Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

lucka369
22. feb 2012

Baby ak by ste mali záujem mám 2 morčiatka ktoré sa narodili pred 2 týždňami.Odber bude za 2-3 týždne.Nechcem za ne žiadne peniaze len chcem aby sa mali dobre a neskončili ako krmivo pre plazy 😒

zuzana581
29. feb 2012

@lucka369 ahoj. Pýtala som sa, ale zatial sa mi nikto neozval.
@biba04
@p.j.jacky
@filipal
@cairka
Inak baby, predávam tú králikáreň, ak by ste vedeli o niekom, kto by chcel. Ona je na chov v byte trošku náročnejšia na udržbu a mňa by to nebavilo sa s tým hrajkať, tak ako som to robila doteraz. Na von je ideálna a úplne super je pre zajkov. Pre morčatá by sa musela trochu upraviť, aby ju neocikávali. Našťastie títo dvaja mi hore nechodili a dolu som mala tú plastovú vaničku, inak si viem predstaviť, aké by bolo to drevo ocikané. Aj som to už mala vymyslené, ako zabezpečím tie steny z vnútra, proti tomu, aby ich ocikali, ale povedala som si, že sa nebudem takto trápiť a bude klietka plastová, ak budú morčatká.
Ako sa majú vaše morčiatka? Ja čítam jak besná asi všetky články a odporúčania na chovné stanice a úplne všetko, čo na internete ohladom morčiat je, aby ma už nabudúce nič nezaskočilo. 🙂

lucka369
29. feb 2012

@zuzana581 ďakujem ale už som im našla domov 🙂

cairka
2. mar 2012

Ahojte.
@zuzana581 , náš Kviko sa má asi dobre. Chudák bol 3 dni doma sám, lebo sme museli ísť do nemocnice, ale zvládol to dobre 🙂 Som sa aj bála, v akom stave ho nájdeme, či bude v poriadku 😖 ale je OK, síce prvý deň sa s nami nebavil, dnes už píska zas, hoci menej, ako pred odchodom...

Ináč, riešili sme tu prenos choroby z morčaťa na človeka...ako je to s prenosom z človeka na morča?môže morča ochorieť od nás?

zuzana581
2. mar 2012

@cairka ja som čítala, že nie sú choroby prenosné z človeka na morčata. A čo vám bolo, že ste boli v nemocke?

cairka
20. mar 2012

Baby, menia morčatá na jar srsť? Kviko nám začal riadne plznúť, ale nevidno nejaký problém na koži 😕 aj srsť má peknú, lesklú 😒
@zuzana581 , kiahne mali baby a staršia mala dosť komplikovaný priebeh ...ešteže to je len raz za život a je to za nami 😒

zuzana581
20. mar 2012

@cairka nepríjemné. Hlavne, že ste už v poriadku. 🙂

biba04
13. apr 2012

ahojte, uz som dlho nepisala, nebolo kedy, clovek sa stale niekam ponahla a treba zariadit kopu veci ...atd.
cairka neviem, ci morcata menia srst, ale vyzera to tak, lebo aj nase peruancata zacali strasne plznut a vsade mam chlpy 😢
az teraz dochadzame na to, ze ti kratkosrsti su asi vhodnejsi do bytu, ale hlavne ze su zdravi a ze im je dobre 😀
inak neviete do kedy morca rastie ? nase maju uz pol roka a velke su uz pomaly ako yorkshirsky terier ci ako sa to pise 😵

biba04
13. apr 2012

@zuzana581 ozaj uz sa vam podarilo zohnat morcata ?

cairka
13. apr 2012

@biba04 , no aj mňa by zaujímalo, ako je to s tým rastom. Náš je zasa maličký, aspoň sa mi zdá. Má 7 mesiacov, ale do yorkshira má teda riadne ďaleko. 😕 Tak som ho práve odmerala, na dĺžku keď sa natiahne má 21 cm, na výšku v kohútiku (ako pes, po krk 😅 ) necelých 5 ...

