Ako študovať vysokú školu, keď s tým manžel nesúhlasí?

ivanka223
22. feb 2008

Tento rok chcem začať študovať externe VŠ, ale keď to len spomeniem, tak manžel sa hnevá, že nemám na to a pod.. Proste som jednu VŠ študovala, ale ma obor nebavil, tak som skončila v 2.ročníku, tak mi stále vraví, že jednú školu som nechala tak nechám aj túto☹
Proste že ho musím o tom presvedčiť, že na to mám.
Veď som mu aj povedala, že na školu mám našetrené, že od neho nechcem ani korunu, aj že o malú budem mať postarané...
proste neviem, či sa mám aj za takýchto podmienok na to dať...bo to na mňa psychicky dosť vplýva.
Chcela by som aspoň to Bc., bo zamestnanie si veľmi ťažko nájdem.
Pekný deň prajem.

sharlotta
22. feb 2008

Tym som chcel pocedat na take mierne zeny, ktore prijmaju pridelenu rolu...

bihan
22. feb 2008

Shrarlotta - lebo si ich cielene vyberajú 😉

adka1978
22. feb 2008

Asi aj ja ju prijimam, ale pytam sa dokedy??? 😠 😒

franziska
22. feb 2008

ivanka, mozem sa opytat ake vzdelanie ma tvoj drahy?

sharlotta
22. feb 2008

Bihan, ja viem... 😖
Adka, hranice su tam, kde si ich sami stanovime. Nikto ta nenuti prijimat rolu, je to iba na tvojom rozhodnuti. Ja som presvedcena, ze som rovnocenny clovek a kazdy ma ruky a nohy, aby si urobil jest a dokazal upratat. Nevidim dovod, preco by som mala za niekoho robit vsetko. Este mi nikto neposkytol ziaden rozumny argument...takze ziadna akoze rola zeny mne nehrozi....Nevarim, resp. varime na striedacku a upratujeme spolu. Inak upratovat odmietam...

maruschka
22. feb 2008

ivanka, rozumne a pokojne mu vysvetli, že si svojprávna osoba a jeho súhlas k tomu nepotrebuješ..Ak on chce zostať na takej úrovni, ako je a je s tým spokojný, tak to je jeho vec 😉 Ale ty sa chceš zdokonaliť, chceš získať kvalifikáciu, lepšiu prácu a tým aj viac financií pre rodinu.....Ak tieto argumenty neuzná, tak si z toho nič nerob, podaj prihlášku a on sa môže aj na hlavu postaviť...Držíííííím ti palce. 😉 😉

verulka
22. feb 2008

Ivka, no ja poviem pravdu, ze si neviem predstavit studium bez podpory manzela 🤐 skus na nom este "zapracovat"...podla mna je v takejto situacvii podpora velmi dolezita a aj povzbudenie- teda pre mna...Neviem si predstavit, ze by moj muz pocas skusok tvrdil, ze nech sa na to vykaslem, lebo aj tak to nespravim....
Nepoznam vas a netusim ako to u vas funguje, ale toto sa mi nezda velmi normlane. Vsak partneri maju byt sebe navzajom oporou...ale to je ina tema.
No studium mozes zacat a uvidis, ako to pojde, resp ci ti to stoji za to 😉
strasne drzim plac,e nech draheho presvedcis, ze tvoje studium vsetkym pomoze 😉

kacenqa
22. feb 2008

mno zacinam sa presviedcat coraz viac o tom, ze ivankin manzel ju ma na 3 veci - navarit, upratat, pomilovat aaaaa pardon este postarat sa o deti....a tam konci ich partnerstvo. proste neplatena domaca.

moj by mi raz skusil povedat ze mam sedliacke myslenie! to by som si nenechala, dostal by to vyzrane.

ivi - ty nemusis nikomu nic dokazovat, jedine ak sama sebe. nemusis pred nikym obhajovat svoje rozhodnutia. ukaz mu, ze nie si len domaca putka, ktora ma voditko natiahnute od sporaka k pracke a zehliacej doske, ze si sebavedoma zena, ktora je schopna rozhodovat sama za seba a teda sama za seba sa slobodne rozhodni. a ked chces studovat, tak studuj!

ivanka223
autor
22. feb 2008

franziska, vzdelanie ma manzel vysokoskolske, vystudoval strojarinu, takze je Ing.

