Ako študovať vysokú školu, keď s tým manžel nesúhlasí?

ivanka223
22. feb 2008

Tento rok chcem začať študovať externe VŠ, ale keď to len spomeniem, tak manžel sa hnevá, že nemám na to a pod.. Proste som jednu VŠ študovala, ale ma obor nebavil, tak som skončila v 2.ročníku, tak mi stále vraví, že jednú školu som nechala tak nechám aj túto☹
Proste že ho musím o tom presvedčiť, že na to mám.
Veď som mu aj povedala, že na školu mám našetrené, že od neho nechcem ani korunu, aj že o malú budem mať postarané...
proste neviem, či sa mám aj za takýchto podmienok na to dať...bo to na mňa psychicky dosť vplýva.
Chcela by som aspoň to Bc., bo zamestnanie si veľmi ťažko nájdem.
Pekný deň prajem.

kristi
22. feb 2008

Ivanko, a proc se s nim o tom vubec bavis? je to snad tvoje vec ne? Asi se boji, ze pak budes lepsi/chytrejsi/vzdelanejsi nez on.

yesno22
22. feb 2008

ivi suhlasim s kristi...ak to chces, tak to urob...robis to pre seba a nie pre manzela...drzim palce 😉

ivanka223
autor
22. feb 2008

kristi, no on ma tiez VS, takze asi chytrejsia nebudem.
ale som si myslela, ze ako manzel by mal vediet o tom nie? bo vsetky baby co pisu a studuju, tak im zavidim, ako povedia, ze o maleho sa im manzel stara a tak, ze ich v studiu podporuje🙂
ja sa na neho spolahnut nemozem, stale je v praci, a so svokrou velmi dobre nevychadzam, tak by som malu davala k mojej mame, i ked je to 25km od nas☹
ale neviem, ma to nejak hne dopredu, ked vidim, ze ho to stve 😠
chcem vsetkym ukazat, ze ja na to mam 🙂

ygreen
22. feb 2008

ivanko: vybodni se na něj, zní to jako kdyby mu vadilo, že budeš chytřejší než on, nebo že budeš mít titul 😉 Já dělám letos inženýrské státnice a manža mě podporuje, protože ví, že mě to baví, zatímco on školu vždy nenáviděl, ale je na mě hrdej a fandí mi. Vždyť je to přece jen moje věc, a navíc studium je záslužné, protože ti pak umožní získat zajímavější a lépe placenou práci, což je snad dobré pro celou rodinu, nebo ne?

kristi
22. feb 2008

rekni mi jeden racionalni duvod toho, proc by ti mel neco takovyho zakazovat, nebo te schazovat tim, ze to nezvladnes??? hlidani si budes muset zaridit, ale i to se urcite da v pohode zvladnout. Jeslti chces studovat,tak studuj, urcite se ti to v dobrem vrati

ygreen
22. feb 2008

a nechceš studovat dálkově? I také možnosti nabízejí některé soukromé školy. A přestože má manžel VŠ neznamená to, že by chtěl být doma ten nejchatřejší on a ty bys mu to takhle zkazila 😀 Některý chlapy prostě nesnesou, aby byla ženská na stejné úrovni. A jak se stavěl k tomu, když jsi nastupovala na VŠ poprvé. Fandil ti?
Já studuju na soukromý VŠ v Praze a chodím do školy jen jednou za 14 dní v pátek a v sobotu.

mari.m
22. feb 2008

ahoj Ivanka, ten tvoj manzelik je teda huncut..
on sam VS vystudoval???ak hej, tak nema Ti co branit..
mal by Tvoje zelanie respektovat..
mozno sa len boji,ze nebudes stihat dve veci naraz..skolu,dieta..este aj domacnost..

to,ze si jednu skolu nechala neznamena, ze nechas aj dalsiu..

