Ako študovať vysokú školu, keď s tým manžel nesúhlasí?

ivanka223
22. feb 2008

Tento rok chcem začať študovať externe VŠ, ale keď to len spomeniem, tak manžel sa hnevá, že nemám na to a pod.. Proste som jednu VŠ študovala, ale ma obor nebavil, tak som skončila v 2.ročníku, tak mi stále vraví, že jednú školu som nechala tak nechám aj túto☹
Proste že ho musím o tom presvedčiť, že na to mám.
Veď som mu aj povedala, že na školu mám našetrené, že od neho nechcem ani korunu, aj že o malú budem mať postarané...
proste neviem, či sa mám aj za takýchto podmienok na to dať...bo to na mňa psychicky dosť vplýva.
Chcela by som aspoň to Bc., bo zamestnanie si veľmi ťažko nájdem.
Pekný deň prajem.

liana
25. feb 2008

ivanka, ty máš manžela sebca a despotu.
V prvom rade ti nemá čo zakazovať, nie si jeho majetok. V druhom rade, nemá ťa čo podceňovať hláškami veď ty na to aj tak nemáš - to že si nechala jednu školu to je len voda na jeho mlyn.
On ti vyčleňuje peniaze? A kde žijeme? V stredoveku? výborne mu nahráva že si na materskej a príjem prakticky žiaden. drží ťa týmto v šachu. Vadí mu to, že budeš mať titul a budeš mu "rovná". nebodaj si nájdeš aj prácu. Daj si pozor, lebo ti naozaj môže urobiť aj 3 deti, len aby si bola doma. Podľa tvojich príspevkov mi ani nepripadá že by bol vysokoškolsky vzdelaný inteligentný muž, ale taký robotnícky sedlák zo zastrčenej krčmy ( sorry za pomenovanie). Vieš si vôbec predstaviť aké divadlo ti doma urobí, keď zistí že si si na školu našetrila? hneď ti šplechne že z čích peňazí si si našetrila. A tomu ver, že VŠ je moc drahá záležitosť, viem o čom hovorím. Za 5 rokov je to hotový majland.

ivanka223
autor
25. feb 2008

liana, no ved na to doslo, ze kde naberiem peniaze na skolu. A vedela som, ze mi povie, ze on mi ju financovat nebude, ze zbytocne peniaze vyhadzovat. Tak som mu hned povedala, ze na skolu mam nasetrene, a uz boli otazky typu, od koho, kolko a pod. Ja len ze mam a basta. Ja ze len chcem aby ma psychicky podporoval, ze to mi bohato bude stacit, ze ine od neho nechcem. Ja tiez sa nedozviem, ze kde a kam setri, proste u neho je otazka financii velmi hakliva. Kedze este byvame so svorkovcami, teda jeho rodicmi, tak viem, ze ake take peniaze dava svokre, teda mame, aby mu odlozila. Ja uz nemam na to nervy, stale mu hovorit, ze budeme setrit spolu a tak. Potom sa ma len pyta, odkial to viem a tak, ci chodim smirujuci alebo skrine prehrabavajuci....potom som ako najvacsia klamarka.
liana, a ty mas vysku?aku?

biba12
25. feb 2008

NO neviem si predstavit, ze by som mala od muza iba "nejake" peniaze a nemla pristup k uctu a prachom. Moj mi dal kartu k svojmu uctu a to sme este neboli svoji. A ked som z tade nieco vybrala. nikdy sa nepytal co som kupovala. Aj ked ja som vsetko hovorila. Predsa, ked mi tak veril, tak som to nezneuzivala.
Ja by som zdrahala kade lahsie. Nemat spolocnu kasu, to si neviem predstavit. Ved aj ja som zarabala a peniaze sa rovnako minali, bez ohladu nato kto ich zarobil. Inak Ivanka s takym pracovnym casom aky ma Tvoj drahy, pokial nema 60-70 tisic ciste, tak by som mu krasne vycistila zaludok.

lienockaa
25. feb 2008

ivanka- ach, tak toto som si myslela, že už snáď ani v normálnych rodinách nie je..aby muž vydeľoval žene peniaze?..to možno bolo pred 100 rokmi také rozdelenie, že živiteľ rodiny a žena v domácnosti, ktorej najdôležitejšia úloha je všetko urobiť, o všetko sa postarať a ešte byť aj ticho..to by som neprežila ani mesiac, dosť Ťa obdivujem, že to vôbec vydržíš.. 😠 Tvoj manžel asi zaspal dobu, bohužiaľ..ja som na MD a iba manžel zarába, ale peniažky máme spoločné a nikdy ho ešte nenapadlo ma kontrolovať, že koľko som minula, kedy a na čo..však ja mu to aj tak poviem, to je o dôvere, ale ide o princíp..