kacenqa
22. feb 2008

ivanka, mozem sa opytat, kolko mate rokov a kde byvate???

ivanka223
autor
22. feb 2008

ja mam 24 a manzel o 4roky starsi, a byvame na severe slovenska.

janickabez
22. feb 2008

já jsem si dělala školu při zaměstnání a manža mě 100% podporoval, ted si ji dodělává on a má taky moji 100% podporu, Ivi přeji ti, ať se ten tvuj chlap umoudří a také tě podporuje, přece nebudeš doživotně vychovávat děti a stát u plotny jako manželka pana inženýra 😎 , jednou se budeš chtít určitě vrátit do práce a každý papír navíc je +, nehledě na to co to přináší člověku samotnému....

JInak já bych se asi taky moc nevyptávala, prostě bych ho postavila před hotovou věc, kdyždý člověk má právo na vzdělání a pokud máš zájem, tak jdi určo do toho... 😉 držim palce 😉

johanda
22. feb 2008

ivanka, podle toho,co jdi psala, mám dojem, že žiješ v takovém kvázistabilním vztahu, který je založený na tvé podřízenosti. Pokud začneš dělat věci po svém, riskuješ možná i rozpad manželství. Na druhé straně si myslím, že by podobná situace nastala i později, takže osobně bych do toho šla.
Držím ti palce, pokud se rozhodneš studovat, není to lehké ani bez dětí a manžela srážeče.
Ještě k tomu selskému rozumu - vlastnit ho je docela fajn, znamená totiž kritické myšlení i bez univerzitního vzdělání, takže buď ráda, že ho máš, manžel by si měl trošku udělat pořádek v pojmech 😉
btw: taky si neumím představit, že by manžel určoval, co mám a nemám dělat, stejně, jako já to neurčuji jemu.

ivanka223
autor
22. feb 2008

johanda, da sa povedat, ze nase manzelstvo je zvlastne. Manzel je stale v praci, 7dni v tyzdni, a ja som skoro na vsetko sama. A ked pride z prace a chcem od neho trebars az sa hra s malou, tak povie, ze je unaveny a ze si ide lahnut. Proste u nas su take role, ze chlap chodi do prace a stara sa aby rodina mala peniaze, a zena je na to, aby sa starala o domacnost a o deti. Preto zatial nechcem ziadne dieta, lebo si viem predstavit, by mi hned 3urobil, keby sa dalo, ale potom by som sa uz tak povediac zblbla☹
No asi 2krat som si urobial po svojom, ked sa mi nieco nepacilo. Som sa zbalila, a odisla k rodicom, a manzel nas 3mesiace nevidel, a bolo dobre, a tomu vsetkemu som bola na vine opat ja. Rozviest sa nechcel, ani platit na malu, tak nam ine nic neostavalo len sa vratit spat. A potom to tak vypada, ako to je. Ked nieco chcem, tak mi povie, aj tak si urobis po svojom. Tak o com potom to vsetko je? Naco mi je taky manzel? Podpora nula bodov, alebo len vtedy, ked ma jeden dva pohariky v sebe, v tedy som ta najlepsia zenuska na svete, pred jeho rodicmi a rodinou.
Nechodim nikam, po baroch ani tak, pekne ho cakam, ked pride z prace, a to neraz aj do pol noci, a ked len od neho chcem, aby sme si isli spolu lahnut, tak mi povie, nech idem sama, ze uz davno som mala spat a podobne.
No niekedy mi to pripada, ako keby muzi mali svoje dni. Hroza.

johanda
22. feb 2008

ivanka, to vaše rozdělení rolí - manžel živitel a ten, kdo určuje a rozděluje a manželka - hausfrau, která poslouchá a mlčí ti evidentně nevyhovuje, tak seber odvahu a změň to. Pokud mu žena a dcerka nechyběla 3 měsíce , zaslouží si nevidět je vůbec 😠 . Ty jsi udělala vztřícný krok - vrátila ses, což asi bere jako potvrzení tvé neschopnosti postarat se o sebe sama. Pokud ho stále miluješ, sedni si s ním, prober,co tě konkrétně trápí a co chceš konkrétně změnit,řekni mu, jak moc ho máš ráda, ale pokud to zůstane při starém, budeš ho muset opustit (pak to ale budeš muset udělat). Pokud ho už nemiluješ, nevidím důvod, proč s takovým chruňom (krásný slovenský výraz 😉 ) zůstávat. To že rozvod nechce nic neznamená a na malou platit bude muset.