zuzana581
13. apr 2012

Ahojte.
@biba04 my sme si nakoniec kúpili zajačika. Morčatá sa mi stále velmi páčia, ale čim viac som čítala, tým viac som nadobúdala pocit, že sú morčatá dosť rizikové, čo sa chorôb týka. Hlavne tých kožných. Zajačik nie je taký maznák, hlavne z toho hladiska, že na rukách dlho nevydrží, ale deti sa tešia a to je hlavné. Mne chýba to pískanie morčatiek a to ako keď boli dvaja, tak bolo zábavné sa na nich pozerať. Boli sme na výstave morčiat a poviem vám, že tak ako sa mi pôvodne bezsrsté morčatá nepáčili, tak sme sa tam na nich nevedeli vynadívať. Sú úplne úžasné. Hlavne tie čierne. Vyzerajú ako miniatúrny hrošík. A majú úplne perfektnú sametovú kožu. Nevedeli sme sa ich dohladkať 🙂 Potom sa mi páčili aj tie teddy, ako takí mackovia. Vlastne všetky 🙂 Asi som sa ešte úplne nevzdala myšlienky na morča, ale určite nie hneď. Možno raz, ak bude väčší byt 🙂 Pridávam pár fotečiek z výstavy.

biba04
16. apr 2012

A akeho zajacika ste si kupili ? moj brat si kupil zajacika, povedali mu , ze bude malicky, ze ani velmi nenarastie, a teraz je taky velky,ze ani do klietky sa im nevmesti a synovec sa ho boji 😅

biba04
16. apr 2012

@cairka nasich som este nemerala,ale tedy su statni, asi im davame vela jest, ale ked su taki zlati ked si pytaju jest, ze nam to neda, tak si na nas uz navykli, kvikaju nam pri klietke , ked sme v kuchyni, aby sme si ich vsimli, a dali im nejaku zeleninku, potvory vobec nechcu ovocie, zato zeleniny sa nevedia dozrat, moj muz tvrdi , ze ich prekrmujeme 🙂)))
ale skusim ich zmerat aj ja , to je dobry napad, tak si ich aspon mozeme porovnat 😵

biba04
19. apr 2012

@cairka nasi uz maju teraz 31 cm na dlzku 😒

cairka
19. apr 2012

@biba04 , tak to sú riadni mackovia oproti našemu 😀 No s krmením je to ťažké, aj náš furt pýta a keď otvoríme ľadničku, tak piští, akokeby týždeň nejedol 😝 Teraz mu zachutili púpavové lístky, len keby sme mali bližšie lúku...Raz som kdesi čítala, že by sa nemalo zbierať tam, kde sa chodia venčiť psi, neviete niekto, že prečo? Teda jasné, že by som nešla na nejaké venčovisko, ale nájsť miesto, kde nechodia vôbec psi je skoro nemožné... 🙄

maranat
29. máj 2012

@zuzana581 aj ja som mala zajacika, baraniu hlavu (myslim ze tak sa vola ta rasa?) a dostala som z neho akusik crevnu chorobu, yersiniu, kt. sa uz do smrti nezbavim. takze tak ☹ a zajko musel ist tam odkial prisiel.

a tak teraz mam dve morcata, kt. sa poctivo mnozia 😀

rozala111
3. jún 2012

Ahojte, kúpili sme si morčiatko - samičku, máme ju od piatku, má asi cca 3 mesiace, neviem, či je to veľa, alebo nie, mne sa zdá, že je to asi veľa. Je zlatá, len deťom začala utekať, keď ju majú na rúčkach, pri nás vydrží, ale im po chvíľke cca 10 minútach chce ujsť, kadetade - najradšej mieri za skriňu.
Moja kamoška kúpila deťom pred 2 tyž. tiež morča samčeka, ale ten mal len cca 4 týždne, má ho 2týždne a hrajú sa sním, neuteká im, chodí po nich - po tele, skrýva sa za tričko a podobne, keď ho dajú na zem, tak ide tiež preč, ale, keď zaklepú po zemi prstami, tak sa vráti.
Ja nadobúdam pocit, že naša sa u nás asi neudomácni, poraďte ako jej pomôcť, aby sa u nás cítila fajn, koľko ju môžeme mať na rukách a hladkať. čo s ňou máme robiť, a podobne.

rozala111
4. jún 2012

Ahojte, morčiatko nám dnes úplne prestalo papať, neviem čo máme robiť, ešte sme do neho dostali max 4 ml rozmix. sena s vodou (poradila kamoška veterin.), ale nevyzerá to dobre. Držte nám palčeky, nech sa dá do poriadku.