skus sa s nim o tom lepsie porozpravat..
vela ššš
😉

ygreen
22. feb 2008

u mě v ročníku je několik holek, které rodily ještě před bakalářkama a hned nastoupily i na inženýra. Jedna spolužačka rodila v březnu a týden po porodu si odskočila do školy napsat test, manžel čekal s malým na chodbě a pak odfčely domů, zatímco my jsme jí později přeposlaly poznámky 😉

emjee
22. feb 2008

to ze sa boji, ze to nezvladnes este neznamena, ze ti to musi z principu zakazat

porozpravaj sa s nim o tom este raz, povedz mu, ze si si vedoma toho, ze predchadzajuce studium si nezvladla, ze vies kde si urobila chyby a chces to skusit este raz na inej skole, v inom odbore - ze si na to trufas a velmi by si si zelala, aby ta on podporil a bol hrdy na to, ze ides studovat

ivanka223
autor
22. feb 2008

Manzel sam studoval VS, a potom sa hned zamestnal.
Neviem, ma taky svoj nazor, ze v dnesnej dobe je skola drahsia ako bola kedysi, ze skolu ti teraz netreba, ze stredoskolak ma tam v ich firme taky plat ako on, a je Ing.

Je to externe studium, chodi sa 3mesiace, kazdy piatok a sobotu.
Zatial mi nerobi problem sa starat o domacnost a dieta, a myslim si, ze by som aj skolu popritom stihala🙂
sak mam este mesiac, na to, aby som prihlasku poslala🙂 ta mi drzte palce.

mari.m, rozpravali sme sa o tom celkom dobre, a proste mi povedal, ze najprv si mam na skolu zarobit, ze si mam najst pracu a potom ist studovat. Ale ze aj tak ked sa rozhodnem ist teraz, tak nech ho do toho nezatahujem a pod.
Neviem, mozno casom zmeni nazor a bude ok.

bihan
22. feb 2008

Sorry, Ivanka, ale tvoj manžel je poriadny macho.. pre mňa je manžel osoba, ktorá stojí pri mne a podporuje ma v mojich rozhodnutiach miesto toho, aby mi rozprávala, ako nezvládnem to a to a ako mi to v živote netreba 😠

Jeho dôvody sú absolútne iracionálne a sebecké, poznám kopec mamín, ktoré si napr. urobili rok voľno, aby porodili mimčo a zase sa vrátili na denné štúdium, takže diaľkové je v porovnaní s týmto brnkačka.

Len si ty pekne prihlášku pošli, manželovi vysvetli, že ti na tom záleží a ak mu aspoň trošku záleží na tom, aby si bola spokojná (v čo teda dúfam), tak zmení názor 😉

mallorry
22. feb 2008

ivanka ahoj, urco prihlasku posli, jed na primacky a pak se to vyresi. Je to pro vas oba prece, kdyz budes mit skolu, lepe se pak uplatnis, takze to s nim ted neres a uc se na prijimacky 😉 🙂 a podle toho jak to dopadne, to pak budes resit. drzim palce 😉

ramzesa
22. feb 2008

Ahoj Ivanka,ak sa na to citis a mas aj nasetrene rozhodne si prihlasku posli. Nevidim ziadny dovod preco by to mal byt problem. Ved mala ti pojde o chvilku do skolky a aj pracovat popri tom stihnes 🙂 . A ak mas podporu u svojej mamky, tak smelo do toho. My ked sme sa brali,studovali sme obaja denne,tak sme sa pri drobcovi striedali. Teraz je to uz horsie, ale manzel ako moze tak ma podporuje,hoci je to tazsie,ked je cele dni v praci 😒 . Uz ked nie fyzicky aspon psychycky by ta mohol podporit 🙄 🙄 🙄 .Urcite aspon to Bc. si sprav, ubehne to rychlo ani sa nenazdas 😉 .A ked budes po dvoch rokoch mat chut s tym skoncit,tak si povedz,ze uz iba jeden rok a konec 😅 ,ja si to hovorim zakazdym 😀 .

qietocek
22. feb 2008

ivanka223, plne suhlasim s mallorry 😉

tiez som jednu skolu nechala tak... a prihlasku na druhu som si dala tak, ze sak uvidim ci ma vobec zoberu 😔 nikomu som nepovedala nic 🤐 🤐 🤐 a potom az s indexom v ruke som oznamila ze ma vzali na VS a ze idem do toho, ved skuska je od slova skusat tak idem skusat stastie 😀 bol to pre nich sok ale rozdychali to ja uz treti rok studujem na externe na VS