ivanka223
autor
22. feb 2008

Ked laska je zvlastna vec, a ja ho lubim. Len ked niekedy mam uz vsetkeho dost, a potom vybuchnem a sa hadame, teda vymiename si nazory. Este ze mam malu, a ona mna 🙂 Vsetko robim kvoli nej, aby sa ona mala dobre, sak na to sme tu na svete🙂

sue
22. feb 2008

Ivanka, po tom čo si napísala mám chuť povedať... sprav si čo najrýchlejšie VŠ a ak sa počas štúdia manžel nezmení, ber dcéru a žiadaj o rozvod - s VŠ aspoň ľahšie s dcérkou prežijete... ale keď má mladý pár už také problémy ako si ich opísala, utekala by som kade ľahšie...

johanda
22. feb 2008

ivanka, já vím, člověku se dobře radí.... Já svého muže taky miluju a taky bych si možná nechala po hlavě skákat (což teda on neví 😉 ) , ale zatím k tomu skákání nebyla příležitost.
Udělej něco pro sebe a na tu školu jdi, asi ti bude házet klacky pod nohy, ale nenech se zviklat. Nemáš zas tak co moc ztratit a získáš titul a manžel se snad naučí tě tolerovat (ačkoli o tom pochybuju)
btw: dodělávám si phD. a manžel mě podporuje a je hrdý na svou chytrou ženu, která bude mít vyšší vzdělání než on
😉

kacenqa
22. feb 2008

sue - presne to iste napadlo aj mna, ale laska je mocna a ludi drzi castokrat pohromade nieco, co ini (zvonka) nedokazu pochopit....

ivka - drzim palce, ale pochybujem, ze to dlhodobo vydrzis, lebo z toho, co si napisala citit, ze ty si ta, co dava a on len berie a vysosava ti energiu...a pokial vztah nie je rovnocenny, ze obaja davaju aj beru, tak to nie je dlhodobo udrzatelne. raz pride ta hranica, ked zistis, ze trapenia bolo dost...

rozviest sa nehccel a platit tiez nie - ved na to mame sudy, ci chce alebo nie, ked ty sa mas citit pod psa cely zivot, o com to je??? mala ti odrastie, odide a ty na stare kolena ostanes sama opustena, utekala by som kadelahsie, kym si mlada, lahsie zacnes odznova, ale ja viem, lubis ho... ☹

tak si aspon dupni a sprav si po svojom a zacni studovat.

biba12
23. feb 2008

Vies, ten Tvoj chlap Ivanka si Ta vobec nevazi/sudiac podla toho, co si napisala/, pretoze ked Ti nechcel davat prachy ani na malu, ked si odisla...
Vies tazko sa hodnoti, ludom do vztahu nevidis. Ale podla toho co pises si myslim, ze milovat je sice pekne, ale k tomu treba aj vlastnu sebauctu a zaroven aj uctu k tomu druhemu.
Nenechaj sa podcenovat a vaz si samu seba. Si inteligentne stvorenie, urcite na skolu mas. Mam kamosku,ktora ma 5 rocne dieta, pracu, manzela a pritom chodi do skoly. Urcite to zvladnes. Je mnoho zien, co studuju a maju rodinu, vid Verulka, ktora bude mat za chvilu 4 dietatko a stiha to, co fakt obdivujem.

ivanka223
autor
24. feb 2008

Dnes som s nim o tom zase kecla, a len tolko mi povedal, ze mi uz svoje vtedy povedal, a ze svoj nazor na moje studium nezmeni ☹ ☹ ☹ No co, zacnem studovat aj bez jeho podpory, i ked to bude velmi velmi tazke 😢

