Ako si spomínate na Nežnú revolúciu zo 17. novembra?

erikasadek
12. nov 2009

ahojte zakladam tuto temu, kedze sa blizi datum oslav ...
a hlavne ze predsa len , pre mnohych z nas to vela znamenalo..
*ako si vy spomionate na ten november ??

ja osobne som mala vtedy 14 rokov bola som osmacka,, a revolucia ma zachranila, kedze za svoje napady a svoje presvedcenia som nemohla ist a strednu.. 😀

naraz prisiel ten zazrak.. mohla som..
ale hlavne , ako sme so strachom so zaciatku sa hanbili prvy den , nosit trikoloru, na nasich obleceniach v skole, az ked vsetci zacali tak vsetci sme ju hrdo nosili,
pamatm s na nase strganie klucov na namastiu, v telke prenosy; ako ludia na namesti v parhe a blave, mieromilovno stali v tej zime, ake tazko s nas padalo tie slzy v ociach nasich rodicov a hlavne, knazko zko stale v telke hlasil do mikrofonu, utvorte koridor!! 😀

pan dubcek... 😔 ako sme vsetci mozno po prvykrat , boli svorne spolu... 😉

ake su vase zazitky..??

erikasadek
autor
12. nov 2009

buba ty si mala ciernu buducnost. 😀

ale nie, bolo vela veci na ktore spominam, s usmevom. a na niektore , menej ja som boal zla pionierka, skoro ma vyrazili a hrizila mi 2 so spravania za moje politicke nazory.; 😀

bubba
12. nov 2009

ja som 3 roky po prevrate zacala nosit pioniersku satku ako doplnok do skoly....moja triedna to neznasala,na kazdej jej hodine som odpovedala 😀 😀 😀 a potom to vzdala,hold puberte klobuk dole... 😀 a mna to potom prestalo bavit nosit ked si to nevsimala..

erikasadek
autor
12. nov 2009

buba tri roky po 😀 clovece to si ju musela poriadne zacat stvat.. 😀

ja osm bola , pionierka.... ako oci , najlepsie boli nase pionierske tabory tie by som zelala nasim detom teraz.. 😉 tie boli super.

frisbee
12. nov 2009

bubba 😀 😀 😀 😀 😀 ...ale prišla si o ten ohromný pocit,keď si v jednom obchode zohnala posledné rožky a v druhom mlieko v prasknutom igelitovom sáčku 😀 😀 😀 😀 .Alebo podpultvové obyčajné bavlnené tričko s krátkymi rukávmi iba za 250.-Kčs,keď sme mali výplatu čistého 1500.- 😀 😀 😀 😀

erikasadek
autor
12. nov 2009

fresbe pamatas 5 korun maslo, 3 koruny mlieko.. 😉

frisbee
12. nov 2009

to je optický dojem,vezmi kalkulačku...vyšlo mi,že u nás sa dá kúpiť z priemerného platu 720 masiel,vtedy iba 300 😉

erikasadek
autor
12. nov 2009

toiste som si dala aj ja, ze vtedy slovensk akoruna bola ako euro teraz..

teda pre mna, ze bolo dost draho. na tuto dobu..

teodorka
12. nov 2009

ja ako rodena JS som pionierka nebola a to boli len muky...sa na mna vsetci divali ako na IT-ho 🙂 🙂

frisbee
12. nov 2009

teo...ty si bola bez šatky????bez čepičky???? 😉 😉 😉

bubba
12. nov 2009

JS?to ako jehovova svedkina? ci ako? 😅

teodorka
12. nov 2009

veru fris taka chudinka som bola 😀 a ani vlajocky na oknach sme nemali na 1 maja a to sme byvali pri hlavnej ceste 😀 a jedine nase okna boli hole 😎

bubba
12. nov 2009

ja som mavala strasne rada prvomájový spreivod..nieco take ako v dnesnej dobe byvaju trhy a pod..kde sa pomaly cele mesto stretne na jednom mieste 😀 ...len tie piesne a cele to duchovno okolo sprievodov bolo huste 😀

teodorka
12. nov 2009

bubba ano specifikovala si to spravne

frisbee
12. nov 2009

čo bolo,bolo,terazky som majorom 😉 😀

bubba
12. nov 2009

teo ale to museli po vas potom ist nie?vy ste neplatili ani znamky do ROH potom ai nic?neboli z toho problemy?