PS sprav to co citis ze je spravne, nech to uz potom dopadne akolvek aspom ta nebude mrziet ze si nedala na "svoj vnutrony hlas" 😉 a posluchla "dobre rady" okolia

andelka
22. feb 2008

No já bych takového chlapa, který mi tvrdí, že na něco nemám, že něco ví líp než já, od něčeho mě zrazuje, poslala ...někam. Můj muž mě podporuje ve všem co dělám, sice mě někdy honí do učení, protože jsem trochu flegmatik, ale vím, že to dělá pro moje dobro. Nechávám hodně věcí na poslední chvíli, a z toho ho může urvat. Ale jinak když jsem se rozhodovala jít na kurz angličtiny, řekl mi jen vyber si a já ti to zaplatím (já ještě studuju poslední ročník VŠ, takže nevydělávám). Teď jsem zjišťovala možnosti externího studia pedagogiky, tak to sice říkal, že peněz je to dost, ale že by se mi to určitě hodilo, takže si mám pozjišťovat podrobnosti a určitě do toho jít. Taky má VŠ (dostudoval až tu druhou, z první po 3 letech odešel, nebavilo ho to) a teď dělá externě doktorát.Jsem ráda, že je takový a podporuje mě. Určitě si přihlášku dej, já si taky říkám, že mě nemusí vybrat, ale zkusit bys to měla. jinak si budeš vyčítat, že jsi dala na něj a nezkusila to a nezískala co jsi chtěla.

tlapicka
22. feb 2008

ivanko, vubec ti nezavidim... budes to mit hodne tezke, zalezi na tobe jak moc si silna osobnost... ja se taky chstam dalkove sudovat az se vratime do cech, ale mam manzelovu bezmeznou oporu... Na tvem miste bych se asi bala o rodinu a nesla do toh, jenze ja jsem slaboch, co se boji a tedy nesmi do lesa... Moc ti drzim palce, at manzel otoci a je ti podporou, myslim, ze to je dulezity.

jaduska
22. feb 2008

No to je sila ivanka 😉 ja som manželovi iba oznámila, že si dávam prihlášku na VŠ a zo srandy sa ho opýtala, či mi dá tisícku na prijímačky 😀 keďže má momentálne vyšší príjem on ako ja. Ale to bolo fakt v rámci recesie. Ani by ma nenapadlo pýtať si od neho nejaké povolenie. Veď manželstvo je rovnocenný vzťah, nie vzťah nadriadený-podriadený. Ak si to vieš zabezpečiť, aby malá bola v pohode a netrpela tým, tak nechápem tú reakciu tvojho manžela.

petrusk
22. feb 2008

ahojte, neda mi nereagovat. Velmi ma zaraza to, ako ivanka pisala o tom, ze si ma na skolu zarobit. My s manzelom obaja studujeme vysoke skoly, obaja sme prvaci, platit sme si to museli a jedina otazka,ktora padla pri rozhodovani o vysokej skole, ci zvladneme platit dve skoly. Nikdy sme doma neriesili toto su moje peniaze a toto tvoje. Mame vsetko spolocne a vsetkom rozhodujeme spolu pokial ide o vacsiu sumu. Teraz vobec nelutujeme, ze sme sli a sice nemame este dietatko, ale je v plane aj napriek tomu, ze obaja studujeme.
ivanka, pokial si myslis, ze na to mas, tak chod a pokial si to financne vies zariadit a starostlivost tiez. Myslim, ze mamina Ti pomoze aj mimo dni, ked budes v skole. Takze aspon jednu oporu mas, lebo som zistila, ze je naozaj potrebne, ked si myslis ze to nepojde, aby Ta niekto podporil, potiahol. A ta vec, ze si s jednou skolou skoncila, je blbost, ze nemas na druhu. Kazdy sme na nieco ine stavani a nieco ine nas bavi. Ja som velmi dlho hladala skolu, ktora by ma bavila a sedela mi. Drzim palce...

