Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

zuzana581
15. feb 2012

@biba04 o týždeň.

filipal
15. feb 2012

@p.j.jacky ja si zase myslim , ze ty az taka uspesna chovatelka nie si, ked sa ti jedine morca dozilo 9 rokov. prepac, ale dlzka zivota morciat zalezi aj od kvality ich zivota a podmienok, ktore im poskytnes.
nevravim, ze podmienky ludi neprinutia chovat morcata niekedy aj po jednom, ale ak ty robis vsetko spravne, tak vies, ze chovanie osamote je nevhodne, nie? v niektorych krajinach je zakazane.
to sa ti nechcem mstit, len pisem realitu.

@biba04 to neznamena, ze tvoje morca nemohlo mat napriklad nejaku geneticku chorobu. (pricinu umrtia), lebo stava sa to aj pri prikladnej opatere.

filipal
15. feb 2012

@zuzana581 vies, ja si myslim, ze naozaj by si sa mala spolahnut na skuseneho veterinara, lebo rady na koniku ta mozu zmiast.

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 a vies aku vodicku ti na to dal?Neostomason?Dobry je aj Advocate,to sa len raz aplikuje a nemusi kupat a robit dajake procedury.Aj strongold je paradny.A posle aj tie stere na kultivaciu?Maju vypadanie hole miesta?

zuzana581
15. feb 2012

@filipal veď aj sa riadim tým, čo mi povedal veterinár, ale z toho psychického hladiska mi dobre padne to tu s vami rozobrať. A tiež ma zaujímajú názory iných, ktorý majú nejaké skúsenosti.

Inak tí chovatelia im pichli vraj preventívne dectomaxom, či ako sa to volá. Ale tak keby nemali svrab, tak načo by im to pichali. A to isté sa pýtal teraz veterinár, ako som mu volala.

@p.j.jacky Pichol mu ivermectin a dal mi taký šampon, s ktorým ich mám umyť. Ale nie je to ten neostomasom. Asi pôjdem kúpiť aj ten a vystriekam im s tým aj klietku. Vraj to je dobré s tým urobiť. A ten Advocate môžem naniesť aj nad oko? Lebo jeden má aj nad okom a tam mu to neumyjem. Druhý má nad nosom. Majú aj vypadané miesta. Lekár nepošle na kultiváciu tie stery, on to pozeral pod mikroskopom. Odškrabol tú chrastu a zoškrabal ešte trochu kože a tak to pozeral.

p.j.jacky
15. feb 2012

@filipal mne staci ze si napisala toto: pre deti to nebezpecne nie je,(ak ide asi o plesen)ale je to neprijemne ak by sa jej deti mali nakazit,v dosledku toho ze ty si nieco take vypustila...
O tom ci som alebo niesom uspesna chovatelka,diskutovat stebou ozaj nemienim.
Ano mam jedno morca,lebo 2 umreli a Ostatne som predala.Feebee mi ostala,len preto,ze sa nemienim vzdat choreho a stareho zvierata. A preto mam byt zla?mala som oklamat ludi a pustit ju dalej do chovu?Dalsie morca k nej prikupovat nechcem,lebo momentalne nemam cas na ich chov a uz teraz je zazrak ze zije...
Koncim debatu nema to cenu aby to tu zamkli,lebo niekto si prilis o sebe mysli....ze pani chovatelka??? A ak ma chces sudit zisti si o skinny morcatach,kolko sa dozivaju atd...

biba04
15. feb 2012

@zuzana581 drzim paste nech sa ti to podari a nech sa z toho drobci dostanu ...

hlavne sleduj ci jedia , aspon seno , pokial budu jest a mat "peknu" stolicu, tak je vsetko v poriadku

filipal
15. feb 2012

@zuzana581 ano, ved jasne, aj ja som to tak brala, ze si tu pokecame 🙂 .....ale ked uz ma morca potvrdenu diagnozu, uz ti nic ine nezostava, len sa spolahnut na veterinara. osobne si neviem predstavit, ze ked ti predpisal nejake lieky, ako by si teraz dosla za nim, ze nech ti predpise nejaky iny pripravok, lebo si sa to docitala v diskusii na nete. na to su lekari dost alergicki. kazdy ma svoj zauzivany postup liecby.
to iste plati aj u humannych lekarov. ked pride pacient, ze by chcel aby mu predpisal to co susede, su nervozni. 😅

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 aha dal im injekciu a o tyzden da dalsiu,pichaju sa 3 davky.Ano neostomason je super na dezinfekciu .Da sa volne kupit v lekarni.Advocate sa dava za krk a opakuje sa myslim po 6tyzdnoch-tym si uz niesom ista,napamatam si to davkovanie..Ale ak dal injekcne tak myslim netreba davat ine uz. 😉
Ale advocate mozes pouzivat ako prevenciu.

