Ako si vybrať kde budeme bývať?

megi93
7. nov 2009

Ahojte, neviem či tu takáto podobná téma je, ale nenašla som ju. Chcela by som sa vás spýtať na vaše predstavy o bývaní, prípadne vaše názory na toto: Bývame momentálne s mojou maminou, ale samozrejme si hľadáme vlastné bývanie. Naša finančná situácia nie je nijak extra fantastická, keďže ja som na materskej, ale dalo by sa to utiahnuť. Avšak ja by som uprednostňovala bývanie v tej časti mesta, kde som vyrastala, všetko tu poznám a mám to tu rada. Manžel je z takmer opačného konca mesta, tá štvrť mi je vrcholne nesympatická a nebývala by som tam z viacerých dôvodov. Dokonca som si povedala, že ok, bývajme napríklad aj v dome, je to výhodnejšie a manžel po tom túži ale zase nie na dedine, radšej v meste, niekde tu na okolí. Dôvodom je dochádzanie do väčších obchodov, na úrady, k lekárovi a podobne. Mesto podla mna poskytuje viac možností na všetko. No a problém je teda v tom, že hoci manželovi je prakticky jedno kde budeme bývať, mne nie. On hľadí najmä na cenu bytu. Chce bývať v čo najlacnejšom, ale v tejto štvrti sú byty trochu drahšie. Ja zasa uprednostňujem kvalitu bývania (nie panelák na paneláku) prípadne okolie, občiansku vybavenosť a dostupnosť. To však pri výbere v prípade môjho manžela nezaváži, ide hlavne o cenu a podla jeho slov je nelogické bývať drahšie, ale tu, ako bývať za lacno ale hocikde.... Čo si o tom myslíte? Ďakujem za názory.

womenne
8. nov 2009

tak až teraz opravujem 😅 2.5-3 mega 😉

klba
8. nov 2009

megi keby mam volit medzi tymi dvoma sidliskami urcite by to nebolo to sidlisko na kopci ale to druhe 😉

na druhej strane je volba medzi sidliskom a domcekom na dedine, to by som urcite volila moznost byvania v domceku, teda zavisi aj od financi, treba zvazit vsetky pozitiva a negativa a najst kompromis nech ste obaja spokojni. 😉

ale fakt su uz na dedinach v dnesnej dobe dobre sluzby aj dostupnost do mesta, pre dieta je to iste idealnejsie prostredie ako vyrastat v meste, mas vlastnu zahradku, kde mas vacsi dohlad nad dietatom, mozes si v klude vypit kavicku na terase v prirode, rodinne stretnutia sa nesu v prijemnom duchu vonku a nie len vnutri ako v panelaku ale hlavne je tam vacsia pohoda ako v meste,

moja segra co byvala cely zivot v meste sa prestahovala kvoli detom na dedinu, lebo na sidlisku len vymyslali a sedemrocne deti sa doslova nudili, tak usudili ze na dedine budu mat lepsie prostredie a ver ze teraz by sa uz nevratila do mesta, je maximalne spokojna, nemusi sa nikomu prisposobovat ked nieco robia v domceku a u nich je v lete gril party kazdy vikend.

ja byvam v centre a v lete je to neunosne pri otvorenom okne, ale zvazujeme ze byt predame a pojdeme do kludnejsieho prostredia.

mozno len treba zvazit, omrknut a porovnat ceny bytov a domceka, ale v prvom rade bude byvanie vase, budes rada ako budete byvat sami vo vlastnom.

soanpe
8. nov 2009

klbka
naprosto souhlasím.s přítelem jsme dokončili vloni vlétě dům .1.9.jsme se nastěhovali a 30.11.se narodila Sofinka do nového domku 😵
A tento rok už krááásně lezla po trávě, na zahradě měla bazének a já mám o starost míň,protože neřeším,jestli na rocházku s kočárem vzít to a to a to.když něco zapomenu,tak otevřu dveře a dojdu si pro to aniž bych se cpala s kočárem do výtahu atd. 😎
ještě před 2lety jsem si život mimo velkoměsto nedovedla představi 😀 😝

klba
8. nov 2009

soanpe presne to som myslela 😉 ,
dieta sa moze na travicke hrat a ty si bez obav, mas ho pod dohladom, kdezto v meste pri panelaku clovek nemoze nechat drobca bez dozoru a deti su podla mna spokojnejsie na dedine ako v meste, urcite im hrozi menej nebezpecenstva ako v meste.
ja by som preto volila dedinu, hlavne v zaujme dietata.

