Ako si spomínate na Nežnú revolúciu zo 17. novembra?

erikasadek
12. nov 2009

ahojte zakladam tuto temu, kedze sa blizi datum oslav ...
a hlavne ze predsa len , pre mnohych z nas to vela znamenalo..
*ako si vy spomionate na ten november ??

ja osobne som mala vtedy 14 rokov bola som osmacka,, a revolucia ma zachranila, kedze za svoje napady a svoje presvedcenia som nemohla ist a strednu.. 😀

naraz prisiel ten zazrak.. mohla som..
ale hlavne , ako sme so strachom so zaciatku sa hanbili prvy den , nosit trikoloru, na nasich obleceniach v skole, az ked vsetci zacali tak vsetci sme ju hrdo nosili,
pamatm s na nase strganie klucov na namastiu, v telke prenosy; ako ludia na namesti v parhe a blave, mieromilovno stali v tej zime, ake tazko s nas padalo tie slzy v ociach nasich rodicov a hlavne, knazko zko stale v telke hlasil do mikrofonu, utvorte koridor!! 😀

pan dubcek... 😔 ako sme vsetci mozno po prvykrat , boli svorne spolu... 😉

ake su vase zazitky..??

vesi
12. nov 2009

ja som mala vtedy 12 rokov...
nezabudnem na spolužiačku, ktorej otec bol za komunistov veľké zviera a zakázal jej na začiatku nosiť trikoloru, že z toho budú problémy...
na prvú cestu do Viedne, kde mi naši kúpili moju prvú ozajstnú Barbie, z ktorej som sa strašne tešila, aj ked som sa už s bábikami nehrala...( dovtedy mala takú len moja kamoška, ktorej ju otec priniesol z Nemecka).Dnes sa sňou hrajú moje deti 😀
aj ked sme to vtedy možno veľmi nechápali, chodili sme hrdo s pripnutou trikolorou, ako tu už niekto písal, v škole sme zrazu nemali ruštinu, ale angličtinu a nemčinu - tú učila ruštinárka s ruským prízvukom 😀

z komunizmu si pamätám hlavne 1. a 9. máj - vtedy sme sa celá rodina ( 8 tiet s manželmi, cca 15 bratrancov a sesterníc) stretávali v lunaparku 😀
dalej iskričkový a pionierský sľub (a ako som neznášala tú sukňu) 😀
a večerníčky ako Lolek a Bolek, Macko uško, Majster capko, Kremienok a Chocholúšik, Krtek, a Knight rider (neviem ako sa to píše 😅 ) a Tom a Jerry na ORF 😀
a škola v prírode na 3 týždne 😀

erikasadek
autor
12. nov 2009

a spartakiada..

jaron dobre si t vystihol. 😉

inak , tato tema, je trocha ina,od tej predoslej a tie obchody no jasne zarazu sme mohli vidiet one opbchody po revolucii abol to sok pre nas vsetkych a aj v telke sa zmenil program, zrazu sme pozerali baywatch a nechaplai ako s amaju v amerike vsetci dobre.. 😀

teraz uz vieme z eto tak nie je;. 😀

roasha
12. nov 2009

z rakuska sa zacala vlacit ta umela duhova vlna,a kriklavoruzove laky na nechty 😝 😀

jaron
12. nov 2009

1. a 9. máj som mal rád, chodili sme z dediny do Z. Moraviec a po sprievode sme s chalanmi väčšinou prežívali dobrodružný návrat domov (asi 5 km), niekedy napr. pešo, lenže nie po ceste ale po koľajach a ešte sme si sem tam na poli dali prestávku, to bola paráda a samozrejme že sme sa nemuseli učiť 😀

A sranda bola, že nie každý mal 2. program, napr. sme chodili keď bol nejaký dobrý film na návštevu kamarátovi alebo on k nám, podľa toho, kto ten druhý program mal 😀

A v dedinskom kine keď dávali občas niečo ako Šimon a Matúš tak museli ešte priniesť lavice, aby sme si mali kde sadnúť,😀

To boli také veselé detské zážitky tá nevinná časť komunizmu.

