Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

elise
autor
2. jan 2009

😀 😀 ten nemec je niekedy zákerný a občas navštívy aj mňa 😀 😀

bashka
2. jan 2009

suhlas s gijar 😉

elise
autor
2. jan 2009

každá doba nesie niečo dobré aj zlé ked sa obzrieme dozadu tak bolo vela vecí s ktorými sa museli vysporiadať naši starí rodičia s euro sa vysporiadame my a naše deti možno s niečím iným 😉 😀 😀

gijar
2. jan 2009

jezis, so mnou tu niekto suhlasil? v to som ani nedufala....diky bashka 😉

petocka
2. jan 2009

gijar 100 bodov! krasne si to napisala 😉

sassi
2. jan 2009

gijar, jasne
v každej krajine je pomer platov a cien v určitej rovnovahe
niekde sa dobre zaraba, a aj potreviny a spotrebne veci su relativne lacne, ale je tam hrozne drahe ubytovanie

Ale aj tak sme na tom z celej Eurozony asi najbiednejšie my Slovaci ... 😒 čo sa vyšky platov v určitých sférach týka
ja by som v Nemecku zarabala v mojej pozícii minimalne 3x tolko

sice ja neviem, ked vidím, kolko penazí sa v decembri mínalo a nosilo do banky, asi plačú Slováci aj trocha zbytočne
ono to nejde, aj vela mať, aj dobre si žiť, a ešte aj kopa uspor v banke
bud jedno - alebo druhe

len teraz ked dostaneme vyplaty v € ... tak si to asi budeme viac porovnávať
a tiež je to velmi viditelne, ked vycestujeme na dovolenku
čo si možeme dovoliť my, a čo ostatní
a tiež na cenách značových vecí - že u nas je to velmi drahe a inde sa to považuje za normálnu cenu (v porovnaní s platom) ... ako sa tu pisalo, že topanky za vyše 100,- € ... však to je štvrtina SK platu

Kym sedíš "doma" na Slovensku, celkom sa to da zvladať

sulamith
2. jan 2009

Ahojte,dnes rano som bola s detmi v obchode-v bile.Pri plateni mi predavaca zahlasila cenu v eurach-co je samozrejme,ale ja som jej vysvetlila,ze budem plati v korunach nech mi presne povie kolko to je,a ona na to dost nervozne,ze jej to nikde nepise a to som si mala sama prepocitat.... 😠 .Potom vzala obycajnu kalkulacku a prepocitala si to...a vydala v eurach. Je to zufale ze taky obchod na dualne zobrazovanie cien nie je pripraveny,a potom sa necudujem tym zenam pri pokladni ze su nervozne....
no chaos 😒

sakura77
2. jan 2009

aj ja som bola dnes v troch obchodoch a vsade mi to preratala na kalkulacke,tiez mi to bolo troska smiesne,tiez som myslela ze im to ukaze dualne-a ono nie 🙂

zuzkaprofant
2. jan 2009

sasi mozmo by si zarabala 3krat tolko ale ver mi aj by si to hned minula, tu su drahe najmy, dane sluzby takze neboj aj ked tu zarobis 2000tis v hubom tak v cistom to nie je az take super 😀 😀 takze budte niekedy radi ze mate slovensko aj ked je to tam sem tam poriadne biedne

sulamith
2. jan 2009

bola som aj v malych potravinach a tam predavacky nemali ziaden problem,krasne im to zobrazovalo dualne 🙂 ,a este boli aj mile 😉

liana
2. jan 2009

mne zdraželo cestovné 😕 na silvestra som platila menej ako po novom roku. a pritom sa nikde neviem dopátrať že by malo ísť od januára cestovné hore. alebo bolo niečo avízované? 😕

bambusko
2. jan 2009

zaujimave, ze vsetky co zijete vonku, pisete - budte radi za slovensko 😨 ja sa nestazujem, ak by som tu nechcela zit, tak som niekde inde. akurat taky letny apartman v taliansku pri mori by bodol a cast v roku by som stravila tam 😅 mozno sa k tomu do dochodku dopracujeme 😎