takze vy budete mat zachvilu prve vyrocie v domceku,ze? 🙂

petikd
8. nov 2009

Teda pekná diskusia 😉
Bývam na dedine a chváálim.Naozaj je to super.Ráno sa nemusíš hnať s varením,aby si potom mohla s dieťatkom von.Idem s malým na dvor on sa pekne hrajká v pieskovisku a ja so môžem kľudne odbehnúť variť,šak ho mám pod oknom.Krásne prechádzkyv lete,v zime sánky a kľudne po ceste ísť na kopec 😉
Máme veľa mladých rodín.Stavajú sa u nás nové domy,takže tie mladé rodiny čo odišli bývať do mesta sa vracajú späť.A máme aj 6 obchodou,knižnicu,poštu,doktorov,zubárku 😀

helenkasabinka
8. nov 2009

no ja som byvala 15 rokov na chrenovej a 4 roky na klokocine a mozem s istotou tvrdit ze klokocina mi je nesympaticka-panelak na panelaku a aj dost dalej je to od mesta,samozrejme zalezi v ktorej casti na klokocine byvas ale ja by som radsej suhlasila s chrenovou ako s klokocinou-ta mi teda vooobec nereze 🙄

a aj tak byvam na dedine,kde mi je suuuuupppper uplne super,mame svoj domcek,pozemok,zahradu a ked vydem z domu tak som stale na svojom pozemku a nie na chodbe v bytovke 😅 😉

a aj ked sa priznam ze by som obcas aj tak sa vratila na chrenovu,kedze je blizsie mesto a aj lekarov mame blizsie,byvam na dedine ale k lekarom chodime na chrenovu takze tak........ 😉

helenkasabinka
8. nov 2009

a aby som nezabudla presne ako pise napriklad petikd,ze na vlastnom dvore mozes mat aj ihrisko,bazenik a nemusis sa bat o dieta kedze sa moze same hrat na dvore bez toho aby si mala strach v meste ci nepodbehne pod auto atd...ale uz to dalej nebudem riesit a rozoberat 😉

som za dedinu alebo popripade chrenova 🙂 😉

reisi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
womenne
8. nov 2009

reisy a byvate niekde v radovke alebo pobliž bytoviek?Ja si napr neviem predstavit mat dom+ zahradu a za domov obrovske panelaky,necitila by som sa tam dobre všetci by videli čo robim no neviem tu na sme našli par takych ulic a neviem asi by som si nezvykla...

megi93
autor
8. nov 2009

Ahojte, ďakujeme za reakcie, ale musím povedať, že niektoré ste ma nepochopili. Ja som nepovedala, že na dedine žijú primitívi alebo že sú tam prasce a hydina. Práve naopak, že viem, že už dnes to tak nie je, ale keď sa povie slovo dedina, tak to vo mne toto evokuje a proste mám voči tomu strašný odpor. Presne tieto výhody, ktoré hovoríte o bývaní v domčeku sú super (hoci ma vôbec nelákajú 😅 ) ale presne toto isté môžem mať aj v domčeku v meste. A napríklad dá sa zohnať aj cenovo dostupný pozemok v meste a postaviť na ňom nízkoenergetický domček. Pekný, útulný a cenovo to vyde asi ako trojizbový byt v paneláku. Čo mi príde fajn a rozumné. Aj keď byt je byt....neviem, proste byt mi vyhovuje maximálne. Ale hovorím, ten dom je fajn. My sme mali 10 rokov chatku, kde sme trávievali víkendy a prázdniny. Neznášala som, že len čo som sa ráno zobudila, bola som vonku, raňajky vonku na terase mi prišli hrozné - samé muchy, včely, vtáci dobiedzali, chrobač lozila, proste strašné. A hoci sme si ju kupovali na oddych, neustále sme tam makali do úmoru 😖 takže podla mna ked je dom, tak stále je na ňom čo porábať, zvelaďovať, kdežto v paneláku prídeš domov a vegetíš. No a pre deti je to síce fajn, ale najviac úrazov sa stáva práve takto, pretože rodičia spolahnutí, že dieťa je na záhradke, kde je v bezpečí ho nesledujú a najskôr si ublíži. Ja keď idem s dcérou na ihrisko sa pohrať, mám ju stále na očiach a znižuje sa tak riziko úrazu.

