Ako si spomínate na Nežnú revolúciu zo 17. novembra?

erikasadek
12. nov 2009

ahojte zakladam tuto temu, kedze sa blizi datum oslav ...
a hlavne ze predsa len , pre mnohych z nas to vela znamenalo..
*ako si vy spomionate na ten november ??

ja osobne som mala vtedy 14 rokov bola som osmacka,, a revolucia ma zachranila, kedze za svoje napady a svoje presvedcenia som nemohla ist a strednu.. 😀

naraz prisiel ten zazrak.. mohla som..
ale hlavne , ako sme so strachom so zaciatku sa hanbili prvy den , nosit trikoloru, na nasich obleceniach v skole, az ked vsetci zacali tak vsetci sme ju hrdo nosili,
pamatm s na nase strganie klucov na namastiu, v telke prenosy; ako ludia na namesti v parhe a blave, mieromilovno stali v tej zime, ake tazko s nas padalo tie slzy v ociach nasich rodicov a hlavne, knazko zko stale v telke hlasil do mikrofonu, utvorte koridor!! 😀

pan dubcek... 😔 ako sme vsetci mozno po prvykrat , boli svorne spolu... 😉

ake su vase zazitky..??

frisbee
12. nov 2009

Ja som mala 26 rokov,4.ročné dieťa,pár priateľov disidentov,ktorí mali napichnutý byt mikrofónmi ŠTB,naša rodina prišla komunistickým prevratom o všetko,babičkinho brata ako hrdinu z povstania paradoxne komunisti pripravili o život...takže pre mňa to znamenalo absolútne zapojenie do všetkých revolučných aktivít.
Podpísala som všetko,čo šlo,poskytla som rozhovor do rozhlasu,v noci som sedela v divadle na schodoch pod pódiom,keď padla vedúca úloha strany,nosila som va VŠMU s kamarátkou študentom vypranú bielizeň,pustila som oknom z lešenia kameramana BBC,aby mohol točiť prvé zhromaždenia na nám.SNP.

...a potom iba slzy šťastia,že moje dieťa nezažije to čo ja,čo moja rodina,a tie nekonečné možnosti,ktoré sa pred nami otvorili 🙂 🙂 🙂 🙂

erikasadek
autor
12. nov 2009

fresbee.. 😉

no nase deti nikdy nezaziju to co mi, mali sme moznost pocitit ake to bolo vtedy a potom a teraz.. a tak vieme porovnat a viemi si aj vel avazit.. 😉

mas pravdu casto sme mali slzy v ociach.. bola to taka zvlastna doba , momenty na ktore nikdy nezabudnem. 🙂

diddi
12. nov 2009

my sme vtedy boli z gympla na "exkurzii" v Prahe....predstavte si triedu pubertakov na Vaclavaku a vtedy to zacalo, ucitelky boli vystrasene, vsade sa tlacili ludia a ich 33 ziakov medzi nimi.....no pre nas to bol hrozny sok, nevedeli sme, co sa deje

erikasadek
autor
12. nov 2009

didi tak to musela byt sila.. vtedy, ucitelky urcite ako prve nevedeli co robit ci s apridat alebo sa robit ze je stale komunizmus. 😀

tak to olo aj u nas na skole.. 😀
az ked jedna s nich nenabrala odvahu a uz to islo samo.. 😉

titkovamiriam
12. nov 2009

pre mna to bol zazitok lebo som mala praxovy polrok a robola som s Dubcekovou nevestou 🙂 ,dovtedy ju nikto niak extra nemusel a zrazu za par tyzdnov bolo vsetko ine 🙂

patricia1971
12. nov 2009

dobrá téme....ja som bola maturantka, chodila som do Starého mesta na ekonomickú školu,takže nás stále púšťali na tie demoštrácie do mesta....mám to všetko v živej pamati a viem to aj všetko porovnať,ako sme žili "my vtedy" a ako žijú deti dnes.... 😉

frisbee
12. nov 2009

Pár mojich spolužiakov z Prahy dostalo bitku,aj vodným delom ich poliali.....všetci sa báli,ale išli tam...a myslím túto nedeľu bežal rozhovor s Jakešom,že doteraz ľutuje,že milície nepoužili zbrane...super 😠 😠 😠

inkinka
12. nov 2009

veľmi som sa tešila, len môj muž mi to kazil svojím skepticizmom...bola som na SNP-čku, tehotná, robila som si postgraduál na mojej bývalej alma mater, tak som bola bližšie pri tom študentskom dianí, spacáky po chodbách, výroba plagátov, rokovania s vedením školy...no, pekné to bolo, aspoň chvíľu