sulamith
2. jan 2009

bambusko pravdu mas 😀

zuzkaprofant
2. jan 2009

no bambusko to mas pravdu ale ked moj muz nechce ist teraz na sk mozno casom neboj nam tu tiez nik tadara nic neda a musime sa 3 krat otacat akoby sme zilli na sk vsetko ma svoje pre a proti ale doprajem kazdemu nech si vyskusa zit vonku 😉

bambusko
2. jan 2009

liana, aj u nas zdrazelo cestovne busom, len tak potichu. som este necestovala, ale pani na poste uz mi dnes hovorila, ci o tom viem

kili
2. jan 2009

ja som dnes bola v terne v Auparku, rady síce dlhé, ale pokladníčka moc milá 🙂 . Ja som platila čisto eurami, ale baba predomnou platila vyše 2tis. Sk (povedala jej sumu v korunách) a sa jej pýtala, že či môže zaplatiť 1500,- v korunách a zvyšok v eurách a nebol problém, zadala do kasy koruny a vyplulo jej, koľko eur má doplatiť 😎

gijar
2. jan 2009

zuzka-suhlas, keby to vyskusali, rozmysleli by si to. bambusko- no niektori z nas tu zit nechcu a musia, manzel je sportovec a kariera mu ide robit len v zahr. a nakolko ked ti niekde platia byt a veskere energie a pod. tak sa ti to oplati tu robit to je pravda, ale to su vynimocne pripady ako sme my, bavime sa a porovnavame normalnych ludi. ano zarabaju 3x tolko (ale v hrubom vacsinou a nechcite vidiet prosim vas tie dane a poistenia a to co strhnu, svk je nic oproti tomu) ale zostane im nic moc, zaplatia najomne a energia a ucet nejako prazdny...hm, vazne lepsie...a to nehovorim o tom, ze min.polovica slovakov zije vo svojom, resp. plati hypoteku a byva vo svojom, tu o tom ani nesnivaju povacsine, proste ziju v prenajmoch dlhodobo. u nas sa plati zdravotne poistenie uplne trapna sumicka s porovnanim so zapadom, to iste najmy, to iste energie....ako mozete povedat, ze je to u nas najbiednejsie ked byvate vacsinou vo svojom?????to sa inde neda!!!!lenze ja to chapem, lebo slovak co nezil nikdy vonku naozaj vidi len to ze zahranicni turisti si mozu na dovolenke dovolit viac....ano mozu, ale doma ziju v prenajme, to by maloktori slovak vymenil- kazdy si vyberie vlastne byvanie nez drahe dovolenky.
a topanky za 100 e, verte mi, tak vela ludi ich zas nekupuje, tu kde ja zijem su topanky od 15 eur (nekvalitne, tak ako u nas samozrejme) a kvalita sa da kupit za 50e to mi nikto nenahovori ze nie. a pokial viem, u nas v Poluse nie je problem kupit cizmy za 100e a veselo idu na odbyt, takze asi tak.
prosim vas nestazujte si, skuste si najprv iny zivot inde v zahr. a potom nech sa paci....

erikasadek
2. jan 2009

gijar, nesmies sa n amna hnevat co teraz napisem, ja som uz von uz 15 rokov, to neznamena, nic samozrejme...
vo vela s tebou suhlasim v fr , co sa tyka hrubeho platu, acisteho, co vsetko stiahnu, cloveku sa chce plakat...a ktomu dane platime samostatne, este navrch, co nas tu zabija... co sa tyka energie a ine, taktiez zivot zdrazel, no nam dvihli znova za byt 15 euro, rocne nam to robi 45 euro no neviem takymto tempon, za 4 roky,nam zdvihli okolo 250 euro za byt..... co je palka...
no chcela som dodat, ze ja osobne co sa tyka slovenskych platov, no su slabe, ale zato ceny su , europske, teda maslo za 40sk a ine, to su palky, teda , ak to prepocitas, tak ako tu, teda ja za maslo platim 1,40 plienky stoja co okolo 500 korun, co je okolo 20 euro , ze?
co je ako tu, takze sa to neda porovnat oproti platom, ja osobne neviem ako, niektore slovenske rodiny, vyziju...
teda pred 4 rokmi, co som bola naposledy doma, som za 4 jogurty platila okolo 40 korun, za 4 jogurty..;
preboha, ja kupujem 16 jogurtov v celku, za 3 euro...
takze sa neda porovnat...
vsade je draho, ale neako sa da, ale na slovensku, ruku na srdce hlavne zo zvysku slovenska, aspon jeden clen rodiny musi robit vonku , aby sa cela rodina, neako uzivila...co poviete..
kazda krajina ma svoje pro a proti, a mam pocit, ze vsade je draho....