A slová typu, že som mestská panička sú kravina. Mesto mi iba vyhovuje viac ako dedina. Na dedinu chcem ísť bývať, ale tak na dôchodku, ked mi bude všetko jedno 😀 No a záhrada, hm, asi nie. Asi určite nie. Momentálne určite nechcem nič pestovať, sadiť, polievať a neviem čo....to fakt nie.

reisi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
megi93
autor
8. nov 2009

reisi zvažuje aj peniaze, ale ide o to, že za tú istú sumu sa dá nájsť na chrenovej byt, alebo postaviť ten nízkoenergetický domček, len teda na klokočine sú lacnejšie a to je kameň úrazu u nás. A teda že aj na dedinách sú lacnejšie domy, čiže suma, ktorú sme si prvotne stanovili by nám stačila, ale manžela láka to, že sa dá kúpiť aj lacnejšie, hoci v inej lokalite.

vevusiatko
8. nov 2009

Megi mozem otazku je ta stvrt tvojho muza nebezpecna alebo aky dovod? ak sa smiem spytat.??Dufam, ze soom tu nic nevynechala lebo som citala len tak narychlo 🙂

monkula
8. nov 2009

megi, ak som sa ťa tou mestskou paničkou dotkla, prepáč, ale z Tvojich riadkov mi nič iné nevychádza....
Podľa mňa by pre Teba bolo ideálnym riešením domčeky v radovej zástavbe.... pozemok takmer žiadny, susedia zo všetkých strán, ty by si sa cítila ako v paneláku a TM by mal dom....

reisi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
megi93
autor
8. nov 2009

Vevus nie je nebezpečná, ale je postavená na obrovskom kopci, činžiak na činžiaku, z tvojej kuchyne vidíš susedovi oproti do spálne a opačne. A pre ilustráciu, kolujú tu vtipy, že ak sa deti na klokočine hrajú futbal a silnejšie kopnú do lopty, tak ju dobehnú až dole v centre 😀 Proste paneláky asi 20m od seba, zelen veškerá žiadna a už len cesta do potravín znamená buď tam, alebo späť do kopčiska...

vevusiatko
8. nov 2009

megi ja sa tiez budem stahovat do mesta co je skoro 400 km od BA a tam vsade same kopce.
Nemam pravo ti radit. Ale pokial to nie je nebezpecne miesto a fakt su tam tie byty lacnejsie ja by som volila tu moznost
Ono ber to tak ze tie kopce ked ich za den zdolas budes mat sexi postavu 😀 😀
Ja si myslim ze ked najdes na tom sidlisku byt niekde blizko obchodu tak si na to zvyknes.
Ja som zo zaciatku bola tiez strasne proti ja som vysla von a po par metroch som nevladala, teraz uz ioch zvladam 😀 😀 😀
Drzim palce

petikd
9. nov 2009

Megi moja sestra má rodinný dom a okrem kvetov nič nepestuje,takže ked sa povie záhrada,neznamená to hned,že zelenina a tak 😉 No a mýliš sa v tom,že ked je rodič spoľahnutý,že dieťa je na dvore,tak je to nebezpečnejšie.Tu ide o to ako sa k tomu postaví rodič.Ked ho mám pod oknom,som spokojná,ale stále na neho pozerám.On vie,že ho musím vidieť.Ale ja pri nom niesom iba ked idem vypnúť sporák a to je chvíla,pritom máme kuchynu hned ako vojdem takže stále na neho vidím,aleboide so mnou 😉 .Tak mi to tvoje vysvetlenie príde ako výhovorka 😉 V lete ked pršalo,tak bol v altánku pod strechou a kreslil si.A mohlo pršať vkuse on bol vonku.A pletieš si dom s chatou.Ešte som nezažila,aby mi doma na záhrade pri grilovaní,alebo ranajkovaní liezla kadejaká háved po stole 😉 No toť môj názor 😉
V každom prípade,prajem vám aby ste sa dohodli na riešení,ktoré bude vyhovovať vám obom a hlavne vašej malej. 😉

molnarovak
9. nov 2009

teraz sa musím zastať megi. Trochu viac si opísala svoje dôvody a je mi to jasnejšie.
Ja síce nie som panelákový typ, ale to neznamená, že každý musí automaticky milovať bývanie v rod. dome. Naozaj musím uznať, že aj keď človek nemá záhradu, okolo RD je stále nejaká práca.
Nikdy som neoľutovala, že bývam v RD, ale občas, keď som nahnevaná, že mám všade bordel, tak spomínam ako bolo super v paneláku, kde som mala 3 izby a balkón. To je celkom iné upratovanie ako v RD. A keď skončím v dome, môžem ísť von a tam mám na výber: zametať, kosiť trávu, trhať zelinu, upratovať...
S háveďou je to rôzne, naozaj je to niekedy otravné. Ale asi to bude preto, lebo ja vyslovene neznášam akýkoľvek hmyz. Ale teraz som si spomenula, že na Chrenovej zvykli večer robiť letecké nájazdy netopiere. Neviem, či je to tam ešte stále.
Ešte raz vravím - neľutujem! Ale chápem, že niekomu toto vôbec nemusí vyhovovať a má radšej bývanie v paneláku. Dohodnúť sa musíte aj tak len vy dvaja.

