Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

bambusko
4. jan 2009

erika, tvoj muz ma rozum 😀 gijar, ja o koze, ty o voze. o nicom ta nepresviedcam a zas som sa kopec veci naucila 😅

gijar
4. jan 2009

jasne erika, chapem🙂
bambuska- o akej koze a voze???ved si na zaciatku napisala, ze v zahr. su vsetky odvody strhnute z hrubej mzdy, ktoru mas na paske a ze zamestnavatel uz neplati nic naviac, ze len na svk sa za to akokeby schovavaju!!!!a ja ti hovorim, ze to tak nie je a ze si mas najprv zistit od ludi co ziji v zahr.ako to naozaj je a nie len z clankov brat rozumy, lebo tam sa asi pravdu nedozvies 😒 a ako vidis- podla erikinho manzela, mala som pravdu 😉 takze ja tocim o tomto, ty o com?

yvetta
4. jan 2009

holky nikde to nie je ruzove to len na SR si myslia, ze vsetci co pracuju v zahranici zarabaju miliony 😲

erikasadek
4. jan 2009

kocky; nehadajte, sa.... 😉
ma rozum to neviem, ale ide mi niekedy na nervy.. 😀

inac gijar, len 9 a pol roka som tu, predtym som bola skor v anglicku a na ibizea v izraeli, teda pracovne, co sa tyka cestovaia, jaj jaj jaj... 😉 toho bolo ovel aviac dobru kilometraz .. 😀

elise
autor
4. jan 2009

ako sa vám nakupuje za eura? mne dnes museli vydať aj sk koruny lebo nemala dosť centov 😠 skúsili sme šťastie v športke a predstavte si že všetky čísla sme mali v prvom ťahu ob a v druhom sme uhádli len 2 a ostatné bolo ob 😠 tomu sa hovorí smola, ale ešte máme jeden ťah na stredu tak skúšame byť optimisti 😀 😀 😀

kili
4. jan 2009

eri, a keď už viete po francúzky, tak to nemôžete zistiť z netu? že koľko odvádza zvlášť zamestnávateľ mimo toho, čo sa strháva z platu. niečo ako na tom, čo sem dal niekto link, openiazoch.sk, kde sa to vypočíta samo. vypočítali by sme tu a tam a mohli by sme porovnať. mňa by to teda fakt zaújmalo 🙂

bambusko
5. jan 2009

gijar, poznam dost ludi, co ziju vonku a ja zijem v slovenskej realite. system v kazdom state ma svoje za aj proti. a vobec nemam pocit, ze si vsetci na sr myslia, ze sa v zahranici zarabaju miliony.

skor tie, co zijete vonku mate o slovensku skresleny pohlad, mozno z nostalgie, cistocne z neznalosti a urcite aj z toho, ze vonku nemate podporu rodiny /nemyslim peniaze/ a ste v inom kulturnom prostredi, pripadne vas k takemu zivotu donutili okolnosti a nebola to vasa volba

to, co som chcela povedat svojimi prispevkami je to, ze stat vybera od ludi velke dane a odvody aj v sr, ale zivotna uroven je neporovnatelna. to, ze ti zadarmo zoberu krv je sice pekne, ale pri hospitalizacii si musis doniest pribor, uteraky, toaletak. ze kopec deti chodi do skol, ktore sidlia v chatrajucich budovach z cias nasho detstva. ze stat nielenze nepodporuje rodiny s detmi, ale hadze im polena pod nohy /vid novy zakon o starostlivosti o dieta/ a dokonca zneuziva rodicov starajucich sa o postihnute dieta. ze nedokaze zaplatit sikovnych ludi, ktori preto odchadzaju. a pritom na druhej strane vyhadzuje kopec penazi na hovadiny. to sa nezmeni prechodom na €, len sa to este zretelnejsie ukaze na oci

kili, presne k tomu som sa snazila dopatrat 😉 skusim este daco vynurat od svagrinej, zije v spanielsku

erikasadek
5. jan 2009

tak aby ste sa nehadali, tajne som zobrala stare vyplatne pasky, muzove...
takze

plat hruby....3729,51 euro s toho cast zamestnanca; je 716,67 euro + este neake somariny, ktorym nerozumiem, cisty plat je 2679,12 euro....
cast zamestnavatela s tejto sumy... je 1633,81 euro.....
tak to bol priklad, a z muzovej najvyssej vyplaty, aku doteraz vopbec mal... 😀 uz dalsie cisla nedavam... 😀

erikasadek
5. jan 2009

v percentach zo sumy 3729,51 je to 12,8 len na zdravotnu poistovnu co je 477 euro
pre starych ludije to 8,4% co je 232 euro
pridavky 5,4 % 201 euro
nezamestnanecke 4% co je 149 euro

a tak dalej je ich tu 30 koloniek... spolu 1633 euro.. dufam, ze vam to niektorym pomoze...

