Ako vidia maminy prechod na Euro

elise
17. dec 2007

chcela by som vedieť ako vnímate vy maminy to že od 01.01.2009 budme platiť v euro. ako vnímate tento prechod?Čo myslíte ako to ovplyvní materské rodičovské volenky prídavky na deti.....?ako to pocítime v domácich rozpočtoch, čo za tie eurá asi kúpime....?

erikasadek
2. jan 2009

normalne v carrfourre, znacka danone... 😀
no, ak byvas na dedine, este ujde, mas dom...
ja neviem ja som z mesta, mama teraz sa prestahovala, do 1 izboveho, co uz je sama.... je vo vlastnictve, aj tak plati mesacne 4000 korun, okolo teda.. presnu sumu ani neviem... tak ja neviem...
teda pracovala 41 rokov, este stale nema pravo na dochodok, a ak aj tak len slabi, tak tak na byt...
co sa tyka ciech mama pracovala teraz skoro 3 roky v cechach cenovo sa neda porovnat. ta ista vec na slovensku niekdy stala aj 5 krat viac..

myslim; ze kazda z nas nato budeme mat nato svoj nazor...

v parizi, stoji ostrihanie a vyfukanie, kratke vlasy od 33 euro a dlhe 40 euro, ak ides do salona tak viac, melir, stoji 130 euro, bez masky, laku a inych, to sa zapocitava... 😉

kili
2. jan 2009

myslím, že na kalkulačkách prerátávajú skôr tetky Betky, čo sa proste za deň al. za mesiac nenaučia niečo nové na tak zložitom tochnickom stroji ako je kasa 😅 😀 . A nevedela to prerátať ani na kalkulačke, preto to dala prerátať zákazníkovi.
Dnes že 99% ľudí platilo ešte korunami, tak ja sa hlásim k tomu 1% 😀

kili
2. jan 2009

aha, tak som sa sekla, tetka Betka si to prepočítala na kalkulačke sama 😀

sassi
2. jan 2009

aponchie, mlečne vyrobky su u nas ovela drahšie ako v ČR, to si my tiež od vas vozíme
a tiež som si všimla, že u nvas skor a viac vecí je v akcii
no ešteže mame ČR a PL na skok
ale zasa mate drahší chlieb 😉

ja si myslím, že sa teraz kopa ludí začne vracať, ked aj u nas bude Euro a už sa mi tak neoplatí robiť v zahraničí, navyše ak tam bude problem s prácou

kili
2. jan 2009

sassi, prečo by sa neoplatilo robiť v zahraničí kôli mene 😕 , však ide o výšku platu a nie o menu, nie je už komunizmus 🤐

sassi
2. jan 2009

kili, ja poznam ludí, čo na stavbe v rakusku zarobia doi 1000 €
to sa im fakt neoplatí, ked vezmeš že prevozia (je to od nas cez 200km), musia si tam zaplatiť stravu a ubytovanie, navyše su bez rodiny - a rodina bez nich
takže v čistom, zrátane a odratane ... sa im to vobec neoplatí

aj u nas predsa chlap, ak sa vie obracať donesie 1000 - 1500 € v hrubom

ja by som manžela pustila takto robiť, jedine že by doniesol aspon 2x tolko ako zarobí doma, aby sa to vobec oplatilo o tom uvažovať ... ale to je nerealne

sassi
2. jan 2009

to som písala že zarobia v preiemere, niekedy v lete isto nosia viac, ale potom su trebars v zime aj 2-3 mesiace doma ... navyše ak tam robia (čiastočne) načierno ... tak už vobec nie je o čom 😒

kili
2. jan 2009

sassi, tak to potom áno, keď nevedia počítať, tak robia 😀

telinka
2. jan 2009

gijar....tak mas dalsieho priaznivca...suhlasim s tebou

erikasadek....presne takto hovoria stare babky na dochodku

podla mna kto chce , ten sa postara ...a vobec neverim tomu ze slusne zit sa da len ak niekto robi vonku

pacna
2. jan 2009

no dnes mali predavacky trosku nervy 🙂

a hovoril kamarat ze mu vydali slovenske a nie eura

sassi
2. jan 2009

inak, ja by som šla robiť do zahraničia, jedine že by sme šli všetci, aj deti
jeden z rodiny (len ja alebo iba manžel) neprichadza do uvahy ... za to mi par Eurákov nestojí

iba ak ... keby sme už fakt nemali doma prácu ... aj to len na prechodný čas

Ja by som v mojej pozícii isto zarabala viac v zahraničí, len asi nemám šancu taku prácu získať a asi by neakceptovali moje vzdelanie (UKF v NR), takže by som si musela pravdepodobne robiť dalšiu školu
som stredoškolská učitelka AJ - NJ
a prácu, ked by som nemohla nijako uplatiniť to čo viem, asi by som nevzala (napr. niekde v reštaurácii obsluhovať, starať sa o deti, nevládnych...)