a k tej vysokej škole..pokiaľ to máte takto, tak sa štúdia v nijakom prípade nevzdávaj, je to pre Teba šanca na slobodu a nezávislosť od manžela..všetko sa dá prežiť, áno, viem, ale trpí tým Tvoje sebavedomie a psychika..nedaj sa..vieš, že za týranie žien sa považuje aj takéto psychické deptanie?..držím palce, urob vodičák a choď študovať..a just mu to dokáž, že nie si neschopná a že máš na viac, než si kedy myslel..prepáč, ale je to svojim spôsobom dosť obmedzený človek..mal by si viac ceniť, že Ťa má..

lienockaa
25. feb 2008

no a to, že by dával peniaze svojej mame, nech mu šetrí?..tak to by ma od jedu asi porazilo hneď po svadbe s takým človekom..
prečo chce mať on svoje peniaze osobitne a nedáva ich na spoločný účet?..si s ním rovnoprávna predsa..alebo to videl niekde vo svojej rodine?..jeho mama je otcovi slúžkou?.. 😕
a vy dvaja ste sa pred svadbou nebavili o takých veciach, ako sú peniaze a hospodárenie s nimi?..nepoznala si jeho názor na to, alebo sa zmenilo všetko svadbou?
ivanka, on nechápe princíp manželstva a partnerstva..absolútne vôbec to nechápe..

liana
25. feb 2008

mám vyštudovaný marketing - externe. brala som to poctivo aj som poctivo platila a po skončení som si dobre platenú robotu veru nenašla - len preto že som žena, chcem sa vydať a mať dieťa - s tým ma odpálkovali v xy firmách. len pre tú "srandu" som si zrátala, koľko ma štúdium vyšlo, a pálka 75 000 za 5 rokov nie je málo. ale zarobila som si na to sama, a aj keď som oľutovala niekoľkokrát, že som sa na to dala ( mám kolegyne čo VŠ nemajú a majú o niekoľko tisíc väčší plat), teraz to neľutujem, lebo som tam zažila aj veľa pekného. Priateľ tiež končí VŠ tento rok,a má motiváciu práve vo mne.
Čo sa týka financií, ešte nie sme manželia a častokrát mi dá sám kreditku, aby som si niečo kúpila len tak pre radosť. Aj u rodičov to funguje tak, že majú síce jeden účet, ale o peniazoch rozhodovali vždy spoločne. Ani si neviem predstaviť, že by mi muž zahlásil, že odkiaľ som peniaze vzala a na čo ich potrebujem. Dokonca keď sa teraz rozhodujem či ísť ďalej, ponúkol sa mi sám, že mi prispeje.

Poznám veľa mužov čo makajú od rána do večera, aj cez víkend, ale na ich výplatnej páske sa to odrazí. A pokiaľ ti zatajuje plat, tak máš ešte po boku aj pekného lakomca. To že dáva mamine niečo je pekné a myslím že aj v poriadku, ale ty si jeho žena a máte spolu rodinu, tak by aj tebe nemal na peniaze frflať a nebrzdiť ťa pri rozhodnutiach.

ivanka223
autor
25. feb 2008

po svadbe a narodeni malej sa to vsetko zmenilo ☹

lienockaa
25. feb 2008

ivanka- neviem, možno je to blbosť, ale napadlo mi..nepomohlo by vám, keby sa odsťahujete od svokrovcov?..nemáte také plány?..možno by to pomohlo tomu, aby si uvedomil, že manželia sú celok a rozhodujú spolu ako celok o každej dôležitejšej veci, aj o peniazoch a problémy sa riešia dohodou a často kompromisom..

ivana98
25. feb 2008

ivanka, nechcem moc komentovat "tvoju situaciu", len ti napisem, ze by som z toho teda osobne bola velmi nestastna a asi by som utekala co najdalej... a asi by som uvazovala, ci nema milenku, ale to sem nepatri, na to si sa nepytala 🤐

u nas je to momentalne naopak - ja som uz po studiu a pracujem a manzel este dokoncuje studium, tym padom je logicke, ze ho viac-menej financujem ja a nevidim v tom najmensi problem 😎 a ani to nie je dovod, aby som mu nieco zatajovala alebo "pridelovala"....

liana
25. feb 2008

inak spolu ako vychádzate?