a nemyslim si , ze ide na lepsie casy skor naopak, vdaka financnej krize, to pojde len troska dolu...

gijar
2. jan 2009

ja neviem ,mam proste opacny nazor....ano, ceny potravin su na svk vysoke to je fakt, ale ostatne ceny-energie, najomne nie je europske takze sa to podla mna vyrovnava.....inak ja som z obycajnej dediny, MM z mensieho mesta, poznam minimum rodin ktorych nejaky clen robi vonku (hovorim rodin, t.j. manzelia s detmi) a drviva vacsina zije vo vlastnych domoch alebo bytoch, opakujem vo vlastnych, chodia obleceni normalne slusne, jedia takisto normalne, u cinanov nakupuju mozno ponozky alebo co a ziju v pohode, este aj na dovolenku v lete min.polovica ide......takze ja neviem potom, to sa akurat ja poznam len s takymi ludmi? podla mna prave preto, ze si odisla zo svk pred 15 rokmi, tak teraz mam troska skreslene predstavy, lebo jasne, prides na svk do potravin a ups aka palka....ale v globale a vseobecne a priemerne ak to berieme, tak sa nam nezije zle ani nahodou.....ani jeden z mojich rodicov nema VS a mam dalsich dvoch surodencov, mame velky dom, 2 auta, vsetky deti mame VSm ktoru nam zaplatili rodicia, takmer kazde leto sme boli na dovci !!!podotykam, nic nezdedili, nic nepozicali od rodicov, nie sme ziadni bohaci.....ide len o to, ze sa obracaju a maju co chceli (v zivote v cudzine nerobili, ako bol boom, ze pred niekolkymi rokmi odchadzalo vela chlapov robit do Rak. a pod.)....takze nikto mi nevyvrati, to co mi rodicia prizvukovali od mala a teda ze si mam pamatat ze nikde inde sa nezije lepsie ako na SVK co sa tyka europy...(mozno Svajc. 😀 ) a ja som teraz v zahr. , nie len vo FRA, tila som v UK v USA tiez, videla to tam, mozem porovnavat....a vychadza mi jediny vysledok- a to, ze im davam za pravdu....takze tot moje skusenosti.

gijar
2. jan 2009

ps: nehnevam sa, kazdy mame iny nazor

zuzkaprofant
2. jan 2009

ja suhlasik gijar , to ze kde sa zije lepsie je podla toho ako sa na to clovek pozrie, ale napr, ja zijem v nemecku ale nedovolim si tu chodik kazdy mesiac ku kadernicke alebo na nechtiku alebo chodit ku sukromneho gynek centra, alebo taka dovolenka napr moj muz pinda ze chcem kociar za 550eur tak som ho poslala na sk stranky kolko na sk vychadza kociar a ukazala som im par vasich fotiek ze ake vybavicky zeny na sk maju to len taky maly priklad

ale jasne vsade sa zije dobre a zle, je to od priorid a pohladu na danu vec a ludia ziju vselijako 😉

erika a ake jogurtiky a kde to kupujes ze za 3 eur 16kus daj typ lebo mi tak za 50centov jeden a to este nie je drahy jogut 😀

a k ciznam ja mam jedny za 100eur a to som odpadavala pri pokladni a ked sa len tak prejdem napr v kosiciach po hlavnej a vidim ako su dievcata poobliekane a kedze sa vyznam v mode a v cenach si myslim tak mam dost ja sa na to nehrabem ani zdaleka 😉 a to som nepisala o blave 😀 😀

aponchie
2. jan 2009

v lete jsme byli v Poprade v Tesku a sla jsem do kolen jak draho ta bylo.. 😝 obycejne omalovanky se zlutym ptackem na titulcichza 42Skk 😖 u nas ty same za 8Kc..a pod..nevim ..mozna to bylo tim,ze je to v Tatrach a treba je to tam drazsi...