bambusko
5. jan 2009

erika, verim, ze tvoj muz nevie slovensky 😀 😀 😀
cize, ak som pochopila cena prace je 3729+1634=5393 a odvody 717+1634=2351. cize je to cca 44% na odvody. ja som v tom svojom priklade z vyplaty v sr vyratala cca 41% 🙄 dan je este mimo. drahe su tie nase vlady

lienocka235
5. jan 2009

nikomu nepadaju pecene holuby do huby ani v zahranici..

muz SVK 1 dieta uplatnuje si danovy bonus na neho hruba mzda 90 000 SK cista mzda 67 652 celkova cena prace /cize aj to co plati zamestnavatel/ 115 183 SK
co je celkom dost... 😖

kili
5. jan 2009

tak pípla teraz výplata MM a ja som musela rátať, že čo to vlastne prišlo, taká smiešna suma 😀

yvetta
5. jan 2009

bambusko ja som nepisala, ze vsetci na SR si to myslia, len ludia co ich poznam a su okolo mna....proste ja si myslim, ze vsade v kazdej krajine su nejake negativa a aj pozitiva takze tak 😅

elise
autor
5. jan 2009

myslím že potrovnávanie sk a zahraničia je zbytočný yvetta má pravdu všetko má plusy a minusy. inak sa podávajú správy zahraničnými mediami a inak našimi je to ako v rodinách ked rodina si myslí že to čo ona robí je to najlepšie a je na to zvyknutá a ked príde niekto iný tak ten iný vidí nedostatky alebo chybné rozhodnutia intenzívnejšie. čo sa týka pohľadu na euro má to výhodu že super nemusíme si brať a zamienať peniaze na dolenku ale má to negatívum veľa rodín nemá ani na tú dovolenku takže neocenia euro tak ako niektorí slováci žijúci v zahraničí.
mm kamarátku žijúcu vo švajčiarsku ale veľa vecí ktoré sa o sk dozvie u nich z ich medii si u mna ešte overuje (sme výborné priateľky) vždy sa ma opýta na môj názor a tak a aj to ako si žijeme platovo práca, obchody a potom mi povie že situácia ktorú vysiela ich tv nie je zdaleka taká akú ju prezentujú.
prechod na euro bude ťažký pre rodiny s detmi pretože ked sa prepočíta rodičovský príspevok tých 4500 sk na eura je to biedne.my sme sa rozhodli že si budeme plánovať jedálny lístok na 3 týždne dopredu a kupovať presné potraviny zo zoznamu+veci pre malého iba fakt nutné, chceme si našetriť neaké to euro lebo my sme 8 rokov manželia ale na dovolenku sme nikdy nemali, nikdy sme neboli pri mori postavili sme si domček takže máme hypotéku. čo sme boli tak akurát v čechách u rodiny, za zlavnenú cenu u nás v ráci na rekreácii v čechách u kamarátky vo švajčiarsku. všetko zhltne hypotéka, pôžičky, poistky. život je všade ťažký my možno euro neoceníme ale naše vnúčatá a deti to ocenia. 😉

erikasadek
5. jan 2009

babmbusko, nevie;.. 😀 to je moja zachrana.... 😀
no dane su este navrch ako som ti spominala, platia sa na tri krat do roka, a tiez su to palky.....