molnarovak
9. nov 2009

inak, tie kopce na Klokočine sú ozaj poriadne. V lete to je v pohode, ale v zime tam ľudí strašne ľutujem. Ja s mojimi nohami by som nedokázala prejsť ani do obchodu.

helenkasabinka
9. nov 2009

megi trosku zle si reagovala na to ze dieta je vystavene nebezpecenstvu v rodinnom dome,,,,,,,,tak to teda sa mylis.....my v tomto dome byvame uz od mojho tehotenstva a mala tu aj vyrasta a aj na dvor chodi a este chvalabohu sa jej nic nestalo.a nemusim sa bat ked ide sama na dvor sa hrat do pieskoviska a viem ze to pieskovisko nepoostavali psi kadejaki lebo ja to mam na svojom dvore a chranene,nie ako v panelaku......a tym som nechcela na nic utocit len porovnavam 🙄

a este si pisala o tom ze na RD je stale co obit a opravovat.......zalezi na tom ci mas novy dom postaveny alebo kupeny starsi a dokonca aj na panelaku je co robit lebo ani tie uz nie su najmladsie a ja sa tesim ked otvorim dvere na dome a som na svojom dvore a mozem si dvor skraslovat a sadit rozne kvetinky a na hojdacke sediet v lete,grilovat na dvore ale kupat sa v bazene bez toho aby mi neustale niekto cudzi dychal na chrbat a cumel na zadok ako na mestskych kupaliskach........takze ja som vysoko spokojna 😉

helenkasabinka
9. nov 2009

molnarovak keby len netopiere ale aj plne stromy boli chrustov a tie obletovali stale stromy-to si pamatam 😅

katrin21
9. nov 2009

megi:

moje... nevies o som hovoris, ked pises,ze postrit a domcek radsej v meste.. OK.. ratas s tym, ze pozemok ta bude stat tolko, za co na dedine uz postavis celu hrubu stavbu? lebo tak to je 😉 .
poznam NR sestra mi byva na Čermani, ale tam, kde je cez cestu hned Klokocina a poznam aj Klokocinu aj Chrenovu, lebo som tam 4 roky studovala na VS. Sestra byvala aj pod Kalvariou v prenajme.. vlastne poznam celu NR, aj pod Zoborom...
Keby som si mala vybrat, tak OK, Vhrenova je blizsie k centru, ale inak nic.. uplne rovnake ako Klokocina.. a ked uz ,k tak by som sla napr do Krškan, alebo inej blizkej dediny do domceka. Byvala som cely zivot v dome, 9km od mesta a mzem ti povedat ze autom spom v meste za 5 ninut, busom za 15 )(a tolko trva a dokonca viac ludom doprava zo sidlisk do mesta, lebo MHD stoji pri kazdej vŕbe...). ANo, je fakt, ze niekedy mi ako mladej islo na nervy, ze busy ma obmedzovali a spoluziaci mohli byt do noci prec a ja viazana na busy.., teraz ked uz mam auto a som dospela je mi to fuk. Tak ci tak nakupujem v meste a v obci su tu dva.. a dokonca sukromny je na zazvonenie otvoreny hovcikedy 🙂))))). a tu muku a pod. tam kupim, nehovoriac o tom, ze tu mame najlepsiu pekaren, kde kedykolvek dostanem super pecivo.
momentalne byvam v bytovke a hoci som o ulicu dalej od nasich, bytovka je bytovka.. a to nehovorim, ked som v TT u mojho priatela v cinzaku!! tpo je uplna hroza!! je uplne ine mat dieta v dome, dat ho spat do kocika v zahrade a pritom si doma kuknut telku, albeo cosi porobit.. nez ho nasilu vozit v zadymenom meste( aj ked tam zas mozes pri kocikovani obdivovat vyklady🙂) ) ..
Teraz staviame pri Trnave dom a uz sa tesime, ako sa nastahujeme.Ano , zase budeme na dedine, ale ver, ze okolo nas nie su ziadny sedlaci, vacisnou VS vzdelani ludia, mili, uz teraz grilujeme, decka sa bicykluju, super! mesto je dobre tak na konzum,kt.obcas dobre padne, ale to sadnem do auta a vybehnem do Maxu a domov sa tesim na zahradku a vyvalovanie sa na lehatku v lete 🙂)))

