Ako si spomínate na Nežnú revolúciu zo 17. novembra?

erikasadek
12. nov 2009

ahojte zakladam tuto temu, kedze sa blizi datum oslav ...
a hlavne ze predsa len , pre mnohych z nas to vela znamenalo..
*ako si vy spomionate na ten november ??

ja osobne som mala vtedy 14 rokov bola som osmacka,, a revolucia ma zachranila, kedze za svoje napady a svoje presvedcenia som nemohla ist a strednu.. 😀

naraz prisiel ten zazrak.. mohla som..
ale hlavne , ako sme so strachom so zaciatku sa hanbili prvy den , nosit trikoloru, na nasich obleceniach v skole, az ked vsetci zacali tak vsetci sme ju hrdo nosili,
pamatm s na nase strganie klucov na namastiu, v telke prenosy; ako ludia na namesti v parhe a blave, mieromilovno stali v tej zime, ake tazko s nas padalo tie slzy v ociach nasich rodicov a hlavne, knazko zko stale v telke hlasil do mikrofonu, utvorte koridor!! 😀

pan dubcek... 😔 ako sme vsetci mozno po prvykrat , boli svorne spolu... 😉

ake su vase zazitky..??

erikasadek
autor
12. nov 2009

fresbbe neblazni u nas masiaren bola vzdy plna;. a to som zila v presove.. 😉

teraz ked som bola na slovensku tak som videla naozaj prazdne masiarne;. 😀

frisbee
12. nov 2009

ja nebláznim 😀 😀 som tam stála ako v očarení..ty brďo.....ale to bol rok1981 😀

frisbee
12. nov 2009

eri..no a teraz som si s hrozou uvedomila,že ja si pamätám plynové lampy v BA a takého uja,čo ich rozvecoval s takou tyčkou,električky s drevenými sedačkami a zmrzlinárov na bicykloch 😀 😀 😀

titkovamiriam
12. nov 2009

ffuuu a vedla skoly sme mali kasarne so psovodami na hraniciach-sa chvalili ake opustaky maju za zbehov 😅 😅 😅 .a rady na mandarky ,banany,obcas nebolo toaletak,vlozky,inokedy ryza alebo zemiaky...

erikasadek
autor
12. nov 2009

fresbee 😀

inac neukamenovat zato co napisem, ale bola to doba kde vtedy museli cigani , pracovat.. a bali s avtedy. kdezto teraz maju , slobodu velku.. 😠

co poviete aj vy to tak vidite??

titkovamiriam
12. nov 2009

vtedy kazdy pracoval-prizivnictvo bolo tresne 🙂

titkovamiriam
12. nov 2009

inak moja babicka este koncom dec 89 vravela ze Havel bude prezident a ked zabiju dubceka rozdeli sa republika,nastastie toho druheho sa nedozila.

erikasadek
autor
12. nov 2009

no , dubcek , bol uzasny politik a aj clovek..
a havel bol asi jediny vyznamny prezident ako sme mali.. 🙂

titkovamiriam
12. nov 2009

erika tak-tak 😀

jonki
12. nov 2009

mne v pamati utkvelo ako som si nemohla spomenut ako sa vola to zlte podlhovaste ovocie(banany) co sme mavali doma tak zriedkavo....som to mamke takto opisovala 😀

nnikka
12. nov 2009

jaaj co sa mi vcera stalo... taky dvaja dedkovia sa rozpravali v autobuse... a jeden varavi: ja som strngal klucami v 89tom a ak to bude potrebne budem strngat aj teraz...

nato sa otocil taky mladik a hovori: Len aby vam tie kluce nezobral exekutor dedo! 😀 😀 😀

pimpulka
12. nov 2009

ja si pamatam, ze som bola doma chora /s anginou/ a spoluziacka-susedka z tretieho poschodia mi nosila ulohy...raz tak dosla k nam a vravi mi: jaj, a mame novinku, odteraz sa nezdravime cest praci, ale dobry den! 🙂 ...mala som 10r vtedy..a plus este si pamatam ako v nasom meste na namesti boli sviecky co ludia nanosili a palili 🙂

vevusiatko
12. nov 2009

nnikka toto bolo dobre...ale zaroven je to smutne ☹

ianitka
12. nov 2009

pimpulka... presne tie ucitelky ktore predtym nas predtym tak cerveno usmernovali potom najdoraznejsie upozornovali, ze uz nie su sudruzky ale pani ucitelky 😒

erikasadek
autor
12. nov 2009

ahojte sudruzky.............. 🙂

no tak nnikka jedno bolo dobre,n ze vtedy sme nemali problem s exekutormi.. 😠

ianitka
12. nov 2009

vtedy by nam nemali ani co zobrat 😀

erikasadek
autor
12. nov 2009

VED TO, kazdy mal peniaze pod , matlacami v posteli. 😀 ale nie bola to ina doba; menej stresova.; co kde kedy kupit bolo len to co bolo v obchodoch za stale nemenne ceny.. 😉

