytku. vyhoda je, ze by si mala morcata vyssie ako na zemi. vtedy sa menej boja, lebo v prirode sa na ne utoci zvrchu. to , ze je vnutri plastova podlozka by ti ulahcovalo cistenie..... my davame ako podstielku hobliny. zo zaciatku som davala tkz. macaciu podstielku ( ale nie piesok, su to take gulicky) ta sa menej trusi, ale je draha a pri dvoch velkych klietkach by som zbankrotovala! 😅

zuzana581
20. jan 2012

@filipal takže myslíš, že by mohli mať aj takúto klietku, že? Podstielku asi budem skúšať rad radom, aká bude najlepšia, lebo naši budú mať dlhšiu srsť, tak sa bojím, že by sa im na ňu hobliny velmi lepili.

filipal
20. jan 2012

@zuzana581 jasne, mohla. do takych 15 stupnov by si ju mohla mat vonku. potom napis ako pokracujete. 🙂

biba04
20. jan 2012

ahojte, pripajam sa k teme🙂)
my mame dvoch peruancov, maju tiez dlhu srste ale tie hoblinky sa im tak nepriliepaju ako som si myslela...oni si sem tak behom dna tak poskocia ako dive koniky a maju to dole 🙂
klietka je nadherna, myslim si, ze vobec by s nou nemal byt problem, keby som mala rodinny dom, tiez by som si taku kupila. My sme najprv kupili malu, asi 60 x 40 x 40...ale ked sme videli ako vyzeraju dospele peruancata, tak sme minuly tyzden utekali vymienat klietku, teraz mame klietku 110 x 80 x 50 🙂)
dufam ze uz vacsiiu nebudeme potrebovat
mozem sa spytat ake budes chovat morcata ?

zuzana581
20. jan 2012

@filipal jasné, dám vedieť. Okolo 10.2. si môžeme ísť pre nich.

biba04
20. jan 2012

ok🙂)...potom pridam aj ja fotky nasich krasavcov🙂
pekny vecer