fris 😀

frisbee
12. nov 2009

bubba... 😀 ..teo myslí ako ja 😀 😀 😀

katyl
12. nov 2009

ja som mala vtedy 13 rokov, prezivala som to hlavne s nasimi cez TV, pamatam, ako moja mama plakala od radosti.
Intenzivne som pocitovala inakost dovtedy, zili sme vtedy dost izolovane, rodicia neboli komunisti, stryko bol prenasledovany novinar...Vtedy mi o nejake nedostatkove handry a iny tovar ani neslo, len sa mipomaly zacali otvarat oci, kde sme to doteraz zili. Keby bola anketova otazka" kedy sa podla vas zilo lepsie?"
tak jednoznacne teraz, samozrejme. Spominam na jedno krasne heslo tej doby: Nech pravda a laska zvitazi nad lzou a nenavistou!!! Ale uvedomujem si aj to,ze s odstupom 20 rokov sa v mnohych ludoch neudiala tato podstatna zmena, stale sme stadovity narod, ktora sa necha viest hocikym, kto mu pred ocami pekne mava...

bubba
12. nov 2009

katyl toto presne kedysi zadefinoval ludovit stur ked povedal o slovakoch ze su narod holubici ......a nebol to kompliment...

a dolozim tvoju vetu :
kto mu pred ocami pekne mava... cukrikom...

teodorka
12. nov 2009

bubba ja neviem ...ale pamatam si ako som nesla na 1 maja atriedna mi potom vynadala ,,Vy svine jedne jehovisticke"to som mala 9?rokov ? no zazitok 😝 😝
a ano fris uz som majorom 😀 😀

frisbee
12. nov 2009

teo..teraz vážne...to fakt????A rodičia sa nesťažovali??? 😕 😕 😕

teodorka
12. nov 2009

fris smrtelne 😒 ale zato nemohol system ale ona ako clovek 😝

jaron
12. nov 2009

To som bol tuším štvrták na strednej. V Trnave sme boli zo školy na námestí, bol tam Satinský a iní.

A či bolo lepšie vtedy alebo teraz? Vtedy sme boli taká poslušná rodinka. Neboli sme komunisti, ale taký obyčajný ľudia, štát s nami nemal "problémy" 🙂 . Na ZŠ sme raz kreslili na tému ZSSR, nakreslil som nejaký brezový háj, chalúpku, riaditeľ (učil nás výtvarnú), ma diplomaticky usmernil, nakreslil som budovanie BAM, to už bol spokojný, išlo to na výstavu 😀. Dokonca som bol na nástenke ako vzorný pionier a tiež som bol kronikár ZŠ, kreslil som tam Auroru, no celkom dobrá kariéra mohla byť predo mnou 😀.

Možno ľudia, ktorí nezažili prenasledovanie na vlastnej koži, prežívajú pri spomienkach akúsi nostalgiu, niektorí potom povedia, že bolo lepšie, to však môže byť aj neobjektívne spôsobené iba tou nostalgiou detstva.
Teraz je určite ťažko, máme veľa problémov... ale som rád, že máme slobodu. Poviem to možno trochu tvrdo, dúfam, že nikoho neurazím, ale myslím si, že stádo bez vlastného myslenia, bude vždy spokojnejšie, keď sa im zaručí chleba, voda a "hry", nevie doceniť slobodu. Nehovorím, že tento systém je ideálny, to nie je žiaden (a nie je to čiernobiele), ale za to predtým by som nemenil. Napriek tomu, že sa nám nežije z hladiska materiálneho nejako ľahko, sloboda stojí za to. Hlavne si vážim náboženskú slobodu.