maruschka
2. jan 2009

aponchie, Tesco má rovnaké ceny po celom Slovensku...alebo aspoň približne rovnaké..Takže tie ceny sú ohurujúce po celej republike.. 😀 😀

gijar
2. jan 2009

dakujem 😉
zuzka, tu su take akcie, ze velke balenia stoja takto nejako, ale napr. ja nemam deti takze kupujem pre seba a 4 aktivie tuna ma stoja 1.60-70 ako kde, na svk 4 activie stoja okolo 40sk nie? cize stale menej ako tu. ale jasne, niektore potraviny su lacnejsie tuna, niektore u nas, takze nemozme brat do uvahy len jogurty, napr. cestoviny tie lacne u nas na svk Jednota stoja okolo 10-15 korun, tu stoja najlacnejsie 1 euro a to su shity!

fakt je pravda, ze na svk pozerame len na ceny potravin a nizke platy v pomere k tomu, ale na ceny ostatneho sa nepozrieme, to ze u nas v malom svk meste vas kadernicka ostriha za 200sk a tuna v takom istom malom meste za 30 eur (Pariz obchadzam bo nechcem vediet tu sumu), to nikto nevidi. ale to ze jogurt je drahsi tak to ludia vidia.

Ja takisto cizmy za 100 eur nemam ani nikdy mat nebudem, tolko proste za topanky nedam, ci uz som na slovensku alebo tu a suhlas so zuzkou, ked vidim ako chodia ludia obleceni u nas tak to jednoznacne vyzera ze na to maju 😉

aponchie
2. jan 2009

marusko tak to je mazes ovsem..ja jsem si rikala jak tam ti lide probuh ziji kdyz plati takove ceny za jidlo 😨 nicmene v tech Tatrach to celkem jde pac maji hodne lidi z ubytovani penize ,ale pak jsme jeli treba do Vrbova na termaly,tam ve vesnici samej tmavoclovek bordel spina v obchode hruza des!!na koupalisti nejaka voda se zelim za 50Skk 😝 kolik maji plat slovaci oproti nam?nizsi o hodne?

kili
2. jan 2009

ap, čo viem, tak priemerný plat je nižší od vás a to nepočítam rozdiel v korune, čiže ak u vás priemerne zarábajú napr. 20000,- Kč, u nás možno 18000,- Sk (tie sumy som si vymyslela)

aponchie
2. jan 2009

kili aha dik za info..ja jsem si rikala,ze neco min to bude,ale nemela jsem sajnu kolik,nekdo mi rikal,ze si na SK musi lidi sami pestovat hodne veci aby prezili atd to je asi prehnane ne? 😲 nicmene do Tater uz letos nepojedeme pac ten tyden nas vysel jako nekde 10dni u more skoro 😝

kili
2. jan 2009

apo, no na dedine to tak asi je, že pestovať si musia, tam sú platy nižšie a ceny v obchodoch zas vyššie, lebo je menší dopyt, menej obchodov, drahšia doprava, takže sa to nazbiera.
a čo viem zo správ, tak niekedy tam je, že pestovať si musia.

aponchie
2. jan 2009

tak to je stejne i u nas to bych si nedelala nadeje 🙂 ale ty omalovanky me tam dostaly jako fest,pac jsme zapomeli vzit z domu a pak potupne kupovali jedny za tolik penez.. 😝

luci
2. jan 2009

tak my sme dnes platili v eurach a bolo to rychle a super...v tescu....a v bille sme platili poslednou 100sk bankovkou a vydala v eurach a nemusela to ratat na kalkulacke, stlacila z epreratat na skk na kase...a vyhodilo ten rozdiel....tak mozno iba v mensich obchodch preratavaju na kalkulacke......
takze u nas pohoda.....
inak skoro vsetci som stali v radach vedla a pred nami platili slovenskymi 🙂