angua27
25. feb 2008

ivanka máš veľmi zvláštneho manžela. ja na Tvojom mieste, by som to už dávno zabalila. ja som tiež študovala výšku popri zamestnaní, potom som prišla o prácu a drahý mi ponúkol, nech sa nasťahujem k nemu a nech sa sústredím na školu, že on ma bude živiť. to sme boli spolu cca. rok. keď som potom školou tresla, tak nepovedal nič, iba to, že je to moje rozhodnutie, že nebanuje ani korunu a ak by som sa rozhodla, že chcem znova študovať, tak ma znova podporí. ale už ma to nejako neľáka.
no a čo sa financií týka, odkedy spolu žijeme, máme spoločnú kasu. to, že vždy zarábal viac ako ja, nič nemení na tom, kto koľko financií použíje. raz predsa potrebuje on niečo, inokedy zase ja. a sme predsa rodina, peniaze sú naše a nie jeho a moje. teraz som na materskej a môj príspevok do kasy je mizivý, ale nikdy si od neho nemusím pýtať. proste zoberiem kartu, vyberiem peniažky na čo je treba, prípadne preberieme spolu, koľko môžeme minúť, koľko chceme našetriť,... a viem presne do koruny akú má výplatu, tak isto ako on vie, koľko som zarábala ja.

johanda
25. feb 2008

My máme taky společnou kasu, každý má sice svůj účet a kartu, ale o svých příjmech víme. Nedovedu si představit, že bych si musela manželovi říkat o peníze a zdůvodňovat mu proč a nač 😎
Ivanka a před svatbou a narozením malé se choval jinak?

johanda
25. feb 2008

Jo a ještě k tomu dřepění v práci. Můj manžel taky občas sedí v práci do noci a přes víkendy (ostatně, já tam sedávala taky), ale jen když hoří nějaký termín nebo se něco musí rychle vyřešit. Co tam prosímtě každý den od rána provozuje? Buď je fakt nějaký vrcholový manager nebo něco na ten způsob, maká za 10 a nosí domů 100.000, nebo svou práci nezvládá a musí ji holt dodělávat po pracovní době nebo se mu prostě nechce domů. Ty jsi celé dny včetně víkendů sama, to ho vůbec netrápí. Tebe ani dceru nemusí vidět 3 měsíce. Ponižuje tě. Já na tvém místě bych mu dala sbohem a pěkně ho oškubala 😉

vivien742
25. feb 2008

Ivanka,keď si to doteraz vydržala, nebolo by rozumné teraz od neho odchádzať, ľahšie sa ti bude študovať aj keď bez jeho psychickej podpory, ale aspoň platí, to čo potrebuješ. Bez neho by si si to musela financovať sama, k tomu školu a len z materskej. Ja sa už na váš vzťah pozerám len z tejto stránky, pretože o nejakom vzťahu sa tu nedá vôbec hovoriť. On by bol naozaj v siedmom nebi, keby si trčala celé dni doma s tromi deckami a čakala, kedy príde Pán tvorstva a vydelí ti peniaze, ktoré uzná za vhodné. ŠTUDUJ, KEĎ SKONČÍŠ? POTOM SA NA NEHO VYKAŠÍÍÍÍ. Tlačilo sa mi tu iné slovo, veď ty už vieš aké. Keď ustúpiš teraz, budeš ustupovať celý život. 😉

krikri27
25. feb 2008

Holky, tak si představuju, jak Ivance je, když jí líčíte, jak má děsného chlapa a má ho zrušit, sorry, ale na to se neptala a můj názor-docela ji deptáte, navíc myslím, že pokud bude studovat, moc jí to pomůže , aby si svou situaci naprosto svobodně a oproti dnešku bezbolestně zhodnotila sama, určitě jí už to studium hodně zvedne sebevědomí a bude svobodnější-vlastní zkušenost 🙂

digysa
25. feb 2008

viven742: 😀 😀 😀 Presne to by som aj ja urobila....

ivanka: Najskor ist studovat a potom uvidis, ako prebieha vase manzelstvo...moze sa to aj zmenit k lepsiemu...alebo k horsiemu. Ale budes mat aspon vzdelanie...a tiez by som s nim zatial neplanovala druhe dieta

ivanka223
autor
25. feb 2008

Sme uvazovali o vlastnom byvani, a ked som sama behala za bytom, tak nejavil ziaden zaujem, isiel sa so mnou napriklad na neho pozriet, ale to bolo vsetko. Povedal, ze na byt byvat nepojde, zeby si nezvykol a pod. a na dom nemame tolko penazi, ani pozicku by mu nedali, a bla bla bla. Proste same vyhovorky. Tak aspon teraz tak, ze svokrovci byvaju nad nami a my dole, nie je to celkom ono, ale lepsie ako ked sme byvali spolu, mam viac sukromia.
Manzel ma teoriu, ze na dom si nasetrime, ale ja sa len tomu smejem, to sa neda nasetrit, alebo da, ale budeme setrit tak cely zivot...takze byvanie teraz neriesim, zatial 😒

olianko
25. feb 2008

ivanka a ty chces ist na denne studium alebo by si chcela ist externe?
ja sa chystam tiez na VS ale externe lebo u nas by bol problem kde by zostala mala kedze muz robi na smeny.
...a boli ste sa pytat v banke ci by vam nedali pozicku?