rodicovsky prispevok, neviem ci sa to da prirovnat, ale tu je napriklad na jedno dieta do troch rokov, 176 euro.......
potom uz nic, ale ked mas dve deti, tak mas do 1_ rokov 116 euro,; teda kazdy rok sa samozrejme zvyha suma, asi tak 3% za rok...
a mam pocit ze 7 mesiaci tehotenstva je 800 euro prispevok na porod, na kazde dieta, aj adoptovane.... 😉

sassi
5. jan 2009

ja som napr. prerataval našu matersku a matersku v Taliansku a je to dokonca u nas viac penazí
tam sice dostavaju € 750 ale len pol roka (vraj, mam info z 2. ruky)
takže u nas sa vlastne do 3 rokov dostane viac ( a neratala som do toho rodinne prídavky, len čisto matersku a rodičovký príspevok)

v zahranicí je v nohých štátoch materská len pár týždnov či mesiacov, a nie až do 3 rokov ako u nas
ženy su tiež nutene isť velmi skoro späť do práce, aby rodina slušne vyžila
aj u nas su ženy, čo idu aj po polroku, lebo maju hypoteky, splátky
ale aj vela takých čo je doma 3 roky a zvladnu to
ako aj my, nie s vyskakovaním, musíme sa na niečom uskromniť, ale zo zakladnych veci nam nechýba (jedlo, byt, oblečenie)

erikasadek
5. jan 2009

sassi , suhlasim u nas v fr je materska 16 tyzdnov....a potom uz je to zle, co sa tyka platu, tiez ked poviem ze u nas je 2 roky, teraz uz 3 roky, tak len otvaraju oci, .....

sassi
5. jan 2009

dnes rano som bola vyše hodiny v banke, dať posledne koruny do poriadku, na knižku a vymeniť 😉 Samí dochodca tam stál a každy kopa penazí ... no a obchodníci, čo musia každy den nosiť tržbu vymeniť na € aby zasa mohli vydávať

mne preratala v rukách a každemu dochodcovi davala do stroja prerátať ... take balíky mali ... a vraj chudoba a kríza 😀 😀 😀 😕

erikasadek
5. jan 2009

no aspon vela dochodcov prevetra periny, a matrace.... 😀 , ktovie ake bohatsva , vdaka tomu ponachadzaju...

sassi
5. jan 2009

a to som dobre obišla, ked som šla preč, už bola rada až von 😕
a v Sporitelni rada do pol námestia 😀
ty koki, som že padne na zadok ... tolko vymeny-chtivých ludí

ja som to dala na učet, tak som boal rychlo vonku
ale babky učty nemaju, všetko chcu zasa premeniť na hotovosť ... a potom to tam všetko prepočítavaju
sa nečudujem, že sa tvoria rady ako banány za socializmu 😒

erikasadek
5. jan 2009

co chces, rady za socializmu teraz sa natom smejem, ako som stala na toaletny , ked prisiel, alebo ked prisli pred vianocami mandarinky, stare zlate casy....

gijar
5. jan 2009

erika- presne tie sumy materskej a pridavkov su tu oproti nam dost hrozne....cize zasa svk vyslo z neicoho lepsie 😉 ale pravdu mala ivett ci kto ze samozrejme v kazdom state su negativa a pozitiva....ja len neznasam to svk stazovanie si..... 8 rokov niekto nebol na dovci?no a co , vybrali ste si vlastny dom takze sa nie je comu divit, tu ma vlastny dom malokto a idu radsej na tu dovcu, lenze pre slovakoiv je viditelne len to- ze vau oni chodia na dovolenky do karibiku a my na to nemame takze je tam lespi zivot 😕
a este ako tu niekto pisal, ze si musis do nemocnice priniest uterak atd. , no tak tu si zan musis zaplatit cize je to to iste 😀
a posledna vec- ja som neni v zahr. tak dlho, ze mam o svk skresleny pohlad, pracovala som aj na svk aj tu takze mozem porovnavat 😉

elise
autor
5. jan 2009

gijar ak narážaš na môj príspevok tak reagujem !8 rokov niekto nebol na dovci?no a co , vybrali ste si vlastny dom takze sa nie je comu divit, tu ma vlastny dom malokto a idu radsej na tu dovcu, lenze pre slovakoiv je viditelne len to- ze vau oni chodia na dovolenky do karibiku a my na to nemame takze je tam lespi zivot " ano vybrali sme si vlasný dom lebo prečo by som niekomu mala paltiť za prenájom 9000 sk ked si tak môžem platiť svoje bývanie. a mna karibik neláka a žiadnemu v zahraničí slovákovi ani nikomu inému dovolenky nezávidím a nikdy som netvrdila že v zahraničí lepší život ako na sk. každý má svoj názor, ked je na sk tak dobre tak si tu mala zostať žiť a nechodiť do zahraničia a ked si už v zahraničí nemusíš sk obhajovať. všade je aj dobre aj zlé a sú rôzne vrsty a rôzne platy, rôzne pracovné pozície rôzne životné štýly každý hľadá niečo čím môže byť spokojný ja som spokojná s vlastným bývaní a dovolenka v karibiku mi je ukradnutá a ty si spokojná s prenájmom a chodíš na dovolenky takže se všetci spokojní a tešíme sa že máme euro v europe že vo francúzrku si kúpim mlieko za eurá a tak isto aj na sk odpadne mi jedna starosť a to je prepočítavanie 😉
toto nie je téma aby sa slováci žijúci na sk a slováci žijúci v zahraničí hádali je to téma prechod na euro ako to vidia maminy takže ako vidíš ten prechod na euro ty? v tejto téme sa nikto nesťažuje ak berieš príspevky ako sťažovanie tak je to len tvoja vec. 😉