jalao
12. nov 2009

Erika, aka trefna tema! 😉 😉 😉 Ked ukazuju v TV autenticke zabery, vzdy na mna padne nostalgia... 😅 😅 Mala som sladkych 18, bola som prave zamilovana az po usi a spolu s tym mladencom sme svorne v kozuchoch odstali vsetky mozne manifestacie, sneh nam padal na ciapky, mrzlo, ale nikomu to vtedy nevadilo, pamatate sa??? 😀 😀 Asi po mesiaci, ked to zrazu bolo mozne, som sa prvy krat dostala do OZAJSTNEJ Viedne... 😀 😀 😀 chodili sme tam s trikolorami po Mariahilfestrasse a podla nich definovali hufy Slovakov 😀 😀 😀 Hned v prvej samoske, kde sme si isli vsetci oci vyocit na ponukanom tovare, ktory sme poznali len z tuzexu, bol plagatik s napisom v zmysle - Prosime, nekradnyte.... 🙄 🙄 🙄

titkovamiriam
12. nov 2009

od rana mam zapnute radio expres a maju tam anketu-zatial vychadza ze za totality bolo ludom lepsie 😅 ,rano sa pytali mladsich ludi ze ako by cestovali do rakuska -samozrejme ze vsetci by nastartovali a isli-netusili ze po ostnaty drot.... 😅
myslim si ze mlady ludia tuto dobu beru ako samozrejmost a my starsi si z nostalgie myslime ze bolo lepsie,hoci ja sa nepriklanam k nazoru ze bolo lepsie,ale skor bolo jednoduchsie...

diddi
12. nov 2009

aj my sme dostali slehu od vodneho dela....ucitelky boli vystrasene z toho,ze sa im stratime, lebo dav nepustil, valilo sa to proste a my sme boli v dave, niektorí aj schytali

mywiel
12. nov 2009

Ja som sa nehanbila nosit trikoloru moj otec bol vo VPN a chodila som s nim aj na manifestacie. 😉 🙂

titkovamiriam
12. nov 2009

podpisala som sa pod generalny strajk 🙂

inkinka
12. nov 2009

miriam, včera hovorili v rádiu sociológovia, ktorý robili štatistický výskum ohľadne tej spokojnosti , že vraj viac ľudí si myslí že teraz je to lepšie ako za komančov. Moje decko, to čo bolo so mnou na SNP mi povedalo, keď sme boli v lete na Chopku a mali výhľad na všetky slov. významnejšie pohoria, že ona nemá zvláštny pocit, že toto je naše, že takisto berie Alpy, že ona je Európanka 😉

mywiel
12. nov 2009

Po revolucii sa dostal do Prahy ako zastupca Ministra vnutra....mal kopu prace a na vianoce sme boli sami a on sa rozpraval a dohovaral vaznom vo vaznici, ale spomienku su to pekné. 🙂

frisbee
12. nov 2009

miriam...beriem,keď niekto povie za seba,že mu bolo lepšie,ale za všetkých,preboha,doteraz si pamätám,ako so mnou predavačka ironicky jednala,keď som chcela malej kúpiť zimnú obuv v zime,že haha,to sa kupuje v lete...tak malá chodila v teniskách,alebo keď boli vložky na prídel,aj to museli páprdovia odhlasovať uvolnenie valút,aby doviezli vložky a hajzlák z cudziny...v drogérii si pani vzala dva balíčky,pokladníčka jej jeden vybrala z koša,že to nesmie,pani na to,že potrebuje....tak sme si to vzali do koša my...trápne.
A ja už nikdy v živote nechcem zažiť také poníženie,ako keď sa otvorili v decembri hranice a vlaky do Rakúska boli zadarmo..my sme prišli do Viedne,a ja som plakala v potravinách....že existuje aj viacej druhov jogurtov,ako biely a biely s džemom....boli sme ako chudáci z Afriky...nikdy viac 😠 😠 😠

diddi...no to by ma zaujímalo,ako vám to súdružky profesorky vysvetlili,že vás súdruhovia mlátia za nič 😉

erikasadek
autor
12. nov 2009

baby dakujem, ano aj mna napada strasna nostalgi a, ked vidim tie zabery, berlinsky mur... a podobne kto nezazil nepochopi , ani stare filmy my s ateraz smejeme, a mame spomienky ale nebolo to take lahke ako by s amohlo mnohym zdat.. 😉

miriam vraj by nastartovali, no urcite , po po ten drot a potom uz len gulka zo zadu.. ☹

ani sportovci to nemali lahke, mohli tazko vycestovat, ale za aku cenu , vyhrazky rodine ak sa nevratis.. tak s nimi bude zle.. 😠

jakes to bol hnusak... 😠

mne s apaci , niekedy ked citam, rozhovori s gorbacovom teraz, v poslednej dobe, naozaj to bol ineligentny clovek... 😉

ja si tiez myslim ze v urcitych vecich nam bolo lepsie , teda triedny rozdiel nebol.. a ni ekao teraz; zdravotnictvo zadarmo, pamatate sa, 1 koruna za recept. a kazdy mal pracu i ked niektori ju mali skor na vyplatnej paske ako v rukach.. 😀

bola to naozaj ina doba.; a som rada ze osm ju prezila a pamatam si vela.. bohat ana vela spomienok..