sassi
2. jan 2009

ja som v obchode ešte vobec nebola 😀

mikalove
2. jan 2009

ani ja 😀

sassi
2. jan 2009

ani sa nechystám tak skoro
chlebík pečiem doma
a ostatné - ešte mame zásoby 🙂 z vianoc
dopredu som inak nič nenekupovala
do týždna sa budem musiť vydať do euro-ošialu 🙂

erikasadek
2. jan 2009

telinka no vidis ani na slovensku nezijem, ale uz som ako stara babka na dochodku.. 😀
nie ja to vidim takto, tiez som vela cestovala, a hlavne som bola tu v fr, ked presli pred 8 rokmi na euro a viem co to prinieslo.....

adulikka
2. jan 2009

Ja bola akurát potraviny nakúpiť. Dala som im presne Som bola rada ,že sa zbavím drobných našich..
Ináč vydávali už eurá

kili
2. jan 2009

ja rozmýšľam, že zoberiem posledné drobné z prasiatka (hádžeme tam, keď niekde nájdeme válať po byte) a pôjdem si presne za tú sumu dať navážiť arašidy v čokoláde 😀

pacna
2. jan 2009

ja som bola lebo ma prist svagrina a poviem vam u nas sam poliak a platia samymi mincami slovenskymi 🙂

sassi
2. jan 2009

ja som prasiatka vybrala ešte v novembri
a vymenila som to na hrube a mince som postupne minula
lebo s mincami je to najhoršie
do banky to treba doniesť napočítane
mali sme tam asi 500,- ale poteší, nie?

a už mame Euro-prasiatka
poriadne velké, ved hadam nebude zasa zmena meny ... decka možu šetriť do 18-ky 😀

gijar
2. jan 2009

sassi- tak ja som ucitelka AJ a tu vo FRA pracujem ako ucitelka AJ 😉 takze da sa.... len zase je to tu- kebyze mam platit byt, energie atd tak nemam sancu vyzit tuna z platu co tu mam....asi tak. a nechapem trosku to, ze sa to ludom neoplati robit v zahr. ked uz mame euro 😕 ved ak sa to neoplati teraz , neoplatilo sa to ani pred dvoma mesiacmi ked sme euro nemali ci nie? ved ked zarabaju 1000e, tak predtym zarabali to iste nie?len to bolo 30tis. sk takze asi to vyznelo ze vau! a teraz ut to tak nevyznie...takze preto sa to neoplati?nechapem vazne. preboha ved sa z 1000koruny nestalo 30 korun ale 30 eur (33 ci kolko) cize mate predsa na uctoch to iste !!!
telinka- vdaka za suhlas 😉 😉 myslim, ze aj erika ma v niecom pravdu, predsa len videla tu ten vyvoj cien a tak takze ma dovod sa obavat, len ja hovorim ze ani tu nie su teraz vsetky topanky za 100 eur, da sa kupit aj za tolko kolko stali vtedy vo frankoch a kvalitne (aspon tu kde som ja), to som dala ako priklad.
ale na tom, ze na svk sa zije najlepsie co sa europy tyka na tom trvam (hovorim, mozno az na to Svajc., alebo monako alebo neviem, v tom sa nevyznam) a ze by sa zdrazovalo tak ci tak na tom tiez trvam a na tom ze kto chce a obetuje nieco, zarobi tak aby sa nenazyval chudobnym , na tom trvam dvojnasobne 😉
a na vsetkych tych balickoch a prasiatkach a penazenkach a vsade je na zaciatku Euro....na tom sa len smejem...kristepane ved su to peniaze ako svk koruny, take iste tak jake specialne penazenky????mam tu jednu a drzi mi a to v nej nosim - no podrzte sa- EURA!!!!!!!!!!!! 😀

sassi
2. jan 2009

no ja som to tak myslela, že inak sa robilo, ked sa Eura menili v inom kurze
ale odkedy to kleslo, tak sa to neoplatí
navyše, v dosledku krízy je menej práce ... takže sa vela ludí z mojho okolia vracia ... to sledujem už asi tak pol roka ... že si mnohí aj po viacerých rokoch práce v okolitých štátoch uvedomili, že sa to už neopaltí, lebo sa to vyrovnáva ... teda nie celkom, ale ked spočítaju dodotočne naklady + to odlučenie od rodiny