elise
autor
5. jan 2009

! malo byť uvodzovky hore lebo citujem 😉

bambusko
5. jan 2009

elise, dnes v nasom malom dedinskom obchode s rozlicnym tovarom postupoval rad pri pokladni trochu pomalsie, tak som mala cas sledovat pokladnicku. vopred sa opytala, ci chce clovek platit sk alebo € a podla toho prepla sumu na zakaznickom displeji. dokonca chce ljeden ujo platit tisickou 59,- sk. tak mu ju najprv rozmenila na slovenske a potom zaplatil stovkou 🙂 som ju normalne musela pochvalit, ze jej to ide super 😅

gijar
5. jan 2009

elise- nepisala som presne o tebe, ale o vacsine slovakoch, ked si nemyslis ze je lepsie zit v zahr. tak s tebou len a len suhlasim.... ano, napisala som to zjednodusene- ak ste si vybrali dom a vedeli ste ze asi nebduete mat na dovolenky tak ok, kazdeho vec. ale preco tu potom tie dovolenky spominas ked ti nechybaju? ja som do zahr. neodisla za pracou ale s manzelom a ked uz som si tu pracu ucitelky v obore ktory mam vystudovany nasla, preco ju odmietnut? MM je sportovec, takisto sem nesiel za pracou, isiel sem preto, ze este chce hrat ten sport ktory hra a nema na to hrat na slovane.....takze nie pre vidinu penazi alebo co 😉 ver tomu, ze keby nam tu neplatili byt a energie tak odtialto padame z minuty na minutu lebo by sme z nasich (oboch!!!!)platov pri tomto zivote tu mali to co na svk 😉 cize preto obhajujem slovesnko vies? a v prenajme takisto nebyvam a nebola by som s tym spokojna, ideme stavat domcek tak ako vy ale budeme stavat az vtedy ked si budeme takmer isty ze na dovolenku nam zostane lebo je to pre nas velmi dolezite, leto bez mora som zazaila raz v zivote a uz nechcem!!!takze pre mna je to dolezite, preto o tom pisem. inak ked si pisala o to prenajme, ano u nas nez platit za prenajom 9000 to radsej budes platit hypoteku to ano, lenze tu platis za prenajom 600e plus energie za pos.any dvojizbak ale ajtak je to tu pre vacsinu vyhodne lebo dom stoji taku palku, ze sa mi panenky pretacaju 😒 mas pravdu hadat sa tu nemame....
takze ja to vidim tak, ze svk spravilo naj co mohlo, prezijeme trochu zdrazovania, ktore by bolo tak ci tak nejake, za par rokov budeme mat oproti cechom obrovsku vyhodu a mozno nas konecne prestanu pokladat za chudakov , no a nase deti, mozno vnucata si uz budu zit ako na zapade a nebudu chodit pracovat a ponizovat sa do UK 😉 asi tolko, na to je podla mna dobre euro....plus na celkovu ekonomiku, vyvoj statu a blabla ale ekonomike sa nerozumiem takze o tom pisat nebudem

kili
5. jan 2009

bambu, tak to je super, že im to tak ide 🙂
mňa sa pýtali, či budem platiť Sk al. € a ja, že kartou 😀 , som ju dostala 🙂

gijar
5. jan 2009

inak baby ja vobec nie som mamina, takze sem ani nepatrim vlastne 😀

teodorka
5. jan 2009

gijar and elise ....HLAVNE ZE SA DOHODNETE 😀 🙂

sasiki
5. jan 2009

Tak ja som dnes u nás v dedinskom obchode 😀 platila eurom jediná 😅 . Teda v čase, keď som v tom obchode bola 😀