Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

najjulinka
3. jan 2009

sassi necestujem.. .vsak píšem, že je to prekážkou...

kili
3. jan 2009

to kôli finančnej kríze neberú?
tak ja som rada, že sme to stihli, aj keď síce teraz necestujeme, ale do 5r. určite budeme a ako som písala, uľahčí to nákupy do rakúska, takže sa teším 🙂

sassi
3. jan 2009

najjulinka - zle som čítala sorry 😔
no ale bez dokladu sa asi nikdy nebude cestovať
naš krpec ma pas od 4 mesiacov 😀 , dcere sme vybavili "až!" v 2 rokoch

telinka
3. jan 2009

no nam sa zopar krat podarilo aj bez dokladu 😅 ale mame to tu len 6 km do AT

gijar
3. jan 2009

baby- super, konecne optimistky 😀 to je pravda aj podla mna na nas cesi zazeraju ako na chudakov, ved my im vytrieme huby po par rokoch, je velmi dobre, ze mame euro a oni nie, budu na tom velmi zle!!!dobre im tak 😉
este sa pridam k nazoru, ze na SVk sa da vyzit dokonca velmi dobre aj s 3 detmi a usetrit daleko viac ako v UK!!!!byvala som tam a o zivotnej urovni pomlcim. a k tym 3 detom- som z 3 deti, vsetci 3ja mame VS (surodenci uz tento rok)5-rocnu, podotykam platenu rodicmi pocas takmer celych 5 rokov viac-menej, nasi maju velky dom, auto, ja som dostala auto ako svad.dar...a na dovci sme boli tusim okrem 2x od revolucie kazdorocne, myslim u mora 😉 ani jeden z rodicov nema VS, nezijeme v BA....takze sa to da, presne ako tu bolo spopmenute, jedine co treba, nesediet, nestazovat si ale zdvihnut zadok a makat 😉 a tym sa riadim a budem riadit aj ja 🙂 tak som vychovana.

sassi
3. jan 2009

ved nas nikdy nikto nekontroloval, ani na hranici ani nikde
chodievame bežne do ČR aj PL ... ale aj tak by som to teda neriskla
keby s a fakt prihodilo niečo zle, že by sme museli k Dr. alebo niečo take 😒

pasy deťom kontrolovali len na Chorvátskej hranici ... ale to sme už šli von z unie

elise
autor
3. jan 2009

dnes manžel kupoval na benzínke tesco denník sme platil v sk a vydali mu v prepočte 9 sk a mali len 5 denník stál 0,50 euro a doma sme pozerali na lístok z pokladne a tam majú nastavenú zlú cenu 😉

nanyka
4. jan 2009

sassi, ale UK je clenom EU,len si ponechalo svoju povodnu menu,nechcu euro..
CH nie je clenom EU..odjakziva su neutralny stat..

najjulinka
4. jan 2009

no však práve, že to nerisknem... tiež viem, že nekontrolujú na hraniciach, ale nerisknem... 😒 Aj ked len dakde tesne za hranice by som chcela...

sassi
4. jan 2009

nanyka, ja viem že UK je v EU
ale menu si nechal si svoju a mylím, že na to doplatia ... ak už nedoplatili ...

sassi
4. jan 2009

aj Rakusko je neutrálny štát, ako aj Švajčiarsko ale v EU su ... to s tým nesuvisí
skor so vstupom do NATO alebo ineho vojenskeho spoločenstva

bashka
4. jan 2009

Baby, mne strasne lezu na nervy ludia a hlavne pokladnicky, ktore nevedia, ze EURO sa norrrrrrmalne sklonuje. Kludne mi povedia, ze 3 euro, 4 euro, 6 euro, aj 22 euro...ma ide rozhodit 😠 😠 😠

bashka
4. jan 2009

teda nie sklonuje som chcela napisat ( jasne, ze sa sklonuje, ale v tomto pripade som mala na mysli spajanie s cislovkami )... ze jedno euro, 2,3,4 eura a od 5 vyssie eur

trixi
4. jan 2009

Tak ja som pocula pri pokladni toto: nakupoval cudzinec a pri plateni hovori pokladnicke ze bude platit eurom, euro vyslovil juro a pokladnicka, ze moze platit korunami alebo euro a ten cudzinec, ze OK, ze bude platit juro (euro) a pokladnicka ze tym nemoze ale eurom moze 🙂 .

sassi
4. jan 2009

po nemecky sa vyslovuje niečo ako ojró ... to asi tie nepochopia že? 😀 😀 😀

wighy
4. jan 2009

ahojte bab

azujimava tema

tak mame za sebou prvy nakup v €, vcera sme boli v lidli, ja som platila kartou takze uplna pohoda, segra predo mnou korunkami a dostala spat € a vsetko islo v pohode,takze asi fakt sa robilo zbytocne halo okolo toho 😉

co sa tyka cien, neprepocitavam,ved naco??,aj tak to musim kupit tak sa nebudem stresovat, samozrejme ak je moznost kupit mlieko za 21 sk alebo za 30 sk ta kkupim to lacnejsie len si este budem musiet zvyknut na tie ceny v eur ale aj to casom pride
v vcera v telke hovorili ze madarsko,cesi,poliaci nebude mat € este aspon 5 rokov,co som fakt prekvapena

ja si myslim ze tentokrat aj ked je tato financna kriza to bude konecne prinos pre nas stat a a budeme na tom lepsie ako madari,cesi a poliaci 😉

kili
4. jan 2009

ja tiež dúfam, že to bude pre nás lepšie, asi to zas pritiahne nejakých investrov. Ale ináč neviem, čím sa to môže zlepšiť? 😕

wighy
4. jan 2009

kili hej investori by sa mali privalit, obchody vramci europy by mali ist lahsie co sa tyka meny a ked vidim ze napr libra je teraz v akom stave normalne nechapem, obidve svagrinky mam v UK no a veru nemaju to tam ruzove

zuzla2
4. jan 2009

urobili sme najlepsie co sme mohli,ze sme presli na euro v case financnej krizi....aj ked je jasne,ze sme predtym este o krize netusili 😉
len ako tu uz bolo spomenute...nevyhoda je,ze nase okolite staty euro nemaju..akurat Rakusko a to tam mame my z vychodu fest daleko...