blovitc120
22. feb 2008

Tak to si neviem ani predstavit, ze by mi partner nedovolil studovat alebo ma podcenoval. Je ine, keby si sa chcela flakat po baroch, ale vzdelavat sa? To je divne.

kacenqa
22. feb 2008

ivanka - tvoj manzel, pokial ta nechce podporit, aspon by ti nemal hadzat pod nohy polena. prepac, ale somar je to podla mna. mal by sa tesit, ze na sebe chces pracovat a robit nieco pre svoju buducu karieru.

argument o tom, ze v ich firme ma stredoskolak tolko, co ing. neobstoji, pretoze ten stredoskolak moze mat napr. 2x tolko praxe co cerstvo skonceny ing.

argument o tom, ze si sa na jednu skolu vykaslala neobstoji, pretoze zo skoly ta nevyrazili preto, ze by si na nu nemala a nezvladala skusky. odisla si sama a dobre si spravila. ak raz zistis, ze ta to, co studujes nenaplna, dokonca vobec nebavi, stracas mitovaciu. a motivacia je velmi dolezita.

momentalne ta naozaj moze hnat dopredu aj to, dokazta celemu svetu a predovsetkym jemu, ze tuto skolu dokoncis. chod do toho kocka, ak si si ista, ze toto ta bude bavit!!!!

a ak sa ti ma kto postarat o malu a nebudes tym ZATAZOVAT manzela (inac ako toto moze muz povedat svojej zene, ze nezatazuj ma tym?????? ved od toho sme manzelia, ze mame predsa vsetko riesit psolu, nie?) no tak podla mna nie je o com. a ked mas na skolu odlozene peniazky, tak uz vobec nie je o com.

drzim palceky!!!!

lienockaa
22. feb 2008

ivanka, choď do toho..ja mám silné nutkanie ísť ešte na jednu VŠ už niekoľko rokov a to mám už po 30tke a bábo ešte len čakám, ani babičky nemám, že by sa mi o malého starali..a tiež už jednu VŠ mám..len proste niekedy cítim, že by ma bavilo aj niečo iné..🙂
manžel sa nijako extra nebúri voči môjmu nápadu s ďalšou VŠ..len ja to odkladám z finančných dôvodov /jednoducho treba teraz na iné veci/..keby mám našetrené, určite idem na vec.. 😉

rinuska
22. feb 2008

Tým, že ti manžel povedal, že na to nemáš , skrýva svoje komplexy a dáva tým najavo, že ta ako osbnost s vlasnými potrebami odmieta akceptovať. Rýchlo s tým niečo urob , kým nebude neskoro, nenechaj sa obmedzovať a daj mu to jasne najavo 😠

laola
22. feb 2008

Ivanko, jak už psaly holky, tvůj chlap má asi strach z toho, že bys mohla být lepší než on... Pokud se ty sama na to cítíš a víš, že to budeš zvládat, běž do toho 😉

marcelka11
22. feb 2008

Ivanka, pridávam sa k babám- určite choď, môžeš tým pre seba do budúcnosti len získať. Keď ma manžel VŠ, mal by byť len rád, že jeho manželka je taká cieľavedomá a má chuť sa vzdelávať. Peniaze nie sú všetko /mám na mysli to, že absolvent VŠ zarába tak ako stredoškolák/, keď budeš končiť školu budeš na seba hrdá, že si to zvládla aj s dieťaťom a verím tomu, že nakoniec aj manžel bude na teba pyšný. Prvé rozhodnutia o štúdiu nemusia byť najšťastnejšie. Mňa moj manžel veľmi podporoval, aj finančne prispel a ked som prišla unavená zo školy, vždy ma čakal super obed. Držím prsty, bude to OK, nenechaj sa odradiť, aby si si to nevyčítala neskor. 🙂 A

ivanka223
autor
22. feb 2008

dakujem vsetkym za rady, bude to tazke, ale dam sa na to, nech to stoji co to stoji.
Mi povedal, sak sa rozhodni ako chces, ale uvidis, ze to bude horsie ako je. A ja ze co? Ze vsetko.