roasha
12. nov 2009

jaron,a kino stalo 1-2Kčs 😎 😀

jaron
12. nov 2009

Ako vieš? 😀 Presne tak, to aj u vás? 😀 1 Kčs bol detský. A u nás v dedine sa muselo nazbierať tuším 15 ľudí, aby sa premietalo. Niekedy to bolo len len, ale na toho šimona a Matúša to problém nebol 😀

jaron
12. nov 2009

Ale to by sme podľa témy mali písať viac o tom 17. nov. a my už čo bolo predtým

renca3
12. nov 2009

tak som si zaspominala.
bola som v 1. rocniku na VŠ. nikdy nezabudnem na atmosferu na intraku, ked to prepuklo. profaci boli prestraseni, odpadli nam skusky ako Dejiny marxizmu a leninizmum a pod komunisticke zvasty. Parada. V tej zime sme hodiny prestali na nam. SNP. Policajti boli najlepsi kamarati a ludia im podavali ruky. 🙂

no a invazia do Rakuska, to bol tiez zazitok. tie kolony aut na hraniciach. pamatam si, ze auta stali v rade az na Mierku pred kinom Hviezda. my sme si to odslapali peso na hranice a tam sme si stopli auto.
v drogerii (taka klasicka DM) sme stravili viac ako hodinu. vsetko sme ovoniavali a skusali testery ruzov. uz nam na plecia dychala ochranka a myslim, ze tam bolo napisane, aby sme nekradli.

frisbee
12. nov 2009

renca...si mi pripomenula...vracala som sa z demonštrácieniesla som v náručí spiacu dcéru,parkovala som až pri Rybárskej bašte,stálo tam policajné auto,stiahli okienko,ja hotová... a ten mladík sa ma spýtal..nepotrebujete niekam odviezť s tou malou?...a ja som začala plakať,lebo som si uvedomila,že je fakt koniec...na to nikdy nezabudnem 🙂

nnikka
12. nov 2009

mne chyba ten 1.majovy sprievod... to bolo super ale bola som na nom len raz Hlavna ulica praskala vo svikoch tolko tam bolo ludi... potom sa uz nekonal a mavala som takym pestrym mavatkom.... dlho dlho som ho mala doma odlozene... 😀

17. november si teda vobec nepamatam.... ale ako to uz duska spominala v prvom pocniku sme dostali vsetko od pisaniek slabikarov .... farbiciek, no a na dalsi rok sme si uz museli vsetko kupit 🙄

hej a mali sme v obci aj kino ako pise jaron a tam som chodila s otcom na Lolka a Bolka... a potom na zmrzlinu tusim za 50halierov... 😀

pred 89 sme mali v obci taky futbalovy manšaft ze by sa aj nasa reprezentacia mohla hanbit... tribuna praskala vo svikoch.... a ja som mala na sebe sviatocne satocky a oco oblek... a ked sme dali gol tak ma nejaky cudzi ujo vyhadzoval do vzduchu 😀 😀 😀
a teraz... teraz uz nema pomaly ani kto do lopty kopnut a stadion zobral obci exekutor... 😖

erikasadek
autor
13. nov 2009

ahojte, no vsetko sa zmenilo.. 😉

fresbee, tak to si viem predstavit tvoj plac , to bol asi jediny krat ze policajti boli vtedy viac ludia ako pilicajti..

uz sa to asi nikdy nebude opakovat.;

ja mam otazku myslite si , kedze nie som doma, ze neako sa bude oslavovat , u nas , teda na slovensku a cechach, tento den, viac specialne???

ako by ste si to predstavovali vy??

jaron nemyslim ze sme az prilis od temy, pretoze , to vsetko boli spomienky tesne pred a zarazu bolo nieco ine, takze sa to da dat podl amna do temy a suvisi to aj s temou.. 😉

bubba
13. nov 2009

vesi s tou suknou BINGO!!! ja som na to uplne zabudla ako som ju neznasala 😀 😀 😀

toto nebude nasa expertka?:

http://www.mimibazar.sk/rodinne_foto.php?id=407947

bubba
13. nov 2009

erika daco pre teba aby si si potrenovala aj fb 😀 😀

http://www.facebook.com/topic.php?uid=680927257...

filipal
13. nov 2009

dnes vychadza v Sme spomienkove CD 89 😉

jalao
13. nov 2009

Renca3...ty si snad opisala moj prispevok spred 2 dni 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Mame uplne identicke spomienky na tu DM drogerku vo Viedni!! 😉 😉 😉 Bola som z toho vtedy v soku... A mat svoj vlastny sprchovy gel....to bolo daco nevidane a neslychane...U nas sa predavalo predsa len normalne mydlo!! Setrila som silingy, aby som take daco krasne a neskutocne vonave mohla priniest aj mame aj segre.. 😅 😅 😅 Snad by som si este aj dnes tu vonu vedela vybavit (neviem si spomenut na nazov...taky bezny...), lebo som si ho opatrovala a setrila snad pol roka... 😀 😀 😀

bubba
13. nov 2009

ponds 😀

erikasadek
autor
13. nov 2009

bubba, no sila kde si vyhrabala, no ak som bola pionierka, aj s odznakom.. 😉 a knizkou. 😀