DOma a vyt = 100 a 1 .
Ak sidlisko - aj na Klokočine su pekne časti 🙂))napr. presne smerom k Čermani..

katrin21
9. nov 2009

tu bytovku som myslela, ze to proste nie je ako dom, a to nie je zdaleka take hrozne ako byt zavreta v cinzaku. A chrobaky a pod. veci to je blbooost!
Nezabudnem, ako po mne v 5 poschodi u priatela v noci nieco liezlo a ked osm zazala, videla som na posteli obrovsku bystrusku!!!! skoro osm umrela.. takze to mas za jedno.....

A chrenova ma fakt jedina vyhodu blizkosti centra a ze nema take kopce.. inak vazne nic ine nevidim... ved teraz su aj na klokocine tie nove obchodaky postavene, uplne super 🙂

lucrezia
9. nov 2009

megi, prepáč, ale kedy si držala naposledy v rukách realitné noviny????

nechcem ti brať ilúzie, ale zohnať v meste cenovo dostupny pozemok a postaviť na ňom nizkoenergetický domček a vyjde ťa to ako 3-izb byt v paneláku?????? 😲 😲 😲
velmi rýchlo sa zobuď moja, alebo sa rýchlo daj do sledovania cien na realitnom trhu. viem o čom hovorím, lebo momentálne zháňame pozemok, no a ceny pozemkov v prímestských častiach a na niektoých bližších dedinách mi vyrážajú dych, nieto ešte v meste!! 😒

len pre tvoju predstavu, len za pozemok v meste dáš to, čo by si dala za byt v žiadnom prípade za to nepostavíš aj dom, jedine tak búdu pre psa.

helenkasabinka
9. nov 2009

lucrezia suhlasim s tebou ze nizkoenergeticke domy su drahe a to este nevravim o pozemku v meste.....takze suhlasim s tebou uplne 😉

katrin21
9. nov 2009

lucrezia: presne tak... pozemok nekupia pod2 miliony..a to so este veeelmi optimisticka..a dom dalsie 2,5... a to montovany, najmensi tak do 80m2...

molnarovak
9. nov 2009

Lenže aj na dedine sú strašne drahé pozemky. U nás na dedine 12km od NR sa ceny pohybujú okolo 35-40eur/m2.
Mne sa to zdá strašne veľa, ale aj tak je tu nedostatok pozemkov. Všetci chcú stavať.

katrin21
9. nov 2009

my sme v TT dali za m2 vtedy tusim 2200sk !!!a to je dedina 4km od TT, prakticky najblizsie ako sa da... takze nas pozemok vysiel na 1,5 miliona a za 3/4 roka sa predaval po 2,800sk !! a mesto? Zabudnime....

ano, aj dediny su mozno drahe, ale da sa urcite lepsie, nze v meste... a mozno aj od nejakej rodiny vyhodnejsie... prip. kupit stau chajdu , zburat a postavit nove.. ale to su naklady zase navyse.

marianca
9. nov 2009

Čafte, my sme si postavili dom cca 7-8 km od Trnavy a pohodka. Je to super. Prevládajú tu mladé rodiny s malýme deťmi, v TT sme za 10 min autom, tam máme aj lekárov, takže pohoda. Keď sa rozhodnem, že idem von stačí otvoriť na obývačke terasové dvere a som vonku. decká sú na čerstvom vzduchu....
Teraz už nie je nejaký extra rozdiel medzi mestom a dedinou, dokonca veľa ľudí ide z mesta do dediny. Na našej ulici je teraz 8 nových domov a všetko sú to ľudia z mesta.
Ja som nikdy nebýala na byte, preto si ani neviem predstaviť aké to je, ale určite pekný malý domček, bez nejakých spoločných priestorov a blá blá stají zato. Veď už len kôli tomu súkromiu...
Takisto máme hypotéku na 20 rokov, ale nemáme nejaké prevratné splátky. Platíme 5 000 Skk mesačne, takže sa to určite dá zvládnuť a sme na svojom...
Takže toľko k tomu 😉