este na margo CR...pred 3rokmi sme tam zili a to bol skutocne iny zivot...teraz sa to uz povedat neda...isli s cenami dost hore, niektore dokonca prevysuju nase..a urcite este aj hore pojdu...takze aj ked sme sa tam vtedy dobre mali,dobre sme urobili,ze sme sa rozhodli vratit spat na SK 😉

gijar
4. jan 2009

zuzla- presne, suhlas, nim pojdu ceny hore ^prave preto ze euro nemaju a my na tom budeme ovela lepsie, vydrzte....no ta libra, to je katastrofa, niekde uz je libra za menej ako euro v bankach vraj, som pocula, to som teda v zivote necakala, ti su chudaci uplne v pr.....
po franc. sa euro povie"ero" s franc.rrrr a to e nie je take nase e, takze to by bola katastrofa pre predavacky u nas 😀

bihan
4. jan 2009

libra nie je nikde ešte slabšia ako euro, len je prehodený kurz 😉 ale aj to bude 😀 Ja si to teraz vychutnávam a nakupujem v UK.

zuzla2
4. jan 2009

http://dnes.atlas.sk/ekonomika/financie/262211/...

hor sa na nakupy do UK..uz len keby sme tam niekoho mali 😎

gijar
4. jan 2009

bihan- kamos menil na slovensku a dostal menej ako keby menil eura....fakt je to sila

kili
4. jan 2009

gijar, však jasné, že dostal menej libier ako eur, však keď je silnejšia 😀 😀 😀

bambusko
4. jan 2009

neda mi nevratit sa k tomu, ze mimo slovenska su vyysie dane a odvody. to moze napisat len ten, kto je neznaly v problematike. u nas sa totiz ako hruba mzda uvadza suma, z ktorej sa odpocita cca 12% na odvody poistneho a dan. lenze vela ludi nevidi to, ze z hrubej mzdy plati akoze zamestnavatel na odvody do fondov dalsich 50%!!!!! 🙄 😕 mnohi zamestnavatelia zacali teda na vyplatnej paske uvadzat polozku celkova cena prace. to je suma, kolko vlastne zaplati firma zamestnancovi a statu. cize, ak vam da zamestnavatel hrubu mzdu 500€, z toho vam strhne odvody 60€ a on zaplati dalsich 250€. takze naklady na zamestnanca su 750€, z toho ide 250+60=310€ statu na poistne a v tom este nie su zaratane naklady na stravne listky. stale sa vam to zda malo??? 😕 to je len taky odrb nazyvat nejaku sumu hruba mzda, aby to vyzeralo, ze stat az tak vela nezerie

bihan
4. jan 2009

gijar, jj, ako píše kili 😉 Kamarátka má výhodnejší zamestnanecký kurz a má 0,97 E/L (stredový je 0,961), čiže za jednu libru dostane 0,97E .. ja si pamätám, že kedysi som platila (a nebolo to tak dávno) 0,78.. celkom rozdiel

kili
4. jan 2009

bambu presne a to si neprirátala daň 🤐

mňa sa raz v robote pýtali, či nechcem prejisť na živnosť, že dostanem to v hrubom (som učtovníčka) a ja že, či dostanem cenu práce a oni že nie, tak som ich vysmiala, že či som d.bnutá 😀

kili
4. jan 2009

bihan, si to nedala naopak? že za jedno euro má 0,97 libri? 😕

bihan
4. jan 2009

Kili, jasné, už som celá dopletená 😅 tak ešte raz.. za jedno Euro dostaneš 0,96 (0,97) libry

gijar
4. jan 2009

ano, jasne suhlasim, som to poplietla aj ja, proste je to skoro 1:1 a hotovo 😀
bambu- ja to mu rozumiem , nasi su zamestnavatelia ale ver tomu ze v zahr. su tie dane niekolkokrat vysie, u nas ti daju na vyplatnej paske akoze tu hrubu mzdu napr. 500e a strhnu ti potom odvody dajme tomu ze 150e a v cistom dostanes na ucet tych 350e...nie?to len tak hadzem, neviem kolko sa strhava presne....lenze tuna mas vyplatu napr. 1000e a strhnu ti takmer 400. takze to je trochu o inom nie? a to este nie som francuz, oni ako domaci maju este ovela vysie tie dane (viem to, lebo manzelov trener je cech s fra obcianstvom a hovoril nam o tych daniach co musel zaplatit ked sa stal akoze francuzom a zacal pracovat, ze to sa mu ani nesnivalo nikdy o takej sume v CR- a to uz bolo davno, takze neviem ci sa doteraz dane tuna zvysili alebo znizili).
takze ja viem, ze aj na svk su dane a odvody vysoke, ale toto tu je trosku o inom....hovorim z vlastnej skusenosti, takze neviem ci sa rozumiem problematike ale rozumiem tomu co tu vidim 😉 😒