ianitka
12. nov 2009

bola tu uz jedna taka tema, nemyslim, ze je taka ista ako tato, co zalozila erika -

ale je .... taka nostalgicko spominacia na detstvo v tom case - na pripomenutie https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

jaron
12. nov 2009

(taký obyčajný ľudia malo byť s mäkkým i, ale veď ste rozumeli aj tak 🙂)

jaron
12. nov 2009

A ešte som si spomenul, v tom čase v Trnave na námestí dali slovo aj nejakému komunistovi, mal nejaký príhovor k ľuďom, nejako sa ich snažil obmäkčiť alebo čo ja viem čo a niektorí začali kričať: Obesiť! To sa mi teda vôbec nepáčilo. To bola predsa iba druhá strana rovnakej mince násilia, netolerancie a neslobody.

katyl
12. nov 2009

Slobodu si velmi vazim, pre mna je sloboda ta najvacsia hodnota, aka moze byt, vsetko ostatne je az na dalsich miestatch. Preto som na komunizme neznasala uniformitu, priemernost a sedu jednotvarnost, Preto ked vidim, ako nas sucasne vlady dostavaju dopozicie teliatok, za ktore musia rozhodovat ini.... ☹
preto ma nekonecne irituju povinne prilby, povinne autosedacky, povinne ockovanie.....atd. Pomaly spejeme k tomu, ze budme povinne nosit zimne ciapky v zaujme ochrany nasho zdravia 😠
Snad ma zle nepochopite, ja viem, ze niektore sa vitee bit do krvi za detske autosedacky 😉 , ale ja som naozaj za to, nechat co najviac priestoru individualnym rozhodnutiam.

bubba
12. nov 2009

a ono to v skutocnosti castokrat aj tak dopadlo s tym vešanim... 🙄 krute vrazdy boli vtedy na poriadku.

ianitke,tato tema mala byt v podstate o pocitoch ,prinosoch,politike...trosku sme zasli daleko s tymi obchodmi a tak 😀
teo ty si co robis vojensku skolu ci co? 😅

bubba
12. nov 2009

http://simonik.blog.idnes.cz/c/84432/Dve-nepotr...

http://www.velkaepocha.sk/2009070110369/Politic...

a kopu inych nevinnych a mozno aj takych o ktorych su neni ziadne zaznamy

ianitka
12. nov 2009

bubba - ja som to pochopila politicko - spomienkovo tiez - v tej druhej teme sme sa nostalgicky "vyradili" na niecom inom - len som ju chcela pripomenut

ono je to velmi zvlastne, prezila som v tom rezime 9 rokov... z toho mozno 5 som vnimala tak ze si ich pamatam - mozno preto sa vsetky moje spomienky na rezim spajaju s obchodmi, hrackami a skolou -
vsetko bolo take ROVNAKE, rovnake veci v obchodoch, rovnake hracky, "rovnako mysliace deti" - hlavne som nechapalo, preco som nemohla povedat, ze vianoce su sviatky kedy sa narodil jezisko, ked u nas doma skutocne boli take, preco som na nabozenstvo musela chodit tajne a hlavne som nechapala preco mal byt Lenin ako ziak moj vzor ked on mal na vysvedceni styri dvojky a pat jednotiek (teda tie ruske 4 a 5) a ja som mala ciste jednotky a akoze som si z neho mala brat priklad, to mi tie iskrickove veduce nevedeli vysvetlit

roasha
12. nov 2009

14rokov,prvy rocnik na priemyslovke,snezilo o prietrh,nahnali nas na namestie,zovsadial sa ozyval Kryl....zmätok...
a my stastni-prestastni,ze sme sa nemuseli ucit.... 😝 😎