krikri27
24. feb 2008

Ahoj Ivanko,
pokud máš postaráno o malou, když budeš pryč , tak si rozhodně přihlášku dej a když tě vezmou , prostě ho postavíš před hotovou věc-když říká, ať si to uděláš podle svého, tak udělej a neříkej mu to 😝
VŠ ti pomůže být soběstačná a když se on dál bude chovat tak, jak se chová, budeš se moct sama rozhodnout, co chceš 🙂
Já dělám pajdu-ted mám na rok přerušení-a kdyby nebylo pomoci rodiny, co se týče hlídání, nešlo by to, ale nějak mě ani nenapadlo, že by mi to manža mohl zakazovat, když jsem se rozhodla pro VŠ 😎 Neber na něj ohledy, je to tvůj život a chystáš se udělat něco správného, nezačít krást nebo vraždit 😉

bibinka
24. feb 2008

ivanka- A to tvoj muž robí niečo svetoborné? Je majiteľ firmy alebo čo? Aj môj muž je ing,robí v strojarine a teda nemaká 7 dní v týždni. 😲 😲 Aj keď trochu dlhšie potiahne v práci, najneskôr príde o piatej. Ťa nenapadlo, že ho tam zdržuje niekto ďalší-resp.ďalšia? Podľa toho čo píšeš, asi nemá vaše partnerstvo stabilitu a aj ty asi cítiš , že sa to bude zhoršovať. On sa ťa snaží "udržovať" v nevedomosti asi čo najdlhšie. Preto sa o tom nechce vbaviť. A propo- zarobí naozaj veľmi dobre,nato aby vás dve uživil? To akože berie dva platy???

Veľmi veľmi veľmi ti držím palce,aby si sa na tú školu dostala a ukázala mu, že si dobrá a vlastne lepšia ako on, lebo on keď študoval, živili ho rodičia a nemal žiadne starosti ako len drať tie lavice. A ty máš podstatne ťažšiu situáciu. Máš dieťa , o ktoré bude počas školy dobre postarané. Neboj, fandím ti. Ja by som to isto iste urobila.

Inak aj ja študujem už štvrtý rok a to som začala pred prvým otehotnením,počas školy som porodila dve deti a muž ma podporoval a podporuje. vie, že ak budem mať vyššie vzdelanie, nájdem si lepšie platenú prácu a donesiem domov viac peňazí a tým pádom si budeme lepšie žiť. To tvojho "majstra sveta" nenapadlo? Ja som si dala po skončení bc.ročnú pauzu a dodnes mi to muž vyčáta, že som teraz mohla už končiť. 😉

dominka11
24. feb 2008

ivanka je mi luto, že ta muž nepodporuje, ale určite sa nevzdaj a študuj. Mna ten môj podporuje, niekedy až moc 😉 nedaj sa odradit, držim palce 🙂

ivanka223
autor
24. feb 2008

Bibinka, no nie je majitel firmy, ale taku dolezitejsiu funkciu ma vo vacsej firme. Moj muz najskor pride o 9tej vecer a najneskor o pol3v noci 😒
Myslim si, ze dalsia nie je 😠 a zarobi celkom dobre, si myslim, zeby to stacilo na nas dve, nie som velmi narocna, a viem aj usetrit🙂 takze ake te peniazky som si odlozila, a teraz dam do skolneho, bo je to dost🙂 a ak sa mi postasti, tak by ma mohli vziat aj bez prijimaciek 🙂
nechapem, teraz v aprili si idem urobit vodiacak, a na ten mi v pohode prispeje, sak sam mi povedala, az si ho spravim, tak sa uz tesim, a uvidim ako mi to vsetko pojde 🙂 ale o skole nechce ani pocut, ze to budem flakat a podobne. Ale uz sa o tom s nim nebudem bavit, poslem prihlasku a potom mu poviem, ako co kedy idem na zapis a podobne. Teda ak ho to vobec bude zaujimat....Sak mala bude u babky, tak nemusi sa starat o bavenie.
Verim, ze to zvladnem a ukazem vsetkym ze na to mam, bo ked som nedokoncila tu prvu vysku, tak sa na mna tak pozeraju, ako neschopna sa ucit a podobne ☹ to tak chodi na dedine 😒