jalao
13. nov 2009

bubbi...nie, ale na tento som tiez uz zabudla...daj este tip!! 😀

bubba
13. nov 2009

marína 😎

bubba
13. nov 2009

jáj nie pardon to bol jediny krem okrem nivey a indulony dostupny na svk 😀

erikasadek
autor
13. nov 2009

buba posli cez ip ako s atap dostanes, lebo ja ani panovy neviem ze nieco take na FB existuje... 😀

erikasadek
autor
13. nov 2009

ale bolo dostat aj FA; neskutocne drahe, v tuzexe.. 😉

najlepsie na tom je ako sa hend ludia zacali hned menit ; prehazdovat kabaty.. 😠

pamatam si vtedy , zboznovala, som nogu a skrucaneho,a markovica.. v radiu.. 😉

mimi
13. nov 2009

nechce sa mi verit, ze je uz tomu 20 rokov. Pamatam si na ten den, bola som druhacka na strednej a chceli sme ist so spoluziakmi do ulic, ale nasa pani riaditelka zamkla skolu, ze nikam nepojdeme, ze nas nepusti...
Najhorsie bolo asi to obdobie po revolucii, co sa tykalo ekonomickej situacie, setrila som na jeden kabat minimalne pol roka. Potom som odisla na dlhsiu dobru do zahranicia, aby som sa financne postavila na nohy.
Teraz mozem povedat, ze po tych dlhych rokov, co som nezila na SVK, vratila som sa naspat a vidim, ze SVK sa zmenilo k dobremu 🙂

Aj Tuzex si pamatam, babky predavali bony 😀

jalao
13. nov 2009

neda mi to teraz pokoja, stale nad tym rozmyslam, co to bola za znacku a verte, ze ju kazda z nas pozna...teraz uz tak neleti, ako vtedy, ale nebol to ani Camay, ani Fa, ani nivea, kamill...ja to skusim niekde vyhrabat v nejakom prehlade drogerky, alebo co...
V nedelu bude na Radiu Expres dopoludnia 2 hodiny Knazko, bude spominat na vyrocie revolucie, v uputavke bolo, ze mal vtedy 44 rokov!!! Ved to mam za par rokov ja!!! Hrozne sme ho vtedy zrali...a mam ho rada dodnes...Svet kraaasny byyyval, ked z okna som sa diiiival... 😉 😉 😉

erikasadek
autor
13. nov 2009

aj ja som mala rada knazka..

juj a to zakazovanie v skole to sme mali aj my.. ver mi ten prvy den.. to bolo hrozne, vsetci sme chceli zdrhnut a stazili nas ako oko v hlave;.

nakoniec sme zduchli.. 🙂

a pamatam sa , ze asi po prvy krat ked mse mali pripnute trikolori na nasich bundach bola vtedy zima.. sme s apo prvy krat citili byt hrdy vlastenci.. 🙂

aponchie
13. nov 2009

cela rodina antikomunisti takze sme to meli tezke do te doby..deda nekde na baraku zakopal semtex ,ze jednou ty ku....y vyhodi do nebe a nikdo to dodnes nemuze najit..nesmeli sme na skoly vlastne nic..palili se dokumenty ve wc chodili k nam ruzni lide neco cetli psali a hrozne potajnu porad..jakmile se dlouho psala na stroji uz u nas nekdo klepal..ja jedinna sem nesmela nosit pionyrskej kostym oo jak ja trpela ani na tridni fotce ho jako vyvrhel nemam..dedek by me zmlatil to oblict takze ikdyz sem se ucila dobre mela sem spatne znamky 😀

aponchie
13. nov 2009

a jinak pri revoluci jsme sedeli zrovna doma u vecere..17/11ma mati narozky,17/11 mame vyroci s manzelem poznani se 17/11umrela jedna blizka osoba..je toho dost pomerne

erikasadek
autor
13. nov 2009

aponcheie, tak neviem ci sa smiat alebo plakat, ae ten semtex v zahrade, treba najst.. 😀

alebo vobec tam nekopat..

to s pionierovanim si viem zivo predstavit, urcite to muselo byt pre teba tazke, a mat blbe znamky a lenpreto ze nie som pionierka tak to bola naozaj realita.. 😠

dadous
13. nov 2009

taky jsem zavzpomínala a 17.11 jsem byla v patym měsíci a malovaly jsme pokojík a na maly televizce jsme koukaly co se to děje na vaclavaku 😀 ,ale to už je hrozně davno 😵 pamatuju si jen to zvonění klíču 😀

jaron
13. nov 2009

My sme ako chalani síce nemali našťastie Semtex, ale keď sa nám podarilo kúpiť v drogérii Travex (poznáte to?), robili sme si výbušniny 🙂.