luba41
4. jún 2012

@rozala111u takých malých zvieratiek to " rýchlo ide k najhoršiemu". Stačí pár hodín. Nemáte doma nejakú nemliečnu napr.osemzrnú" kašu? Treba mu aspon v nejakých intervaloch nasilu tlačiť striekačkou, aby neprestali fungovať črevá. A jedine veterinár môže pomôcť 😒

rozala111
5. jún 2012

Ahojte,boli sme u veter., dal nám ant., nejakú inj. od bolesti, potom ju hydratoval, prišli sme domov a do 30 min. nám Haki zomrela. Je mi strašne, je strašné počúvať malého syna - už nie sme rodina, už ju nemáme a podobne.

luba41
5. jún 2012

@rozala111 no to je smutné 😢 Bohužial ani veterinári väčšinou už nič nezmôžu pri chorobách takýchto malých zvieratiek. U morčiatok to postupuje veľmi rýchlo k tomu najhoršiemu. Netreba nikdy čakať a fičať hneď k dobrému vetovi / teda ak vám na ňom záleží/ Ale sú to úžasné zvieratká, nikdy síce nebudú prítulné, ale sú veselé, zvyknú si na človeka a dokonca sa naučia reagovať na meno 😉 Tak kúpte synčekovi ďalšieho, nech to rýchlo prebolí. Inak ja som kedysi čerpala info z českých stránok http://www.kralici.cz/morcata/diskuze.asp 🙂

zabka88
6. jún 2012

@rozala111 je mi to lúto ☹

baby , chcem sa poradiť, mám chorú pieskomilku, prejavuje sa to letargiou a nechutenstvom, má tiež zapálené očká, teda myslím lebo ich ma ako činan, ich jej poriadne nevidno.. davala som jej viac vitaminkov , tak nechutenstvo sa stratilo, už je aj živšia aj keď častejšie spinká ale neviem čo s tými očkami? mam jej ich vymyť vodičkou? alebo niekto mi radil kamilkovy čaj? uvitam všetky rady

luba41
6. jún 2012

@zabka88 teda pieskomilov sme ešte doma nemali 🙂 ale zase by som len odporučila dobrého veta, čo má skúsenosť s takými maličkými zvieratkami. Už ked sa pri nich prejavia choroby, tak je to väčšinou vážne. Predsa len v ambulancii sú vybavení prístrojmi, vedia pozrieť do pusy, zuby, prehmatať .... Ja fakt, ked vidím, že mojim morčákom niečo je, nečakám a idem...

zabka88
6. jún 2012

@luba41 aj ja som chcela, mam aj zisteneho u nas veterinara na male zvery, ale teraz sa jej stav už zlepšil a bojim že jej cestou k nemu ešte viac ubližim ☹
inak pieskace su uzastne zvieratka, maličké , inteligentné a sú plaché ale keď si ich získate, tak tá nekonečná dôvera vás dostane dokolien 🙂

luba41
6. jún 2012

@zabka88 ja by som to riskla a išla by som 😉

rozala111
6. jún 2012

@zabka88 ahoj, aj ja po našej skúsenosti by som ťa poslala, aby si išla, pretože tak budeš mať aspoň istotu, že mu nič nie je. my sme nešli hned, ale aj tak by to zrejme tak skončilo, pretože sa tak vyjadrila aj lekárka.

cairka
6. jún 2012

@rozala111 , juj, to je smutné 😢 už sa malý trocha zmieril s tým? Ja by som asi tiež kúpila nové morčiatko 😔

baby, keď dávate v lete trávu, dávate aj seno? Ja som doteraz dávala všetko ako mal, trocha menej zrniečok, + púpavové listy, ale nejak sa nám začína ten náš Kviko zaguľatovávať 😅 tak asi budeme musieť nasadiť dietku 😅 len teda neviem, čo vyradiť z jedálnička, keď vlastne všetko má pre iné príčiny jesť 😕

cairka
6. jún 2012

"Aha, aké mám bruško...ale ak sa zapózujem, že mi hneď dáš ten kaleráb!" 😅 😝

maranat
6. jún 2012

mna by tiez zaujimalo, ci davat aj seno v lete? 😕

rozala111
6. jún 2012

ahojte, tak máme nové morčiatko - šidielko
je také malé besnidlo, nechce sa dat chytit a stále uteká, neviem, či si na nás zvykne - kúpili ho manželovi kolegovia, lebo včera mal narodky a nemohli počúvať, ako sa malý trápi.
nám povedali všetci veter., že má jesť hlavne seno - 90 % a málo trávy, sem - tam ovocie, zeleninka, prípadne granulky, ale hlavne seno.