ivanka223
autor
25. feb 2008

Nie nie, je to externe, len piatky a soboty, cca 3mesiace.
A do banky nehorzi ist, nieto sa este o pozicku pytat, by mi manzel povedal, ze kto ju bude platit, ze ci ja?a z coho.
Aj moj muz robi na zmeny, tyzden rano a tyzden noc. Ale aj tak malu budem davat k mame, bo ked ma muz nocnu, tak potom cely den prespi, tak by sa o malu nestaral, a ku svokrovcom nedam, bo by pindali ☹ mama je len mama, a moja je naj naj.

olianko
25. feb 2008

ivanka a na aku vysku chces ist?
my sme si boli zistovat aku velku hypoteku by nam dali a bola som sama prekvapena, ze aj ked som na materskej tak by nam dali dost vysoku hyp. ale mas pravdu tie splatky su nehorazne..

ivanka223
autor
25. feb 2008

Je to VSEMVS.A ty?

bibinka
25. feb 2008

ivanka-prepáč,ale fakt nechápem ,v ktorej firme robia strojní ing.nočné?!! som asi máčo. 😲

olianko
25. feb 2008

tak tuto skratku nepoznam 😅
ja som chcela ist na prirodne vedy ale nakoniec som sa rozhodla podat si prihlasku na fchpt 😉

bibinka
26. feb 2008

ja nepoznám ani vsemvs ani fchpt 😅

olianko
26. feb 2008

bibinka fchpt je fakulta chemickej a potravinarskej technologie 😉

bibinka
26. feb 2008

áha 😅 , a toto sa dá externe? aké budeš mať vyžitie?

dominka11
26. feb 2008

ivanka223- aj ja chcem ist na VSEMVS, ale asi ma nezoberu...

olianko
26. feb 2008

bibinka uplatnis sa :
vo sfére výroby, hodnotenia a distribúcie potravín, pochutín a nápojov v potravinárskych podnikoch a akciových spoločnostiach,

v organizáciách pre vnútorný a medzinárodný obchod s potravinárskymi surovinami, potravinami, pochutinami a nápojmi,

v kontrolných orgánoch štátneho zdravotného dozoru a štátneho potravinového dozoru, ako aj v súkromných akreditovaných laboratóriách zaoberajúcich sa hodnotením potravín,

vo finančných inštitúciách v oblasti potravinárskeho sektoru.
🙂
...a co je to teda to VSEMVS? 😕

miritu
27. feb 2008

mila ivanka... drzim ti palce v tvojom rozhodnuti, a dufam ze nepolavis a budes si stat za svojim. Nie je nikdy napisane ze tvoj muz bude pri tebe cely zivot, moze sa v buducnosti stat kadeco, nechem strasit... 🤐 t nie le ti povedat ze podla mna sa zena musi vediet spolahnut aj sama na seba, vediet zit svoj zivot a zaroven sa oseba aj postarat. Dnesna doba si to vyzaduje... a s vyskou to ci chceme ci nie ide lahsie.
Sama som externe studovala vysku, promovala som ked mal syn 1 rok. ale poviem ti ci ches ci neches bola nutna jeho pomoc.. tych povinnosti je dost a je dobre ked mas manzela co ta podporuje a nie naopak.
(Podotykam ze moj manz nema VS)

Kazdopadne pisem preto ze mam taky zvlastny pocit ze jemu tak ani nejde o peniaze na studium a pochybnosti ci to zvaldnes.. on mozno ziarli.. alebo sa boji, ze zvysenim tvojho vzdelania pride o svoj pocit dolezitsti.. vlady nad tebou alebo nieco podobne... Je vsak mozne ze sa mylim.. skus sa ho vecer pri vinku v klude opytat na ten PRAVY dovod.

bibinka
27. feb 2008

olianko- super si si vybrala, fakt, takých firiam je halda.
teraz k téme:
ivanka223- a nenapadlo ťa, že ti chce zabrániť,aby si sa dostala do spoločnosti? možno budeš mať spolužiakov mužov zadaných i nezadaných a tvoj manžel sa bojí, že mu ujdeš.
jedna moja kamoška mala suprového manžela kým nenastúpila po ročnom prerušení štúdia späť do školy a samozrejme praxovala medzi mužmi aj ženami. a milý manžílek to psychicky nezvládol,najradšej by jej narobil 5 detí. Tak ďaleko to došlo, že na jej praxi sedel v inej miestnosti a sledoval s kým sa rozpráva(na praxi to ani inak nejde nerozprávať ) a pdobné sledovačky. tak sa potom psychicky vzchopila a s podporou rodičov sa rozviedla. Dnes je šťastná, dokončila školu a žije si spokojný život.