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky nerozčuluj sa. Ona písala o svrabe, nie o plesni. Nehádajte sa. Nič sa tu zamykať nebude !!!! S kým si potom budem písať.

zuzana581
15. feb 2012

@biba04 jedia a kakajú normálne. Akurát len to ma štve, že sa začali hrozne biť. Uplne na seba nervačia chudáci. Doteraz boli také cecíky na sebe nalepené a teraz si lezú na nervy.

zuzana581
15. feb 2012

@filipal no veď hej. Aj tak som mala pocit, ako som mu volala, že mu nieje moc príjemné, že sa ho pýtam na to, čo im dal. Ale vysvetlila som to tým, že to chceli vedieť chovatelia, čo aj chceli. No každopádne povedal, že niekedy môže trvať vyliečenie dlhšie, ale že dá sa to vyliečiť.

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky hej, ešte pôjdeme na dve injekcie. A volala som do našej lekárne a nechala si objednať ten neostomason a advocate a podvečer mám volať, či to vedia objednať. Ja som ten neostomason hladala hneď ako som zistila, že im niečo je a chovatelia mi povedali, že ho mám kupiť, ale nikde som ho vtedy nezohnala, tak som zvedavá, či sa bude dať tu objednať.

biba04
15. feb 2012

@zuzana581 nedaju sa dat od seba , jedno hore a druhe dole ? este mas tu drevenu klietku , nie ?

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 a tvoj veterinar to nema?mozes aj u neho kupit on ti odleje ten neostomason a porad sa snim aj o tom Advocat,ci by nebol dobry ako prevencia.Lebo svrab sa zvycajne vracia,je to o imunite zvierata.

zuzana581
15. feb 2012

@biba04 no ak to neprestane, tak ich oddelím. Zatial sa nekúšu do krvi alebo tak. Teraz sú kludní. Včera som im kúpila druhý senník, aby mali každý svoj a dneska sa hádali o to, kto bude žrať z domčeka a kto musí byť dole. No .... 🙂

biba04
15. feb 2012

@zuzana581 inak nasi maju tiez take obdobia, ze sa sem tam hasteria, ale ked som ich dala od seba, tak sa pokusali dostat k sebe , tak si chybali 😀

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky on je na druhom konci Bratislavy. Idem tam budúci týždeň, tak sa ho popýtam, ale ak mi to vedia zohnať tak to kúpim a vystriekam s tým klietku. Nech to mam preistotu doma. Inak to si ma nepotešila, že sa svrab vracia ☹

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 Casto sa stava ze pri svrabe sa zapali pokozka a vznika bakterialny zapal a pliesen.Liecby byva naozaj dlha.mala by si im umyvat aj senik,aj misky aj domcek vsetko lebo svrab preziva v domacnosti aj 6 dni.

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky takže ak už teraz na to trpia, tak už sa im to bude ťahať stále? Mám to tak brať?

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 to je diskutabilne,ale velakrat co som si pisala s chovatelami,sa im svrab vratil,ale tak netreba uz do predu stresovat.Hlavne dbaj na hygienu,aby sa to na ne neprenasalo dookola.musis vsetko riadne vycistit v morcatarny.

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky a keď to tam vystriekam s tým neostomasonom, tak to potom musím umyť, alebo to tam môžem nechať? Hlavne teda na domčeku, napríklad.