Ako by ste si baby vysvetlovali takuto situaciu: vecer som manzelikovi isla umyt chrbat do vane, a uz som sa pripravovala, teda ako mu poviem, ze chcem ist teda studovat. Tak som pekne zacala. Co by si Zlatko povedal, keby ti zena isla studovat? vies, ved som ti minuly rok o tom hovorila, a si povedal ze to poriesime. Tak co si o tom myslis, co mi na to povies? Chvilu porozmyslal a povedal: "nič".
A potom v posteli mi povedal, ze na to nemam, lebo mam take spravanie ako sedliak, ze mam sedliacke myslenie, to doslova povedal. My slzy hned vyhrkli☹ No sak uvidime, este si o tom porozpravame, a potom dam vediet ako som dopadla.

marcelka11, to u mna nehorzi, aby ked dojdem niekedy od niekal unavena, aby ma cakal obed alebo vecera, to je u nas presne naopak, to ja musim kmytat a varit, kazdy den, ci stiham alebo nestiham, ci som unavena alebo nie. Tak to potom vsetko nejak sklbim a bude, verim, ze to pojde, chce to len rezim. Skola - dieta - rodina.

ezi
22. feb 2008

Jsi svepravn clovek, a manzelovi to muzes akorat tak oznamit.

adka1978
22. feb 2008

Ivanka 223, ja mám dve deti- teraz sú vo veku 7 a 6 rokov. Keď som sa začala zaujímať o VŠ, tak mi končila materská a manžel s tým nadšene súhlasil, bo si myslel, že kde si ty s dvoma deťmi nájdeš prácu, tak aby si sa nenudila, choď do školy. Ako hlboko sa mýlil. Vedieť to vtedy, tak asi ani nezačnem . Ale dnes som už tretiačka, čakajú ma v lete štátnice, potom ešte dva roky a je to bodka. Ale, mám sa učiť vtedy keď je o deti postarané, upratané, navarené, že je to moja vec, koľko mám učenia cez skúškové. Taký zvlášty názor, ale rokmi som otrnula. Ja môžem prehlásiť, že odkedy som skončila materskú a začala aj pracovať, čo sa mi hneď aj podarilo - čuduj sa svete, k tomu chodiť po sobotách do školy, naše manželstvo išlo dolu vodou. Momentálne neviem čo s ním, je to na bode mrazu. Takže aj taký názor. Neviem aký pevný máte vzťah, vidím, že máte jedno dieťa, no ja mám dve, tie niekedy rozhodím na víkend mojim rodičom..Ale som rada, že aj napriek všetkým týmto prekážkam som už v treťom ročníku. A ja sa nevzdám 😉

yonanevi
22. feb 2008

len pekne studuj moja maminka ma 50r. a minuly rok zacala studovat na VS 😀 a vsetko stiha aj pracu aj 2 domacnosti 😉musi sa starat o 2 deti , brata a ocina a aj o psika 😀

biba12
22. feb 2008

A to si Ta vzal preto, ze si sedliak a mas sedliacke myslenie? Co je to za idiota! To mu vadi, ze si samostatna zenska? Ze si si nasetrila, vybavila opatrovanie dietata a nemusis ho tym ani otravovat?
Nehnevaj sa, ale takeho muza by som nechcela. Moj sa ma snazi podporovat. A ver, ze ja toho navymyslam dost. Som stale v jednom kole, musim nieco robit, lebo ma trafi. Teraz mi dal auto a povedal, ze to ma uz vobec neuvidi a ani krpca. Lebo my sme taki cestovatelia....
A na tu skolu sa urcite prihlas , vykasli sa na jeho nazor, mas opatrovanie, snahu sa vzdelavat a to je super investicia do buducna. Drzim palce.

sharlotta
22. feb 2008

Biba, tak nejak podobne...Ivanka...tazko sa k tomu vujadrit. Mne sa ani verit nechce, ze to je mozne....Ale keby na mna prislo, uz s nim davno nie som a mal by taky cirkus...ze by sa z toho chlapec nespamatal...No, ale preco taki chlapi maju vzdy stastie na take zeny???