Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

rosi
17. jan 2008

ja som prechod na eura prezila v Nemecku: vseeetko strasne zdrazelo 😒 a vsetky ceny sa zaokruhlovali...jasne ze nahore 😠 Niektore obchody sice tvrdili, ze nic nezdrazeli, ale je fakt, ze ceny stupli uz v lete, aby potom po novom roku (po prechode) nikto nemohol povedat, ze tovar zdrazili..
Smutne bolo, ze bolo vela podvodnikov a okradli vela starych ludi, ktori si to nejako nevedeli prepocitat. A Nemecko malo este v tom strasne velku vyhodu, ze 1 marka boli asi 1,8 eura. Co som pocula v inych krajinach, tak si na to ludia zvykali este horsie...vsak taky rakusaci, alebo taliani...ti mali tisice lir a zrazu mali platit mincami 😲
Na Slovensku sa obavam to iste...vsetko sa zdrazi a budu sa ceny zaokruhlovat nahore 😖 bodaj by to bolo tak aj s platmi... 😒 Ja si este v Nemecku pamätam, ze tam rozdavali (asi uz rok pred zavedenim eura) take male kalkulacky, aby si ludia rychle vypocitali, kolko to je v markach a kolko v euro...Inak ja som si to v hlave prepocitale este dobre 3 roky, kym som si na to zvykla... 😅

elise
autor
25. jan 2008

júl bude v našich obchodoch zaujímavý, budú tam dve cenovky aj v eurách, som zvedavá aké budú vysoké 😠

maca793
26. jan 2008

ja neviem, či je to dobrý nápad našich vrchných
ja nie som moc za euro, trošku sa toho aj bojím, ale človek je prispôsobivý
no ja to vidím tak, že teraz mám v peňaženke 15 tisícok a potom budem mať len 4 papieriky 😵 😝

maca793
26. jan 2008

a ešte si neviem predstaviť, že keď budem chcieť ísť kúpiť len WC papier po 5,9sk koľko za to zaplatím bude to len nejaký halierik 😵

elise
autor
17. mar 2008

pozor na zvýšené množstvo falošných bankoviek ked budeme prechádzať na euro, 🙂

jaduska
17. mar 2008

Ja si myslím, že sa okolo toho eura robí zbytočný humbuk. Kto nemá peniaze teraz, nebude mať ani potom a kto ich má,tak ich mať bude.

Nevidím žiaden dôvod, prečo by ceny mali ísť rapídne hore. Možno som blbá, ale mňa jednoducho matematika nepustí. Dajme tomu, že prepoč.kurz bude 30 Sk/1 EUR. Ak niekto zarába 30000Sk, tak dostane 1000 EUR, ak za chlieb dám 30 Sk, tak potom dám 1 EUR. Furt je to rovnaké percento z mojich príjmov. Samozrejme u lacných vecí to bude problém, asi sa nebude dať kúpiť si v obchode 1 rohlík a pod. Ale prečo by mali ísť hore ceny bytov? Ak raz nemám na byt 3 melóny, tak naňho nebudem mať ani 100 tis. EUR. Pri trhovom mechanizme funguje systém dopyt-ponuka. Myslíte, že nejaký západniar si tu príde kupovať byt len preto, že u nás bude euro? To mohol aj doteraz.

Podľa mňa nikto nevie presne odhadnúť, čo bude. Budeme vedieť, ak to tu bude. Pre mňa ako účtovníčku odpadne jedna starosť - počítanie kurzových rozdielov. Zatiaľ žiadnu inú výhodu pre mňa euro nemá. Ale ani nevýhodu. Dúfam, že pri prvom nákupe v r.2009 nezažijem obrovský šok 😲

maruschka
17. mar 2008

maca 😀 😀 to je fakt s tým WC..
Inak, už nám radia,aby sme si všetci zaviedli platobné karty-čo si myslím,že v dnešnej dobe to je už samozrejmosť, ale mi je smiešne, že budem platiť dajme tomu 2 eurá platobnou kartou...pretože, ako nám ozrejmili toto odporúčanie, nebudeme musieť pri sebe nosiť plné vrecká drobných 😖 😖 😖
len som zvedavá, či sa všade bude dať platiť kartou-lebo na Slovensku je to fakt biedne-nie všade sa tak dá platiť..
ale vidím to trocha dramaticky...chcem vidieť starších ľudí, ako budú prerátavať tie drobné centíky za to mliečko a chlebík....podľa mňa to je strašná blbosť, celé euro 😠 😠 😠
obávam sa všeličoho a najmä nenormálneho zdraženia-jednoducho na Slovensku je to tak 😕 🙄

radoslava
18. mar 2008

Maruschka mas pravdu najviac mi je luto starších ludi pretoze sa v tom nebudu vyznat a verim tomu ze sa im aj stane ze zaplatia zlou mincou a pochybujem ze ich niekto upozorni. Moje skusenosti s poctivostou predavačiek sú velmi chabé. No samozrejme nie vsetky su aj výnimky. Manzelova stará mama sa uz teraz učí ako vyzerajú mince Eura vlastne centy. Aby v tom nemala potom chaos ona bola cely zivot obchodnička. Ma uz skoro 75 rokov.