erikasadek
autor
12. nov 2009

fresbee .. no boli sm eako chudaci.; videli sm eveci len s tuzexu.. ved dovtedy sme aj tie zahranicne plechovky zbierali, take to bolo vzacne, chcem vidiet niekoho teraz s mladych co by to spravil.. 😀

alebo mat za obalmy zositov , znackove balenie zahranicnej cokolady.. 😀 ved to sme boli frajeri.. 😀

ianitka
12. nov 2009

krasna tema
ja som mala devat rokov a mam jednu spomienku, podla programu mala ist v telke rozpravka a oni prenos z prejavov na namesti...
nasi pozerali, pocuvali (boli sme velmi daleko od BA0 a ja som chodila oduta po byte, ze preco musim pocuvat kadejakych ujkov a nejde mi rozpravka

o niekolko rokov neskor som si na LP z vypredaja vypocula vsetky tie prejavy este raz a pozorne a teraz dost hltam knihy a info z toho prostredia

magimary
12. nov 2009

ja som mala vtedy 11 rokov a (okrem "koridoru, sľúbili sme si, vpn..ai ai ai) si pamätám, že odvtedy sme sa neučili na škole ruštinu... 😅 (hoci ja som ju mala rada), vtedy ju skrátka hneď zrušili... 😨 😀

erikasadek
autor
12. nov 2009

no vidis ja som neznasala vtedy rustinu.. 😀

no hroza ,a stale povinne vymenne zajazdy do ruska.. s nasimi , druzebnymi mestami. 😅

no kedze si mala tych 9 to sa dalo cakat ze nebudes nadsena, hlavne ze vtedy nesli ropravky tak casto ako teraz. 😀

magimary
12. nov 2009

ja som ale mala 11 (!) a nadšená som bola..., lebo naša rodina si dovtedy v "tvrdom režime" užila svoje... 😔 😢 😖
a hoci som možno všetkému nechápala, pochopila som, že sa nám (ak to všetko ozaj vyjde, toho 17.eho som bola eše skeptická, že to "silnejšia" moc predsa len neprekoná 😒, v zmenu som začala veriť, až keď začali oadať hlavy-Jakeš, Husák ai... ) bude ľahšie dýchať... 🙂

magimary
12. nov 2009

jó, a na rozprávky som vtedy (ani teraz-tie "dnešné") a vlastne nikdy nebola...to nebolo to, čo mi chýbalo...
chýbala mi sloboda...už vtedy... 🙄 (v tom veku)...

vevusiatko
12. nov 2009

ja som mala rok 😀 😀
Moj nazor z jedneho rezimu do horsieho rezimu 😠

erikasadek
autor
12. nov 2009

to ti verim.. ze ti chybala..
ako nam vsetkym.. 😉

a uz hlavne ziadne rady na toaletny papier , pera do skoly s pod pulta, alebo cvicky do skoly, tiez spod pulta.. 😀 😠

su to veci nad ktorimi sa teraz smejeme, niekedy alebo krutime hlavou..

alebo mandarinky pred vianocami, ako sme stali v radoch pred OZ... 😉

frisbee
12. nov 2009

eri...triedny rozdiel bol,akurát sa o tom nevedelo 😀 😀 😀 😀 ...spolužiak mal papaláša ocinka,mali gazdinú,jazdili von,my sme boli s partiou u nich na návšteve a trapne sme museli zisťovať,ako sa púšťa voda v umývadle..mali batériu,luxus nevídaný 😀 😀 😀

A tiež si pamätám,na to,kde som pracovala,akú som mala malú výplatu,že mi stačila akurát tak na jedlo,na oblečenie som pomyslieť skoro nemohla a ráno som chodila do práce peši,aby mi ostala koruna na lístok,keď som sa vracala v noci z práce 😀 .

A ako nám po svatbe,keď sme každý bývali v inom meste povedali,že byt tak za 20 rokov,a čo otravujeme,že chceme bývať spolu...haha.

inkinka
12. nov 2009

keby existovall v tých časoch internet, tak by sme ho buď nemali, alebo skoro všetky stránky by boli blokované, ako to vraj majú Číňania 😝

erikasadek
autor
12. nov 2009

fresbee no asi tak, bol ale slaby to bolo len u papalasov.. 😉
a tych zase tak vela nebolo.. 😉

frisbee
12. nov 2009

ešte ma napadlo,že som videla poprvýkrát mäso v obchode v 18.tich rokoch v Prahe...plný výklad...ja som z BA poznala iba také prázdne mäsiarne s bielymi zažranými kachličkami,kde viselo pár tvrdých salámov a na pulte mali iba pár konzerv 😠

ianitka
12. nov 2009

ale zas niektore veci si pamatam, najma trapne vysluchy v skole, kto chodi do kostola? kazdu nedelu, obcas, castejsie....

mama dosla z obchodu a musel ist oco nanovo, lebo kazdemu predali len 1 kg nejakeho ovocia

musis citat, nesmies citat, vianoce boli sviatky mieru apd...