ono nebolo to by zle, urobit take stretnutie na namesti a v danu hodinu zapalit sviecky a zastrngat klucmi.. 😉

erikasadek
autor
12. nov 2009

BOZE JA PISEM;; 😀
😀

titkovamiriam
12. nov 2009

no a sudruzky co vycitali ze chodime do kostola a potom sedeli v prvom rade 😠 😠 😠

erikasadek
autor
12. nov 2009

ked ono to bolo tazko, niektore boli nutene aj takto ropravat. ved vies , vypadnes so strany.. 😉
ala svoje si mysleli. 😉

ja som mala triednu ktora bola velka komustka, aktoru ranil ked komunizmus padol proste boli ludia ktori tomu verili a poriadne;

anaxamon
12. nov 2009

ja si toho moc nepamatam som rocnik 83 avsak k tomu co teraz pises erika ma napadol film good bye lenin 😅

iinuska
12. nov 2009

jaaaj, vtedy som chodila na strednu...

erikasadek
autor
12. nov 2009

anaxamon 🙂 😅 iny ta nenapada 🙂

mne staci ked pozeram ako prisli basnici o iluzie a vobec vsetky casti a hned to odzrkadluje dobu.. 😉

duska1122
12. nov 2009

tak ja som bola mala chodila som do prvej triedy pamatam ako nasi doma pozerali televizor a mama mi povedala ze tuto chvilu si mam navzdy pamatat. moc o tom neviem ale dalsi rok sme uz nedostali zadarmo farbicky v skole takze som bola smutna. a niekedy ked pozeram stare filmy napr. leto s kovbojem tak mi to pride take mile ake to bolo pred tym , no ale co bolo bolo ,

bubba
12. nov 2009

fiiiiha erika dobra tema 😀

no,dakto tu pisal o tom ze kedy bolo lepsie ci za tej alebo onej ery...ono ano za komunizmu sa lahsie zilo bezproblemovym oveckam co drzali hubu,nerobli samostatne kroky,platili znamky do ROH,takym ktori mali stastie a nikoho im nezabili nepravom a pod....doteraz pocuvam od babiciek ako bolo vsetko lacne a ako boli vsetci zasmestnani,kdezto teraz.....

ale to,ze tlacili na ludi,nutili ich svedcit proti ludom ktoryych ani nepoznali,nutlili nevinnych k priznaniu sa zo zrady republiky (a to aj takych co mozno ani zdaleka nerozumeli o co islo..)zomreli tisice neviinych ludi...

17.novembra som mala 10 rokov aj jeden den a pamatam si ludia boli ako z besnych vajcec,demokratcia... 😀 😀 nevedeli co s nou...vsetci boli nadseni aj ked nevedeli o com to cele bolo...ja si myslim ze cely prevrat a tak sposobili komunisti lebo napachali uz straaaaasne vela zla a zacinalo to byt podozrive 😀 😀 😀 tak poprevracali kabaty a hotofka....totalitny rezim za pomoci rusov bol taky silni,ze nejaki strngajuci studenti by neboli schopni ho prelomit.podla mna to bolo umelo vytvorene a zmanipulovane...

bubba
12. nov 2009

duska fakt vidis nato som uplne zabudla,este aj skolske pomocky,my sme dostavali aj zosity v skole....

bubba
12. nov 2009

ospravedlnujem sa za hrubku "silni"tak toto ako fakt nechapem ako s ami mohlo stat 😀

erikasadek
autor
12. nov 2009

buba, no dufam ze to bude tema, kde s abude spominat anie , hadat, o tom kto viacej , strngal klucamai kto hlasnejsie.. 😀

ale nie, je to taka nostalgia a myslim si ze mnohe s nas to vidia vsetko svojsky a je dobre sa o to podelit..
a som rada ze sa zapajate.. 😉

buba, jasne ze to bolo uz do predu .. dane, ved s ak tomu aj priznali niektori. 😉

erikasadek
autor
12. nov 2009

inak tie skolske , pomockytak to bol fakt 1 septebber mali sme zosity, ceruzky a ine pomocky kazdy s nas na stole.. 😉

bubba
12. nov 2009

ja sa pamatam ked som bola decko a vzdy som sa bala ze ked budem mat vlatnu rodinu tak budem musiet chodit rano o 5 na chleba a dufat ze sa mi ujde,ze budeme vsetci donekonecna nosit rovnake handry 😀 😀 atd...a zohnat maso v tej dobe???ako... 🤐 😀