langkofel
18. mar 2008

No ja som zase zazila zmenu na euro v taliansku, a poviem vam prave som pracovala, na silvestra plny bar, do 24 mi ludia platili lirami a zrazu po polnoci som mala prijmat eura, no riadny chaos, nebolo co vydavat, nevyznala som sa....
Ale viem, ze nejaky cas pred zavedenim eura sa dali v banke "kupit" zmenit lire za euro, boli to take male balicky, hodnotu si uz nepamatam, a v tych balickoch boli vsetky euro mince, aby si to ludia mohli doma poobzerat, zoznamit sa s tym, to bolo celkom fajn.
No a potom prisiel ten narast cien, ako sa tu uz dievcata zmienovali, ale nebolo to az taky bum, ano ceny vzrastli to hej ale nejak rapidne nie. Jasne ze sa zaokruhlovalo smerom hore...
A s tymi mincami ste ma pobavili, ja uz som si zvykla na euro a nenosime tu ziadne mesce 😀 😀 😀 . Napr. ked idem s malou na prechadzku, vezmem si dve 2 eurove mince a viem, ze si mozem sadnut na kavu, popripade kupit nejaku zemlu a liter mlieka. A aj na ten WC papier mi zostane 😀 . A vobec mi nie je blbe ked v obchode platim 0,30 eur. Cize 30 centov.
Inac ale chapem vase obavy a casto rozmyslam ako budu zit moji rodicia na slovensku s toho uboheho dochodku, ale aj tu poznam vela dochodcov ktorych dochodok nie je vyssi ako 400 eur mesacne 😖

marlene
18. mar 2008

ja som prechod na euro zazila v rakusku.media nas informovali velmi odlahcenym stylom,ze je to ako ked sa ide na dovolenku a za par dni uz neprepocitavate 🙂 a o zdrazovani nebolo ani reci,naopak to skor potlacali 🙂
a realita???
zdrazelo vsetko,okrem elektroniky,lenze z tej sa nenajeme...kava ktora stala 25 silingov(1,90 asi)stoji 2,50eura/35 silingov!
pisem si knihu vydavkov ,takze mozem porovnavat -mam tam ceny co som platila v silingoch a ceny co platim teraz.
na domacnost som v silingoch potrebovala 5000 t.j.350 euro,teraz potrebujem 800!!!!takisto isli hore byty,stavebny material,my sme radi ze sme stihli stavbu este pred zavedenim eura.,teraz by sme potrebovali minimalne 1/3 viac.
pred rokom bolo verejne priznane ,v tlaci,ze uz pred zavedenim eura "ti hore" vedeli ze bude vsetko drahsie a aby nenastala panika podavali nespravne info.
kedysi som za 100 silingov urobila v pohode maly nakup,dnes za 7 euro kupim akurat tak mlieko,chlieb,maslo a nejaky joghurt.
a v mysli prepocitavam doteraz,pretoze minut v euro je lakave,ved sveter stoji len 30 euro....

uhlikova09
18. mar 2008

radoslava-nie len starsi ludia ale aj ja budem mat v tom zmatok a teda riadny,vymyslaju to ale blbosti 😀 😀

elise
autor
26. apr 2008

pozor na faslošné bankovky mna upozornili v práci a hlavne ku koncu roka bude toho v obehu viac aj začiatkom kedy budeme mať euro menu. preto platím platobnou kartou je to istejšie a nebudem zdržovať v januári pri pokladni a obzerať euro mince vydané zo slovenských korún. 😉

julca80
26. apr 2008

noooo tak to bude zaujimaveeee 😀 😀 😀
Na ulici budeme pocuvat len strngotanie minci. 😀

maca793
26. apr 2008

ja to vidím biedne, aj keĎ sa nás snažia utešovať,že zvyšovať sa nebude. ☹
ale ja tomu neverím, buď budeme platiť za byt a celý mesiac hladovať alebo na druhej strane sa šatiť a jesť a bývať pod postom. tak to vidím ja a hlavne sa to všetko najviac dotkne rozvedených žien a slobodných mamičiek. ☹

bellasandra
28. apr 2008

Ja ten prechod nejak extra neriesim, ako tu spomenula kočka hore,.... ak niekto ma teraz, bude mat peniaze aj potom, ak nie, tak to nezmení ani euro.
A zvyknut si na mince a tak ? Jasné da sa, zila som v rakusku, a ked som prvýkrát isla do obchodu, bolo mi to divné, ze za pár centov..tiez kupim veci, ale ide len o zvyk . A co sa týka toho, ze to ludí mýli, aj ked vidím ze sukna stojí 50 eur, nekupim ju , ak viem ze mam napr. uz len 200 e.....normalne počitanie, ako ked vidím ze sukna stojí 1500 a ja mam napr. 6tis na mesiac ....klasika. 😎

No a zvysovanie ? To by bolo tak či tak...