bibinka
24. feb 2008

ivanka223- môj muž tiež robí takú dôležitejšiu robotu vo firme, no nikdy neprišiel tak neskoro. Holt, ten tvoj to asi "žerie"-prepáč za výraz. To na ňom stojí tá firma? V každej veľkej firme sú robota aj zákazy pomerne stabilné, netreba uháňať zákazníkov-hlavne čo sa strojariny týka.Viem to, lebo muž s tým robí.Preverila by som si ho čo sa týka milenky.
Inak nechápem, že vodičák ti milostivo dovolí a školu nie?!!! čo je to za chlapa. Ako vie, že budeš školu flákať? Veď ty si si ju vybrala, pravdepodobne budeš alebo chceš robiť v tom odbore, tak čo kecá? Nechápem ho. Veď zarobené peniaze z dobrého zamestnania pôjdu do spoločnej kasy, nie?
Jednoducho, ignoruj jehop poznámky. A keď bude kecať, tak sa ho opýtaj aký bol on študent-či sa náhodou neflákal? Alebo mal perfektnú dochádzku?
A tým pribrzdeným dedinčanom, ktorí o tebe rozhlasujú blbosti ukáž chrbát alebo sa opýtaj akúže školu majú oni? Ty máš aspoň snahu. A navyše už máš rodinu, takže akk sa na to dáš a budeš to zvládať, tak si naozaj úžasná žena-mamina-študentka 🙂

digysa
25. feb 2008

ivanka223: uz len samotny nazov temy ma zhorzil...ani som si nic neprecitala....iba ti mozem uprimne povedat, ze co to moze byt za "osobu", ktora nepodporuje vzdelanie akehokolvek druhu....???
Ja nepoznam vo svojom zivote cloveka, ktory by ma odhovaral od akehokolvek studia, ci uz kurz, alebo nadstavba,alebo vysoka skola....Nedava to zmysel......

CLOVEK sa ma vzdelavat cely zivot....

A este jedna kruta realita: nikde nie je napisane, ze zo zostanete navzdy spolu...tak preco si nepotvrdit samostatnost, keby sa nieco stalo?

ivanka223
autor
25. feb 2008

Bibinka, hej presne, on tu pracu velmi zerie 😠 😠 😠 aj cez vikendy. Lebo ked nepracuje, tak je nervozny a pod.
A ktej spolocnej kase. Nie je ziadna. Ja si svoje peniaze odkladam, teda malej matersku, sak su to jej peniaze. A na vydavky v domacnosti, tak to plati manzel. Vzdy mi da nejake peniaze a je, nie ze, peniaze su niekde na policke na kopke a beriem si, ale si od neho vypytam, alebo mi da sam, kolko potrebujem.
Som mu uz x-krat povedala, ze tuto daj vsetky peniazky a budeme s nimi hospodarit a tak. Ale mi povedal, ze to su jeho zarobene peniaze, a ze ked budem mat svoje, potom si s nimi mozem robit co chcem. Takze niekedy ani neviem kolko zarobi, len ked niekedy zazriem vyplatnu pasku, neviem co robi so svojou vyplatou a kde komu napoziciava, alebo co komu poplati☹ sa ma vzdy opyta, mas vsetko?alebo nieco potrebujes? a ked poviem, toto tuto, tak da, co sa tyka malej.
Sa uz nad tym nezamyslam, lebo to nema zmysel.

johanda
25. feb 2008

ivanka, pryč od něj - je to sobec, necita a manipulátor. Jsou věci, které se v manželství nesmí dělat a jedna z nich je "přídělové hospodářství" typu já vydělávám a přiděluju, ty sedíš doma na zadku, tak ber, co ti dám. Zatím ti přidělí, kolik si řekneš, ovšem to se může změnit (a pravděpodobně změní). Je to jeho nástroj, jak tě ovládat. Navíc jím vydělané peníze jsou ze zákona také tvoje - existuje něco jako bezpodílové hospodaření manželů. Nebo máte nějakou manželskou smlouvu?
A zamysli se nad sebou a svou situací. Skutečně miluješ toho člověka, když ti v podstatě ubližuje a nepovažuje tě za sobě rovnou?

vroni
25. feb 2008

No, keby moj muz "musel" pracovat do pol tretej v noci, asi by musel domov nosit miliony (aby tie casy odovodnil)!!! A to v tomto smere nemam doma ziadnu perlu. Ako hovori johanda, je jeho psia povinnost ti dat peniaze a ziadne "jeho" peniaze ani podla zakona neexistuju Takze by som ho v pohode nechala ro studium financovat, suhlas od neho na to nepotrebujes. A len tak na margo: materska nie je tvojho dietata ale tvoja, na dieta ti chodia tak maximalne rodinne pridavky 😉