a uplne markantne je to v čechách, ked ked sa menila CZK za 1,30 to bolo ine, ako teraz, ked je kurz cca. 1,10 (otcovi dokonca prerátalo cez svoiatky kurzom 1.08)

ked tam kedysi zarobil niekto 20.000 v čistom, tak to mal na kurze 6000,- k dobru, (hlavne ak doma by za tu pracu dostal 20.000 SKK)... ale teraz ... 😒

markiza
2. jan 2009

gijar, myslim, ze sassi mala na mysli to, ako vela slovakov odislo do zahranicia pre par rokmi, ked na tom este take meny ako euro alebo libra boli lepsie. inak sa preratavalo euro na sk, ked bol pomer 1:40 a inak teraz ku posledku, ked to bolo 1:30, teraz je to jedna k jednej.
ani ja si nemyslim, ze je na tom slovensko tak biedne ako sa tu pise. a uz vobec si nemyslim, ze sa tu neda slusne zit. ja sice zijem vonku, ale nie koli lepsiemu zivotu, jednoducho ma sem osud zavial. ceny stupaju vsade a na prechod na euro sa to valat neda....mozno len ten prvy rok.

markiza
2. jan 2009

sassi, predbehla si ma 😉

sassi
2. jan 2009

ja špeci penaženku nemám
a manželovi som kupovala novu älebo sa mu rozpadla) ale tiež nei euro-penaženku
to je dobra sprostosť ... to by som si aj tak do tých "okienok" nezakladala 😀 😀 😀

ja ani nemyslím, že bude nejako extremne viac drobákov
ked sa mi to bude zbierať, budem tym zasa aj platiť

bzuco
2. jan 2009

no ja už mám eurokalkulačku v peňaženke 😝 😀 ....lebo mám ešte nejaké sl. koruny a ked mi vydajú v eurách, nech ma neošmeknú na vydavku...nahodím to tam, preráta a hned budem vedieť či sa mám s predavačkou vadiť alebo ísť spokojne domov 😀 😀 😀

sassi
2. jan 2009

a nie je to na učtenke?
že kolko maju vydať
mama to zisťovala, či jej to kasa vypluje, tak vraj ano

ale ideme otvárať až 12.1.
treba preprogramovať a opraviť kasu (hotova bude až 10-eho)
a ked už je zavrete, chceme rovno aj vymalovať

gijar
2. jan 2009

aha, tak v tom pripade suhlasim, jasne ze teraz sa to uz neoplati ved o tom sa tu celu dobu bavim, ze na zapade to uz nie je tak ako si mnohi myslia- ze ved ale oni maju velke platy, u nich mozu byt take ceny potravin....atd.jasne, ved teraz zarobia ludia v UK teda slovaci, ktori su vacsinou bez VS vzdelania, nevedia poriadne rec a pod. cca 800-1000 libier mesacne, ale co mam kamosov tak byvaju 10 v dome, bola som tam, nie hroza ale ani nie normal, hlavne ked dalsich 8 ludi ci kolko su nejaki dalsi cudzinci tak kuchyna nevyzera pekne, no to je fuk, proste kazdy platia 200 libier mesacne, cize ak ich je tam 10 tak 2000libier. ked si k tomu pripocitaju cestovne, ktore je napr. v londyne nehorazne a stravu a chcu sa aj obliect aj kupit obcas letenku domov tak im nezostane jednoducho nic, ved si to preratajte, resp. ostane im to co by im ostalo na svk a boli by doma a nezili by s 8 dalsimi ludmi v dome. to som uviedla priklad pretoze v UK je najviac slovakov myslim.

markiza
2. jan 2009

pravdu mas gijar

adulikka
2. jan 2009

aj ja si musím kúpiť novú peňaženku ,lebo mám len takú maličkú do kabelky .tie peňaženky na eurá som veru ešte nevidela

aponchie
2. jan 2009

sassi ja jezdim uz prevazne pro pecivo do Polska pac to mam za rohem to maji uzasne krupave chutne dlouho vydrzi nechapu jak to delaji prost emega vyber super cena a strasne chutne to ty nase humace za 20kc kilo chleba je blato tam i ten nejlevnejsi chleb je za pakatel a pro ryby tam jezdime maji prevazne cerstve a vytecne opet uza vyber a super cena..ja si vsimla na SK,ze zadne akce se v tesku nekonaji to u nas je toho fakt hodne to mleko v krabici je prevazne porad kolem 10kc v akci co druhy tyden