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581
Nie neumyvaj ,len vystriekaj a nechaj tak...hm ale neviem ako casto...zistim ti to.

mila @filipal a neda mi to aby som este nereagovala na to ako si ma obvinila stohe ze som sa zle stara o svoje morcata,pretoze zomreli.Neurazila si ma,lebo si vtom smere laik,len to ukazuje o tvojej zlostne povahe,ako si mi to vyvrhla.Takze odteraz ked tu niekto napise ze mu umrelo morca,je evidentne stvojej studie ze sa o dane zviera zle staral.Ci len to patri na moju osobo?Alebo ako to teraz je? A chov morciat o samote?a samci ak ziju sami,lebo sa neznesu s inymy samcia a so samicami nemozu byt nonstop,lebo by samicky trpeli stalimi porodmi,to je akoze tyranie???To potom kazdy kto chova morcata ich tyra.Ak sa nahodou aj zuzkyny samci zacnu bit a bude ich nutena rozdelit,bude ich aj ona tyrat?Prepac,ale realita je umlne ina....ani ja sa ti nemstim,len ta uvadzam na spravne info ktore ti chyba.

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 prepac ze som ta vspomenula v mojej sprave pre filipa,ale je to dost mozne ze casom ich budes musiet oddelit,ty si tu len ako priklad,nic osobne... 😉

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky mne to nevadí, hlavne sa už nehádajte. Ona to nemyslela v zlom. Možno ste sa len zle pochopili.
Ešte som sa ťa chcela opýtať, všimla som si, že niektorý morčiak má taký biely moč. Ako biela káva. Čo to je? Neviem, ktorý to je, možno ten väčší. Lebo mám taký zelený tanierik pod napájačkou, keďže mi tečia a tam si robia asi záchodík. Už druhý krát som si všimla, že tam je akoby úplne biela káva vyliata. Nie čisto biele.
Máte s tým niektorá skúsenosti, majú to tak aj vaše morčatá?

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 Ten moc je normalny.A ked das cervenu repu,budu kakat cervene bobky,,,neboj je to ok

Ja sa nehadam,ale nemienim sa nechat spinit,ze som bola zla chovatelka.Ked to nieje pravda a ide ma poucovat clovek,ktory sa tomu nerozumie.Bohuzial,vtomto ma nezotrie nech hlada na mne ake chyby chce..to co viem a mam za sebou mi nevezme

p.j.jacky
15. feb 2012

@zuzana581 ona tuto vetu myslela na plesen: pre deti to nebezpecne nie je, ani pre morcata to nie je smrtelna choroba, jedine ak by to bol svrab. a plesen je bohuzial prenosna na ludi.Ide o to ze tu to citaju aj iny ludia a ked pusti taketo nieco do eteru bez vedomosti,moze to ublizit aj zvieratam aj ludom.Jasne ze vsetko zalezi na veterinarovy,ale nie kazdy si to uvedomi a popravde je velmi malo veterinarov,co sa naozaj morcatam rozumia a nie kazdy kto si kupi morca,ma moznost cestovat za dobry vet.
A ked pisala tuto vetu a cely jej clanok,nebolo este ani jasne co tvojim morciatkam je...akoze hadat sa vziadnom pripade nemienim,ale stojim si za pravdou a aby ma niekto osocoval,ze ja sa zle staram,tak to je vrchol vsetkej drzosti....ak by ma kritizol naozajstny skuseny chovatel,ktory bol u mna v byte a nasiel nieco ,co je neunosne pre moje morcata,nech sa paci....rada sa necham poucit.Ale nie takto...niesom ziadna hej pockaj a na hlavu si srat nenecham....

zuzana581
15. feb 2012

@p.j.jacky ale my sme sa vtedy naozaj nebavili o plesni. Teraz som si to ešte raz prečítala aj príspevky pred tými od @filipal, ktorý si citovala a predtým som písala o roztočoch, že mi to povedali chovatelia. Ona reagovala na to, že v knihe píšu o roztočoch, že nie sú nebezpečné. Naozaj nepísala o plesni. Možno v inom príspevku, ale toto, že nie sú nebezpečné pre deti, to bolo o roztočoch. Je to len nedorozumenie.

biba04
16. feb 2012

@zuzana581 teda nasi jedia vsetko, uz aj ovocie, neviem ako, ale dokazali sme to 🙂) , stale sme im ho podsuvali , az si zobrali, teraz si ho aj pytaju, ale este som si nevsimla , ze by mali biely moc, ani ten nas chorucky nemal biely moc...

biba04
16. feb 2012

@zuzana581 a davas im aj vitamin C do vody ?