pacna
28. apr 2008

ja to tiež neriešim moc. jedna pani povedala len to netreba stale preratavat: to by stalo tolko korun a tak.
blbo sa bude zvykat staršim ludom podla mna. 🙂

abetka
28. apr 2008

ja euro nechcem. Ale aj tak ma nasi pani nepocuvnu, tak mi len ostava cakat co bude a dufat, ze to nebude take strasne a snad nejako prezijeme 😒

elise
autor
17. máj 2008

začnú nám zachvíľku duálne ceny som zvedavá ako sa budú odlišovať 😒

lencici
17. máj 2008

Presne tak len zblbnú starých ľudí. My sme museli vysvetľovať našej babke, že to nedostane menej penazí. Nechápala ako by mohla vyžiť len zo 100euro a že koľko bude dostávať dôchodok...

mywiel
17. máj 2008

No pre mna to bude lahsie kedze zijem vo Svajciarsku a casto chodime aj do Francuzska tak nemusim zamienat peniaze, lebo Eura mame vzdy doma a navyse sa mi bude aj lahsie pocitat a budem mat vacsiu predstavu o cene ako v SKK. Viem pochopit, ze ludi to bude miatnut, ale vsetko je otazka zvyku a ci ceny porastu? Asi ano, ale dufajme, ze aj platy a turisti. 😉

elise
autor
9. jún 2008

už niektoré obchody tlačia duálne cenovky, takže ten čas sa kráti 😒

elise
autor
10. jún 2008

u nás v práci sa robia školenia a pravosti bankoviek, na euro, a stále upozornujú že je veľa falošných bankoviek slovenských v obehu, radšej aby sme platili kartami 😉 potom v januári sa nebudeme aspon zdržovať pri pokladniach ked budeme platiť kartou lebo ked zaplatíme v sk korunách a vydajú nám euro, tak ludia sa budú zdržovať lebo budú prepočítavať a obzerať si tie mince. 😉

najjulinka
12. jún 2008

ikke - kamarátka v Holandsku je a síce materskú tam nepoberá, ale poberá (poberala) nejaký príspevok na dieťa čo bola fajn sumička 😉 Sme sa o tom bavili... Bolo to zhruba naše dva rodičovské príspevky (ešte trošku viac) - to čisto na dieťa. Ked príde na Sk, tak len oči gúla aké drahé plienky máme a pod... 😉

Ja sa teším, že bude Euro. Mne sa páči že to nebude treba zmieňať, ked sa pojde do zahraničia, nemusím prepočítavať ceny... Je to pohodlné... (akurát, že najbližších par rokov sa za hranice asi nedostanem koli deťom 😖 ).

Moja babka si prepočítala dôchodok a povedala, že to bude číselne tolko kolko mala prvý plat či čo... Proste hned si to prirovnala... Babka bude mať v septembri 92 rokov...A nemyslím si, že pre tých starých to bude veľký problém... Lebo presne také sumy už dakedy dostávali 😀 😀 😀 To nám mladým sa pár stovák bude zdať smiešnych 😀 😀 😀

no a meštek nie je mýtus 😉 Ja používam platobnú kartu maximálne... V peňaženka stovka (občas len dvacka), nejaký drobák a nič viac... Takže vlastne mne už bude peňaženka na papierové takmer zbytočná 😀 😀 😀

kitaka
12. jún 2008

ja sa aj teším na euro,ja totižto už pár rokov chodievam nakupovať oblečenie deťom len do rakúska a v poslednej dobe už aj drogériu aj potraviny,tak aspon nebudem musieť meniť sk.............ale tiež sa obávam toho,že či sa tu u nás zdraží,,,,no uvidíme čo nás čaká a neminie

elise
autor
14. jún 2008

má to aj výhodu že tie peniaze platia v celej eu a nemusíme to meniť ale som zvedavá ako to bude v januári ked zapltíme sk a vydajú eurá 😒

najjulinka
14. jún 2008

kitaka: vezmi si to tak, že veľké obchodné reťazce majú cenovky v Eurách a vo všetkých štátoch rovnaké... Teraz sú tie cenovky v Sk iné ako v Eurách ked si to človek preráta. Takže budemem to mať rovnaké 😀 😉

elise
autor
14. jún 2008

dúfam že sa nám trochu zdvihnú platy a aj materská a rodičovská lebo tých 4500 sk nie je bohviečo v eurách 😒 ale aspon nemusíme potom v zahraničí prepočítavať, malo by to všetko stáť tolko čo doma 😉

elise
autor
16. jún 2008

u nás v práci začínajú pripravovať duálne ceny tak som zvedavá na tu duálnu cenu vo výplatnj páske v júli 😀 😀 😀 😀 😀

elise
autor
18. jún 2008

teraz ako chodím na nákupy tak sa mi zdá že ceny išli už o málinko hore lebo pri pokladni platím stále neako viac a viac a pri tom košík vôbec nie je plný 😒

elise
autor
24. jún 2008

včera dávali reportérov na markíze ohladom eura pozeral to niekto? 😕